مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   22 شهريور 1394   /   کد مطلب: 10928   /   بازدید: 2583   /   نظرات: 3

دکتر عمران گاراژیان:

نخستین فصل کاوش ها در تپه باستانی سبزوار در حال انجام است

نخستین فصل کاوش ها در تپه باستانی سبزوار در حال انجام است

 خیابان کشی وسط یک تپه باستانی
تهران - ایرنا - سرپرست گروه باستان شناسی تپه ی باستانی سبزوار گفت:نخستین فصل کاوش های باستان شناختی تپه ده ها هکتاری دامغانی سبزوار که قسمتی از آن طی خیابان کشی قطع شده است، شروع شد.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا، عمران گاراژیان افزود:نخستین فصل از کاوش تپه ی باستانی دامغانی سبزوار، در ادامه ی فعالیت های سال 1391 در این زمینه صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: هفت گروه سه نفره متشکل از کارشناسان در حال ارزیابی بخش مرکزی محوطه دامغانی (کارگاه 1) هستند و فعالیت در بخش شمالی محوطه ( کارگاه 2) نیز با هدف پاکسازی برش و پیاده رو به صورت ترانشه هایی که لایه های مس-سنگی و مفرغ را نمایش دهند انجام می شود.

به گفته گاراژیان محوطه تپه دامغانی در سال 1382 توسط خود او و لیلا پاپلی و در سال 1384 توسط رمی بوشارلا به همراه هنری فرانکفورت بررسی شده است.

این باستان شناس تصریح کرد:تپه ی دامغانی سبزوار در سال 1387 توسط یک هیات مشترک ایرانی فرانسوی مورد کاوش قرار گرفت و در سال 1388 نیز توسط حسن نامی تعیین حریم شد.

گاراژیان ادامه داد: نخستین گمانه زنی ها با هدف ارزیابی ایجاد موزه فضای باز در محوطه تپه دامغانی در مدت دوماه و با سرپرستی اینجانب در سال 1391 انجام شد که در نتیجه این گمانه زنی ها بقایای معماری، تدفین و مواد فرهنگی مربوط به دوره های مس- سنگی، مفرغ و اوایل عصر آهن به دست آمد.

این باستان شناس گفت: تپه دامغانی که در سال 1380 با شماره 3749 به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است در حاشیه جنوب شرقی سبزوار قرار دارد و قسمتی از آن طی خیابان کشی ( خیابان جهاد کشاورزی مشهور به جاده دلقند) قطع شده است.

وی خاطرنشان کرد: این تپه که بالغ بر ده ها هکتار مساحت دارد پیش تر به وسیله چندین گروه دیگر نیز مورد بررسی و کاوش قرارگرفته است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی وگردشگری،مجوز فصل اول کاوش در محوطه تپه دامغانی سبزوار که تا پایان مهرماه ادامه دارد توسط رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

 

 

کوچه پس کوچه پیوندها

کلیک کنید:

کاوش تپه باستانی سبزواری ها به منظور کشف ارتباط آن با دیگر تمدن های باستانی شرق ایران


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


صالح ابادی سبزوار | ايميل
0 مخالف 0 موافق
سلام
دکتر گرامی ایا تا کنون درتپه دامغانی سبزوار ظروف سفالی سالم یا نیمه سالم یا مجسمه های سنگی کوچک یا هر اشیا دیگری که نشان دهنده ی تمدن باشد. کشف نموده اید .لطفا درصورت مثبت بودن اعلام فرمایید. تا بنده 90 درصد کارتان را به اثبات برسانم.
28 اسفند 1395 - ساعت 23:09

خراسان بزرگ
2 مخالف 0 موافق
سلام امیدوارم این قضیه تپه دامغانیها مثل جریان سوراخ شدن شیلنگ آب زیرزمینی نباشد که مطرح شد چشمه آب دوران پارینه سنگی است که بعدا خبر بیست وسی کذب بودن آن را فاش کرد .
22 شهريور 1394 - ساعت 13:48

اسرارنامه: سلام دوست عزیز هم استانی
دکتر گاراژیان که این اظهارات را درباره تپه دامغانی سبزوار مطرح کرده اند، عضو هیئت علمی رشته باستان شناسی دانشگاه نیشابور هستند. درست است که دانشگاه نیشابور یک دانشگاه تازه تاسیس است که سابقه آن به بیش از دو سه سال قبل برنمی گردد اما به هرحال زیر نظر وزارت علوم است و بنابراین بعید است اساتیدواعضای هیئت علمی یک دانشگاه دولتی ولو تازه تاسیس و کوچک چنین اشتباه فاحشی بکنند.
لذا از انجایی که پیداست شما یک خراسانی اصیل هستید که مسائل این استان برایتان مهم است پس بهتر است در این موضوع که سخت به آبروی دو شهر مهم و قدیمی خراسان یعنی سبزوار و نیشابور بسته است، دعا کنید تا تحقیقات دکتر گاراژیان و تیم زیر نظر ایشان در تپه باستانی سبزوار صحیح و بی اشکال باشد وگرنه آبروی دو شهر نیشابور و سبزوار و البته ابروی خراسان در خطر قرار خواهد گرفت.

از دلسوزی شما سپاسگزاریم.

پیروز باشید...

سلام
لطفا شما خبرنگاران به مسئولان و گروه کاوش بگيد که در صحبت ها و مصاحبه هاي شان براي يکدستي همه از اسم "تپه سبزواري ها" استفاده کنند تا همين اسم جا بيفتد و چند اسم مختلف بکار نبرند چون موجب سردرگمي مردم و خوانندگان مي شود. اما اسم تپه دامغاني اصلا اسم خوبي نيست چون همه فکر مي کنند در شهر دامغان است.
22 شهريور 1394 - ساعت 12:13

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
اتفاقا این موضوع در گفتگویی که اخیرا خبرنگار اسرارنامه با دکتر گاراژیان انجام داد، مطرح شد و ایشان هرچند از تلاش چندهفته اخیر رسانه های سبزوار برای تغییر نام تپه دامغانی به سبزواری ها مطلع بود، اما تأکید داشتند که چون در حال حاضر نام ثبتی این محوطه در اسناد و مدارک رسمی تپه دامغانی است، لذا تا هنگامی که تغییر رسمی صورت نگیرد، وی نیز از همین نام استفاده میکند.
اما خود دکتر گاراژیان عنوان کرد که رسانه ها می توانندمطالبه عمومی برای تغییر نام این تپه را به وجود بیاورند.
به هرحال اسرارنامه هر جا که خود مطلبی را درباره این تپه بنویسد ان شاالله از نام سبزواری ها استفاده خواهد کرد اما اگر از دیگر رسانه ها و یا از قول شخصیت ها، مطلبی را نقل قول کند، طبق اصول رسانه ای ناچار است که به گفته های آنان وفادار باقی بماند.
از دغدغه مندی شما برای این موضوع مهم سپاسگزاریم.
پیروز باشید...

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات