مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   1 مهر 1394   /   کد مطلب: 11077   /   بازدید: 2586   /   نظرات: 6

در بازدید امروز رئیس و اساتید دانشگاه حکیم سبزواری رسانه ای شد:

کشف اسکلت انسان و اشیاء قدیمی در تپه باستانی سبزواری ها

کشف اسکلت انسان و اشیاء قدیمی در تپه باستانی سبزواری ها

رئیس دانشگاه حکیم سبزواری دومین دانشگاه بزرگ شمال شرق کشور و هیأت همراهش صبح امروز از محل تپه باستانی سبزواری ها که به نام تپه دامغانی نیز شناخته می شود، بازدید کردند.

به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه وبسایت دانشگاه حکیم سبزواری ضمن انتشار متن کوتاهی از این بازدید تعدادی عکس نیز روی خروجی خود قرار داده است که در یکی از این عکس ها اسکلت یک انسان به همراه کوزه و چند شیء قدیمی دیگر به چشم می خورد.

گفتنی است محوطه باستانی سبزوار که مساحت وسیعی در بیش از 100 هکتار از اراضی جنوب شرقی شهر سبزوار را در بر می گیرد، دارای لایه های مختلفی از قدمت تاریخی است که بر اساس کاوش هایی که تا کنون در آن محوطه صورت گرفته است، قدمتی حدود 5 الی 6 هزارساله را برایش تخمین زده اند.

هرچند این تپه در اواخر دهه 70 کشف شده است و یک مرتبه نیز در نیمه های دهه 80 توسط تیمی از باستان شناسان فرانسوی وایرانی موردگمانه زنی وکاوش های محدود و اولیه قرار گرفته و نتایج آن در مجلات و رسانه های تخصصی باستان شناسی منتشر شده (منبع)، اما تا چند ماه قبل تقریبا بخش اعظم آن بکر و دست نخورده باقی مانده بود و اینک تیمی از باستان شناسان ایرانی به سرپرستی دکتر عمران گاراژیان در این تپه مشغول کاوش هستند.

براساس آنچه دکتر گاراژیان اعلام کرده است کاوش ها قرار است در تپه باستانی سبزواری ها در 4 فاز هر کدام به مدت 5 سال به طول بیانجامد و در زمان مناسب سایت موزه باستان شناسی در محل این تپه تأسیس شود که با توجه به همجواری این محوطه باستانی در جنوب شهر سبزواربا جاده آسیایی تهران - مشهد، پیش بینی می شود به یکی از جاذبه های مهم گردشگری برای زائران ومسافرانی شود که همه ساله از این بزرگراه عبور می کنند.

گفتنی است وبسایت دانشگاه حکیم سبزواری در خبر کوتاه خود از بازدید امروز تپه باستانی سبزواری توسط مسئولان دانشگاه نوشته است، از آنجایی که دانشگاه مذکور دارای دانشکده معماری وشهرسازی است بنابراین می تواند با باستان شناسان فعال در سایت تپه باستانی سبزواری ها همکاری خوبی داشته باشد.

با این حال، اکنون بیش از پیش به نظر می رسد که دانشگاه حکیم سبزواری علاوه بر رشته معماری وشهرسازی نیاز به وجود رشته ویا دانشکده تاریخ و باستانشناسی نیز دارد. چرا که با وجود چنین گنجینه باستانی ارزشمندی در شهر سبزوار، دانشجویان و اساتید رشته های تاریخ و باستان شناسی در این شهر عملاً عرصه های لازم برای کار عملی و استفاده کاربردی از دانش نظری خود را دارند.

دکتر محمودرضا سلیمانی رئیس اداره میراث فرهنگی سبزوار نیز به تازگی در یک مصاحبه دیگر که با اسرارنامه داشته است، به این مهم اشاره کرده و وجود رشته های باستان شناسی و تاریخ را در دانشگاه های سبزوارضروری وکاربردی دانسته است.(منبع)

اسرارنامه در ادامه متن و تصاویر بازدید امروز مسئولان دانشگاه حکیم سبزواری از تپه باستانی سبزواری ها را منتشر می کند:

بازدید جمعی از مسئولان دانشگاه از تپه دامغانی
 
جمعی از مسئولان و مدیران دانشگاه صبح روز چهارشنبه اول مهرماه، از تپه تازه کاوش شده دامغانی در حاشیه سبزوار بازدید نمودند.
 
در این بازدید، آقای دکتر گاراژیان، سرپرست گروه کاوشگر تپه مزبور از چگونگی کشف و کاوش در این منطقه و تاریخ باستانی نهفته در دل آن توضیحاتی مبسوطی ارائه نمود.
 
شایان ذکر است که علاوه بر اداره میراث فرهنگی و شهرداری سبزوار، دانشگاه حکیم سبزواری نیز با دارا بودن دانشکده مهندسی و معماری، آمادگی هر گونه مساعدت و همکاری لازم را با گروه مزبور اعلام نموده است.
 
 
 
 
 
 
 
وبسایت رصد نیز گزارش تصویری این بازدید را منتشر کرده است که شما گرامیان هم اکنون می توانید با کلیک روی اینجا به مشاهده مجموعه تصاویر بپردازید.(کلیک کنید)
 
 
 

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


باسلام من خاکشور هستم دانشجوی باستان شناسی دانشگاه نیشابور.من هم در کاووش تپه سبزواری هافعالیت داشتم و ضمنا سبزواری هستم.واقعا خوشحالم که مسئولین شهرم روز بروز بیشتر به اهمیت تپه سبزواری ها دارن پی میبرن.به امید روزی که اهمیت و قدمت سبزوار رو همه بفهمن وبهش بها بدن و به امید روزی که سبزوار قطب مهم جذب توریست درشمال شرق ایران بشه انشاله.
14 مهر 1394 - ساعت 11:37

دکتر ساسان | ايميل
0 مخالف 1 موافق
سلام و وقت خوش
خوشحالیم که شما هستید. متاسفانه شهر سبزوار با وجود این همه اثر باستانی و تاریخ بزرگ و غنی در شهر خودش رشته باستان شناسی و تاریخ را ندارد و شکر که شما در نیشابور دارید میخوانید ...... ایشالا خوشحال میشویم هرچه بیشتر در باره آثار باستانی سبزوار پژوهش کنید و ما را بیشتر با تاریخ و آثار شهرمان آشنا سازید .... ممنون
1 مرداد 1395 - ساعت 10:31

سلام. شما که راه و چاه را خوب بلدید خودتان دست به کار شوید و به عنوان خبرنگار افتخاری این خبر را تا سطح رسانه ملی پیش ببرید مگر حتما باید منتظر باشید دیگران این مهم را انجام دهند؟ سپاس
5 مهر 1394 - ساعت 09:48

بابا اثار به این مهمی کشف شده باید در سطح ملی خبرش پخش بشه تا توجه مسولان سازمان میراث فرهنگی و مردم رو جلب کنه. چرا مسولان و شما خبرنگاران برای انتشار این خبر در رسانه های ملی هیچ کاری نمی کنید پس شما به چه دردی می خورید اگر در چنین روزهایی کاری نتوانید بکنید
1 مهر 1394 - ساعت 19:47

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
ان شاالله با انتشار مکرر این گونه اخبار در رسانه های محلی، توجه رسانه های ملی و سپس مسئولان کشوری نیز به محوطه ارزشمند باستانی درسبزوار جلب خواهد شد. همچنین ان شاالله دفتر خبر صدا و سیما در سبزوار که معمولا دراین گونه موارد فعالیت های خوبی دارند، نیز گزارشی تهیه خواهد کرد و به رسانه ملی ارسال خواهند کرد.

به هرحال از حضور و نظرتان سپاسگزاریم.

پیروز باشید...

به نظرم اين که بگوييم آنها خودشان توجه شان کم کم جلب مي شود و خودشان کار مي کنند، از زير اين کار شانه خالي کردن است.
به نظرم يکي از وظايف رسانه و خبرنگاران شهرستان اين است که بتوانند با رسانه هاي کشوري از جمله خبرگزاري ها ارتباط برقرار کنند تا بتوانند اخبار مهم شهرستان را در سطح کشوري منتشر کنند. اگر در رسانه هاي ديده باشيد شهرهاي ديگر حتي يک ماه قبل از شروع فصل کاوش کم کم خبرهاي آن را در سطح ملي منتشر مي کنند تا هم توجه مسئولان را جلب کنند و هم اين اثر باستاني در سطح کشوري شناخته شود. متاسفانه با اين همه سايت و خبرنگار در سبزوار هنوز اخبار و گزارش هاي اين تپه مهم در سطح کشور مطرح نشده است.
انتشار اخبار و گزارش هاي تپه سبزواري ها در سطح ملي موجب مي شود توجه مسئولان کشوري سازمان ميراث فرهنگي را جلب کند تا هم حمايت معنوي و مادي کنند هم موجب شهرت و شناخته شدن اين اثر باستاني مي شود. و از همه مهم تر اين که زمينه براي ثبت جهاني ان فراهم مي شود مانند اثار باستاني شهرهاي ديگر.
خلاصه اين که بگوييم آنها خودشان توجه شان جلب مي شود برخورد خوبي نيست چون ممکن است آنها اصلا توجه شان جلب نشود. اين ما هستيم که بايد آنقدر تلاش کنيم و حرفه اي کار کنيم تا توجه رسانه هاي ملي را جلب کنيم. متاسفانه هنوز يک گزارش جامع و خوبي از اهميت اين تپه در رسانه هاي کشوري منتشر نشده است. آيا اين تاسف بار نيست؟
2 مهر 1394 - ساعت 08:02

اسرارنامه: دوست عزیز بازهم از دقت خوب و حساسیت ارزشمند شما روی مسائل مربوط به شهر عزیزمان سبزوار سپاسگزاریم.
اما آیا به نظر شما خبرنگاران رسانه های محلی سبزوار برای مطرح شدن اخبار این شهر در رسانه های ملی چه کاری بیشتر از آنچه تا کنون انجام داده اند، می توانند بکنند؟ احتمالا خودتان می دانید که رسانه های کشوری فقط خبرها و گزارش هایی را کار می کنند که خبرنگاران خودشان ارسال کنند و اینطور نیست که کسی بتواند قبل از پیوستن به آن رسانه به راحتی برایشان خبر و گزارش ارسال کند.
البته باز گزارش های تصویری را بهتر کار می کنند، اما گزارش های متنی را به خاطر حساسیت هایی که روی اعتبار و صحت اطلاعات مندرج در آن وجود دارد، تقریبا فقط زمانی کار می کنند که از سوی خبرنگار خودشان ارسال شده باشد. مگر اینکه برخی سایت ها نظیر تابناک ستون هایی داشته باشند که محتوای آن توسط عموم مخاطبان تهیه شود. که اینجور ستون ها هم چندان در معرض دید نیست و در قسمت مطالب فرعی سایت های کشوری منتشر می شود که در لابه لای ده ها خبر، گزارش و مصاحبه و یادداشت اصلی که ممکن است منتشر کنند، اصلا دیده نمی شود.
بنابراین به نظر نمی رسد خبرنگاران رسانه های محلی سبزوار تا کنون حداقل در زمینه معرفی تپه باستانی سبزواری ها کم کاری کرده باشند. و اگر در همین دو ماه گذشته به آرشیو مطالب چند سایت اصلی و پرمخاطب شهرستان نگاه کنید خبرها، مصاحبه ها، گزارش ها و تحلیل های متعددی را در این زمینه می بینید که واقعا نشان از توجه ویژه خبرنگاران سبزواری به این سوژه مهم دارد و بیشتر از آن دیگر از دستشان ساخته نیست.
اگر عزمی برای اطلاع رسانی سراسری درباره تپه باستانی سبزواری ها و دیگر موضوعات مهم محلی سبزوار وجود دارد، باید خود مسئولان شهرستان اقدام کنند و با دعوت و ارتباط مستمر با رسانه های ملی در قالب نشست های خبری یا گفتگو و مصاحبه و ... اطلاعات لازم را در اختیار آنان قرار دهند.
به هرحال از حضور ونظرتان سپاسگزاریم.
پیروز باشید...

مگر بيشتر خبرگزاري ها در سبزوار خبرنگار يا نماينده اي ندارند پس چرا هيچ بازتابي از اخبار سبزوار در اين رسانه ها نمي بينيم؟
شما بطور مثال بخشر اصلي خبرگزاري مهر يا فارس را ببينيد اخبار بسيار جزئي از شهرستان هاي بسيار کوچک منتش مي شود اما از سبزوار خبري نيست؟ ان هم در صفحه اصلي فرهنگ يا هنر اين خبرگزاري ها نه در بخش استان ها، چون بخش استان ها را فقط همان استاني ها مي بينند و در سطح ملي بازتاب ندارد.
بنابراين يا خبرنگاران اين خبرگزاري ها در سبزوار کم کارند و يا غير حرفه اي کار مي کنند که گزارش ها يا اخبارشان در صفحه اصلي اين رسانه ها منتشر نمي شود و گر نه مگر مي شود يک ماه از کاوش تپه مهمي مانند سبزواري ها بگذرد و ما هيچ گزارشي از آن در خبرگزاري مهر يا فارس منتشر نشود؟ غير ممکن است.
حالا که با پايان فصل کاوش نزديک مي شود و اثار مهمي هم کشف شده است، اين خبرنگاران حتي مي توانند هماهنگ کنند که يا نشست خبر ي در تهران برگزار کنند و يا از خبرنگاران حوزه ميراث فرهنگي رسانه هاي کشور دعوت کنند تا هم بازديدي از تپه داشته باشند و هم گزارش هايي تهيه کنند و هم نشست خبري در سبزوار با حضور انها برپا شود.
- البته متاسفانه مسئولان شهر ما هميشه کند و لخت هستند و هميشه دير مي جنبند. اين هم مشکل مزمن ماست.
ممنون
2 مهر 1394 - ساعت 11:50

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات