مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

15 تير 1395   /   کد مطلب: 14179   /   بازدید: 5423   /   نظرات: 30

گفتگو با دکتر نادر نوبری متخصص برجسته مغز و اعصاب در سبزوار / قهرمان انجام موفقیت آمیز جراحی های نادر با ریسک بالا

گفتگو با دکتر نادر نوبری متخصص برجسته مغز و اعصاب در سبزوار  قهرمان انجام موفقیت آمیز جراحی های نادر با ریسک بالا
سبزوار در طول یک قرن اخیر همواره به عنوان یکی از قطب های مهم بهداشتی و درمانی شمال شرق ایران محسوب می شده است.
شاید از زمانی که بیمارستان حشمتیه در حدود 100 سال قبل با همت دکتر قاسم غنی و  تعدادی از خیرین و متمولین وقت سبزوار به عنوان اولین بیمارستان نوین خراسان که بر اساس استانداردهای روز پزشکی جهان، در این شهر ساخته شد، اولین سنگ بنای تبدیل سبزوار به یک قطب ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در استان خراسان بزرگ گذاشته شد، اما در سال های پس از آن نیزعلاوه بر بنای چند بیمارستان دولتی و تأسیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ، حضور پزشکانی حاذق و ماهر که با تعهد و عشقی مثال زدنی و با وجود کمبود بعضی امکانات ضروری و یا عدم توجهات کافی از سوی مدیران شهرستان، در این شهر به حرفه طبابت پرداخته و  بعضی از آن ها شهرتی فرا شهرستانی به دست آورده اند که گاه آوازه نامشان تا استان های دورتر و بعضی کشورهای همسایه نیز رفته است، قطعاً در فرآیند تبدیل شدن سبزوار به قطب مهم بهداشتی و درمانی  این ناحیه از کشور موثر بوده است.
 
 یکی از پزشکانی که بدون شک حضور او در این شهر و مهارت فوق العاده اش در رشته تخصصی خود باعث شده تا سبزواری ها هنگام ابتلا به بیماری هایی در این زمینه با خیال راحت و بدون فکر کردن به پزشکان مطرحی در مشهد و تهران، اولین گزینه قابل اعتماد را در شهر خود جستجو کنند، و علاوه بر ساکنان سبزوار از دیگر شهرهای استان و دیگر استان ها نیز برای درمان به وی مراجعه کنند، دکتر  نادر نوبری است  که تا کنون سابقه انجام موفقیت آمیز چندین عمل جراحی حساس و دشوار را در کارنامه حرفه ای خود ثبت کرده و مهارت والای او در این زمینه زبانزد و مورد ستایش بسیاری از بیماران و خانواده های آن ها و البته همکاران اوست.
 
با این حال فعالیت دکتر نوبری در سبزوار، اگرچه کار بسیاری از مردم این شهر و شهرهای اطراف را آسان کرده و حضورش باعث دلگرمی آن ها شده است، اما گویا این حضور برای خودش چندان آسان و دلگرم کننده نبوده، طوری که همواره از برخی رفتارهای تبعیض آمیز یا قدرناشناسانه از سوی تعدادی از مسئولان علوم پزشکی سبزوار گلایه مند بوده است.
 
او حتی یک مرتبه سبزوار را ترک و به طبابت در تهران مشغول شد، اما به دنبال درخواست های بی شمار مردم، مجدداً بعد از مدتی به سبزوار بازگشت و اکنون به جز مواقعی که برای دیدار با اعضای خانواده ش به آمریکا سفر می کند، بیشتر در این شهر مستقر و به طبابت و جراحی مشغول است.
 
اتفاقا در همین هفته گذشته نیز این متخصص حاذق مغز و اعصاب تجربه انجام موفقیت آمیز دو عمل جراحی بسیار دشوار  و نادر دیگر را در کارنامه پزشکی خود ثبت کرد که جای آن داشت مورد توجه رسانه ها به خصوص صدا و سیما قرار بگیرد و گزارشی تلویزیونی از آن ها تهیه شود، اما به گفته خود دکتر نوبری درخواست تصویربرداری در حین این عمل های نادر در کمال ناباوری از سوی ریاست و مدیریت بیمارستان امداد سبزوار رد شد و این جراحی های دشوار و تحسین برانگیز در سکوت کامل خبری و رسانه ای در سبزوار انجام شد.
 
خبرنگار افتخاری اسرارنامه که از انجام این جراحی های حساس با خبر شده بود، طی گفتگویی کوتاه با دکتر نوبری جویای جزئیات انجام این دو رویداد مهم پزشکی در سبزوار شد وعلاوه بر آن نگاهی اجمالی به زندگی و رزومه کاری این پزشک نامدار و مجرب پرداخت که در ادامه از نظر می گذرد:
 
 
دکتر نادر نوبری، متولد 1342 در شیراز از پدر و مادری کرمانی است. وی 12 سال است که در سبزوار مشغول به طبابت شده و در  این مدت بیش از هشت هزار عمل جراحی انجام داده است.
وی در این مدت به خاطر تبحرش در جراحی و جسارت در قبول جراحی های با ریسک بالا در میان مردم سبزوار و شهرهای اطراف شهرت یافته است و از همه مهمتر این است که معروف است حتی یک ریال از هیچ کدام از بیمارانش به خاطر عمل های انجام شده دریافت نکرده (تحت عنوان  زیرمیزی یا هدیه) و بیماران فقط حق ویزیت مطب و هزینه بیمارستان را پرداخت می نمایند. 
دکتر نوبری عاشق حرفه اش است و آن را به گونه ای عبادت می داند. برایش شرایط اجتماعی و خانوادگی و شغلی بیماران تفاوتی نمی کند.
وی همچنین بی اندازه عاشق سبزوار است به نحوی که هرچند خانواده اش (همسر و دو دخترش) در آمریکا زندگی می کنند ، اما او برای طبابت به سبزوار می آید.
 
 
*    *    *
 
- لطفا توضیحاتی درباره دو جراحی حساسی که اخیراً انجام داده اید، برای مخاطبان اسرارنامه ارائه دهید:
 
 
بله. مورد اول دختر خانم پانزده ساله ای بود که چهار ماه پیش از کاشمر مراجعه کرده بود و از مشکل کجی شدید ستون فقرات با بیش از چهل درجه انحراف رنج می برد، به نحوی که از حضور در مجامع عمومی و رویایی با مردم خودداری می کرد. عمل درحدِّ یک عمل فوق تخصصی ستون فقرات بود که جراحان مغز و اعصاب مشهد و تهران هم دست به چنین عملی نمی زنند. اما سه شنبه گذشته طی یک عمل چهار ساعته، 18 پیچ جاگذاری شد و ستون فقرات به نحو مناسب جا اندازی شد که تصاویر قبل و بعد از عمل این بیمار قابل باور نیست .
 
سختی عمده این عمل در این بود که همه مهره های ستون فقرات نیاز به جابه جایی و ترمیم داشتند و می بایست توسط هجده پیچ، جا اندازی و فیکس شوند. خطر بالای این عمل، ریسک نفوذ پیچ ها به داخل نخاع و خدای نکرده فلج شدن بیمار بود که به لطف خدا ا ین عمل با موفقیت انجام پذیرفت.
 
 
- این عمل جراحی با چه میزان از هزینه انجام شد؟ 
 در بیمارستان های مشهد برای انجام این عمل درخواست هزینه 50 میلیون تومانی شده بود که در سبزوار با هزینه بسیار بسیار پایین انجام پذیرفت.
 
 
- لطفا درباره عمل دوم هم توضیح بدهید.
عمل دوم روی یک نوزاد 3 ماهه انجام شد، که از بیماری متوپیک (Metopic) رنج می برد.
 در این بیماری درزهای جمجمه در رحم مادر جوش زود هنگام می خورد که همین موضوع باعث بدقواره شدن کامل جمجمه سر بعد از تولد می گردد و این بیمار 3 ماهه دارای جمجمه و بالتبع سر مثلثی شکل (شبیه داشتن شاخ کرگدن) بود و خانواده اش یک ماه پیش مراجعه کردند و پنجشنبه هفته قبل نیز جراحی انجام شد.
 عملی که روی این نوزاد انجام شد، یک عمل بسیار نادری بود  که کلاً جمجمه سر شکافته شد و پوست صورت جمع گردید و کاسه دو چشم نیز در آورده شد و بعد با تراش دادن جمجمه و تنظیم فاصله مناسب برای چشم ها، سر را به صورت طبیعی و گرد در آوردیم.
 در یکی از تصاویر حین عمل شما فقط دو تا چشم می بینید که مستقیم به مغز متصل است.
 این بیماری بسیار نادر است و از هر صد هزار زایمان ممکن است یک نوزاد دچار چنین مشکلی گردد. از سویی دیگر انجام این عمل نیز علاوه بر تبحّر در جراحی، نیازمند جسارت بالایی بود که به لطف خداوند متعال با موفقیت صورت پذیرفت !! اکنون به شکر خدا، نوزاد مذکور در سلامت کامل به سر می برد و به هوش آمده و از شیر مادر تغذیه می کند.
 
هشدار! چنانچه نسبت به دیدن خون و انجام عملیات جراحی روی بدن بیماران حساس هستید، این تصاویر را نبینید.
اگر می خواهید تصاویر بیشتر از این عمل حساس جراحی را ببینید، هم اکنون روی اینجا کلیک کنید.
 
- آیا بهتر نبود که این عمل های نادر را اطلاع رسانی می کردید تا هم توان علمی و بهداشتی و درمانی شهرستان سبزوار معرفی شود و هم بیمارانی که مشکلات مشابهی دارند، به درمان خود امیدوار شوند؟
بله. اتفاقاً بنده به دلیل نادر بودن این عمل از ریاست و مدیریت بیمارستان امداد تقضای تصویربرداری در حین عمل نمودم که در کمال ناباوری این تقاضا با مخالفت آقایان روبه رو شد. کاری که در بسیاری از بیمارستان های کشور معمول و رایج است، تصویر برداری از این گونه عمل های نادر است. اما متأسفانه هیچ دلیل قانع کننده ای برای مخالفت رئیس و مدیر بیمارستان امداد نیافتم. البته بعد از اعتراض دوستان به این مخالفت، ایشان طرح موضوع و مخالفتشان را کلاً حاشا کردند.
 
 
- اکنون در جامعه شاهد افشای حقوق های نجومی برخی مدیران هستیم، که کارشان هرگز دشواری و حساسیت حرفه شما را ندارد، حق الزحمه شما برای این دو عمل نادر و به طور کل در طول سال چگونه است؟
 در طول یازده ماه گذشته، بیمارستان به دلیل مشکلات عدیده مالی که دارد هنوز یک ریال بابت عمل های انجام شده پرداخت نکرده است. که البته هیچ کدام از متخصصین و جراحان سبزوار به دلیل مشکلات مالی بزرگی که دانشگاه علوم پزشکی با آن درگیر است دریافت ننموده اند.
 
هزینه دریافتی بابت این عمل چهار ساعته نیز چیزی حدود یک میلیون و دویست هزارتومان بیمارستان بوده که به لیست مطالباتم از دانشگاه علوم پزشکی اضافه گردیده است.
 
*   *   *
 
اینک به نظر می رسد، شایسته است، دکتر نوبری را به عنوان یکی از قهرمانان مردمی دیار سربداران در سال های اخیر بدانیم. زیرا هم با تخصص بالای علمی خود و هم با مرام و معرفت انسانی که به موجب آن هرگز حرفه شریف طبابت را وسیله کسب ثروت های نجومی از بیماران نیازمند قرار نداده است، در طول سال های حضورش در سبزوار، خدمت زیادی به مردم این شهر و سایر شهرهای اطراف کرده است.
 
از همین رو نام دکتر نوبری هم اکنون در فهرست قهرمانان مردمی سبزوار بزرگ که مدتی است توسط مجله اینترنتی اسرارنامه در حال گردآوری است، درج شده است.(کلیک کنید)
 
 
برای مشاهده گالری تصاویر از دکتر نوبری هم اکنون روی اینجا کلیک کنید.
 
کوچه پس کوچه پیوندها
کلیک کنید:

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


اسماعیل
0 مخالف 2 موافق
بیماری که بخاطر دیر آوردن به بیمارستان فوت میکند دکتر نوبری عزیز
بشدت عصبانی می شوند گویی که بیمار از نزدیکانش است. درحالی که هیچ نسبتی ندارد .کمتر دکتری را اینقدر مهربان دیده ایم. خداوند حافظ و نگهدارش باشد
28 بهمن 1395 - ساعت 18:05

یحیی زاده
0 مخالف 3 موافق
ایران را چه افتخاری برتر ازین که فرزند برومندی چون شما را در بطن خویش پرورده و مردم سبزوار نیز ازین افتخار هنگامی بهره مند میشوند که با یکی از جراحی های معجزه گونه تان شگفت زده شان می کنید . ما را جز شکر خدا و سپاسگزاری از شما نمی ماند و من حقیر هم دعا گونه از خدا می خواهم که وجود شما را برای ایران و ایرانی و انسانیت از هر گونه گزند محفوظ بدارد .
8 بهمن 1395 - ساعت 22:44

اسماعيل كرمي
1 مخالف 2 موافق
با سلام صميمانه از مراتب تعهد و تخصص و علاقه مندي خالصانه جناب آقاي دكتر نوبري پزشك بي نظير كشوري به مردم سبزوار تشكر و قدرداني مي نماييم خداوند او را در مسير اين راه بزرگ علمي موفق و مويد بدارد
30 دي 1395 - ساعت 08:51

اکبر مهدیه | ايميل
1 مخالف 3 موافق

صدها فرشته بوسه بر آن دستان طلایی میزند من سبزواری نیستم ولی به این یکتا مرد بی نظیر می بالم ودستان اورا میبوسم نجف آباد اصفهان 09133321906
20 آبان 1395 - ساعت 22:54

با سلام خدمت جناب آقای دکتر نوبری
خداوند در تمام مراحل زندگی به شما و خانواده محترمتان خیر و خوبی اعطا نماید. دعای هزاران سبزواری پشت سر شماست.
11 آبان 1395 - ساعت 18:12

درود به شرف شما جناب دکتر شما جزو افتخارات سبزوارید
26 تير 1395 - ساعت 08:19

احسنت بر دکتر نوبری عزیز و متعهد
و باید تاسف خورد به حال چنین مدیرانی در شهرستان. متاسفانه این بی تدبیری مدیران شهری در همه عرصه ها مانع پیشرفت شهرسبزوار شده اند با همه استعدادی که در این شهر نهفته است. واقعا باید تاسف خورد به حال چنین مدیرانی
24 تير 1395 - ساعت 10:38

حسین نظریان | ايميل
4 مخالف 24 موافق
خداوند جزای خیر به جناب دکتر نوبری عزیز بدهد ایشان یکمرتبه یک عمل جراحی حساس مغز برای پدرم انجام دادند و اخیرا هم برای درمان زانو درد مادرم به ایشان مراجعه کردیم
ان شاالله که حضور دکتر در شهرمون تداوم داشته باشه.
18 تير 1395 - ساعت 04:51

کلاته میمری
4 مخالف 25 موافق
صدها فرشته بوسه بر آن دست میزنند کز کار خلق یک گره بشته وا کند
16 تير 1395 - ساعت 16:34

یکی از خوشنام ترین آدم های سبزوارند و دعای هزاران سبزواری همیشه باهاشونه و توی دل سبزواری ها جاشون محکمه.....
16 تير 1395 - ساعت 10:20

با سلام وخداقوت خدمت اقای دکتر عزیز ودلسوز هرچند دانشگاه علوم پزشکی به نحو شایسته از شما جراح حاذق سپاسگزاری نکرده اند اما من که دردوران دانشجویی خود شاهد زحمات بیدریغ شما برای بیماران در اتاق عمل بیمارستان امداد بودم از طرف اهالی بهداشت ودرمان از شما بابت کوتاهی که شده عذر خواهی میکنم ودست شما رو میبوسم انشالله همیشه در پناه خدا باشید
15 تير 1395 - ساعت 14:37

مریم باغانی
4 مخالف 31 موافق
درود بر شما اقای دکتر مهربان و نوعدوست بنده خودم تا حالا با شما برخوردی نداشتم اما ذکر خیرتونو از افراد زیادی شنیدم. خدا خیرتون بده ایشاالله و همسر و بچه های گلتونو براتون نگه داره
15 تير 1395 - ساعت 14:03

با سلام وخسته نباشید خواستم از شما بخاطر زحمتهایی که برای مردم میکشید تشکر کنم.وبرای شما و خانواده محترمتون ارزوی سلامتی دارم .
18 تير 1395 - ساعت 18:55

مریم قاریزاده
2 مخالف 8 موافق
جناب آقای دکتر نوبری من و خانواده ام همیشه دعاگوی شما هستیم که با عمل موفقیت آمیز دیسک گردن ودستها سلامتی را به من و خانواده ام بازگردانیدید . خواستم بخاطر زحمتهایی که برای من کشیدید تشکر کنم
11 مرداد 1395 - ساعت 07:54

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات