مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   28 بهمن 1395   /   کد مطلب: 15750   /   بازدید: 2307   /   نظرات: 6

چند روز پس از ادعای نمایشگاه بین المللی کتاب

از رویای پایتختی کتاب ایران دورتر شدیم! / نام سبزوار از لیست نامزدها هم خارج شد

از رویای پایتختی کتاب ایران دورتر  شدیم  نام سبزوار از لیست نامزدها هم خارج شد
هر چند برخی مسئولان سبزوار در روزهای اخیر ادعای برپایی اولین نمایشگاه بین المللی کتاب را در این شهر مطرح کردند و بنرهای این رویداد در سرتاسر شهر نیز نصب شد، اما چنانکه از ابتدا نیز معلوم بود، چنین نامگذاری های بی پشتوانه ای روی نمایشگاهی کوچک و معمولی که مشابه آن سال های قبل نیز بارها در سبزوار برپا شده بود، نه تنها نتوانست رضایت مردم اهل فرهنگ و اصحاب رسانه و منتقدان سبزوار را به دست بیاورد، بلکه روی تصمیم داوران انتخاب پایتخت کتاب ایران نیز تأثیری نگذاشت به طوری که متاسفانه امسال نام سبزوار حتی در ردیف نامزدهای پایتختی کتاب هم قرار نگرفت!
 
به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه پارسال سبزوار جزو 15 شهر نامزد پايتخت کتاب ايران بود (منبع)اما امسال برخی شهرهایی که نامشان کمتر به گوشمان آشناست مانند شهرهای دمق، اوز و یا شهرهای دیگری مانند شبانکاره و کنگان از سبزوار پیشی گرفتند و سبزوار جزو 20 شهر هم نشده است و همچنين سبزوار امسال در روستاهاي دوستدار کتاب نیز نماينده اي ندارد. انگار همه در حال پيشرفتند ما عقب گرد مي کنيم.
 
طرح پایتختی کتاب ایران تا کنون دو دوره برگزار شده است و شهرهای اهواز و نیشابور به ترتیب اولین و دومین پایتخت های کتاب ایران در سال های 94 و 95 شدند و شهرهای کاشان، شیراز، یزد، تبریز و چند شهر دیگر نیز جزء نامزدهای ثابت این عنوان در دو دوره قبل و دوره فعلی که بوده و هستند و پر واضح است که با این روند، بالاخره در همین سال های نخست آغاز اجرای طرح پایتختی کتاب، نوبت به این شهرها خواهد رسید، اما در این بین سبزوار امسال حتی عنوان نامزدی خود را نیز برای پایتخت کتاب از دست داد.
 
این عقبگرد واضح سبزوار در زمینه پایتختی کتاب ایران در حالی است که دیار سربداران از دیرباز یکی از مهدهای کهن فرهنگ و تمدن خراسان و ایران زمین بوده است و برخی از مشاهیر و دانشمندان این شهر، در سطح جهان درخشیده اند و عنوان پایتختی نثر ایران که ارتباط مستقیمی باحوزه نویسندگی و کتاب دارد، به این شهر اختصاص یافته است، اما به لطف بی برنامگی و بی همتی و البته درگیری های همیشگی مسئولان این شهرستان در امور جناحی و سیاسی سبزوار امسال از رویای پایتختی کتاب ایران دورتر شد.
 
اسرارنامه در ادامه به انتشار متن کامل گزارش خبرگزاری ایبنا از اعلام شهرهای نامزد پایتختی کتاب ایران در سومین دوره برگزاری این طرح می پردازد:
 
قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از شهرهای نامزد پایتخت کتاب
 
سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بیست شهر راه‌یافته به مرحله‌ی نهایی دواری جشنواره‌ پایتخت کتاب ایران قدردانی کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) صالحی امیری در نشستی با حضور نمایندگان بیست شهر نامزد عنوان پایتخت کتاب ایران از فعالیت‌های آن شهر‌ها در ترویج‌ کتاب‌خوانی قدردانی کرد. 
 
به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی رویداد‌های ترویج کتاب‌خوانی، شهر‌های اوز، برازجان، بوشهر، تبریز، تفت، دزفول، دمق، زرند، کاشان، کنگان، شبانکاره، شهر ری، شهرضا، شهرکرد، شیراز، لاهیجان، ورامین و یزد بیست شهر نامزد کسب عنوان پایتخت کتاب ایران هستند.
 
سیدرضا صالحی امیری در این مراسم گفت: در ایران با سوء مصرف فرهنگی روبه‌رو هستیم و به‌سرعت نیازمند ارتقاء سطح مصرف فرهنگی و به‌ویژه کتاب هستیم.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در جمع رؤسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداران 20 شهر راه‌یافته به مرحلۀ نهایی سخن می‌گفت، با اعلام این مطلب افزود: ما برای مصرف مواد غذایی، حداقل‌هایی را تعریف کرده‌ایم، اما برای مصرف فرهنگی، برنامه‌ریزی جدی انجام نداده‌ایم. یکی از کانون‌های مهم این مصرف فرهنگی کتاب و کتابخوانی است. اگر امروز در جامعه با بحران اخلاقی، آسیب‌های اجتماعی، انگ‌زنی، افشاگری و تخریب مواجه هستیم، ریشۀ آن فرهنگی و ناشی از این است که در گذشته به مسائل فرهنگی کمتر توجه کرده‌ایم.
 
وی افزود: با وجود همۀ تحولات تکنولوژیک، باز هم کتاب کماکان برای ارتقاء فرهنگ جامعه مورد نیاز است. تأثیرات ترویج کتابخوانی، کوتاه‌مدت نیست، بلکه به زمان زیادی نیاز دارد. آنچه را که در آموزش و پرورش 3 دهۀ گذشته کاشته‌ایم، امروز داریم درو می‌کنیم و آنچه را که امروز در زیمنۀ ترویج کتابخوانی در حال کاشتن آن هستیم، دو دهۀ بعد درو خواهیم کرد.
 
وزیر فرهنگ  و ارشاد اسلامی با اشاره به تلاش‌های شهرهای کشور در رقابت انتخاب پایتخت کتاب ایران گفت: شهرهای شرکت‌کننده در این جشنواره، امروز کاشت نهال کتابخوانی را آغاز کرده‌اند. پس مطمئن باشید در 2 دهۀ آینده، انسان‌های فرهنگی‌ای خواهند داشت. همۀ ما یک هدف مشترک فرهنگی داریم و آن، ایجاد یک جریان فرهنگی برای افزایش سرانۀ فرهنگی و مطالعه است. همۀ شما در این مسیر تلاش کرده‌اید و به نظر من، همۀ شما منتخب هستید. اینکه چه شهری به‌عنوان پایتخت کتاب معرفی شود، ملاک نیست. ملاک، شکل‌گرفتن جریانی فرهنگی در کل کشور است.
 
وی خطاب به مدیران شهری و فرهنگی شهرهای دوستدار کتاب گفت: کار شما، کاری بزرگ و شایستۀ تقدیر است. چراکه سالم‌ترین رقابت، رقابت برای دستیابی به پایتختی کتاب است که در آن حسادتی وجود ندارد، مناسبات غیر اخلاقی حاکم نیست و در یک کلام، یک رقابت سالم است.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در تلاش برای انتخاب‌شدن به‌عنوان پایتخت کتاب ایران، همۀ شهرها یک پیام داشتند و آن، ایجاد یک جریان جوششی برای نسل جوان بود. ما در این زمنیه نیازمند ذائقه‌سنجی هستیم و باید کتاب را به شکلی ارائه کنیم که برای نسل جدید جذاب باشد. در این زمینه، توجه به شیوه‌های نوین و نگاه خلاق، اهمیت بسیار دارد.
 
وی افزود: با به‌عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صرفاً وظیفۀ ایجاد بستر و فضای ترویج کتابخوانی را داریم اما باید کاری کنیم که این مسؤولیت فرهنگی، هرچه بیشتر به نهادهای مردمی واگذار شود. وظیفۀ این وزارتخانه در برگزاری جشنوارۀ انتخاب پایتخت کتاب ایران، سیاستگذاری، نظارت و حمایت است.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شاخص‌های توسعه در جهان، نزدیکی به بیمارستان، نزدیکی به اولین ایستگاه حمل‌و‌نقل و نزدیکی به اولین کتابخانه است. شعار ایفلا در سال 2020 نیز، تکثیر کتابخانه‌های موبایلی است. به این معنی که مردم سراسر جهان، بتوانند با استفاده از تلفن همراه، به آرشیو کتابخانه‌های جهان دسترسی پیدا کنند. کاری که شما برای ترویچ کتابخوانی در کافه‌ها، رستوران‌ها، مترو، تاکسی تلفنی و... انجام داده‌اید، در راستای ایجاد کتابخانه‌ها کوچک سیار و پویاست و در جهت شعار ایفلا حرکت می‌کند.
 
در این مراسم همچنین همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به رویکردهای معاونت فرهنگی در حوزۀ استان‌ها، گفت: سیاست معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، این است که تهران تمام ایران نیست و خاکریز اولیۀ تمام فعالیت‌های ما باید در استا‌ن‌ها قرار داشته باشد. از این رو، معاونت فرهنگی از قریب به 3 سال گذشته تا کنون، در حوزۀ فعالیت‌های مرتبط با استان‌های کشور، فعالیت‌های قابل توجهی را آغاز کرده است که جشنواره‌های انتخاب پایتخت کتاب ایران و روستاهای و عشایر دوستدار کتاب ازجملۀ آن‌هاست.
 
وی افزود: ما در قالب تفاهم‌نامه با ادارات کل استان‌ها، میزان مطالبات خود را افزایش داده‌ایم. چیزی قریب به 70میلیارد تومان از بودجه‌های معاونت فرهنگی، به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم، به استان‌ها تزریق شده است. اما اگر همکاری و مساعدت دیگر همراهان در حوزه‌های خارج از ادارات ارشاد نبود، ما به چنین نتابج خوب و امیدبخشی دست پیدا نمی‌کردیم.
 
امیرزاده گفت: در جشنواره‌های ترویج کتابخوانی رقابت خوب و مبارک فرهنگی در استان‌ها اتفاق افتاده است و ما هم در این زمینه تلاش کرده‌ایم با هدایت بودجه‌های فرهنگی به استان‌ها، شهرها و روستاهای کشور، کارهایی در این زمینه انجام دهیم. به‌عنوان مثال، در سال گذشته همکاران معاونت فرهنگی 1000 بسته کتاب به 1000 روستای کشور ارسال کردند.
 
دراین مراسم همچنین علی‌اصغر سیدآبادی مدیرکل دفتر مطالعات فرهنگی و کتابخوانی، به ارائۀ گزارش دربارۀ فعالیت‌های این دفتر در برگزاری سه جشنوارۀ انتخاب پایتخت کتاب ایران، روستاها و عشایر دوستدار کتاب و جام باشگاههای کتابخوانی کودکان و نوجوانان، دربارۀ شهرهای حاضر در این برنامه گفت: یکی از برنامه‌های دولت تدبیر و امید، ترویج کتابخوانی است. از ویژگی‌های طرح‌های ترویجی این است که روح آینده دارد، رقابت بر سر برنامه‌هاست، شهرهای بزرگ و کوچک می‌توانند در آنها فعالیت کنند و شهردار و رئیس ارشاد، برنامه‌ها را اجرا می‌کنند. خوشحالین که امسال شهرهای کوچ، حضور فعالی داشته‌اند و می‌توانیم امیدوار باشیم که تأثیر خوبی بر ترویج کتابخوانی داشته باشد.
 
سیدآبادی گفت: امسال 103 شهر درگیر جشنوارۀ پایتخت کتاب ایران شدند و 950 روستا نیز در جشنوارۀ روستاها و عشایر دوستدار کتاب شرکت کردند. همچین امسال اولین دورۀ جام باشگاههای کتابخوانی نیز برگزار شده است که ایدۀ آن از شهر نیشابور، دومین پایتخت کتاب ایران شروع شد و ما آن را اصلاح کردیم و گسترش دادیم که امسال در 15 شهر اجرا شد. اختتامیۀ این جام، نهم اسفند ماه در تهران برگزار می‌شد.
 
وی در پایان گفت: با مشورت شهرهای نامزد و برگزیدۀ پایتخت کتاب ایران و همچنین روستاهای برگزیده، سه شبکۀ «شهرهای دوستدار کتاب»، «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» و «گروههای ترویج کتابخوانی، در حال تأسیس هستند که هر سه، تحت نظارت یک ستاد اصلی فعالیت خواهند کرد و امیدواریم با مساعدت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، امسال تأسیس شود.
 
در این مراسم همچنین جمعی از نمایندگان ادارات ارشاد و شهرداری‌های برخی از شهرهای حاضر، در سخنان کوتاهی به تشریح برنامه‌های شاخص خود در این سه رویداد ترویج کتابخوانی پرداختند.
 
در پایان این برنامه، به این نمایندگان، لوح تقدیر و حوالۀ کتاب اهدا شد.

 

کوچه پس کوچه پیوندها

کلیک کنید

نمایشگاهی بین المللی کتاب یا چاشنی تحقیر؟!


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


پسر عمو غولوم
2 مخالف 0 موافق
حالا پایتخت کتاب بشیم به چه دردمون میخوره؟کی الان دراین دوره زمونه کتاب میخونه که پایتختش مهم باشه؟چاکر شوما پسرعمو غولوم
29 بهمن 1395 - ساعت 12:47

بی مزه
1 اسفند 1395 - ساعت 01:19


به نظرم مشکل اصلي، مسئله مکان نيست. همين چند روز پيش دومين نمايشگاه کتاب کاشان در مصلاي نماز جمعه برگزار شد خوب اگر هيچ جا نباشد ما هم مصلاي بزرگ و خوبي داريم و مي توان نمايشگاه کتاب را آنجا برگزار کرد. اگر مسئولان و مديريت شهري همت و اراده جدي براي نمايشگاه کتاب ملي در سبزوار داشته باشند مي شود اين نمايشگاه را به خوبي برپا کرد. ما اين همه دانشجو و دانشگاه داريم و حيف است که از نمايشگاه کتاب محروم باشيم. اين چيزها به همت و اراده خودمان برمي گردد و گرنه کسي به فکر ما نيست. مثلا آيا دانشگاه حکيم به اين بزرگي نمي تواند با همکاري نهادهاي ديگر يک نمايشگاه کتاب در حد ملي و آبرومند برگزار کند؟
29 بهمن 1395 - ساعت 10:53

حسين
متاسفانه بيشتر کارهاي مسئولان سبزوار نمايشي و ادا درآوردن است. آنها نه دغدغه نمايشگاه کتاب دارند و نه پايتختي کتاب ايران و نه چيزهاي ديگر. اگر داشتند شبانه روز کار و پيگيري مي کردند و بالاخره نتيجه مي داد مثل هر کار خوب ديگر. ما نمايشگاه بين المللي و ملي نخواستيم اي کاش يک نمايشگاه کوچک و جمع و جور ولي خوب و با کتاب هاي خوب برگزار مي کردند. نه اين که انبوه کتاب هاي زرد و بي محتوار را بياورند که دوزار نمي ارزه و آبروي شهرستان را ببرند.
29 بهمن 1395 - ساعت 09:06

سلام
اصلا مسئولان اداره ارشاد و ديگر مسئولان ما ساز و کار برگزاري نمايشگاه کتاب را در کشور نمي دانند چه برسد که نمايشگاه بين المللي برگزار کنند. قبل از همه اينها مگر سبزوار مکان مناسبي براي برگزاري نمايشگاهي در اين سطح دارد. کجا مي خواهند نمايشگاه ملي برگزار کنند. اگر مسئولان به اين فکرها بودند از چند سال قبل که بحث احداث محل دائمي نمايشگاه ها را جدي پيگيري مي کردند تا به جايي مي رسيد. اما متاسفانه باز هم پشت گوش انداختند و احداث نمايشگاه به جايي نرسيد در حالي که احداث نمايشگاه از ضروريات سبزوار است.
سازوکار برگزاري نمايشگاه هاي کتاب استاني به چه صورت است؟
مراکز استانها يا برخي شهرها که نمايشگاه کتاب ملي برگزار مي کنند قبلا در سايت موسسه نمايشگاه هاي فرهنگي ايران که زير نظر وزارت ارشاد است ثبت نام مي کنند و اين اعلام مي شود و ناشراني که مي خواهندبراي هر شهري شرکت کنند ثبت نام مي کنند. اينطوري نمايشگاه کتاب سبزوار هم حالت رسمي و ملي پيدا مي کند چون مي رود در تقويم سالانه وزارت ارشاد و هر سال اعلام مي شود و معمولا هر سال در تاريخ مشخصي برگزار مي شود. البته گفتن اينها در چند جمله ساده است اما همت بلند و دغدغه کتاب داشتن و البته پيگيري خستگي ناپذير مي خواهد. آيا مسئولان شهرستان همت بلند و دغدغه کتاب و پيگيري خستگي ناپذير دارند؟ اگر دارند بسم اللله از الان شروع کنند تا سال بعد نمايشگاه کتاب ملي داشته باشيم. سال بعد معلوم مي شود. آيا سال بعد هم شاهد نمايشگاهي اين چنين که مايه تحقير و ابروريزي شهرستان است خواهيم بود؟ فراموش نکنيم که شهرهايي مانند سيرجان و کاشان که مرکز استان هم نيستند تا حالا دو نمايشگاه ملي کتاب بر پا کردند. يعني ما الان حداقل دو سال عقبيم. سال بعد معلوم مي شود که اقايان چه کردند؟
29 بهمن 1395 - ساعت 09:01

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات