مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

دانشگاهی   /   28 آذر 1397   /   کد مطلب: 20977   /   بازدید: 3145   /   نظرات: 1

افزایش دو رشته و دانشکده جدید در دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار

افزایش دو رشته و دانشکده جدید در دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار
الهام شبانی مقدم / مجله اینترنتی اسرارنامه
 
رئیس دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار گفت: تا مهر سال آینده دو رشته و دانشکده جدید به مجموعه رشته ها و دانشکده های این دانشگاه اضافه می شود.
 
به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه دکتر ابوالقاسم امیر احمدی در نشست خبری روز سه شنبه با اصحاب رسانه سبزوار اظهار داشت: بعد از پنج سال که از تاسیس دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار می گذرد تا کنون هیچ افزایش رشته ای نداشته ایم، اما امسال پیشنهاد ایجاد دو رشته جدید مهندسی انرژی و مهندسی اپتیک و لیزر را مطرح کردیم که پس از پذیرفته شدن این پیشنهادات در دانشگاه حکیم سبزورای به عنوان دانشگاه معین منطقه ، نامه آن به وزارت علوم ارسال شد و وزارت  علوم با رشته مهندسی انرژی موافقت کرد، اما برای مجوز رشته مهندسی اپتیک و لیزر با مشکل مواجه شدیم.
 
وی افزود: مشکلی که برای اخذ مجوز رشته مهندسی اپتیک و لیزر به وجود آمد، به خاطر نظامی بودن این رشته بود که فقط در دانشگاه های وابسته به ارتش تدریس می شود و بنابراین به جای آن پیشنهاد ایجاد رشته مهندسی فیزیک مطرح شده است که احتمالا مورد موافقت قرار می گیرد و انشاالله از مهرماه سال 98 برای دو رشته جدید، در دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار جذب دانشجو خواهیم داشت.
 
امیراحمدی همچنین گفت: پس از اضافه شدن این دو رشته جدید، زمینه ایجاد دو دانشکده جدید نیز در دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار فراهم می آید.
 
وی همچنین با ابراز خرسندی از اینکه دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار روی ریل توسعه و پیشرفت قرار گرفته است، گفت: بعد از قبول مسئولیت این دانشگاه از سال گذشته علاوه بر پیگیری شناسنامه دار کردن آن  و تشکیل چارت سازمانی، بحث تدوین سند راهبردی دانشگاه مد نظر قرار گرفت و همزمان با پیگیری های ما، معاون آموزشی وزارت علوم نیز ماموریتی تعریف و محور فعالیت هر دانشگاه را مشخص کرد و با این اقدام وزارت علوم، دانشگاه فناوری های نوین سبزوار نیز ماموریت گرا شد و بحث ایجاد رشته های جدید را در این دانشگاه پیگیری کردیم. 
 
امیر احمدی همچنین به اختصاص زمینی به مساحت 8 هکتار در روبروی دانشگاه حکیم سبزواری برای ساخت دانشگاه فناوری های نوین اشاره کرد و گفت: با اینکه مجوز تاسیس این دانشگاه شش سال پیش گرفته شده و فعالیتش را آغاز کرده بود، اما هیچ مکانی برای آن اختصاص داده نشده بود و در مکانی استیجاری متعلق به شرکت نفت، فعالیت های آموزشی خود را شروع کرد که در این بین مشکلاتی رخ داد و حکم تخلیه  این مکان از طریق دادگاه گرفته شده بود و قانوناً دانشگاه باید تخلیه و به شرکت نفت تحویل داده می شد.
 
رئیس دانشگاه فناوری های نوین سبزوار اضافه کرد: در همین راستا همراه با  فرماندار سبزوار و نماینده ای از شرکت خطوط نفت جلسه ای در استانداری برگزار شد و در این جلسه موافقت شد تا مکان فعلی به مدت سه سال همچنان در اختیار دانشگاه قرار گیرد تا مراحل انتقال این مجموعه علمی به فضای مناسب تر انجام شود.
 
وی با بیان اینکه چون دانشگاه ملکی در تملک خود ندارد در این سال ها از بودجه عمرانی بی نصیب مانده است، گفت: هم اکنون مراحل قطعی تحویل زمین از سازمان مسکن و شهرسازی در حال انجام است و با پیگیری های مهندس سبحانی فر نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی، قول هایی مبنی بر واگذاری  ملک مورد نظر به دانشگاه فناوی های نوین  تا پایان امسال داده شد  تا عملیات ساخت این مکان آموزشی هر چه سریعتر آغاز شود.
 
دکتر امیراحمدی همچنین گفت: در اقدام دیگری که با پیگیری نماینده سبزوار در پایان سال گذشته انجام شد، روسای دانشگاه های سبزوار جلسه ای با دکتر نمکی در سازمان برنامه و بودجه داشتند که در همین جلسه کمک خوبی به دانشگاه فناوری های نوین اختصاص یافت و دکتر نمکی دستور افزایش 70 درصدی بودجه این دانشگاه را برای سال آینده صادر کرد که یک رشد قابل ملاحظه برای دانشگاه بود.
 
وی با بیان اینکه معوقات دانشگاه فناوریهای نوین از ابتدای تاسیس تا کنون 400 میلیون تومان است، گفت: این دانشگاه از سال 92 تا 94 بدون بودجه مدیریت شده است و بسیاری از نیروهای فعال در این مجموعه  تا دو سال بدون حقوق در دانشگاه کار کرده اند که معوقات دانشگاه بیشتر بحث حق التدریس های 300 نفر از اساتید است که از سال 92 تا 96 فقط دو ترم پرداخت شده بود و امسال نیز یک ترم پرداخت شده و ما در حال تلاش هستیم که معوقات یک ترم دیگر نیز تا پایان سال پرداخت شود.  
 
این مقام مسئول ادامه داد: مقصر اصلی  تاخیر در پرداخت این معوقات روسای قبلی دانشگاه هستند که حتی یک نامه در این خصوص به وزارت علوم ارسال نکرده اند و در حال حاضر بنده به عنوان رئیس این دانشگاه  باید پاسخگوی  اهمال کاری دیگر روسای قبلی باشم که پیگیری جدی بابت معوقات دانشگاه نداشته اند.
 
امیر احمدی در بخش دیگر صحبت هایش در مورد آمار رشد دانشجو در این مجموعه آموزشی نیز گفت: رشد دانشجو در اکثر دانشگاه ها نسبت به گذشته کاهش یافته است اما امسال تعداد دانشجویان دانشگاه فناوری های نوین نسبت به سال گذشته افزایش خوبی داشته و در حال حاضر 630 دانشجو در سه رشته مشغول تحصیل هستند.
 
وی به ضرورت واحدهای فناور و مرکز رشد در دانشگاه تاکید کرد و افزود: مرکز رشدی با نام فناوری های نوین در چند سال گذشته در ساختمانی که  تحت تملک اداره منابع طبیعی سبزوار است ایجاد شده بود که 4 شرکت در این مرکز مستقر بودند و در شش ماه قبل عملکرد این شرکت ها مورد بررسی قرار گرفت که مشخص شد، این شرکت ها فقط از ساختمان استجاری دانشگاه  استفاده می کردند و نه تنها هیچ بازخورد مثبتی به عنوان واحد فناور نداشته اند بلکه قراردادهای بدون هماهنگی با واحد پژوهشی منعقد کرده اند که دانشگاه کاملا از آن بی اطلاع بود.
 
 امیر احمدی یادآور شد: شرکت های مستقر در مرکز رشد به نام دانشگاه فناوری های نوین  بیشتر حالت کاسب کارانه و بنگاهی داشتند و با اینکه دانشگاه در این شرایط سخت مالی اجاره این مکان را پرداخت می کرد اما این شرکت ها حتی در یک مقاله خود اسمی از دانشگاه فناوری های نوین نیز نیاورده بودند.
 
وی اضافه کرد: هر واحدی که قرار است در ذیل فعالیت های دانشگاه ایجاد شود باید مجوز رسمی داشته باشد اما طبق بررسی هایی که انجام شد متوجه شدیم برای ایجاد این مرکز رشد هیچ مجوزی از وزارتخانه دریافت نشده است و از آنجایی که عملکرد این شرکت ها مورد قبول دانشگاه قرار نگرفت و مجوزی نیز برای ادامه فعالیت نداشت، این مرکز رشد را تعطیل کردیم.
 
امیر احمدی گفت: دانشگاه فناوری های نوین سبزوار از ابتدای تاسیس با تعداد 4 نفر هیات علمی اداره می شد و از آنجایی که هر محیطی برای رشد باید هیات علمی قوی داشته باشد، از سال گذشته پیگیر افزایش تعداد اعضای هیات علمی به 10 نفر هستیم و زمانی که  این  دانشگاه  کادر علمی خود را قوی کند و به حد ایده آل برساند در ادامه کار، مرکز رشدی را ایجاد خواهد شد که وابسته به پارک علم و فناوری خراسان رضوی باشد.
 
رئیس دانشگاه فناوری های نوین سبزوار در پاسخ به سوال خبرنگار اسرارنامه مبنی بر اینکه آیا عنوان قانونی این مجموعه علمی در وزارت علوم دانشگاه است یا دانشکده، اظهار داشت: در یک سال و نیم که از مسئولیت بنده در این دانشگاه می گذرد این دو گانگی در نامه های دانشگاه دیده می شود. معاون آموزشی وزارت علوم هیچگاه این مجموعه را به عنوان دانشگاه نشناخته است و مکاتباتی که با بنده داشتند تحت عنوان رئیس دانشکده بوده ولی ابلاغ بنده تحت عنوان رئیس دانشگاه زده شده است.
 
وی افزود: واقعیت این است که از ابتدا نام قطعی و قانونی این مجموعه آموزش عالی دانشکده بوده بدین صورت که نام دانشکده موافقت قطعی و نام دانشگاه مجوز اصولی دارد دارد و زمانی این مجموعه آموزش عالی می تواند موافقت قطعی برای عنوان دانشگاه را اخذ کند که از یک دانشکده به سه  دانشکده ارتقاء پیدا کند که اخذ مجوز دو رشته جدید که مطرح شد، زمینه ای برای ارتقاء نام  دانشکده به دانشگاه است.
 
وی پیرامون دیگر سوال خبرنگار ما مبنی بر وضعیت تک جنسیتی دانشگاه نیز گفت:  از سال 92 در برخی از رشته ها دانشجوی آقا پذیرش شد که  بعد از آن دیگر دانشجویان آقا پذیرفته نشدند و فعلا در مجوزی که  داده شده نام خواهران حضرت زینب هم  ذکر می شود که در برخی نامه های ارسالی به مسئول دانشگاه این عنوان داخل پرانتز نوشته می آید.
 
امیراحمدی همچنین گفت: خیلی از خانواده ها ترجیح می دهند  دخترانشان در دانشگاه تک جنسیتی تحصیل کنند اما برخی مخالف این موضوع هستند حتی آقای سبحانی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی مخالف این موضوع است و می گوید معنی ندارد که دانشگاه تک جنسیتی شود و با این حال هنوز تصمیم خاصی در این باب گرفته نشده است.
 
 وی با بیان اینکه ما پیگیر تک جنسیتی کردن دانشگاه و تغییر نام آن هستیم افزود: آخرین جلسه ای که با  هیات امنای دانشگاه در شهریورماه برگزار شد در سند راهبردی دانشگاه داخل پرانتر نوشته شده که نام دانشگاه عنوان مناسبی نیست و باید تغیر پیدا کند یعنی این اجازه داده شده که نسبت به تغییر نام دانشگاه اقدام کنیم. همچنین از سال گذشته اسامی تعدادی از دانشگاه های فناوری های نوین در کشور تغییر نام داده شد که امیدواریم این تغییر نام برای سبزوار نیز به نام دانشگاه صنعتی رخ دهد.
 
 وی همچنین در مورد رفع کمبودهای فضای خوابگاهی دانشگاه نیز گفت: از ابتدای مهرماه به اتفاق هیات رئیسه دانشگاه سرکشی از خوابگاه ها صورت گرفت. در این بازدید تک تک اتاق ها بررسی و کمبودهای دانشجویان مستقر در خوابگاه ها پیگیری و مقرر شد  نقص ها برطرف شود و بعد از یک ماه که مجدد بازدیدی از فضای خوابگاه ها انجام شد 85 درصد کمبودها برطرف شده بود و این بار نیز مدت زمانی تعیین شد تا طی مدت مشخص شده مابقی نقص فضای خوابگاهی دانشگاه برطرف گردد.  هم اکنون امکانات موجود در خوابگاه ها وضعیت مساعدی نسبت به قبل دارد و دانشجویان از این وضعیت راضی هستند.
 
 
برای مطالعه گزارش های بیشتر از الهام شبانی مقدم هم اکنون روی اینجا کلیک کنید.
 
 
کوچه پس کوچه پیوندها
کلیک کنید:
 
 

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


قابل توجه همشهریان عزیز .بدانیدکه دردفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش دانشگاه ی با نام فن اوریهای نوین سبزوارنداریم.تنزیل دانشگاه سبزوار به دانشکده تک جنسیتی دخترانه حضرت زینب تغییر یافته است.انتظار است جناب امیراحمدی دراین خصوص شفاف سازی نمایند.
29 آذر 1397 - ساعت 10:07

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات