مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   2 اسفند 1390   /   کد مطلب: 270   /   بازدید: 3218   /   نظرات: 6

سلام سبزوار ! سلامی که هنوز ، می تواند سلامت آفرین باشد ...

سلام سبزوار  سلامی که هنوز  می تواند سلامت آفرین باشد
وبسایت خبری سلام سبزوار یکی از رسانه های خبری فعال در عرصه مجازی شهرستان های سبزوار ، جوین ، جغتای و خوشاب است که همه روزه حجم زیادی از اطلاعات و اخبار را منتشر می نماید و از بابت این حجم بالای فعالیت خبری قابل تحسین است .
برخورداری از نام مختصر ، مثبت و البته صمیمی »سلام سبزوار« نیز یکی دیگر از نقاط قوت این وبسایت اینترنتی است که در نگاه اول جذابیت های زیادی برای مخاطبین ایجاد می کرده و به واسطه بار معنایی نهفته و آشکار در واژه با ارزش سلام خودبه خود در ضمیر ناخودآگاه مخاطب یک بستر ارتباطی را ایجاد می کند.
سلام در دین مقدس اسلام واژه مبارکی است که توصیه شده ترین و بهترین کلمه برای شروع ارتباطات بین فردی است. و پیش قدم بودن در گفتن سلام بسیار مستحب است . اما پاسخ دادن به آن واجب.
لذا وقتی که یک مخاطب مسلمان ایرانی به خصوص اگر به اصول دین تقیدخاص خود را داشته باشد ، با اسامی و واژه هایی مشتق از سلام مواجه می شود ناخودآگاه در بستر ایجاد یک ارتباط قرار می گیرد و این ممکن است زمینه ساز شروع یک دوستی و یک سلسله روابط طولانی مدت گردد.
در نتیجه برخورداری از یک چنین نامی برای وبسایت سلام سبزوار یک مزیت بسیار مهم است و بسیار می طلبد که فعالیت محتوایی مدیران سایت همراستا با این نام ارزشمند باشد.
این وبسایت همچنین به دلیل برخورداری از امتیازات مثبت ذکر شده تا اندازه زیادی در عرصه خبری شهرستان شناخته شده  است و به همین خاطر مخاطبین زیادی را جذب کرده که این نیز به نوبه خود امتیازی برای سلام سبزوار محسوب می شود.
 ولی همین مسأله برخورداری از مخاطبین زیاد عاملی است که وظیفه کاری یک رسانه خبری را سنگین می کند و می طلبد که مدیران آن در صورتی که حقیقتاً هدفشان اطلاع رسانی بی طرفانه و صحیح به جامعه است ، دقت زیا دی را در کار خود اعمال کنند و اصول اخلاق رسانه ای را بیش از پیش رعایت نمایند.
اما بنا به وجود تعداد زیادی از شواهد و قراین وبسایت همشهری ما سلام سبزوار تا کنون آن دقت عمل مورد نیاز را در کارخود نداشته است.
شاید این امر پیرو همان اصل باشد که می گویند دقت در مقابل سرعت است. یعنی به موازات افزایش سرعت در کار ، دقت عمل کاهش می یابد.
اینک برای اثبات موارد بی دقتی فعالیت رسانه ای سلام سبزوار به چند مورد از اشتباهات عینی این وبسایت اشاره میکنیم :
1- انتشار یک خبر بزرگ نمایی شده از تخلفی کوچک درسطح فردی در دانشگاه حکیم سبزواری : - فروش لوازم آرایش در دانشگاه نامبرده-چند روز پس از انتشار این خبر در سلام سبزوار وبسایت خانه فرهنگ دانشجو که وابسته به دانشگاه حکیم سبزواری است  پاسخ سرپرست دفتر ریاست دانشگاه حکیم سبزواری را به این مطلب سلام سبزوار منتشر کرد.
در این نامه محمدهمایی ضمن اینکه فروش لوازم آرایشی دردانشگاه حکیم سبزواری را یک اشتباه مربوط به بخش خصوصی برپا کننده فروشگاه دانسته و تقصیر مسئولان دانشگاه را به آن شکلی که سلام سبزوار سعی کرده بود ، نشان بدهد رد کرده است از منفی نگری بیش از حد و بی انصافی این وبسایت محلی در نادیده گرفتن خدمات مثبت فرهنگی دانشگاه نام برده گلایه کرده است.
هم اکنون متن کامل نامه محمدهمایی در وبسایت سبزوار فرهنگ به نمایش گذاشته شده است. 
2-نمونه بارز دیگر از کم دقتی های سلام سبزوار را می توانیم در بحث اطلاع رسانی از ماجرای خط راه آهن برقی تهران مشهد مشاهده کنیم که چندی قبل در یکی از اصلی ترین بخش های این سایت انتشار یافت و برای مدت چندروز در همان محل باقی ماند.در آن مقاله نیز یکی از نویسندگان محترم سلام سبزوار به صورتی شتابزده اقدام به نوشتن مطلبی کرده بود و بدان وسیله آنچه را به جا افتادن سبزوار از مسیر خط ریلی برقی تهران مشهد تعبیرکرده بود ، به شدت مورد انتقاد قرار داده و خواستار بیداری و هشیاری بیشتر مردم و مسئولان سبزوار شده بود تا نگذارند ظلم تاریخی که در مسأله محرومیت سبزوار و داورزن از راه آهن سراسری در 50 سال قبل اتفاق افتاده بود ، مجدداً در بحث خط  آهن برقی نیز تکرار شود.
این مقاله که البته خبر از وجود غیرت بالای سبزواری در نویسنده محترم آن می داد و این حس به جای خود ، قابل احترام و ستایش محسوب می شد اما از لحاظ محتوا دارای اشتباهاتی فاحش بود ویکی از آن ها اینکه نویسنده برقی شدن مسیر قبلی راه آهن تهران مشهد را احداث یک خط ریلی جدید در این مسیر برداشت کرده بود.
اشتباه بودن این موضوع آنقدر بدیهی بود که هیچ یک از مجاری رسمی و مسئولان شهرستان در صدد پاسخگویی بدان برنیامدند. و مخاطبین آن مطلب خودشان به مرور دریافتند قضیه به آن شکل مطرح شده در سلام سبزوار نیست.
3- یکی دیگر از نمونه های بی دقتی در فعالیت های اطلاع رسانی وبسایت سلام سبزوار را می توان در روزهای اخیر به وضوح مشاهده کرد. آنجا که سلام سبزوار در اقدامی شتابزده که البته رد پای جناحگیری های انتخاباتی هم در آن به چشم می خورد در انتشار لیست نامزدهای جبهه متحد اصول گرایان در سبزوار به عمد یا غیرعمد دچار اشتباهی فاحش شد.
و  با اعلام اسامی اشتباه نامزدها ، انتقادات زیادی را علیه خود برانگیخت.
قضیه از این قرار بود که سلام سبزوار در این خبرها دکتر محسنی ثانی را که اتفاقاً سرلیست نامزدهای مورد تأیید جبهه اصول گرایان است ، جا انداخته و حاج علی بروغنی را که در اولویت های بعدی قرار داشت به عنوان سرلیست معرفی کرده بود. و پس از آن براساس این لیست ناصحیح تحلیل و تفسیرهای نادرست زیادی را در این رابطه منتشر و سپس چندروز بعد همه را حذف کرد.
البته همان موقع وبسایت دکتر محسنی ثانی  با استناد به منابع موثق ، اطلاعات صحیح از فهرست نامزدهای مورد تأیید را منتشر نمود و اعلام کرد که وی از ابتدا به عنوان سرلیست اصولگرایان سبزوار معرفی شده است. و چند روز بعد این ادعای وبسایت دکتر محسنی ثانی از جانب جبهه متحد اصول گرایان تأیید گردید و سلام سبزوار مجبور شد با حذف تمامی خبرها و تحلیل های نادرست قبلی مطالب منتشر شده خود را در این زمینه پس بگیرد و خبرهای اصلاح شده را درج نماید. ولی به هرحال اشتباه اولیه صورت گرفته بود و باعث جریحه دار شدن احساسات شمارزیادی از هواداران این نامزد انتخاباتی شد.
ناگفته نماند که در طول زمان فعالیت سلام سبزوار بی دقتی های زیادی از این دست مشاهده شده است که دراینجا برای اختصار کلام تنها به سه مورد از جدید ترین این موارد اشاره شد.
اما معلوم نیست همه این موارد می تواند باعث آن شود که همکاران گرامی ما در وبسایت خبری سلام سبزوار پس از این با دقت بیشتری اخبار و اطلاعات خود را منتشر کنند یا آنان همچنان ترجیح خواهند داد دقت را فدای سرعت کنند؟
اما در همین زمینه توجه به یک نکته ضروریست که تعداد زیادی از مخاطبین همیشگی این رسانه محلی معتقدند در انتشار اخبار وتحلیل های نادرست از سلام سبزوار ، بحث بحث بی دقتی نیست . بلکه در انتشار برخی از این موارد به وضوح عمدی در کار است.
وآنچه در این قضیه باعث قدرت گرفتن باعث می شود که مخاطبان سلام سبزوار مطمئن شوند این وبسایت اینترنتی یک جناحگیری واضح علیه دکتر محسنی ثانی رادر پیش گرفته است ، این است که بدانیم براساس بررسی تیم رصد هیئت تحریریه اسرارنامه حتی زمانی که سلام سبزوار براساس منبع قدس آنلاین اقدام به انتشار لیست به ظاهر صحیح  نامزدهای جبهه اصول گرایان در سبزوار کرد ، رسالت خبری خود را در این زمینه درست انجام نداد و در حالی که متن خبر را عیناً از قدس آنلاین منتشر کرده بود در قسمت نامزدهای حوزه سبزوار به صورتی خودسرانه تغییراتی ایجاد کرد.
تغییرات سلام سبزوار از این قرار است که لقب دکتر را از نام محمدرضا محسنی ثانی برداشته و سپس آن را پس از نام علی بروغنی نوشته است. به طوری که به ذهن مخاطبان چنین القا می شود که حاج علی بروغنی سرلیست جبهه متحد اصول گرایان در سبزوار  است.

خبرمنتشره در قدس آنلاین 30 بهمن 90 ساعت 11:27برای مطالعه اصل مطلب قدس آنلاین اینجا را کلیک کنید.

خبرمنتشره در سلام
سبزوار 30 بهمن 90 ساعت 15:12


برای مطالعه اصل مطلب سلام سبزوار اینجا را کلیک کنید

لبته اسرارنامه که همواره تلاش کرده با دید مثبت به استقبال موضوعات مختلف برود در ارتباط با فعالیت های وبسایت  سلام سبزوار نیز حتی الامکان ترجیح می دهد دیدگاه مثبت نگرانه خود را حفظ کند . در نتیجه از پذیرفتن سریع مطالب فوق خودداری کرده و به جای آن همان دیدگاه بی دقتی های غیرعمدی را می پذیرد که معمولاً برای وبسایت های خبری غیرحرفه ای نظیر سلام سبزوار بسیار رایج و طبیعی است.
لذا در پایان این نوشتار هیئت تحریریه مجله اینترنتی اسرارنامه ضمن عرض احترام به تمامی همکاران رسانه ای خود در وبسایت سلام سبزوار آرزومند است این جوان یا جوانان فعال بتوانند با کسب تجربه از اشتباهات قبلی و حفظ سرعت و تلاش فعلی خود در امر اطلاع رسانی ، جایگاه مناسبی را در بین رسانه های خبری شهرستان به دست آورند وکم کم از جایگاه یک رسانه جنجالی و پرحاشیه به یک رسانه معتبر و قابل وثوق محلی تبدیل شوند و حقیقتاً درجهت ارتقاء سطح فرهنگ جامعه ، ترویج مثبت نگری ، حفظ وحدت و همدلی بین مردم و مسئولان و سازندگی اجتماعی بکوشند.اگر چنین شود قطعاً نتایج به دست آمده از فعالیت های  وبسایت نامبرده مانند نام زیبا و وزین آن سازنده و سلامت آفرین خواهد شد.
انشاالله ...
 

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


سلام به تمامی اهالی رسانه های مجازی که به هیچ عنوان اجازه انتشار نظرات مخالف رو ندارید
البته بنده طرفدار هیچ کدوم از کاندیدا های محترم مجلس نیستم چونکه همشون دوست دارم
اما با مراجعه به سایت های مذکور می بینم که هیچ فرقی بین سایت شما و اونا نمی بینم
چرا که شما هم تلویحا" از یک نماینده خاصی ( بنا به هر دلیلی ) پشتیبانی میکنین
چه خوبه که یه رسانه مردمی حقایق رو به سمع ونظر مخاطبینش بذاره نه اینکه همکار خودشو خراب کنه ....
از یه طرف دیگه اگه مردم اون چه را که می شنوند با اونچه را که میبینند مغایر باهم ببینند مسلکما بد قضاوت خواهند کرد
والسلام علی من التبع الهدی
شهروند دلسوز سبزواری
7 اسفند 1390 - ساعت 15:40

اسرارنامه: با سلام و تشکر از حضور و نظر شما دوست عزیز.
از اظهار لطفتان به مجله اینترنتی اسرارنامه هم سپاسگذاریم.
هرچند احساس می کنیم نظراتتان در برخی قسمت ها با حقیقت نیت قلبی و رفتار ظاهری اسرارنامه متفاوت بود اما به عنوان یک انتقاد به نظرات شما احترام گذاشته و درموردش فکر خواهیم کرد.
به امید حضور مجددتان در اسرارنامه ...

دانشجوی رشته حقوق.رضایی
0 مخالف 0 موافق
سلام اول اینکه اسرارنامه چراانقدر کم کار هستید.دوم اینکه سلام سبزواربیان داشته شور وهیجان انتخاباتی بالا رفته ولی هنوز مردم تصمیم نگرفتندبه چه کسی رای بدهند.سلام سبزوارعزیزشماکه هرشب حضور فعالی برای خبررسانی درست وغلط درستادها داریدبایدفهمیده باشید علی رقم همه تخریبات بی نتیجه واطلاع رسانی های غیرمنصفانه اتان اصلح ترین ومقبول ترین کاندیدا اقای دکتر محسنی ثانی می باشند .زنده باد محسنی
7 اسفند 1390 - ساعت 10:29

اسرارنامه: با سلام و تشکر از حضور و نظر شما مخاطب گرامی.
بابت کم کاریمان پوزش می طلبیم. این به خاطر تازه کاری اسرارنامه ونداشتن نیروهای کافی برای جمع آوری ، نوشتن و ویرایش خبرها وتحلیل هاست که انشاالله با اضافه شدن نیروهای جدید و حمایت های معنوی مخاطبان عزیز مان روز به روز فعال ترخواهیم شد.
در مورد اینکه مردم بالاخره قرار است به چه کسانی رأی بدهند باید تا روز 12 اسفند صبرکرد. هرچند که ممکن است شمار زیادی از همشهریان نیز به قول شماتا کنون تصمیمشان را برای رأی دادن به برخی نامزدهای مورد علاقه خود گرفته باشند.
به هرحال امیدواریم همچنان با حضورتان در این مجله اینترنتی مارا از نظرات ارزشمند خود بهره مند گردانید.
پیروز باشید...

سلام
چرا هنوز در مورد خبری که سلام سبزوار درباره دکتر حسینی(اتفاقات رخ داده در دانشگاه...) منتشر کرده چیزی ننوشتید؟؟
4 اسفند 1390 - ساعت 17:23

اسرارنامه: سلام و تشکر از شما مخاطب گرامی.
عدم تکمیل اطلاعات اسرارنامه در این زمینه یکی از دلایل نپرداختن به موضوع است.
سپاس فراوان

یک خیرخواه
1 مخالف 0 موافق
توضیح واضحات بود.
همه دیگه سلام سبزوار و میشناسند.
این همه توضیح طولانی در موردش نیاز نبود.
جوان است . کاری به کارش نداشته باشید.
اما همین که ظاهراً توبه کرداست باز جای شکرش باقی است.
همه مطالب اشتباه را درروزهای گذشته پاک کرده است از آرشیوش.
اما معلوم نیست چه زمانی بتواند اثر منفی فعالیتهایش را از ذهن مردم پاک کند.
این چیزهایی که همیشه می نوشت و باعث بدبینی مردم نسبت به یکدیگر و مدیران شهرستان شد.
خدا البته توبه پذیراست.اما باید توبه کننده تمام تلاش خود را بکند.
4 اسفند 1390 - ساعت 14:34

ناشناس
1 مخالف 2 موافق
با تشكر از دوستان عزيز در اسرار نامه ،كار شما با صواب انجام كار امر به معروف و نهي از منكر يكيست ولي بعيد ميدام سلام سبزوار اصلاح بشو باشن.
3 اسفند 1390 - ساعت 10:36

اسرارنامه: ما سلام وتشکر از نظر شما مخاطب گرامی.
به هرحال هر انسانی می تواند تا پایان عمر درجهت مثبت یا منفی تغییر پیدا کند.
این اختیاری است که خداوند باریتعالی به همه آدمیان داده است.
و توبه فرصتی مغتنم از جانب آن یگانه بخشاینده.
امید که همه ما درمسیر حرکتمان با تصمیمات درست سلامتی راهمان را تضمین کنیم و اگر به اشتباهی دچار شدیم فرصت توبه را از خود و دیگران دریغ نکینم.
با سپاس و آرزوی دیدار مجدد شما مخاطب گرامی در اسرارنامه ...

هشدار برای سبزوار
1 مخالف 0 موافق
سلام سبزوار همان سه ماه پیش که موقتی تعطیل کرد سنگین تر بود که تا بعد از همان نوروز 91 که اول اعلام کرده بود تعطیل می ماند. چون الآن درهمین مدت کوتاه با مطالبی که منتشر کرده نشان داد که خیلی هم بی طرف نیست و اهدافی را دنبال می کند.
به هرحال من ابتدا که حدود دو سال قبل با سلام سبزوار آشنا شدم خیلی از مطالبش خوشم آمد و هر روز می رفتم و می خواندم چون به واقع احساس کردم یکی از بین مردم آمده تا حرف مردم از به زبان خودشان بگوید. آن زمان هر روز در میان به سلام سبزوار سرمی زدزم و مطالبش را می خواندم اما کمی که گذشت احساس کردم خیلی هم بی طرف نیست.
تا اینکه در این دو سه ماه اخیر برایم ثابت شد .
البته الآن هم هرروز به سلام سبزوار سر می زنم اما فقط برای اینکه ببینم نقشه جدیدشون برای ما مردم چیه نه برای اینکه تحلیل ها و خبرهاش رو به صورت یک منبع معتبر دنبال کنم.
از مطلبتان ممنونم . خوب و واضح بود. فقط امیدوارم شماهم یک روز به سرنوشت سلا سبزوار دچار نشوید.
شما را به خدا مراقب باشید...
شاید سلام سبزوار هم از اول نمی خواست این طوری باشد.
3 اسفند 1390 - ساعت 10:05

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات