مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

صنعت و اقتصاد   /   17 خرداد 1393   /   کد مطلب: 5495   /   بازدید: 2945   /   نظرات: 23

حمید جمال آبادی :

راه آهن سبزوار - اصفهان ضرورت توسعه حمل و نقل ریلی ایران از شمال شرق تا مرکز و جنوب غرب کشور

راه آهن سبزوار - اصفهان ضرورت توسعه حمل و نقل ریلی ایران از شمال شرق تا مرکز و جنوب غرب کشور

از بین روشهای مختلف حمل و نقل ، حمل و نقل ریلی از نظر مصرف انرژی، ملاحظات زیست محیطی ، اقتصادی و امنیت سفر به عنوان مناسبترین گزینه شناخته می شود. قبلا مطالب زیادی در خصوص اهمیت توسعه ریلی سبزوار بزرگ در سایت ها و وبلاگهای مختلف منعکس شده است . از جمله آنها می توان به یادداشتی در وبلاگ سبزوار زیبا اشاره کرد که به خوبی اهمیت توسعه خطوط راه آهن در سبزوار را برشمرده است.(منبع) این یادداشت قبلا در سایت اسرارنامه نیز منعکس گردیده است. (منبع)

با توجه به اینکه فقط 8 سال تا سال 1400 برای دستیابی به سند چشم انداز کشور فرصت داریم طبق اعلام جناب آقای آخوندی وزیر محترم راه و شهرسازی در برنامه گفتگوی ویژه خبری  " به دنبال تحول اساسی در حوزه حمل و نقل ریلی هستیم " و طبق فرمایش ایشان " باید 9000 کیلومتر ریل جدید به 11000 کیلومتر راه آهن کنونی کشور برای دستیابی به اهداف بلند پروازانه اضافه شود. " یعنی در مدت 8 سال آینده نزدیک 82 درصد به شبکه موجود ریلی اضافه شود. متن کامل صحبتهای ایشان پیرامون موضوعات مختلف حوزه حمل و نقل ریلی را می توانید در اینجا بخوانید.

تاکنون طرح های مختلفی برای اتصال سبزوار به شبکه راه آهن کشور مطرح بوده که از جمله مهمترین آنهاست:

*آنتن سبزوار – سلطان آباد ( در حال ساخت) ( چشم انداز توسعه: اتصال به مرز ترکمنستان در لطف آباد یا باجگیران )

*خط سوم تهران – مشهد با عبور از شاهرود ، سبزوار و نیشابور ( در دست مطالعه )

*مسیر سبزوار – خلیل آباد – کاشمر (در دست مطالعه) (چشم انداز توسعه: اتصال به خطوط بافق – بندر عباس و خواف – هرات و بیرجند – زاهدان – چابهار)

این طرح ها در صورت تحقق می تواند اثرگذاری بسیار مطلوبی در رشد و توسعه مناطق همجوار خود داشته باشد اما سوال اصلی این است که با توجه به توانمندی های اقتصادی و اجتماعی منطقه شهرستانهای غرب خراسان رضوی ، این مناطق چقدر از توسعه " بلند پروازانه" خطوط ریلی افق ایران 1400 بهره مند خواهند شد؟ به عبارت دیگر در طرح های ملی توسعه شبکه ریلی ( و نه طرحهای منطقه ای و محلی ) سبزوار بزرگ و شهرهای همسودش چه جایگاهی دارند؟ آیا طرحهای پیش گفته (در صورت تحقق) می تواند پاسخگوی نیازهای روزافزون شهرهای در حال توسعه این منطقه باشد؟ این طرح ها چقدر به ارتقاء جایگاه اقتصادی و اجتماعی غرب خراسان در بعد ملی کمک می کند؟

با توجه به مقدمات فوق پیشنهاد می گردد صاحبنظران و علاقه مندان به موضوع حمل و نقل ریلی در منطقه غرب خراسان علاوه بر توجه به توسعه محلی و منطقه ای راه آهن ، با نگاه به افقهای دورتر ، ایده های بزرگتر و موثرتری را که می تواند اثرات ملی و بین المللی بیشتری برای این منطقه داشته باشد مورد توجه و بررسی قرار دهند  در همین راستا به عنوان یک ایده ، احداث " خط ریلی سبزوار- روداب – جندق – نایین – اصفهان" برای گفتگو و تبادل نظر علاقه مندان پیشنهاد می گردد.

خط ریلی سبزوار – اصفهان می تواند به عنوان بخش مهمی از شبکه بزرگ شمال شرق به مرکز و جنوب غرب کشور تاثیر بسزایی در کوتاه شدن مسیر دسترسی و زمان تردد و گسترش حمل بار (داخلی و ترانزیت) و مسافر(بویژه زائرین حرم مطهر رضوی)  بین مناطق همجوار خود داشته باشد. استانهای خراسان رضوی و شمالی ، اصفهان، خوزستان ، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، چهارمحال و بختیاری ، ایلام و زائران امام رضا (ع) که از کشورهای عربی بویژه عراق وارد ایران می شوند بصورت مستقیم از منافع این خط ریلی (مسافرت یا حمل بار) بهره مند خواهند شد و منجر به کاهش قابل توجه بار ترافیکی خطوط تهران-مشهد و مشهد - بافق خواهد شد که در حال حاضر جزء پر ترافیک ترین خطوط ریلی کشور محسوب می شود. از نظر اجرایی نیز می توان با همراه نمودن نمایندگان و ساکنان استانهای فوق تلاشهای موثرتری برای پیشبرد امور در بعد ملی انجام داد.

منتهی قبل از هر چیز لازم است ابعاد مختلف مزایا و چالشهای احتمالی آن در رسانه های مکتوب و اینترنتی بررسی شود. به همین منظور از تمام صاحبنظران و علاقه مندان گرامی دعوت می شود تا دیدگاهها و بررسی های خود را در این خصوص در همین سایت یا سایر رسانه های دیگر طرح نمایند . به امید اینکه با تلاش و همفکری یکدیگر بتوانیم در مسیر رشد و تعالی کشور عزیزمان ایران و غرب خراسان بزرگ گام برداریم.

نویسنده: حمید جمال آبادی

کارشناس ارشد مدیریت اجرایی

مهندسی مکانیک سیالات

گنبد کاووس

 

کوچه پس کوچه پیوندها

کلیک کنید:

راه آهن سراسری کاشمر را به سبزوار و تربت حیدریه متصل می کند


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


درود بر پیشنهاد کنندگان راستش منم میخواستم در نظرات راجع به خط این چنینی بگویم ولی دیدم شاید برخی بگویند دارد بیش از حد طرف خراسانیها را میگرد. اما وقاعیت اینست یکی از بهترین روشها برای حفظ جمعیت در مناطق حاشیه کویر مرکزی ایران و شرق کشور همین احداث خطوط راه آهن است که موجب افزایش مزیت نسبی برای سرمایه گذاری صنعتی و معدنی میوشد با توجه به خشکی اقلیم منطقه و استعداد کمش برای توسعه شکوارزی بهرتین زیمه حفظ جمعیت که از بند دهم سیاستهای جمعیتی نظام ابلاغی مقام رهبری نیز هست.این صفحه شما رالینک کردمnhttp://mehre2.blogfa.com/post/504
15 مرداد 1393 - ساعت 03:48

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر ارزشمند شما دوست و هم استانی گرامی
حتما یادداشت های وبلاگ شما مورد بررسی قرار می گیرد و ان شاءالله در اسرارنامه از آن ها بهره خواهیم گرفت.
پیروز باشید...

بهرام(ف)
0 مخالف 5 موافق
خدا را شکر سبزوار در موقعیت بسیار خوبی از لحاظ زیرساخت های توسعه قرار دارد از فرودگاه تا دانشگاه های بزرگ تا صنایع مطرح در کشور نظیر سیمان لار که به قطب تولید سیمان ایران تبدیل شده و جمکو و همچنین موقعیت جغرافیایی مناسب که به دلیل قرار داشتن در یک زمین وسیع و مسطح امکان گسترش همه راه ها را از چهار جهت جغرافیایی دراین شهر فراهم آورده ومثل شهر همجوار نیست که به دلیل منتهی شدن به یک کوهستان صعب العبور عملا از بعضی جهات به بن بست رسیده و امکان توسعه مواصلاتیبرایش نیست یا انقدر پرهزینه است که برای دولت مقرون به صرفه نیست برای توسعه راه های ان شهر هزینه خاصی را متحمل شود. اما سبزوار از روی نقشه راه ها که نگاه کنیم از هر جهت جاده های اصلی دارد که این شهر را به شمال و جنوب و شرق و غرب وصل میکند. با این حال متاسفانه نعمت راه اهن یک زیرساخت اساسی است که تا کنون به صورت نصفه ونیمه از ان محروم بوده ایم و با این طرح های خوبی که از جانب دلسوزاران توسعه سبزوار ارائه می شود و بخشی از کار هم در حال انجام است باید امیدوار باشیم این زیرساخت مهم و اساسی هم انشاالله با پیگیری درست مسولین اگر واقعا دلسوز شهر باشند تحقق یابد و با وصل شدن مسیر ریلی سبزوار به اصفهان واز طرف دیگر به مرز ترکمنستان انشالله درسالهای اینده هم تمام زیرساختهای توسعه سبزوار فراهم می شود و هم جمعیت زیادی در شهرهای غرب و مرکز خرسان از این پروزه مهم برخوردار می شوند
13 تير 1393 - ساعت 23:46

با نگاه به نقشه ریلی کشور می بینیم که دو خط موازی با ریل پیشنهادی در شمال و جنوب آن وجود دارد، بنابراین احداث این خط آنهم از دل کویر که هیچ نقطه شهری در طول مسیر وجود ندارد با توجه به هزینه های هنگفت راهسازی، منطقی به نظر نمی رسد
4 تير 1393 - ساعت 13:45

کدوم دو خط موازی؟ توهم زدید؟ خط موازی یعنی مسیری که دقیقا از اصفهان شروع بشه و به مشهد ختم بشه. همچنین چیزی نداریم. اونایی که احتمالا شما موازی دیدید با این خط یکی راه اهن تهران به مشهده اون یکی دیگه راه اهن مشهد به بندرعباسه. حالا معلوم نیست شما ناشناس گرامی چه جوری خط اهن تهران به مشهد و خط اهن مشهد به بندرعباسو موازی اصفهان به مشهد می بینی اون دیگه احتمالا به مشکلات و اختلالات بینایی شما مربوطه نه به نقشه راه اهن کشور
جوش کویری بودن مسیرم نزن چون خط اهن مشهد به بندعباسو الان اگه نگاه کنید بیشتر از وسط کویرا رد شده
11 تير 1393 - ساعت 11:06

ناشناس
6 مخالف 5 موافق
آقای سامان عزیز! مسیر مشهد-اصفهان همین الان هم وجود داره و روزانه قطارهای مسافربری و باری در این مسیر تردد می کنه. وقتی میگن خط ریلی بین دو شهر وجود داره، قرار نیست دقیقاً از شهر اول شروع بشه و مستقیم به شهر دوم وصل بشه، بنابراین مسیر ریلی جدید یعنی موازی کاری، پس ربطی به اختلات بینایی نداره! اگه منظور مسیر سبزوار- اصفهانه، بحث جداست. ثانیاً خط مشهد به بندرعباس یک خط ترانزیت بین المللی ست که کشورهای آسیای میانه رو به دریای آزاد وصل می کنه و سالانه میلیونها تن کالا از این مسیر ترانزیت میشه.
ساخت ریل سلطان آباد به سبزوار که حدود 45 کیلومتره سالهاست در دست ساخته و معلوم نیست کی تموم بشه، حالا مسیر حدود هزار کیلومتری پیشنهادی رو که دیگه خدا می دونه!
15 تير 1393 - ساعت 20:39

پروژه ی خوبیه عل الخصوص که مسیر راه آهن فعلی اصفهان به مشهد با گذر از قم و تهران هم سرعت واقعا پایینی داره (حداکثر 90 کیلومتر در ساعت و البته سرعت متوسط حدود 55 کیلومتر در ساعته ) و هم ظرفیت کم .
طرح توجیه پذیره ولی باید قبل از اجرای هر طرح ریلی در کشور اول یک نقشه ی ریلی جامع با اهداف مشخص ترسیم بشه، نقاط اصلی و مادری که قراره به هم متصل بشن معین بشه و بعد انشعابات و تجهیزات هر ریل معلوم و ثبت بشه. مثلا ریل های مسافری باید قابلیت بهره برداری با حداقل سرعت 150 کیلومتر و بالاتر را داشته باشند و مسیر های نسبتا طولانی تری رو طی کنند تا از شهرهای بین راه هم عبور کنند ولی ریل های باری نیازی به سرعت های تا این حد ندارند و لزومی به گذر از شهرهای بین راه هم برای آنها نیست. اگر بدون نقشه جامع شروع به ریل سازی کنیم، چند سال دیگر انبوهی از مسیرهای متروکه و هزینه های سر سام آور خواهیم داشت که نه تنها فایده ای ندارند بلکه به علت هزینه های بالای نگهداری و البته تغییر تکنولوژی های روز دیگر قابل استفاده هم نخواهند بود. بهتر است اهداف صنعت ریلی فعلی کشور بر تجارت بین الملل (ترانزیت) و باربری داخلی استوار شود که زود بازده هستند و سایر اهداف مثل حمل نقل داخلی مسافر و توریسم در پرتوی این طرح ها بهره برداری گردند. به این صورت فکر می کنم هزینه های انجام شده برای بهره برداری در چند سال اول بازگردد.

1 تير 1393 - ساعت 12:50

طرح راه آهن سبزوار اصفهان همچون طرح محور شوسه اى سبزوار روداب احمدآباد طرود اصفهان ، ميتواند بعنوان يك طرح ملى كه اتصال دهنده شمالشرق ايران به مركز وجنوبغرب ايران قلمداد شود و مي بايستى مطرح و مورد پيگيرى واقع شود. مهم باور و جديت و مطالبه مردم ، وسپس همت نمايندگان مجلس ميباشد. يادمان باشد كه كارهاى بزرگ ، مردمان بزرگ و مسوؤلين بزرگ را طلب مينمايد و اميدوارم كه ما نيز در رديف آن قرار بگيريم.
26 خرداد 1393 - ساعت 02:00

مجتبی 7092
4 مخالف 6 موافق
مرحبا سبزوار مستحق بیشتر از این هاست
نباید دایم این شهر را با مقایسه با شهرها و مناطق کم اهمیت در خراسان که پیش سبزوار وزنه ای نیستند اما خودشان خودشان را رقیب این شهر در استان شدن میدانند نباید با مقایسه و درگیری دایمی با چنین شهرهایی سبزوار را کوچک کنیم سبزوار شایسته پیگیری طرحهایی ملی وافق دیدی بسیار گسترده تر از خراسان است که یک نمونه از این افق دید گسترده را در یادداشت بالا مشاهده میکنیم سبزوار شایسته دمخور شدن با اصفهان و شیراز و تبریز است پس لطفا از اینجور پروژه ها که می توند بیشتر ارتباطهای دو طرفه را بین این شهرها ایجاد کند بیشتر مطرح کنید
19 خرداد 1393 - ساعت 01:54

کاظم شمس ابادی
3 مخالف 8 موافق
طاهری خان بهتره توهین نکنید.زمانی که میخواستن فرودگاه بسازنم یک ادمایی مثل شما از همین حرفا زدن و دل مردمو ریش میکردن ولی اخرسر سبزواریا فرودگاهو زدن و الانم خدا را شکر داره کار میکنه
تازه فرودگه فقط مخصوص سبزوار بود ولی این یک راه اهنه که فقط مخصوص سبزوار نیست خیلی ازشهرا و مناطق سرراه ازش بهره مندمیشن پس شدنیه ایه یاس خوندنا و توهین کردنای افرادی مثل شما هم فقط انرزی خودتونو هدر میده و بر عزم مردم سبزوار تاثیرنداره
19 خرداد 1393 - ساعت 17:20

توهمی تر از شما سبزواری ها من ندیدم به عمرم. ملت الکی خوش با اعتماد به نفسی در حد تیم ملی . منتهانه تیم ملی ایران تیم ملی کویر
19 خرداد 1393 - ساعت 13:07

دوستدار سبزوار از مشهد
2 مخالف 6 موافق
دوست عزیزی که گفتید راه اهن اصفهان - نائین - سبزوار - قوچان - ترکمنستان یادتون باشه معمولا برای پروزه های راهی حالا از هر نوع راه اهن یا جاده ای که باشه اسم مبدا و مقصدو میگن یا دو تا از مهمترین مقاصد بین راهو دیگه این همه اسمو دنبال هم قطار نمیکنن
اگه اینجوری باشه جاده مشهد - تهرانم میشه جاده مشهد - قدمگاه - نیشابور - کلیدر - سبزوار - داورزن - میامی - شاهرود - دامغان - سمنان - گرمسار - پاکدشت - تهران !!!
این مسیری که شما پیشنهاد دادید میشه خلاصه میشه در راه اهن اصفهان - ترکمنستان. که خیلی هم دهن پرکنه و خود امسش اصلا توجیه اقتصادی میاره همراهش. اما حیف که اسم سبزوار حذف میشه از توش
مگر اینکه مسولینی که ایشاالله پیگیریش بکنن زرنگی کنن و پروزه رو در دو فاز تعریف کنن فاز اول اصفهان - سبزوار فاز دوم سبزوار - ترکمنستان
که دیگه نور علی نور میشه.
فقط خواهشا پیگیری کنید
یک همشهری دوستدار سبزوار از مشهد
19 خرداد 1393 - ساعت 12:55

تست
20 خرداد 1393 - ساعت 16:19

حمید جمال آبادی
1 مخالف 11 موافق
سلام راه آهن سبزوار اصفهان به دلیل کارکرد بالایی که دارد شبکه های ارتباطی ( ریلی و غیر ریلی ) بالادست و پایین دست خود را متاثر خواهد کرد و از آنجا که توجیه اقتصادی طرحهای محلی و منطقه ای مرتبط با خود را بهبود می بخشد موجب تسریع در تکمیل شبکه های حمل و نقل اطراف خود خواهد بود.
با این شرایط ادامه مسیر به سمت قوچان و مرز ترکمنستان توجیه پذیر خواهد بود. دقت داشته باشید که حتی وجود چشم انداز چنین طرحی در بین مردم و مسوولین می تواند تاثیرات بسزایی در منطقه بگذارد . اما مهمترین فعالیتی که الان می توان انجام داد این است که به نحوی مطلوب هموطنان آنسوی مسیر را از این پیشنهاد مطلع کنیم و رسانه ها ، علاقه مندان و بخصوص کارشناسان و سایتهای تخصصی حمل و نقل را به گفتگو و اظهار نظر در این باره دعوت کنیم.البته به لطف شما و بازدید مناسب این صفحه و کدنویسی مناسب سایت اسرارنامه هم اکنون اگر در سایت گوگل عبارت " راه آهن سبزوار اصفهان " یا " راه آهن اصفهان سبزوار " را جستجو کنیم صفحات مرتبط با این عبارت را در صدر نتایج خواهیم یافت.حالا کافی است این ایده را به دیگران معرفی کنیم و از آنان بخواهیم در این مورد در گوگل جستجو کنند.دوست عزیزم " راه آهن اصفهان-سبزوار" از لطف شما سپاسگزارم.
19 خرداد 1393 - ساعت 12:38

راه آهن اصفهان-سبزوار-قوچان | ايميل
1 مخالف 7 موافق
با سلام
بهتره اسم راه آهن رو بگذاریم اصفهان- نائین-سبزوار-قوچان-ترکمنستان که با توجه به اینکه در سلطان آباد این راه آهن به راه اهن مشهد-تهران وصل می شه هم مسیر اصفهان به مشهد خیلی کوتاه تر میشه و هم مهمتر اینکه ترانزیک کالا از اصفهان و خوزستان و عراق و در کل استان های مرکزی و جنوب غربی ایران به ترکمنستان و آسیای مرکزی آسون تر و راحت تر میشه. در نتیجه شهر ها و استان های زیادی طرفدار این طرح می شند.
18 خرداد 1393 - ساعت 04:36

راه اهن اصفهان - سبزوار
1 مخالف 8 موافق
بابت اسمش کاملا همین خوبه بذارید از اول هنوز که پرژه نه به باره نه به داره همین اسم جا بیافته تو اذهان
چرا بگن راه اهن اصفهان مشهد؟ وقتی داره میاد سبزوار؟

موازی بودنشم که یک نفر دیگه گفته اصلا درست نیست اون خطی که الان هست اصلا به هدف اصفهان مشهد ساخته نشده اون خط مشهد بندرعباسه که ازش یک راه هم به سمت اصفهان کشیده شده و مسیرهمونطور که می بینید خیلی چرخیده و مستقیم نیست
از لحاظ بیابونی بودن مسیرم همون مسیر قبلیه یعنی مسیر مشهد بندرعباس کلا بیشترش تو بیابوناست. این دلیل نمیشه برای جایی که ظرفیتشو داره راه اهن نکشن
از اقای جمال ابادی بابت این این پیشنهاد خوب ممنون
18 خرداد 1393 - ساعت 01:24

حمید جمال آبادی
2 مخالف 12 موافق
اگر بخواهیم پروژه زودتر به سرانجام برسد باید بتوانیم با اطلاع رسانی مناسب افراد بیشتری رو در استانهای مختلف همسود و همینطور از بین کارشناسان حمل و نقل با خودمان همراه کنیم
درباره نام پروژه هم باور بفرمایید فقط چند ساعت به نام پروژه فکر کردم و در انتها راه آهن سبزوار اصفهان رو انتخاب کردم اما از نظر مفهومی همون راه آهن شمال شرق به مرکز و جنوب غرب مناسبه . در ضمن هر شخصی متناسب با علاقه مندی خود می تواند از پروژه نام ببرد
سبزوار اصفهان ، مشهد اصفهان، اصفهان سبزوار، اصفهان مشهد، اصفهان به شمال شرق، خراسان به خوزستان ، خراسان اصفهان و. . .
خلاصه اینکه به نظر من ایجاد فضای گفتگو درباره پروژه اولویت بسیار بالاتری دارد و هرکسی می تواند از ظن خود یار ما باشد.
18 خرداد 1393 - ساعت 12:28

کریمی جان اتفاقا از رو همون نقشه هم که نگاه کنید می بینید این مسیر اصلا ضرورت خاصی نداره همین الانشم مشهد به اصفهان از مسیر خط ریلی طبس به یزد راه داره. اگه یک خط دیگه کشیده بشه اونم از وسط کویر فقط میشه دو تا راه موازی که احتمالا توی این دومیه فقط باید جونورای کویر عبور و مرور داشته باشن چون اینطور که معلومه هیچ شهری هم اون وسطا نیست که از فواید این مسیر جدید بهره مند بشه
18 خرداد 1393 - ساعت 12:25

افرین پروزه خوبیه.البته تا اجرا شدنش فکرکنم خیلی طول بکشه چون همین 40 کیلومترو که قراره از سبزوار تا سلطان اباد بکشن 30 سال طول کشید البته راه اهن سبزوار اصفهان چون یک سر دیگه اش اصفهانیا هستن اونام پولدار و با نفوذن تو کشور شاید به اندازه این یکی طول نکشه
ولی درکل از رو نقشه که نگاه میکنم میبینم پروزه خیلی خوبیه که نمیدونم چرا این همه وقت به فکر کسی نرسیده واقعا راهو کوتاه میکنه

18 خرداد 1393 - ساعت 11:24

طرح خیلی خوبیه فقط کاش می زدید راه آهن مشهد - اصفهان که از سر راهش از سبزوارم رد بشه یعنی ایستگاه انشعابش همون سلطان آباد باشه که الان دستکش داره میاد به سبزوار
وقتی با اسم سبزوار - اصفهان می زنید پروزه رو ممکنه اینطوری تصور بشه که فقط یک دغدغه محلیه مردم سبزواره ولی وقتی بگیم مشهد - اصفهان دو تا کلانشهر بزرگ کشورو در بر می گیره بهتر میشه
17 خرداد 1393 - ساعت 23:34

من خدا را شکر میکنم که خدا حرم امام رضا را افرید
13 تير 1394 - ساعت 11:30

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات