مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

صنعت و اقتصاد   /   5 آبان 1397   /   کد مطلب: 20497   /   بازدید: 3818   /   نظرات: 2

راه آهن غرب خراسان رضوی، ضرورت توسعه شمال شرق کشور

راه آهن غرب خراسان رضوی ضرورت توسعه شمال شرق کشور
امید برومندی / مجله اینترنتی اسرارنامه 
 
بهرز بنیادی نماینده شهرستان های کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی به تازگی از پیش بینی بودجه ای جهت اجرایی شدن پروژه اتصال شهرستان های سبزوار، بردسکن ، خلیل آباد و کاشمر به راه آهن سراسری مسهد - بافق خبر داده است تا بدین ترتیب یکی از قطعات مهم پازل توسعه منطقه شمال شرق کشور در جای خود قرار گیرد و آرزوی دیرینه مردم شهرستان های غرب خراسان رضوی از مزیت راه آهن برآورده شود.
 
گفتنی است نزدیک به یک میلیون نفر از جمعیت چند شهرستان غرب خراسان رضوی، تا به حال از امکانات حمل و نقل ریلی به عنوان یکی از مهمترین زیرساخت های توسعه، بی بهره بوده اند و همین موضوع باعث تشدید محرومیت ها در این منطقه از کشور شده است.
 
اتفاقا شهرهای منطقه غرب خراسان از جمله سبزوار، داورزن، بردسکن، کاشمر و ... که در حاشیه ی کویر مرکزی ایران نیز قرار دارند، به عنوان اولین دیوار دفاعی در برابر پیشروی کویر به سمت نواحی داخلی خراسان و شمال شرق ایران از اهمیت خاصی برخوردارند و لازم است با کمک به توسعه این مناطق و استقرار امکانات آبادانی توان آنها را برای مقاومت در برابر پیشروی کویر بالا برد.
 
پروژه  اتصال سبزوار - بردسکن - خلیل آباد و کاشمر به راه آهن سراسری مشهد - بافق که به عنوان راه آهن غرب خراسان نامیده می شود و نیز امتداد آن از سمت سبزوار به سلطان آباد و در آینده به سمت جوین در مسیر راه آهن سراسری تهران - مشهد یکی از مهمترین امکانات و ضرورت هایی است که می تواند به آبادانی و محرومیت زدایی از این کانون مهم جمعیتی و تاریخی و فرهنگی شمال شرق ایران یاری برساند. 
 
بنابراین اگرچه ممکن است این پروژه در نگاه اول فقط یک پروژه محلی ویژه چند شهرستان غرب استان خراسان رضوی به نظر بیاید اما در نگاهی عمیق تر هر تحلیلگری به اهمیت بالای ملی آن برای کشور پی می برد. به طوری که نه فقط شهرهایی که مستقیما در مسیر این راه آهن قرار گیرند بلکه دیگر نواحی نظیر کلانشهر مشهد نیز با وجود بیش از دویست کلیومتر فاصله از مزایای آن برخوردار خواهند شد.
 
این مسیر ریلی همچنین می تواند پشتوانه بسیار خوبی برای دو منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان های سبزوار و کاشمر باشد که چند سالی هست که مجوز احداث گرفته اند و اکنون مراحل اجرایی خود را طی می کنند. 
 
همچنین وجود راه آهن در منطقه غرب خراسان رضوی به منزله تکمیل تمامی امکانات مواصلاتی قابل دسترسی در خشکی هاست. زیرا به دنبال احداث این راه آهن، شهرهای منطقه خراسان غربی با برخورداری از چندین مسیر جاده ای (بزرگراه آسیایی تهران – مشهد و آزادراه در حال ساخت حرم تا حرم و سایر جاده های شریانی فعلی بین شهرستان ها) و همچنین فرودگاه فعال و مرز مجاز هوایی سبزوار و فرودگاه در دست مطالعه شهید مدرس (کاشمر و تربت حیدریه) دیگر تمام مسیرهای مواصلاتی که امکان استقرار در خشکی ها را دارند، در این منطقه از کشور مهیا می شود. 
 
امید می رود همپای تلاش و پیگیری نماینده شهرستان های کاشمر و بردسکن، نمایندگان سبزوار و نیز مسئولان اجرایی این شهرستان از جمله فرماندار و معاونانش نیز پیگیری های لازم را جهت تحقق آرزوی دیرینه مردم سرزمین بیهق و ترشیز(غرب خراسان) انجام دهند.

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


2 نظر در صف تاييد است.
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات