مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   4 آبان 1396   /   کد مطلب: 18207   /   بازدید: 1975   /   نظرات: 1

دیپلمات تاجیکستانی:

منزلت و جایگاه ابوالفضل بیهقی در تاجیکستان کمتر از ایران نیست

منزلت و جایگاه ابوالفضل بیهقی در تاجیکستان کمتر از ایران نیست
ریحانه ریاحی/ مجله اینترنتی اسرارنامه
 
رایزن فرهنگی سفارت جمهوری تاجیکستان در ایران گفت: در تاجیکستان مکان و منزلت و جایگاه علم و ادب بیهقی کمتر از ایران نیست. 
 
به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه بوری بای اف در همایش مردمی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی که دوشنبه شب 1 آبان 96 در تالار کاشفی سبزوار برگزار شد، افزود: سال گذشته با ابتکار یکی از دانشمندان جوان تاجیکستان به نام سیف الله مولاجان، تاریخ بیهقی از فارسی به سیریلیک برگردان شد. همچنین با ایده این داشمند در همان سال کتاب تاریخ بیهقی از طریق رادیو بازخوانی گردید.
 
 وی با بیان این که خاک ایران مانند خاک تاجیکستان برای ما عزیز و مقدس است ادامه داد : امروز به یاد ابرمرد تاریخ، ابرمرد ادب و ابر مرد نثر پارسی -ابولفضل بیهقی- بودیم و هستیم و به این جمله معتقد هستم که بزرگان را بزرگان، بزرگ می دانند و خوشابه حال مردم شریف سبزوار که نمی گذارند بزرگانی همچون بیهقی خاک شوند و از یادها بروند و این نشان دهنده ی بزرگی مردم این شهر است.
 
بوری بای اف همچنین گفت: در تاجیکستان استقبال از تاریخ و فرهنگ و زبان فارسی پس از کسب استقلال که 26 سال قبل اتفاق افتاد، بالا گرفت و حکومت اهل علم و فرهنگ این کشور پیوسته سعی و تلاشش بر آن بوده که چیزهایی را که از دست داده ایم را احیاء کنیم.
 
رایزن فرهنگی سفارت تاجیکستان در ایران در ادامه اظهار داشت: ابوالفضل بیهقی در پاسخ به  یکی از اساتید هم دوره خود، که زبان پارسی را برای علم و آموختن جای تنگ و ناکافی دانست به انشای دیبای خسروانی پرداخت و ثابت کرد که زبان پارسی از عربی کمتر نیست و با این زبان می توان هر اثری را در باب علم وادب و سیاست، با فصاحت و بلاغت تمام تالیف کرد .
 
او در خاتمه سخنانش گفت: امیدوارم این جشن با جلوه های تازه و متعدد بیشتر و پررنگ تر از این ادامه یابد و تبادل و روابط همکاری بین ما تشدید شود و چنین همایش ها و نشست هایی در تاجیکستان، افغانستان و سایر کشورها نیز برگزار گردد.
 
گفتنی ست که بوری بای اف از مسئولین و دست اندرکاران این همایش تشکر کرد و آرزوی موفقیت و کامیابی برای اساتید و مسئولین سبزواری برای پژوهش ها و همایش های آتی نمود و تمام ایرانیان را به تاجیکستان دعوت کرد تا پیوندها و آشنایی مردم دو کشور تحکیم شود.
 

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


سبزوار در کجای جاده ابریشم قرار دارد و مسئولان محترم سبزواری کجایند؟ ظاهرا قرار است سر جاده ابریشم را هم کج کنند و مانند راه آهن 60 سال پیش از بالای سبزوار ببرند. ظاهرا در خواب و غفلت مسئولان باز هم دارد سر سبزوار بی کلاه می ماند؟ باز هم یک فرصت دیگر از دست می رود؟
___________________
کاروانسراهای راه ابریشم در خراسان شمالی مرمت شد
مرمت بافت تاریخی گرگان
شناسهٔ خبر: 4127107 - شنبه ۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۱
فرهنگ > میراث فرهنگی و گردشگری
معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی از مرمت کاروانسراهای راه ابریشم در این استان خبر داد و گفت: با توجه به اعتبارات تخصیص یافته، بیشترین مرمت آثار تاریخی را در سال جاری داشته‌ایم.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ با توجه به اینکه خراسان شمالی از بیشترین کاروانسرا در مسیر راه ابریشم و در شاخه جرجان ـ نیشابور برخوردار است، با برنامه ریزی‌های صورت گرفته در اداره میراث فرهنگی استان خراسان شمالی کاروانسراهای این محدوده مورد مرمت قرار گرفتند.

«علی اکبر وحدتی» معاون میراث فرهنگی استان خراسان شمالی در رابطه با این خبر گفت: بیشترین تعداد کاروانسراها در طول مسیر جرجان به نیشابور است به طوری که از ۱۱ کاروانسرایی که در این مسیر قرار گرفته ۸ کاروانسرا در خراسان شمالی واقع شده به همین دلیل مرمت این بناهای تاریخی را از ابتدای سال جاری در دستور کار قرار گرفت.

معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی به ارزشهای تاریخی و فرهنگی بناهای موجود در مسیر راه ابریشم اشاره کرد و افزود: از گذشته تاکنون راه همیشه علاوه بر محملی برای جابجایی کالاها باعث انتقال فرهنگ، تکنولوژی، اندیشه و علم هم بوده است. به همین خاطر شهرهایی که در مسیر راه ابریشم قرار گرفته اند در طول تاریخ شاهد شکوفایی اقتصادی و فرهنگی خاصی بوده اند.

وی افزود: مسیر جرجان به نیشابور نه تنها به دلیل وجود تاسیسات وابسته به راه از جمله کاروانسراها، آب انبارها، برج‌ها و بناهایی که مربوط به راهنمایی مسافران و مراقبت از راه‌ها هستند، بلکه تعداد زیادی از مشاهیر علم و ادب و فرهنگ در شهرهای این مسیر رشد و پرورش کرده اند که نشاندهنده تاثیرات این مسیر فرهنگی است.

وحدتی اما به مرمت کاروانسراهای خراسان شمالی که در مسیر راه ابریشم قرار گرفته اند اشاره کرد. وی افزود: درحال حاضر تعداد زیادی ابنیه ارزشمند تاریخی در استان خراسان شمالی و در مسیر راه ابریشم قرار گرفته است که با اعتبارات تخصیص یافته از سفر مقام معظم رهبری مورد مرمت قرار گرفت.

به گفته وی، هم اکنون مرمت رباط قلی که مربوط به دوره تیموری است با اعتبار ۱۵۰ میلیون تومان مورد مرمت قرار گرفته و تا ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است به طوری که تمامی حجره‌ها، دو شترخان و تمامی گنبدها و طاق‌های فروریخته احیاء شده و تنها بام سازی باقی مانده که به زودی به اتمام می رسد. این کاروانسرای ارزشمند تاریخی قرار است با نگاه بوم گردی و کاربری خدماتی و پذیرایی به بهره برداری برسد.

معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی همچنین به رباط قربیل اشاره کرد و ادامه داد: رباط قربیل در کنار محور اصلی و مواصلاتی استان خراسان شمالی قرار گرفته و سالانه نزدیک به ۲۰ میلیون تردد از مجاورت آن انجام می شود. این بنای ارزشمند نیز با اعتبار ۴۵۰ میلیون تومان قرار است مرمت شود و هم اکنون نیز دارای ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی است.

وی همچنین به رباط عشق اشاره کرد که از وضعیت بسیار نابسامانی برخوردار بود. به گفته وحدتی، این کاروانسرا نیز با مبلغ ۲۸۰ میلیون تومان قرار است مورد مرمت قرار بگیرد و هم اکنون مطالعات آن نیز انجام شده است.

وحدتی اما تاکید کرد، اگر اعتبارات پایدار باشد پس از مرمت این کاروانسراها، به مستندسازی و مرمت و احیاء دیگر کاروانسراهایی که در استان خراسان شمالی و در مسیر راه باستانی جرجان ـ نیشابور قرار گرفته اند می پردازیم. تا بدین ترتیب با مرمت کاروانسراها و دیگر تاسیسات وابسته به راه در این مسیر، شاخه جرجان ـ نیشابور در مسیر راه ابریشم در فهرست موقت میراث جهانی قرار گیرد.
7 آبان 1396 - ساعت 07:28

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات