مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   25 آذر 1391   /   کد مطلب: 1014   /   بازدید: 2659   /   نظرات: 11

کتاب شعر شاعران کویر ، خدمتی فرهنگی از انتشارات فیروزی

کتاب شعر شاعران کویر  خدمتی فرهنگی از انتشارات فیروزی

انتشارات فیروزی یکی از انتشارات تازه تأسیس در  خطه فرهنگ پرور و فرهنگ خیز سربداران است که اخیراً تصمیم گرفته است با انجام یک فعالیت ارزشمند فرهنگی ، بِرَند حرفه ای خود را با خاطره ای خوش در ذهن و خاطره همشهریان سبزواری مطرح و ماندگار کند.
به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه ، چاپ و انتشار مجموعه شعر شاعران کویر ، یک طرح ابتکاری است که مدتی است توسط انتشارات فیروزی پیگیری می شود.
امیرمسکنی مسوول روابط عمومی انتشارات فیروزی در سبزوار در این خصوص به خبرنگار اسرارنامه توضیح داد :
انتشارات فیروزی در این حرکت خود تصمیم دارد موقعیت مناسب و آسانی را برای گردآوری و انتشار تعدادی از بهترین شعرهای شاعران حوزه فرهنگی پربار کویر فراهم آورد.
وی گفت موقعیت آسان بدین معنا نیست که هر شعری که از جانب افراد مختلف به دفتر این انتشارات ارسال شود ، در کتاب مجموعه شعر شاعران کویر جای بگیرد . بلکه قرار است هیئت داورانی متشکل از چند تن از شاعران مطرح سبزواری ، به ارزیابی شعرهای رسیده بپردازند و بهترین آثار ارسال شده را برای انتشار انتخاب کنند.
مسکنی افزود : اما در این میان انتشارات فیروزی هیچ گونه حق نشری از شاعرانی که قرار باشد اشعارشان در این کتاب منتشر شود ، دریافت نخواهد کرد و نیز شاعران برای انتشار اثر خود ، نیاز به هیچ گونه معرفی نامه یا شهرت قبلی ندارند و فقط با ارسال یک ایمیل یا برقراری تماس تلفنی می توانند آثار خود را به دست این انتشارات برسانند.
وی افزود : انتشارات فیروزی در این فعالیت خود به لحاظ قالب هیچ گونه محدودیتی برای شاعران سبزواری در نظر نگرفته است و علاقه مندان می توانند اشعار خود را در تمام قالب های شعری برای دفتر این انتشارات ارسال نمایند.
به گفته مسکنی از آنجایی که قالب اشعار در این کتاب متنوع است ، لذا اعضای هیئت داوران نیز به صورتی متنوع از میان شاعران مسلط در قالب های گوناگون شعری انتخاب شده اند.
به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه انتشارات فیروزی که از حدود یک سال گذشته فعالیت خود را در سبزوار آغاز کرده است ، همینک تحت مدیریت آقای علیرضا فیروزی اداره می شود.

علیرضا فیروزی که خود فرزند یکی از اولین خبرنگاران رسمی خطه سربداران می باشد، و در خانواده ای اهل فرهنگ ومطالعه رشد یافته است ،  اینک انتشار کتاب شعر شاعران حوزه فرهنگی کویر مهمترین تلاش این روزهای او وهمکارانش در انتشارات تحت مدیریت اوست.
طبق اطلاعاتی که آقایان مسکنی وفیروزی در اختیار اسرارنامه قرار داده اند ، کتاب شعر شاعران کویر در صورت استقبال شاعران سبزواری ، درچند  سری منتشر خواهد شد.
دراین کتاب ، آثار شاعران توانمند از تمام شهر و روستاهای سبزوار بزرگ (شامل سبزوار ، جوین ، جغتای ، خوشاب ، داورزن ، ششتمد و روداب) منتشر  خواهد شد و شاعرانی که اصالتاً متعلق به هریک از این مناطق باشند از هرکجای ایران خواهند توانست ، اشعار خود را به صورت حضوری یا از طریق ایمیل برای مسوولان انتشارات فیروزی ارسال نمایند تا در مجموعه شعر شاعران کویر صفحه یا صفحاتی را به خود اختصاص دهند.
انتشار چنین کتابی یکی از ضرورت های فرهنگی خطه سربداران به نظر می رسد.
در منطقه غرب خراسان رضوی با وجود برخورداری از شاعران توانمند متعددی که دائماً از این ناحیه در مسابقات وجشنواره های استانی و کشوری به کسب مقام های برتر نائل می شوند ، تا کنون کمتر کتاب شعری که مجموعه آثار این شاعران را جمع آوری کند ، منتشر شده است و این موضوع مدتی قبل به عنوان یک نیازمندی فرهنگی مورد توجه تعدادی از شاعران سبزواری قرار گرفته بود که با مجله اینترنتی اسرارنامه مصاحبه کرده بودند. (منبع)
البته پیش از این در سال 1381 کتاب "زیرمهتاب کویر" به کوشش شاعر توانمند سبزواری آقای جواد جعفری نسب و با ویراستاری آقای علی اصغر اقتداری منتشر شد که این کتاب ارزشمند مجموعه ای بود از شعر 43 شاعر آن زمان سبزوار . (منبع) اما از آن زمان تا یک دهه بعد متأسفانه هیچ حرکت دیگری در این زمینه صورت نگرفته است . حال آنکه به نظر می رسد یکی از وظایف نهادهایی نظیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی اصلی امور  فرهنگی در هر شهرستان پرداختن به چنین موضوعاتی باشد.
اینک اما با گذشت یک دهه از انتشار  مجموعه شعر شاعران سبزواری ، انتشارات فیروزی به عنوان یک نهاد غیردولتی (مردمی) پابه این عرصه گذاشته است.
امید که مردم ومسوولان فرهنگی خطه سربداران از این حرکت فرهنگی خودجوش حمایت های لازم را به عمل آورند. به ویژه نهادی نظیر اداره فرهنگی ورزشی شهرداری سبزوار که در ماه های اخیر حرکت خوبی در زمینه امورفرهنگی خطه سربداران داشته است می توانند حامیان خوبی برای این اقدام فرهنگی باشند.
گفتنی است دفتر انتشارات فیروزی در خیابان قائم سبزوار در محل کتابفروشی "کافه کتاب" با مدیریت آقای علی رضا فیروزی و همکاری آقای امیرمسکنی از اولین وبلاگ نویسان سبزواری واقع است.
کتاب فروشی کافه کتاب وانتشارات فیروزی به جز انتشار این کتاب ارزشمند برای آینده ، طرح های ابتکاری دیگری نیز مد نظر دارند که مجله اینترنتی اسرارنامه در زمان لازم نسبت به انتشار اخبار آن طرح های فرهنگی نیز اقدام خواهد کرد.
شعرای گرامی سبزواری اعم از ساکن در خطه سربداران و یا ساکن در دیگر نقاط کشور می توانند ازطریق شماره تلفن و آدرس وبسایت و ایمیل زیر با انتشارات فیروزی سبزوار ارتباط برقرار نمایند :
وبسایت انتشارات فیروزی :
www.firoozi.info
وبسایت کافه کتاب :
www.cafeketab.info

ایمیل :
Firoozi2012@gmail.com
تلفن تماس :
 2225243
 
کوچه پس کوچه پیوندها
کلیک کنید:
جمعی از شاعران : دهه 90 ، دهه پیشرفت وموفقیت روزافزون برای شعر و ادبیات سبزوار است.

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


متشکرم من فردا میخوام گروه سرود این شعر رو تشکیل بدم
15 بهمن 1395 - ساعت 10:14

بدک نیس

3 بهمن 1394 - ساعت 13:40

عالی
21 بهمن 1393 - ساعت 16:37

عالی بو !مرکه بود
14 بهمن 1394 - ساعت 15:38

مهدیه نیکپور | ايميل |وب
0 مخالف 1 موافق
عالی خوشم امد متشکرم از همی شما
25 دي 1393 - ساعت 20:57

انقلابی
0 مخالف 0 موافق
خیلی عالی
7 اسفند 1392 - ساعت 02:29

امیر مسکنی | ايميل |وب
0 مخالف 4 موافق
با تشکر و سپاس
---
وبسایت انتشارات و کافه کتاب به آدرس های زیر هم آماده دریافت نظرات و انتقادات هستند
www.firoozi.info
www.cafeketab.info
25 آذر 1391 - ساعت 02:02

اسرارنامه: با سلام و سپاس .
تغییرات خواسته شده به متن مطلب اضافه شد.
پیروز باشید...

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات