مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

13 بهمن 1391   /   کد مطلب: 1304   /   بازدید: 1971   /   نظرات: 16

از مهر تا مهر ...

مصاحبه با روزنامه نویس و خبرنگار پیش کسوت سبزواری

مصاحبه با روزنامه نویس و خبرنگار پیش کسوت سبزواری
شهرستان سبزوار در سالهای اخیر حرکت پیوسته ای را در جهت تبدیل شدن به یکی از قطب های خبری و رسانه ای شمال شرق کشور آغاز کرده است. به طوری که در این مدت سربرآوردن چندین رسانه ی خبری و اطلاع رسانی نظیر وبسایت های اینترنتی ، انتشار کمابیش چند نشریه کاغذی و نیز فعالیت گسترده دفتر صدا و سیما (دفتر خبر سبزوار) هریک جنبه های مختلفی از گسترش فعالیت های رسانه ای در ناحیه غرب خراسان رضوی می باشند. همچنین حضور پررنگ اخبار وگزارش های مربوط به سبزوار در خبرگزاری های رسمی کشور نظیر ایرنا ، ایسنا ، مهر ، فارس و ... از دیگر نشانه های وجود توانمندی های رسانه ای در این شهرستان است.
اما قطعاً وجود این توانمندی در سبزوار مرهون تلاش های خستگی ناپذیر و پیگیرانه افرادی است که در سنگر مقدس آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در جامعه ایفای نقش می کنند.
مجله اینترنتی اسرارنامه که در ماه های اخیر براساس رویکرد فرهنگی خود تلاش کرده است ، به سراغ چهره های مردمی و اثرگزار ناحیه سربداران برود و پای صحبت های آنان از سالهای فعالیتشان بنشیند ، این بار یکی از پیشکسوتان عرصه خبر در شهرستان سبزوار را برای مصاحبه ومعرفی بیشتر انتخاب کرده است.
این چهره اثرگذار و پیشکسوت رسانه ای کسی نیست جز محمد مهرنیا روزنامه نگار و خبرنگار شناخته شده غرب خراسان رضوی که تا کنون با بسیاری از رسانه های ملی و محلی جهت انتشار اخبار و گزارش های سبزوار و شهر و روستاهای اطراف آن همکاری داشته است.
البته لازم به ذکر است خود مهرنیا وقتی می شنود که درگفتگوها از او  به عنوان پیشکسوت خبری در سبزوار نام می بریم ،  جمله ما را اصلاح می کند و می گوید ، آقایان دیگری نظیر ثنایی فر ، محتشمی ، طیب ، طبسی و ... پیش از وی به عرصه خبری سبزوار وارد شده اند و در واقع آن ها پیش کسوت کار خبری در سبزوار محسوب می شوند. اما مجله اینترنتی اسرارنامه معتقد است به هرحال مهرنیا آن قدر در عرصه خبری شهرستان فعال بوده و با سابقه هست که بتوان وی را یکی از پیشکسوتان حرفه خبرنگاری و روزنامه نویسی در غرب خراسان رضوی دانست.

گفتنی است مجله اسرارنامه تمایل داشت این مصاحبه را درتاریخ 17 مردادماه سال جاری به مناسبت روز خبرنگار انجام دهد ، که در آن زمان محقق نشد.  اما خوشبختانه انتشار این مصاحبه در مقطع کنونی با مناسبت خجسته دیگری همزمان شده است ، که عبارت است از انتشار اولین شماره از نشریه محلی و وزین "ندای کویر" که مهرنیا سمت سردبیری این نشریه را برعهده دارد.

مصاحبه مجله اینترنتی اسرارنامه با محمد مهرنیا حاوی مطالبی خواندنی از روند کار و خاطرات این خبرنگار پیش کسوت سبزواری است که تا ساعاتی دیگر در بخش چای داغ همین وبسایت منتشر خواهد شد.
تا آن زمان با ما همراه باشید...معرفی مختصر:
محمد مهرنیا کارشناس خبری وتحلیل گر سیاسی و اجتماعی ، عضو فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران و مدیر دفتر خبری ایرنا در سبزوار از ابتدای تأسیس تا کنون ، رئیس سابق هیئت مدیره انجمن صنفی نویسندگان و روزنامه نگاران سبزوار و همچنین مدیرمسئول وبسایت سبزوارپیام یکی از پربازدیدترین پایگاه های خبری تحلیلی غرب خراسان رضوی است که در سال 1336 در روستای مهر شهرستان سبزوار متولد شد.
پدرش در مهر صاحب یک رستوران بین راهی بود که در مسیر جاده پرتردد مشهد تهران قرار داشت و همین موضوع باعث شد که از ابتدا در محیطی باز ، با آمد و رفت افراد مختلف و در معرض فرهنگ های گوناگون قرار گیرد و بدین ترتیب با بسیاری از مسائل روز آشنا شده و خلق و خویی اجتماعی و پویا کسب کند.
وی از همان سالهای کودکی ، علاقه ای وافر به فعالیت های فرهنگی را در وجود خود کشف کرد . مطالب روزنامه ها را مطالعه کرده ، با کنجکاوی از مسافرین رستوران پدرش اطلاعات جدید کسب می نمود و همین علائق فرهنگی و اجتماعی او را واداشت در ایام جوانی در زمره یکی از موسسین و اعضای هئیت مدیره کانون فرهنگی و هنری روستای مهر قرار گیرد.
مهرنیا در سالهای نوجوانی علاوه بر علاقه به فعالیت های فرهنگی ، به کارهای فنی نیز علاقه مند بود و از همین رو هنرمکانیکی را در پیش گرفت و به موفقیت های خوبی در این زمینه دست یافت. به ویژه در تعمیر انواع موتورسیکلت مهارتی خاص داشت و برای مدتی در مهر به این شغل پرداخت.
 اما بعدها به پیروی از خواست پدر تصمیم گرفت همان شغل پدری را در مدیریت رستوران بین راهی و ارائه خدمات رفاهی به مسافرین جاده تهران – مشهد و زائرین حرف مطهر حضرت امام رضا (ع) ادامه دهد. لذا پس از اخذ دیپلم مدتی را  ، به تحصیل در رشته هتلداری تحت نظر سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری پرداخت و گواهینامه مدیریت مراکز پذیرایی و اقامتی را دریافت داشت و هرچند هرگز انجام فعالیت های فرهنگی در کانون روستای مهر را از یاد نبرد ، اما رستوران داری را به عنوان حرفه اصلیش انتخاب کرد.
فعالیت مهرنیا در زمینه رستوران داری با موفقیت های خوبی همراه بود تا آنجا که وی به عنوان نماینده صنف رستوران های بین راهی سبزوار بزرگ در استان و حتی به سمت نائب رئیسی جامعه رستوران داران بین راهی  کشوردست یافت. اما این شغل آن چیزی نبود که روحیه فرهنگ دوست و فرهنگ پرور مهرنیا را راضی کند. لذا در حالی که موقعیت و امنیت مناسبی به لحاظ شغلی به دست آورده بود، همه موقعیت های فراهم آمده را به تدریج کنار گذاشت تا به حرفه ای که از صمیم قلب بدان عشق می ورزید ، بپردازد.
بدین ترتیب حضور و فعالیت مهرنیا در کانون فرهنگی هنری روستای مهر افزایش یافت و این کانون با همت وی به مرکزی فعال و پویا در فعالیت های فرهنگی منطقه تبدیل شد. بعدها نیز وقتی فعالیت خبرنگاری خود را آغاز کرد، اخبار سبزوار بزرگ را تا چندین سال بعد ، از مقر همین کانون فرهنگی و هنری در روستای مهر برای مطبوعاتی که با آنها همکاری داشت ، ارسال می کرد.
وی به مرور زمان که درکاررسانه ای جلوتر می رفت ، علاقه را با تجربه و پشت کار در هم آمیخت و البته اهمیت تحصیلات را از یاد نبرد و در دانشکده خبر به گذراندن دوره های آموزشی لازم برای کسب تخصص در حرفه خبرنگاری نیز پرداخت و گواهینامه کوتاه مدت و فشرده تخصصی خبرنگاری را دریافت داشت تا به تدریج در نتیجه تلفیق علاقه ، تجربه و تخصص به یکی از خبرنگاران سرشناس و مجرب شهرستان سبزوار و استان خراسان تبدیل شد .
وی سالها بعد توانست در کنار امام جمعه معزز شهرستان ، فرماندار وقت و ... به تأسیس دفتر خبری ایرنا در سبزوار بپردازد و جزء یکی از موسسین آن باشد.
اینک محمد مهرنیا با حدود بیست سال سابقه کار خبری و کسب افتخارات متعددی در این زمینه مدیریت دفتر خبری ایرنا در سبزوار را برعهده دارد و ضمناً همکاری خود را مانند سابق با روزنامه خراسان ادامه می دهد.
وی همچنین به اتفاق دامادش روح الله مهری که او نیز یکی از خبرنگاران سرشناس سبزوار است ، اخیراً اقدام به تأسیس یک نشریه محلی با نام ندای کویر کرده است که این نشریه قرار است در سطح استان خراسان رضوی منتشر شود و محمدمهرنیا در آن نقش سردبیری را برعهده دارد.
از جمله مهمترین افتخارات مهرنیا در سالهای فعالیت رسانه ایش می توان به انتخاب وی به عنوان خبرنگار برتر کشور در دوره همکاریش با روزنامه رسالت و نیز برگزیده شدن به عنوان خبرنگار برتر استان به لحاظ کمی و کیفی در چندین سال پیاپی در مدت همکاریش با روزنامه خراسان و ... اشاره کرد.
وی که به کسب علم و ادامه تحصیل علاقه زیادی دارد و به ویژه لازمه موفقیت در کار خبرنگاری را داشتن اطلاعات جامع وکامل در اکثر زمینه ها می داند ، هم اکنون در حال تحصیل در رشته حقوق قضائی در یکی از دانشگاه های شهر سبزوار است.
رئیس پیشین کانون نویسندگان و روزنامه نگاران سبزوار ، همچنین صاحب چند فرزند دختر و پسر است که همه در مسیر تحصیلات عالیه و مشاغل مفید اجتماعی قرار گرفته اند و برخی از اعضای خانواده وی از جمله دختر و یکی از دامادهایش ، نیز به عرصه فعالیت های رسانه ای ورود پیدا کرده اند.
در ادامه مشروح مصاحبه خبرنگار افتخاری اسرارنامه را با آقای محمدمهرنیا مطالعه خواهید کرد :


با سلام و عرض احترام خدمت شما . لطفا در ابتدا معرفی مختصری از خود داشته باشید و بفرمایید کار خبرنگاری را از چه زمانی و از کجا شروع کردید ؟
- با سلام . بنده محمد مهرنیا در روستای مهر از توابع داورزن سبزوار در خانواده ای روستایی متولد شدم و از همان ابتدای کودکی ضمن اینکه به پدرم در شغل رستوران داری کمک می کردم ، به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی علاقه مندی زیادی داشتم. لذا درایام جوانی کار خبرنگاری را از همان روستای مهر وبخش داورزن با تعدادی از نشریات محلی آغاز کردم تا اینکه در سال 72 به صورت رسمی به عنوان خبرنگار روزنامه خراسان درآمدم و پس از آن با دیگر مطبوعات استانی و کشوری وارد همکاری شدم وامروز هم چنان که می بینید در سبزوار به صورت حرفه ای به کار خود ادامه می دهم .


آیا علاقه مندی به حرفه خبرنگاری تنها انگیزه شما برای انتخاب این شغل بود یا اهداف دیگری نیز داشتید؟
- علاقه البته عامل مهمی برای ورود به یک حرفه و موفقیت در آن است اما خدمت به انقلاب و نظام از کانال فعالیت های رسانه ای هدف قلبی من بود که احساس کردم در کار مطبوعاتی می توانم به این هدف برسم.


حالا که یکی از انگیزه های اصلی شما از ورود به کار خبرنگاری خدمت به نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است ، بفرمایید از دیدگاه شما یک خبرنگار چگونه می تواند این وظیفه خطیر را انجام دهد؟
- به طور کلی کار خبرنگاری و کار رسانه ای در برگیرنده چندین وظیفه مهم است که اگر دست اندرکاران رسانه ها از پس انجام این وظایف به خوبی بربیایند ، خود به خود در مسیر خدمت به کشور قرار گرفته اند . به عنوان مثال از نظر بنده رسانه ها مانند مدرسه و دانشگاه وظیفه آموزش های مختلف فرهنگی و اجتماعی و سیاسی را در جامعه برعهده دارند. رسانه ها همچنین باید پل ارتباطی مردم و مسئولین بوده و نماینده افکار عمومی باشند. از دیگر ضرورت های کار رسانه ای پرهیز از منفی نگری است . زیرا اگر یک رسانه روحیه منفی نگری داشته باشد ، همین روحیه را بین مخاطبین خود رواج می دهد و این بسیار خطرناک و مخرب است.
به پیروی از همین وظایف برای رسانه ها خبرنگاران نیز وظایف مشابهی دارند. یعنی اگر یک رسانه مانند مدرسه و دانشگاه است ، یک خبرنگار باید مانندمعلم باشد . خبرنگار باید مشکلات جامعه را عمیقاً مورد بررسی و دقت نظر قرار دهد و در عین حال باید از منفی گرایی و عیب جویی پرهیز کند و درکار خود صرفاً به انتقاد گری نپردازد. بلکه خبرنگار باید گاهی اوقات هم به ایجاد امید ونشاط در اجتماع بپردازد. خبرنگاران همچنین باید برای حل مشکلات جامعه راهکارهای مناسب عملی ارائه نمایند. و به یک تعبیر کلی تر خبرنگاران باید مانند نبض نظام باشند.
بزرگان کشور از جمله رهبر معظم انقلاب نیز دائماٌ به این وظایف خطیر رسانه ها و خبرنگاران اشاره کرده اند.
درنتیجه یک رسانه متعهد و یک خبرنگار ارزشی با تخصص ، تعهد و شجاعت خود در مواقع ضرورت به مشکلات موجود درجامعه می تازد و جامعه را برای مقابله با آن معضل بسیج می کند و در مواقع دیگری که جامعه دچار التهاب و ناامنی های روانی شده است ، به امیدبخشی و آرام سازی اجتماعی می پردازد.
بدین ترتیب یک خبرنگار با تقوا و صالح ، به خوبی می تواند ، با عمل مناسب و منطقی خود در خدمت اهداف و آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشد.


شما هم اکنون به عنوان یکی از موفق ترین خبرنگاران سبزوار مطرح هستید که در عین حال ازپیشکسوتان عرصه فرهنگ این شهر نیز محسوب می شوید . لطفاً بفرمایید به نظر خودتان رمز این موفقیت چیست؟
- اگر توانسته باشم به موفقیتی در کار خبری و فرهنگی دست یابم ، رمز آن را در تحقق سه شرط در وجود خود می دانم : 1- انگیزه و علاقه ، 2-آموزش 3- تجربه
ضمناً بنده به کار خبرنگاری به عنوان یک نوع عبادت نگاه می کنم ومعتقدم حتی به جاست اگر خبرنگار با وضو و نیت عبادت در سرکار خود حاضر شود. چرا که رسالت آگاهی بخشی به جامعه وظیفه ای خطیر و مقدس است.

آیا ماهیت حرفه خبرنگاری ، ویژگی ها و اهمیت آن برای مردم ومسوولان سبزوار به اندازه کافی شناخته شده هست؟
- هرچند در این زمینه از چند سال گذشته تا کنون پیشرفت های خوبی حاصل شده است ، اما هنوز آنچنان که باید و شاید اهمیت و ارزش های این حرفه برای بعضی از مردم ومسوولان شهرستان شناخته شده نیست. البته برخی از مسوولان توجه و احترام خوبی برای کار خبرنگاران قائل هستند به عنوان مثال فرماندار محترم شهرستان ، امام جمعه معزز ، ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارات و برخی ارگان های دیگر در دوره کنونی ... در عمل توجه و همکاری خوبی با قشر خبرنگار نشان می دهند.


فرمودید با اینکه توجهات خوبی از سوی برخی مسئولان نسبت به فعالیت های رسانه ای انجام می شود ، اما بازهم آنچنان که باید و شاید اهمیت وارزش های این حرفه برای برخی مردم و مسئولان شناخته شده نیست ، ممکن است در این زمینه توضیح بیشتری بدهید؟
-    منظور این است که هنوز عده ای کار رسانه ای را به طور کامل قبول ندارند. یعنی این را به طور کامل نپذیرفته اند که کار رسانه ای باید هم نکات خوب و مثبت موجود در جامعه را نشان  دهد و هم نقاط منفی را . حال آنکه از دیدگاه بنده رسانه ها به ویژه باید در انعکاس حرف دل مردم و انتقادات و پیشنهادات آنها حضور پررنگی داشته باشند. چون هریک از  مسئولان برای خود تریبونی دارند که حرف ها ودیدگاه هایشان را اعلام کنند وعملکردشان را توضیح دهند ، اما مردم تریبون خاصی ندارند و لذا فقط از رسانه ها انتظار همکاری دارند. در چنین مواقعی لازم است وقتی رسانه  ها انتقادات مردم را انعکاس می دهند ، مسئولان رنجیده خاطر نشوند و قبول کنند که این جزء ماهیت کار یک رسانه سالم است.وضعیت سبزوار به لحاظ انجام کارهای خبری و رسانه ای نسبت به دیگر شهرستان های استان چگونه است؟
سبزوار نسبت به دیگر شهرستان های استان به طور کلی از وضعیت خوبی برخوردار است . وجود چندین وبسایت خبری و تحلیلی که به صورت روزانه فعالیت می کنند ، همچنین فعالیت خبری گسترده روابط عمومی های ادارات مختلف همه نشانه هایی از رونق فعالیت های رسانه ای در سبزوار است. با این حال هنوز از بابت نشریات کاغذی در سبزوار جای کار زیادی وجود دارد و نشریات محلی که در حال حاضر منتشر می شوند از کیفیت چندان مطلوبی برخوردار نیستند. لذا دراین زمینه به نظر بنده باید مسوولان فرهنگی و سیاسی شهرستان از نشریات محلی حمایت های لازم را به عمل آورند.
در حاضر چند نشریه دارای مجوز در شهرستان سبزوار وجود دارند که به دلیل عدم فضای حمایتی مناسب ، به مرحله انتشار نمی رسند.
نشریات ندای کویر ، خورشید کویر ، فرهنگ سبزوار و سربداران از جمله نشریات دارای مجوز کنونی در شهر سبزوار هستند که در صورت دریافت حمایت های مناسب می توانند فعالیت بیشتر و موثرتری داشته باشند.

همچنین یک مشکل دیگری که به نظر بنده هم اکنون در عرصه خبرنگاری و رسانه ای نه فقط در سبزوار بلکه در کل کشور وجود دارد استقبال کم آقایان از این حرفه است. حال آنکه کار خبری به دلیل  ویژگی ها و مختصات خاصی که دارد ، می طلبد آقایان بیشتری در آن مشغول به کار باشند ، زیرا تهیه خبر از هر موقعیت و هر برنامه ای توسط خانم ها امکان پذیر نیست. و  شرایط بسیار سخت این کار می طلبد که هم خانم ها و هم آقایان خبرنگار را در کنار هم داشته باشیم.

به اخذ مجوز نشریه ندای کویر اشاره کردید ، لطفاً به عنوان یکی از موسسان و دست اندرکاران " ندای کویر" ،  این نشریه را بیشتر معرفی کنید و بفرمایید رسماً از چه زمانی شروع به انتشار خواهد کرد؟
-    "ندای کویر" یک نشریه محلی است که طبق قرارهای اولیه تصمیم داریم آن را در سطح استان خراسان رضوی منتشر کنیم. بنده در این نشریه سردبیر خواهم بود و دامادم آقای روح الله مهری که وی نیز از خبرنگاران با تجربه و شناخته شده شهرستان است ، مدیریت مسئولی ندای کویر را برعهده دارد. با اینکه بسیار مشتاق هستیم که این نشریه هرچه سریعتر شروع به انتشار کند ، اما به دلیل گرانی بیش از حد کاغذ در حال حاضر ، هزینه های انتشار یک نشریه نوپا بسیار بالاست و امکان چاپ مستمر آن وجود نخواهد داشت.
همچنین با توجه به اینکه می خواهیم کار انتشار ندای کویر یک فعالیت مستمر باشد ، و نمی خواهیم انتشار این نشریه به دلیل مشکلات مالی زود متوقف شود ، لذا هم اکنون منتظر آن هستیم که شرایط مساعد فراهم آید وان شاءالله کار انتشار ندای کویر را با یک تیم قوی  و پشتوانه مالی محکم آغاز کنیم.

شنیده شده است ، شما پس از خروجتان از ریاست هیئت مدیره انجمن صنفی نویسندگان وروزنامه نگاران سبزوار و تغییر ماهیت این تشکل به انجمن صنفی خبرنگاران ، قصد دارید تشکل جدیدی مرتبط با حرفه خبری و رسانه ای در سبزوار راه اندازی کنید ، لطفاً دراین زمینه توضیحات بیشتری بدهید .
-  بله بنده درصدد تأسیس انجمن کارفرمایی مدیران نشریات ووبسایت های خبری در سبزوار و مناطق اطراف هستم و هدفم از پیگیری این موضوع رسیدگی به امور صنفی خبرنگاران و اصحاب رسانه است والبته در صورت راه اندازی این  انجمن عضویت خبرنگاران و مدیران رسانه  های خبری در اینگونه انجمن ها اختیاری است و هیچ اجباری در آن وجود ندارد.

سیاست های کلی دولت در رابطه با خبرنگاران از نظر شما چگونه است ؟ آیا دولت حمایت وتوجه لازم را از این قشر به عمل می آورد؟
- بله در سالهای اخیر دولت توجه خوبی نسبت به کار خبرنگاران داشته و حمایت های مناسبی را از آنان به عمل آورده است. به عنوان مثال راه اندازی سامانه سمان ، معرفی و شناسایی دقیق خبرنگاران ، ارائه وام های مناسب ، هدایای همه ساله ریاست جمهوری به مناسبت روز خبرنگار ، ارائه خدمات بیمه ، تدارک طرح جامع خبرنگاران برای رتبه بندی شاغلین این صنف و ... از جمله اقدامات مثبت دولت در قبال خبرنگاران در سال های اخیر بوده است. همه این خدمات و تسهیلات به گونه ای است که در دولت کنونی وضعیت خبرنگاران نسبت به دولت های گذشته به نحو چشمگیری بهتر شده است.به عنوان یک خبرنگار پیش کسوت برای جوانانی که به تازگی قصد ورود به این حرفه را دارند ، چه توصیه ای دارید ؟
 - البته من کوچکتر از آنم که بخواهم توصیه ای برای کسی داشته باشم . اما اگر بخواهم حداقل تجربیات خودم را در اختیار نسل های جوان تر قرار دهم یکی از مهمترین مطالبی که  بنده به جوانان خواهم گفت این است که حتماً مسأله آموزش و کسب مهارت های تخصصی را درکار خبرنگاری جدی بگیرند. خبرنگارانی که بدون پشتوانه علمی و آموزشی لازم پا به این عرصه بگذارند ، حتی اگر علاقه و پشت کار زیادی داشته باشند ، بسیاری از استعدادهایشان به هدر می رود و بدون داشتن فن و تخصص لازم در کار خبرنگاری هرگز نخواهند توانست موفق و اثرگذار باشند. حتی به نظر بنده یک خبرنگار نباید تنها در رشته خبرنگاری به تحصیل و آموزش بپردازد ، بلکه هرچه در رشته های بیشتری به کسب آموزش و تجربه بپردازد و دامنه اطلاعات و مهارت های خود را افزایش دهد ، در کار خبرنگاری موفق تر خواهد شد. در اینجا از مسئولین ارشد شهرستان و همچنین از انجمن صنفی خبرنگاران و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان تقاضا دارم ، به امر آموزش خبرنگاران توجه ویژه ای داشته باشند و از طریق برگزاری دوره های آموزشی به خبرنگاران کمک کنند.آیا از سالهای فعالیتتان خاطرات تلخ و شیرینی هم در ذهن دارید؟
- بله هرلحظه از این کار خاطره وتجربه است. یکی از خاطراتی که در ابتدا برای بنده بسیار تلخ و سخت بود، اما بعدها به تجربه ای شیرین تبدیل شد ، خاطره یک مصاحبه جنجالی است که پیامدهایش از آن پس مرا وادار کرد در کارخبرنگاری بیش از پیش دقت نظرداشته باشم و جوانب احتیاط را تا حد ممکن رعایت کنم. قضیه از ا ین قرار بود که در سالهای شروع کارخبرنگاریم با یکی از رئسای ادارات شهرستان در رابطه با موضوعی مصاحبه ای انجام دادم.اما آن مسئول که بعد از انجام مصاحبه احساس کرده بود ممکن است برخی صحبت هایی که مطرح کرده به ضررش تمام شود ، لذا در کمال ناباوری به انکار بخش هایی از آن مصاحبه پرداخت و بدین ترتیب بنده در معرض اتهامی سنگین قرار گرفتم. اتهامی که حتی ممکن بود به چندین سال حبس یا اخراج بنده از کار خبرنگاری بیانجامد. لیکن پس از حدود یک سال پیگیری و آمد و رفت بسیار بالاخره تبرئه شدم و توانستم فعالیت خود را در خبرنگاری ادامه دهم.
خاطره دیگر مربوط به زمانی می باشد که خواهر جوانم به دلیل بیماری قلبی در سن حدود 30 سالگی فوت شد ، اما بنده به دلیل علاقه و تعهدم به کار خبری در همان شب با وجود همه اندوهی که قلبم را فشار می داد و نیز با وجود مشغله های زیادی که برای برپایی مراسم عزا داشتم و البته انجام آنها را نیز از یاد نبردم ، اما در عین حال مشغول تهیه یک خبر و گزارش مربوط به شهرستان شدم و اجازه ندادم مشکلات روحی و خانوادگی بر روند کار بنده تأثیرگذار باشد.
یکی دیگر از خاطرات دوران جوانی من مربوط به ایام مبارزات انقلاب اسلامی ایران است که در آن زمان بنده هنوز وارد کار خبری نشده بودم و به تعمیرات موتورسیکلت در روستا مشغول بودم . در آن زمان با اینکه خودم هنوز رسماً خبرنگار نشده بودم ، اما اخبار و اطلاعیه های امام خمینی (ره) را در  میان مردم انقلابی  مهر و دیگر  شهر و روستاهای اطراف پخش می کردم و برای اینکه مأموران رژیم به من شک نکنند ، نامه ها را در بدنه موتورهایی که تعمیر می کردم جای می دادم و به راحتی به هرکجا می رفتم. البته همیشه این هراس وجود داشت که به هرشکل پیش بینی نشده ای این موضوع لو برود و بنده گیر بیافتم ، اما به هرحال خاصیت انقلاب اسلامی ایران این بود که هرکسی به هر طریقی که می توانست به پیشبرد آن کمک می کرد ولو اینکه امنیت جانی یا مالیش به خطر می افتاد.  ضمناً این نکته را هم اضافه کنم که علاوه بر همکاری در پخش اطلاعیه های سیاسی و مذهبی در میان مردم ، در همان زمان به وسیله وانت ، موتورسیکلت یا می نی بوس خود را از روستا به سبزوار، می رساندیم تا در تظاهرات هایی که در شهر سبزوار برگزار می شد ، شرکت کنیم.
آیا مجله اینترنتی اسرارنامه را مطالعه می کنید؟ نظرتان در مورد این مجله چیست ؟
- بله . مجله اینترنتی اسرارنامه به عنوان رسانه ای تحلیلی در غرب خراسان رضوی شناخته می شود که به نسبت مدت کوتاه فعالیتش تا کنون مخاطبین خوبی به دست آورده وتوانسته است به نوبه خود در فضای رسانه ای منطقه اثرگذار باشد. اما این مجله از برخی نقاط ضعف رنج می برد که در این نقاط ضعف با تعدادی دیگر از وبسایت های خبری سبزوار مشترک است. نقطه ضعف هایی نظیر ناشناخته بودن مدیران این رسانه ، نامشخص بودن اهداف و فعالیت ناپیوسته و مقطعی آن ، که مجموعاً منجر به تأخیر در جلب اعتمادمخاطب و عدم برقراری ارتباط مناسب میان یک رسانه و مخاطبین آن می شود.
همچنین از آنجایی که اسرارنامه یک رسانه تحلیلی است اگر بتواند در مطالب منتشره خود دیدگاه ها ونظرات افراد آگاه و متخصص بیشتری را دخیل کند ، جامعیت ومقبولیت مطالب آن افزایش خواهد یافت.
همچنین با توجه به اینکه مطالب خبری و مطالب تحلیلی هریک مخاطبین خاص خود را دارند ، اگر اسرارنامه بتواند در هردو بخش انتشار خبر و انتشار تحلیل به یک اندازه فعالیت نماید ، بازهم به دامنه مخاطبین آن افزوده خواهد شد.
در نهایت و به طور کل باید بگویم ، اسرارنامه رسانه ای است که از دید بنده تا کنون بدون غرض ورزی خاصی به فعالیت فرهنگی در منطقه غرب خراسان رضوی پرداخته و در انتشار نظرات مخاطبین فضای آزاد ومناسبی فراهم آورده است. به همین خاطر از برخی مطالب منتشر شده در اسرارنامه ، در وبسایت سبزوارپیام استفاده کرده ایم. با این وجود در صورتی که اسرارنامه نقاط ضعف ذکر شده نیز را برطرف کنند ، قطعاً از جایگاه و اعتبار بیشتری نیز در میان مخاطبین خود برخوردار خواهد شد.


و حرف پایانی شما با مخاطبین این مطلب چیست؟
- در پایان از همه مسوولان فرهنگی منطقه غرب خراسان رضوی درخواست می کنم از رسانه های سالم و اثرگذار منطقه حمایت بیشتری به عمل آورند و برای فعالیت های رسانه ای ارزش بیشتری قائل شوند چرا که فعالیت رسانه های گروهی اگر به صورت سالمی انجام شود ، به شدت در توسعه و پیشرفت اجتماعی موثر است.

مخاطبان گرامی شما می توانید برای مشاهده گالری تصاویر از آقای محمد مهرنیا روزنامه نویس و خبرنگار پیش کسوت سبزواری در مجله اینترنتی اسرارنامه ،  هم اکنون به بخش عکس نامه همین وبسایت مراجعه نمایید.
برای ورود به بخش عکس نامه روی اینجا کلیک کنید.
کوچه پش کوچه پیوندها
کلیک کنید:
یک خبرنگار پیشکسوت سبزواری : اگر می خواهید رنج نبرید ، توقعتان را از مسوولاان کم کنید.

 

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


من میخواستم یه موضوع مهمی بهتون بگم . من اسمم هلیا هست . من توی اتاقم یه کارتی پیدا کردم که عکس منم زده بود و هم مشخصاتم به انگلیسی من 14 سالمه و من هم زبان تو ایران ترم 4 هستم ولی تو کارت که انگلیسی مشخصاتمو زده بود نمیتونستم بخونم به خاطر همین از دیکشنری استفاده کردم . تو کارت زده بود که اسم من هست cha و فامیلیم هست mi و زده بود من اهل کره ی جنوبی ام . و بعدا فهمیدم که وقتی من تو کره ی جنوبی متولد شدم پدر و مادرم رو از دست دادم و منو قاچاقی اوردند ایران و به دست خانواده ی ایرانی سپردند . من الان اسمم هلیا خویی هست لطفا در همه جا پخش کنید و به روزنامه ها و مجله ها بندازید . وبه این شماره ی تلفن خونه که الان من تو ایرانم زنگ بزنید و الان با پدر و مادر تقلبی حرف بزنید 55091845 . و من رو ببرید کره ی جنوبی من اصلیتم اونجاست و میهنم اونجاست . راستی الا زبان کره ای وانگلیسی هم یادم رفته لطفا وقتی من رو اونجا بردید اول زبان انگلیسی ترم 4 رو بهم یاد بدین و بعد زبان کره ای رو چون که من از وقتی که چششم باز کردم دیدم تو ایرانم . و با این شماره ای که من به شما دادم به پدر و مادر تقلبی بگین که هرچی که من استفاده کردم رو به من بدند از جمله همین کامپیوتر . لطفا همین امروز انجام بدین و همین امروز من رو ببرین به کره ی جنوبی .

27 خرداد 1396 - ساعت 11:08

ناشناس
0 مخالف 0 موافق
تماس بگیر بگم مشکلم را
9 آبان 1395 - ساعت 12:42

علی آبادی
0 مخالف 0 موافق
از گزارش های شما خوشم می یاد معلومه شما دنبال سوژه های خوبی می روید باز هم از این سوژه ها تهیه کنید
16 مرداد 1393 - ساعت 23:24

واقعا بابت اين سطحي نگري تون متاسفم .متاسفم كه اصلها رو كنار مي گذاريد و به سراغ حاشيه هايي كه خودشون رو در متن قرار دادن مي رين
البته اين حاشيه ها ، زماني حتما متن بودن اما به همون اندازه ادعا داشته باشن و اگر دلشون به حال شهرشون مي سوزه جا رو براي افراد دلسوز و پركار باز كنن تا نفعش نصيب اهالي اين شهر هم بشه
اونجاست كه واقعا لايق تمجيد مي شن
بودم بودم حساب نيست هستم هستم حسابه
3 تير 1392 - ساعت 01:05

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
از محتوای مطلبی که ارسال کردید ، به نظر می رسد شما کینه و عداوتی شخصی با آقای مهرنیا دارید . زیرا به طور کل آقای مهرنیا مصداق بارز یک خبرنگار پرکار و پرتلاش و موفق در منطقه سبزوار بزرگ هستند .
البته شکی نیست که در سبزوار خبرنگاران خوب زیادی داریم. که ان شاءالله اسرارنامه به مرور به سراغ همه آنها خواهد رفت. با این حال اسرارنامه اطمینان دارد که سوای خرده حساب های شخصی که ممکن است میان افراد باشد ، آقای مهرنیا یکی از بهترین گزینه هایی بود که برای انجام چنین مصاحبه ای می توانستیم به سراغ ایشان برویم.
در مسیر هدایت باشیم...

مرسی
12 فروردين 1392 - ساعت 06:03

اسرارنامه: پیروز باشید...
محمود مهري
1 مخالف 8 موافق
سلام ،من همشهري ايشان هستم باعث افتخار ما است كه اين روستا چنين افرادي را تربيت كرده و تحويل اجتماع داده است / يك همشهري
10 فروردين 1392 - ساعت 17:46

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر شما دوست و مخاطب گرامی.
پیروز باشید...

http://www.mehr245.blogfa.com/
سيد رضا مهري اول شد و طوبای زرین پنجمین جشنواره تجسمی فجر را به خانه برد
14 اسفند 1391 - ساعت 02:13

اسرارنامه: با سلام و سپاس از اطلاع رسانی خوبتان.
ان شاءالله در زمان مناسب مطلبی در خصوص موفقیت های ارزشمند هنرمندان شهرمان از جمله جناب آقای سیدرضا مهری در همین نشریه منتشر خواهیم کرد.
پیروز باشید...

سلام
برای هر آنکه به خاطر سربلندی این دیار قدمی بر می دارد توفیق روز افزون آرزومندیم.
10 اسفند 1391 - ساعت 15:36

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر ارزشمند شما دوست وهمشهری گرامی.
پیروز باشید...

یک دانشجو
3 مخالف 3 موافق
سلام واقعا ایشان فردی با تجربه است من سالها است که مطالب ایشان را در روزنامه ها و سایت های خبری مطالعه می کنم افسوس که کمتر کسی است در این شهرستان که روزنامه نگاران و خبرنگاران حرفه ای را حمایت می کند
5 اسفند 1391 - ساعت 12:15

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر ارزشمند شما دوست و همشهری گرامی.
اسرارنامه امیدوار است بتواند در حد توان و بضاعت خود به معرفی فعالان و خادمان فرهنگی دارالمومنین سبزوار بپردازد.
امید که در این مسیر حمایت و همراهی شما دوستان گرامی را با خود داشته باشد.
پیروز باشید...

علي آبادي
5 مخالف 4 موافق
روزنامه نگار صحيح است نه روزنامه نويس
1 اسفند 1391 - ساعت 18:11

اسرارنامه: با سلام و سپاس از تذکر و انتقاد ارزشمندتان سپاسگزاریم.
بله همین طور است. رونامه نگار از روزنامه نویس صحیح تر است. اما چوون روزنامه نگار بسیار شبیه مفهوم خبرنگار است و ما در تیتر این مطلب از هز دو واژه روزنامه نگار و خبرنگار استفاده کردیم ، مجبور شدیم برای جلوگیری از تکرار و خسته کنندده شدن برای مخاطب ، روزنامه نگار را روزنامه نویس ، بنویسیم.
به هرحال بازهم سپاسگزاریم.
پیروز باشید...

احمد مهری-وبلاگ مهر
1 مخالف 8 موافق
خدا را شاکریم و مفتخریم که اقای محمد مهرنیا همشهری عزیز ماست.
30 بهمن 1391 - ساعت 16:33

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر ارزشمند شما دوست فرهیخته و مخاطب گرامی.
پیروز باشید...

یک همشهری
2 مخالف 9 موافق
درو بر سایت شما که به سراغ افراد گمنام و زحمتکش سبزوار می روید . درود
19 بهمن 1391 - ساعت 21:46

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر شما دوست و مخاطب گرامی.
البته آقای مهرنیا به دلیل سالها فعالیت در عرصه رسانه ای غرب خراسان رضوی گمنام نیستند و تا کنون خود ایشان و فعالیتهایشان بسیار مورد توجه مردم و مسوولان شهرستانی و استانی قرار گرفته است.
لیکن متأسفانه تا کنون چنین مصاحبه مفصلی برای معرفی دقیق ایشان ، توسط هیچ رسانه ای انجام نشده بود که اسرارنامه مفتخر است در این زمینه اولین رسانه محلی غرب خراسان رضوی بوده که توجه نشان داده است.
به هرحال از حضور و نظرتان سپاسگزاریم.
پیروز باشید...

یوسف بهمن آبادی | ايميل |وب
2 مخالف 11 موافق
نکات پند آموز و با ارزش استاد مهرنیا، چراغ راه است و امیدواریم که بتوانیم در ارتقای فرهنگی ایران عزیز گام برداریم و این سرزمین کهن را در کنار طرفداران واقعی «انسانیت» و «مسئولیت پذیری»، سربلند و پرافتخار سازیم.
15 بهمن 1391 - ساعت 01:04

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر ارزشمند شما دوست قدیمی ، عزیز و فرهیخته اسرارنامه.
پیروز باشید ...

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات