مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   16 آذر 1394   /   کد مطلب: 11963   /   بازدید: 2716   /   نظرات: 2

در پیام رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور مطرح شد:

سربداران یکی از نهضت های مهم در تاریخ ایران است/ مایه مباهات است که در شهر کهن و همیشه بیدار سبزوار کنگره سربداران برگزار می شود

سربداران یکی از نهضت های مهم در تاریخ ایران است مایه مباهات است که در شهر کهن و همیشه بیدار سبزوار کنگره سربداران برگزار می شود
وبسایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور خبر داد:
 
معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با صدور پیامی به کنگره بین‌المللی سربداران که۲۶ آذرماه در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار می شود ابراز امیدواری کرد که این کنگره با تدبیر و برنامه‌ریزی شایسته در مسیر تحقق اهداف و پیشبرد برنامه‌های کلان علمی و فرهنگی ایران اسلامی گام‌های مؤثری بردارد.
 
متن پیام مسعود سلطانی فر به شرح زیر است:
بی شک تاریخ هر ملتی در حقیقت شرح رویدادها و معرف پیشینه فرهنگی، سنتها و باورهای کلی و روابط و مناسبات سیاسی و اجتماعی آن سرزمین و داستان زندگی مردمانی است که به آن سرزمین روی آورده و روزگانی را به سر برده  و از آن پاسداری کرده اند.
باید دانست سرزمین تاریخی ایران در درازنای تاریخ پرتلاطم خود به دفعات مورد تهاجم اقوام و مهاجمان بیگانه بوده است. اما نهضت ها و خیزش های مردمی بسیاری نیز در تقابل با این ظلم و سلطه در تاریخ شکل گرفت که می توان از نهضت سربداران به عنوان یکی از این نهضت های مهم در تاریخ ایران نام برد.
به زعم عمده پژوهشگران و تاریخ دانان نهضت سربداران در یکی از سخت ترین دوره‌های تاریخ این سرزمین شکل گرفت. تاکید بر اهمیت این دوران به این دلیل نیست که در تاریخ زندگی کنیم، بلکه این است که تاریخ را برای آینده می‌خواهیم. سربداران در سایه ایمان قوی و یقین به حقانیت اهداف در پیش‌روی خود و در هنگامه‌ای که استبداد دستگاه حاکمه مغول که در جهل و ستم خود دست و پا می‌زدند، از افق علم و ایمان و فقاهت طلوع کردند و با بهره‌مندی از سجایای انسانی و فضیلت‌های اخلاقی به مبارزه با ظلم و بیداد پرداختند و هیچ‌گاه از هیچ قدرتی هراسی به دل راه ندادند و  ذره‌ای از مواضع اصولی و اعتقادی خویش عقب‌نشینی نکردند و همواره پرصلابت و استوار بر مرام و مسلک خود باقی ماندند.
مایه مباهات است که امروز و در شهر کهن و همیشه بیدار سبزوار کنگره ای در جهت شناخت این حرکت سترگ تاریخی و در جهت رجوع به این دوران پرافتخار از تاریخ ایران اسلامی برگزار می شود.
اینجانب از دست‌اندرکاران این کنگره که با برگزاری نشست‌های ملی و بین‌المللی، این دوره مهم از تاریخ ایران را مورد بازشناسی قرار داده و به نسل‌های آینده معرفی کنند،  سپاسگزاری کرده و امیدوارم کنگره بین المللی سربداران با تدبیر و برنامه‌ریزی شایسته در مسیر تحقق اهداف و پیشبرد برنامه‌های کلان علمی و فرهنگی ایران اسلامی گام‌های مؤثری بردارد.
 
گفتنی است پیش از این نیز پیام علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به کنگره بین المللی سربداران رسانه ای شده و در همین مجله منتشر گردید:
 

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:حسن
پنجاه مسئول ديگر هم که نامه و پيام بدهند اما چه فايده عملي براي شهرستان دارد. از اين پيام ها چيزي در نمي آيد به آنها دل خوش نکنيم. اي کاش يکي از اين پنجاه مسئول کاري عملي براي سبزوار مي کرد. بله اي کاش مسئولان شهرستان ديد وسيعتر و عميق تري داشتند.
17 آذر 1394 - ساعت 05:57

سلام
خوبه اما آخر رئيس ميراث فرهنگي را چه ارتباطي دارد که براي کنگره پيام بدهد!!! پيام دادن يک کار نمادين است که هيچ فايده عملي هم ندارد.

- اي کاش لااقل مسئولان کنگره يا نمايندگان به جاي تقاضاي پيام نمادين، از او مي خواستند لااقل به ميراث فرهنگي و گردشگري سبزوار کاري مي کرد تا وضع آثار باستاني شهرستان از اين وضع متروکه و مخروبه اسفبار درآيد؛ مگر او نگفته بود که سبزوار بايد به شهر مقصد گردشگري تبديل شود. چگونه سبزوار به شهر مقصد تبديل مي شود؟

ا- ي کاش مسئولان وقتي سلطاني فر به سبزوار آمد از او مي خواستند سبزوار را هم در فهرست شهرهاي نمونه گردشگري کشور به تصويب برساند تا ظلم مضاعف به شهرستان نشود.
اي کاش از او مي خواستند که قناتي هم از سبزوار در پرونده قنات ها براي ثبت جهاني در يونسکو بياورند. سبزواري که 1000 قنات دارد و 13 قنات در زير شهر است.

-اي کاش لااقل از او مي خواستند که به مناسبت کنگره فکري به حال قلعه مخروبه سربداران بکند تا مسئولان ما در مقابل مهمانان شرمنده نباشند.

- اي کاش مسئولان ما به جاي اين کارهاي صوري و نمادين معمولا فايده اي ندارد، فکرهاي بزرگتر و جدي تري داشتند و کمبودها و مسائل مهم تر و اولويت ها را مطرح و مطالبه مي کردند.

- اي کاش از مي خواستند که سبزوار را در طول مسير حاده بين المللي ابرشيم که در حال تدوين و تصويب است جا نيندازند.

- اي کاش.. اي کاش...
16 آذر 1394 - ساعت 11:27

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات