مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

عمومی   /   19 فروردين 1391   /   کد مطلب: 433   /   بازدید: 3000   /   نظرات: 4

نیازمندی های سبزوار در سال 1391از نگاه مردم

نیازمندی های سبزوار در سال 1391از نگاه مردم
در اولین ماه از سال جدید هستیم. سالی که هریک از ما مانند همه سالها آن را با هزاران امید و آروز در ابعاد فردی و اجتماعی شروع کرده ایم.
اهداف فردی و اجتماعی دامنه بسیار گسترده ای از موضوعات ومسائل مختلف را در بر می گیرند.
 یکی از موضوعاتی که می تواند در بحث اهداف و نیازهای اجتماعی برای هر شخصی مطرح باشد ، آرزوی ایجاد پیشرفت ها و تغییر و تحولات گوناگون در شهر و روستای محل زندگی است.
مسائل هر شهر و روستایی همیشه برای ساکنان آن ارزش و اهمیت خاص خود را دارد  و هیچکس نمی تواند به طور کامل نسبت به رویدادها و موضوعات  مطرح شده در سرزمین خود بی اعتنا و بی علاقه باشد. لیکن برخی افراد از علاقه و عاطفه ای شدیدتر و غیرتی خاص نسبت به شهر و روستا و کشور زادگاه خود برخوردارند.
این شاید همان عشق و علاقه ای باشد که نمونه هایش را در رفتار ترک های منطقه آذربایجان مشاهده می کنیم.به عنوان مثال درمسابقات فوتبال بین تیم های تبریزی با تیم هایی از سایر مناطق کشور، اغلب می  بینیم که ورزشگاه ها از حضور و حمایت یکپارچه تماشاچیان تبریزی پر می شود.و حتی هواداران تبریزی برای حمایت از تیم های خود به شهرهای استان های دیگر سفرمی کنند.
یا در نمونه ای دیگر اگر بیننده مسابقات مردان آهنین بوده باشید که چندسالی است در ایام نوروز از شبکه 3 سیما پخش می شود، حتماً این جمله را از زبان هریک از شرکت کنندگان این مسابقات بسیار شنیده اید که بعد از دست و پنجه نرم کردن با هریک از مراحل سخت و رسیدن به هرشکست و پیروزی درگفتگو با مجری برنامه می گفتند:«فقط به عشق شهرم ومردم شهرم تلاش میکنم.»
نمونه دم دستی تری از عشق و علاقه وطنی شاید در همین عرصه مجازی اینترنت قابل بررسی و مشاهده باشد. در همین وبسایت نویسی ها و وبسایت گردی های همه روزه ما و شما باشد .
در این موارد نیز حتماً همین عشق وطنی است که هر روز ما را وا می دارد با نوشتن یک یا چند مطلب در مورد رویدادها و موضوعات مربوطه به شهرستان سبزوار این مجله را به روزرسانی کرده و در خدمت شما باشیم. و از آن طرف هم باز حتماً همین عشق وطنی است که شما مخاطبین و همراهان  عزیز و همیشگی اسرارنامه را، دائماً به این وبسایت و سایر وبسایت های مشابه می کشاند تا در مورد سبزوار بخوانید و بیاندیشید و نظر بدهید .
اینک با توجه به همین اهمیتی که مسائل و رویدادهای دیار سربداران می تواند برای هریک ازما داشته باشد ، بد نیست در این نخستین هفته های سال 1391 دقایقی با خود بیاندیشیم برای شهر و دیار خود چه آرزوهایی داریم و فکر می کنیم در طول این یک سال آینده انجام کدام کارها و در پیش گرفتن کدام سیاست ها از جانب مردم و مسئولین، می تواند دارالمومنین سبزوار و همه روستاها و بخش های عزیز آن را به سمت توسعه پایدار هدایت کند.
اسرارنامه مدت هاست به این موضوع اندیشیده است.
شما چه طور ؟ شما در سال 91 چه انتظاری  از ما مردم ومسئولین سبزواری دارید ؟ به نظرتان دراین سال جدید مسئولین باید به کدام اولویت ها توجه داشته باشند.؟ وظیفه مردم چیست ؟
نظرات شما می تواند کامل کننده های خوبی برای این مطلب باشد. پس نظراتتان را با ما در میان بگذارید تا مانند آنچه پیش از این در مطلب «بررسی کارنامه  یکساله شهرستان سبزوار در سال 90»   اتفاق افتاد نظرات شما به بخش در بخش ضمیمه مخاطبین همین مطلب اضافه شده و منتشر گردد.
اما پیش از این به سه نکته توجه داشته باشید.
1- این مطلب پس از تکمیل شدن ، به تعدادی از مسئولین و مدیران ارشد شهرستان  به طرق مختلف از جمله ارسال به ایمیل ، گفتگوی تلفنی ، یااطلاع رسانی حضوری ، ارائه خواهد شد.
2- انتظارات و اهدافی که مطرح می شود حتی الامکان باید واقع بینانه بوده و قابلیت آن را داشته باشد که در مدت یکسال همه آن هدف یا حداقل بخش هایی از آن تحقق یابد.
3- هرچند مدیران ارشد شهرستانی از جمله فرماندار، بخشداران ، شهردراران ، اعضای شورای شهر ، نمایندگان مجلس، رئسای ادارات دولتی و ... در راستای تلاش برای عمران و آبادانی و رفع مشکلات قانونی و نابهنجاری های اجتماعی شهر مسئولیت و وظایف حتمی و غیرقابل انکار خود را دارند که باید این وظایف از جانب مردم مطالبه شوند، اما باید به خاطر داشته باشیم که برای ایجاد یک شهر وجامعه سالم وپیشرفته تنها تلاش و انجام وظیفه  مسئولین و مدیران ارشد شهرستانی کافی نیست . بلکه هریک از ما مردم در مقابل حقوق شهروندی خود که دائماً از دولت و مسئولین مطالبه می کنیم ، قطعاً وظایفی نیز برعهده داریم.
پس ضروریست که انتظارات و اهدافی که خود مردم باید در یک سال آینده در جهت تحقق آنها بکوشند نیز مورد توجه قرار گرفته و دراین مطلب بدان ها اشاره شود.
از دیدگاه اسرارنامه در سال 91 باید :
1- یک یا چند روز ملی در تقویم جمهوری اسلامی ایران برای مفاخر و مشاهیر سبزوار در نظر گرفته شود.
دارالمومنین سبزوار با پیشینه غنی فرهنگی و تاریخی خود از دیرباز به نام شهر دانشوران بیدار شناخته می شود. این عنوان یک لقب افتخاری نیست که همینطور بدون هیچ دلیل خاصی به سبزوار نسبت داده شده باشد ، بلکه به پشتوانه وجود چندین و چند شخصیت ارزشمند تاریخی ، علمی ، فرهنگی و سیاسی از این خطه سرافراز چنین نامی بدان نسبت داده شده است. بسیاری از مشاهیر سبزوار شهرت و محبوبیت جهانی دارند.
برخی از این چهره ها عبارتند از:
دکتر علی شریعتی ، حکیم حاج ملاهادی سبزواری ، استاد حمید سبزواری—شاعر بسیاری از سروده های زیبا و خاطره انگیز انقلاب اسلامی ایران که تا کنون به عنوان یکی از چهره های ماندگار کشور انتخاب شده است ، محمود دولت آبادی—نویسنده کلیدربلندترین رمان ارزشمند در ادبیات فارسی-، ابوالفضل بیهقی—نویسنده کتاب با ارزش تاریخی بیهقی معتبرترین منبع تاریخی دوران غزنویان که این کتاب به لحاظ ادبی نیز از ارزش بالایی برخوردار است و به همین خاطر ابوالفضل بیهقی در تاریخ ادبیات فارسی جزء یکی از چهره های شاخص صاحب سبک محسوب می شود- و ...
این شخصیت های تاریخی بدون تعیین روز ملی  نیز نزد اهالی فرهنگ ، ادب وتاریخ ایران اسلامی ارزش و اعتبار خاص خود را دارند. اما تعیین روز ملی و برگزاری بزرگداشت های سالیانه برای این شخصیت ها از جهت حفظ میراث وارزش های فرهنگی وشناسایی این میراث با ارزش به جوانان امروزی و نسل های بعدی حائز اهمیت است.
 پیگیری چنین اموری اصولاً می تواند به صورت خاص برعهده اداره های فرهنگ و ارشاد اسلامی ، میراث فرهنگی و گردشگری ، دانشگاه ها به ویژه در بخش معاونت و مدیریت فرهنگی دانشگاه ها و به صورت کلی برعهده رسانه های محلی ، شهرداری ، فرمانداری ، نمایندگان مجلس ، شورای شهر و ... و حتی گروه های علاقه مند و داوطلب مردمی (NGO) ها باشد.

2-افتتاح ورزشگاه سربداران : این ورزشگاه با ظرفیت 15هزارتماشاچی بزرگترین سالن ورزشی شهرستان های خراسان رضوی—بدون حساب مشهد- است که متأسفانه در سالهای گذشته از روند پیشرفت خوبی برخوردار نبوده است. این پروژه از نیمه های دهه 80 کلنگ زنی شد و تا دی ماه 90 با پیشرفت حدود 40 درصدی روند ضعیفی را طی کرده بود .
اما با سفر وزیر ورزش و جوانان به سبزوار در دی ماه سال گذشته اعتبارات خوبی برای بحث ورزش شهرستان جذب شد و این سفر تا آنجا موفقیت آمیز بود که قرار شد ورزشگاه سربداران در سال 91 به بهره برداری کامل برسد.
اینک با توجه به نقش و جایگاه خاص ورزشی سبزوار و  ورزشکاران سبزواری در کشور به عنوان قهرمانان کشتی و طلایه داران ورزش هندبال و درخشش سبزواری ها در سایر رشته های ورزشی... بسیار ضروریست که این ورزشگاه بزرگ هرچه سریعتر در سبزوار به بهره برداری برسد .
پیگیری این موضوع می تواند به صورت خاص برعهده اداره ورزش و جوانان (تربیت بدنی) سبزوار باشد  اما به صورت کلی رسانه های محلی ، مدیران ارشد شهرستانی نیز هریک می توانند با پیگیری های خود نقش های مهمی در این موضوع ایفاکنند.
3- ادامه روند اجرایی بزرگراه ترانزیتی آسیای میانه : این بزرگراه که با شروع از مرز ترکمنستان و عبور از شهرستان های قوچان ، خوشاب و سبزوار به نواحی مرکزی ایران متصل می شود و بخش مهمی از بار ترانزیتی آسیای میانه از این مسیر عبور خواهد کرد ، هم اکنون در دو نقطه سبزوار و قوچان شروع به کار کرده است.
پیگیری این پروژه در مرحله اول برعهده اداره راه و ترابری شهرستان سبزوار است ، اما پیگیری و همکاری جدی سایر مدیران شهرستانی و استانی نیز در اجرای سریع و صحیح آن ضروریست.
4-تأسیس شهرستان های جدید: در محدوده سبزوار بزرگ. با تشکیل شهرستان های جدید وکوچک شدن حوزه های سیاسی معمولاً گام های موثری برای دریافت امکانات بیشتر و رسیدن به توسعه پایدار در منطقه برداشته می شود. سبزوار در این زمینه در سه سال گذشته پرونده موفقیت آمیزی داشته است. با توجه به اینکه  در آخرین ماه های سال 90 خبر ارتقاء قریب الوقوع بخش داورزن به شهرستان مطرح شده بود ، امید می رود در سال جدید این وعده تحقق یابد.
تشکیل شهرستان های جدید در منطقه یکی از عوامل موثر برای تشکیل استان جدید محسوب می شود.
در این رابطه باید گفت بسیاری از شهرستانهای خراسان رضوی به جز مشهد سالهاست از عدم توجه کافی ، فاصله فراوان مشهد با دیگر شهرهای استان و مدیریت تبعیض آمیزمدیران مشهدی نسبت به شهرهای غیر مرکز استان گله مند هستند. به همین  خاطر معتقدند با تشکیل یک استان کوچکتر و جدا شدن از کلانشهر مشهد که مشکلات و اقتضائات مدیریتی خاص خود را دارد ، می توانند به صورتی سریعتر به سمت توسعه پایدار حرکت کنند. صحت این موضوع پس از تشکیل استان های خراسان شمالی و جنوبی تأیید شد.
 اینک نیز مردمان خطه پرافتخار سربداران که بزرگترین مرکز جمعیتی و سیاسی و فرهنگی خراسان رضوی پس از مشهد مقدس را تشکیل داده اند ، به امید آن هستند که با اضافه شدن چند شهرستان دیگر به مجموعه شهرستان های تازه تأسیس منطقه ، به زودی تقسیمات سیاسی جدیدی در شمال شرق کشور ایجاد شده و با تشکیل استان خراسان غربی یا استان سربداران ، افق های روشنی در چشم انداز توسعه  همه شهر و روستاهای غرب خراسان رضوی پدیدار شود.
5- افتتاح بیمارستان حشمتیه سبزوار : حشمتیه که از قدیمی ترین بیمارستان های سبزوار است ، در چندسال گذشته به دلیل قدیمی شدن و خرابی بیش از حد ساختمان ها  نیاز به تعمیرات اساسی پیدا کرد . به همین خاطر موقتاً تعطیل شده و بنای آن به طور کامل تخریب گردید وسپس با همان نام  سابق حشمتیه عملیات ساخت یک بیمارستان جدید و بسیار گسترده تر در مکان قبلی آغاز گردید. این بیمارستان  هم اکنون با پیشرفت فیزیکی بیش از 75 درصد در مراحل پایانی ساخت خود قرار دارد.درنتیجه می توان انتظار داشت که در سال جاری به بهره برداری برسد.
 با بهره برداری از حشمتیه تعداد بیمارستان های دولتی شهرستان سبزوار به 4 بیمارستان بزرگ افزایش پیدا می کند.
لازم به ذکر است سبزوار به دلیل برخورداری چندین ساله از دانشگاه علوم پزشکی ، تا  کنون توانسته است در زمینه بهداشتی و درمانی در بین شهرستان های خراسان رضوی رتبه های بسیار خوبی کسب کرده و بیشترین سطح پوشش و خدمات بهداشتی و درمانی را در بین مردم این استان به دست آورد.
هم اکنون نیز بسیاری از شهروندان سبزواری و شهر روستاهای اطراف برای درمان بسیاری از بیماری های خود مانند گذشته مجبور نیستند با صرف هزینه و زمان بسیار زیاد راهی تهران و مشهد شده تا از خدمات پزشکی و درمانی شهرهای بزرگتر بهره مند شوند و به ویژه در بیمارستان واسعی سبزوار به عنوان بزرگترین و مجهزترین بیمارستان شهرستان های غرب و نواحی مرکزی خراسان رضوی بخش های درمانی متعددی وجود دارد که خدمات درمانی بسیاری را ارائه می کنند.
6- راه اندازی یک یا چند نشریه وزین محلی. سبزوار در جنبه رسانه های مجازی در سال های اخیر رشد و توسعه خوبی داشته است ، اما نشریات کاغذی این شهر به هیچ عنوان وضعیت رضایت بخشی ندارند. امید می رود که مسئولین مربوطه در سال 91 به این موضوع رسیدگی و توجه کافی را بذل نمایند.
اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار اولین جایگاه حقوقی است که باید در این راستا اقدامات لازم را انجام دهد و پاسخگو باشد.
اما به جز ادارات دولتی خود مردم نیز می توانند به این وادی ورودپیدا کنند. و نشریات با پشتوانه ای را که دچار مشکلات نشریات فعلی نباشد ، به عرصه فرهنگ و رسانه دیار سربداران تقدیم کنند.
در این میان باید یادآوری کنیم ، دکتر محسنی ثانی نماینده مجلس در ماه های پیش از انتخابات اقدام به انتشار چند شماره از نشریه همدلی کرد که در جایگاه خود نشریه وزینی ارزیابی می شد. باید مردم و رسانه های گروهی پیگیر این موضوع باشند که نشریه همدلی یا نشریه دیگری شبیه آن پس از انتخابات نیز منتشر شود تا منبع صحیح و معتبری برای اطلاع رسانی درمورد اقدامات نمایندگان در اختیار مردم بگذارد.
7-
8-
9-
در  روزهای آینده موارد دیگری توسط مجله اینترنتی اسرارنامه به این مطلب اضافه خواهد شد.

ضمیمه مخاطبین :
مخاطبان گرامی شما می توانید با ارسال نظراتتان در بخش نظرات همین مطلب ، به تکمیل نوشته پیش رو یاری رسانید.
برای این کار فقط کافی است شما به اهداف وفعالیت هایی که به نظرتان در یک سال آینده بهتر است در سبزوار انجام شود ، اشاره مختصری داشته باشید. مجله اسرارنامه خود به تکمیل و تشریح بیشتر این موارد خواهد پرداخت.
1- roli : قرار گرفتن سبزوار در مسیر قطار سریع السیر مشهد تهران
در سال 90 پروژه برقی کردن راه آهن تهران - مشهد شروع شد. براساس این پروژه سرعت حرکت قطارها در مسیر تهران - مشهد و بالعکس به بیش از 200 کیلومتر در ساعت افزایش می یابد و در نتیجه مسیر طولانی مشهد تهران در چیزی حدود 4 ساعت پیموده خواهد شد.
در زمان انتشار این خبر عده ای از همشهریان سبزواری بسیار برآشفته شدند ، چرا که احساس کردند بازهم به ناحق مانند نیم قرن گذشته ، قرار است سبزوار از مسیر این پروژه محروم بماند . به همین خاطر حتی در برخی وبسایت های محلی مقالات کوبنده و جانسوزی منتشر شد . اما برداشت این همشهریان عزیز مبنی بر انجام یک بی عدالتی مجدد در حق سبزوار از اساس اشتباه بود . چرا که در پروژه مورد ذکر اصلاً قرار نیست خط آهن جدیدی احداث گردد. بلکه همان مسیر قبلی ترمیم گردیده و برقی سازی می شود.بدیهی است که در این صورت دیگر هیچ امکانی ندارد که سبزوار بتواند در مسیر این پروژه قرار بگیرد. اما این هرگز به معنای محرومیت سبزوار از قطار سریع السیر برقی نیست. چرا که با اجرای پروژه دستک راه آهن سبزوار - سلطان آباد دیار دارالمومنین تا دوسال دیگر به مسیر ریلی  مشهد تهران متصل شده و در نتیجه از این خط سریع السیر بهره مند می گردد. کمااینکه ممکن است ، همین دستک راه آهن نیز پس از بهره برداری برقی سازی شده و سبزوار از نزدیک به این پروژه دسترسی پیدا کند.
در اینجا مسلماً یکی از خواسته های هرشهروند سبزواری ، اجرای هرچه سریعتر این پروژه و اتصال سبزوار به شبکه ریلی سریع السیر مشهد - تهران است. به طوری که در پایان سال 91 شاهد آن باشیم که اگر این پروژه به صورت صددرصدی انجام نشده باشد ، حداقل پیشرفت های خوبی پیدا کرده است.
2-  m : تأسیس کتابخانه مرکزی .
سبزوار به عنوان قطب دانشگاهی شرق کشور ، سالهاست که از کمبود امکانات کتابخانه ای در رنج است. البته تعداد کتابخانه های موجود در این شهر و تعداد کتب موجود در این کتابخانه ها یکی از بیشترین ارقام را در استان خراسان رضوی نشان می دهد ، اما با وجود جمعیت چندصدهزارنفری شهرستان سبزوار که یکی از اولین گزینه های تشکیل استان جدید در خراسان رضوی است ، تعداد کتابخانه های موجود و کتب قابل استفاده این کتابخانه ها در حال حاضر هرگز در شأن موقعیت فرهنگی و دانشگاهی سبزوار از گذشته تا امروز نیست.
لذا تأسیس کتابخانه مرکزی برای این شهر دانش پرور بسیار ضروریست.
درسال 90 زمزمه هایی از تأسیس کتابخانه مرکزی شنیده شد ، اما پس از آن دیگری خبری از روند  اجرایی این پروژه در سبزوار منتشر نشد.
امید می رود که در سال 91 تأسیس کتابخانه مرکزی سبزوار با جدیت مورد پیگیری قرار بگیرد.
 
3-علی آبادی  از روستای علی آباد شور ششتمد :
روستاي علي آباد شور در فاصله 12 كيلومتري به سمت جاده بردسكن با وجود احداث جاده از چندين سال قبل دچار مشكل برزگي است كه تاكنون چندين نفر جان خود را ا دست داده اند با توجه به اينكه اكثر مردم روستا داراي شغل شريف و پر بركت كشاورزي بوده مجبورند جهت انجام امور كشاورزي همه روزه عرض جاده را طي كنند و با عنايت به شلوغي جاده و عبور و مرور خودروهاي سبك و سنگين و عدم وجود معبري مناسب جهت اين امر خواهشمند است با عنايت به مجله پر مخاطب شما به ويژه مسئولين محترم شهرستان فكري به حال اين مردم زحمت كش جهت احداث پلي مناسب جهت رفت و آمد كشاورزان و ساكنان روستا بنمايند.
مشکلی که همشهری عزیزمان با نام علی آبادی به آن اشاره کردند فقط در محدوده روستای علی آباد نیست . متأسفانه بسیاری از روستاهای شهرستان مشکل راه های روستایی را دارند لذا اسرارنامه این موضوع را به شکل یک نیازمندی کلی شهرستان مطرح می کند : بهبود وضع راه های روستایی
متأسفانه در سالی که گذشت چند سانحه رانندگی در تعدادی  از محورهای ارتباطی خطرناک در سبزوار جان تعدادی از همشهریانمان را گرفت.محور سبزوار روداب یکی از این محورهای خطرناک بود. در سایر محورهای روستایی هم مشکلاتی وجود دارد. وظیفه اداره راه و ترابری سبزوار این است که در سال جدید حتماً به این محورهای پرحادثه توجه کافی را مبذول دارد. نمایندگان نیز می توانند از محل اختیارات خود با جذب بودجه های ملی برای این پروژه ها به انجام بهتر امور کمک کنند.
4- علی اصغر :افزایش پروازهای فرودگاه بین المللی سبزوار
اگر پروازهای حج از فرودگاه سبزوار برقرار شودبیشترین سود اقتصادی برای خودفرودگاه ومردم محلی به همراه می آورد. شما حساب کنیدهرسال چند نفر از همشهریانمان مجبورند به مشهد بروندتا از انجا پرواز کنند؟ به جز خود رائران و مسافران سفرهای زیارتی ، خانواده هایشان هم یک بار برای بدرقه ویک بار برای استقبال می روندمشهد ، به این ترتیب  جمعیت زیادی وارد جاده ها می شوند و اینهمه رفت و آمد هم تصادف می آفریند هم وقت و سرمایه مردم را حرام می کند.
5-
6-
7-
.
.
کوچه پس کوچه پیوندها
کلیک کنید:
بررسی کارنامه یکساله شهرستان سبزوار در سال 90نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


علی آبادی
0 مخالف 1 موافق
با سلام و خسته نباشيد و آرزوي موفقيت
خدمتان عرض شود درست كه بعضي ا روستا ها وب سايت و امثالهم را ندارند ولي به اين خاطر نيست كه مشكل ندارند روستاي علي آباد شور در فاصله 12 كيلومتري به سمت جاده بردسكن با وجود احداث جاده ا چندين سال قبل دچار مشكل برگي است كه تاكنون چندين نفر جان خود را ا دست داده اند با توجه به اينكه اكثر مردم روستا داراي شغل شريف و پر بركت كشاورزي بوده مجبورند جهت انجام امور كشاورزي همه روزه عرض جاده را طي كنند و با عنايت به شلوغي جاده و عبور و مرور خودروهاي سبك و سنگين و عدم وجود معبري مناسب جهت اين امر خواهشمند است با عنايت به مجله پر مخاطب شما به ويژه مسئولين محترم شهرستان فكري به حال اين مردم زحمت كش جهت احداث پلي مناسب جهت رفت و آمد كشاورزان و ساكنان روستا بنمايند خوشحال مي شويم در حضور خبرنگار محترم مجله سري به اين مكان ده شود و عكسي تهيه گردد
1 ارديبهشت 1391 - ساعت 02:32

اسرارنامه: با سلام و تشکر.
اطلاع رسانی شد.

علی اصغر
1 مخالف 8 موافق
فرودگاه سبزوار را هم پیگیری کنید.تعجب می کنم چرا خودتان به فرودگاه اشاره نکردید؟ چیز به این مهمی!
اگر پروازهای حج از فرودگاه سبزوار برقرار شودبیشترین سود اقتصادی برای خودفرودگاه ومردم محلی دارد.شما حساب کنیدهرسال چند نفر از همشهریانمان مجبورند بهمشهد بروندتا از انجا پرواز کنند؟ حالا فقط خود اینها که نیستند خانواده هایشان هم یک بار برای بدرقه ویک بار برای استقبال می روندمشهد ببینیدچه قدر جمعیت به این ترتیب درجاده ها می ریزد و اینهمه رفتو آمد هم تصادف می آفریند هم وقت و پول مردم را حرام می کند. پس حتماً فرودگاه را همبنویسید.
29 فروردين 1391 - ساعت 13:33

با سلام. یکی از مهم ترین نیازمندیهای سبزوار که متاسفانه کمتر به آن توجه می شود و رسانه ها نیز کمتر به آن پرداخته اند ساخت کتابخانه مرکزی سبزوار می باشد. برای شهری که داعیه استان شدن دارد نداشتن کتابخانه مرکزی یک ضعف است.
23 فروردين 1391 - ساعت 10:37

اسرارنامه: با سلام و تشکر .
نظر شما به بخش ضمیمه مخاطبین همین مطلب اضافه شد. و توضیحاتی نیز توسط اسرارنامه به آن افزوده گشت.
پیروز باشید...

قرار گرفتن سبزوار در مسیر قطار سریع السیر مشهد تهران
22 فروردين 1391 - ساعت 02:40

اسرارنامه: با سلام و تشکر .
نظر شما به بخش ضمیمه مخاطبین همین مطلب اضافه شد. و توضیحاتی نیز توسط اسرارنامه به آن افزوده گشت.
پیروز باشید...

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات