مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   14 آبان 1393   /   کد مطلب: 7343   /   بازدید: 2438   /   نظرات: 23

نقد و نظری بر المان عاشورایی مشک در میدان لاله سبزوار

نقد و نظری بر المان عاشورایی مشک در میدان لاله سبزوار

المان عاشورایی مشک همزمان با ایام تاسوعا و عاشورای حسینی در یکی از میدان های شهر سبزوار رونمایی شده است.

به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه استفاده از انواع هنرها از جمله ساخت المان های حجمی مختلف، برای زنده نگاه داشتن یاد و خاطره حادثه عظیم کربلا هرچند به خودی خود اقداماتی ارزشمند و ضروری است و تلاش هنرمندانی که به خلق چنین آثار هنری می پردازند، ستودنی است، اما در عین حال هر یک ازاین اقدامات ارزشمند ممکن است نقدهایی نیز داشته باشد که در صورت توجه به نقدها، هنرمندان دوستدار فرهنگ عاشورایی، در آینده می توانند المان ها و آثار هنری کامل تری را  پدید آورند.

وبلاگ تاوپلج روز گذشته در ارتباط با رونمایی از المان مشک در سبزوار مطلبی انتقادی را به رشته تحریر درآورده است که اسرارنامه در ادامه به انتشار آن می پردازد:

نصب المان مشک در یکی ازمیادین سوگلی شهر(میدان لاله) به مناسبت ایام سوگواری حسینی هرچند نشان ازارادت به واقعه ی جانگداز شهادت امام سوم شیعیان(ع)دارد اما نگاهی به تصاویراین نماد به نوعی شتاب زدگی،ناقص بودن و به نوعی گنگی را به ذهن متبادر می سازد که جای تامل دارد.

اینچنین به نظرمیاید که متولیان امرجهت به نمایش درآوردن نماد مذکور دست به اصلاح،تخریب و تغییردر میدان لاله زده اند که بالطبع حیف ومیل هزینه ها وبی برنامگی دراین اقدام مشهود وغیرقابل انکار می باشد.

کاش می شد که مسئولین مربوطه درست مثل فراخوانی که بابت طراحی المان های نوروزآینده داده اند در این خصوص نیزاقدام مشابه می نمودند تا نصب تندیس مشک در وسط میدانی با این موقعیت زیباترورساتر جلوه گر می نمود.

به هرحال چنین به نظرمی رسد که نصب نمادعاشورایی(مشک) به واسطه ی نوع ساختش نتوانسته حق مطلب را درخصوص این واقعه عظیم به معرض نمایش گذارد وامید می رود که در آینده با چینش حجم های مکمل دراطراف این نماد یا اضافه کردن تندیس های جدید نقش پررنگ تری به آن داده شود.

بد نیست فارغ ازهرگونه دغدغه ای یاد آور شویم که رونمایی از تندیس فاخرعصرعا شورا در یکی از میادین تهران همزمان با نصب المان مشک در سبزوار به یکی از بی بدیل ترین جلوه گریهای عمران شهری به واسطه ی ایام محرم تبدیل شد که از عنصر زمانبندی و برنامه ریزی دقیق بهره ی وافر برد.

در انتها ضمن تشکرازمسئولین تهیه ی این نماد خواستاریم برای هرچه بهتر شدن پروژه هایی از این دست مشورت با کارشناسان  مجرب را فراموش ننمایند.

و من ا... التوفیق 

منبع: وبلاگ تاوپلج

 

کوچه پس کوچه پیوندها

کلیک کنید:

المان عاشورایی مشک در دارالمومنین سبزوار رونمایی شد


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


عضو دارالعلم
1 مخالف 0 موافق
با سلام خدمت دوستا ن عزیزم در دارالعلم قرآن و همه یکسانی که نظر و نقدی گزاشتن باید خدمتتان عرض کنم که این المان یا سازه عاشورایی مشک به صورت هیاتی ساخته شده و بنا نیست شهروندان آن را به عنوان یک طرح هنری فاخر یا یک پروژه سنگین مالی با یک مدت زمان طولانی ببینن > همشهریان باید توجه داشته باشند که این المان عاشورایی بدون صرف بوجه ی شهرداری به صورت هیاتی در طول 10 روز ساخته شده و باید بدین جهت هم به دارالعلم که علاوه بر انجام فعالیتهای وسیع و گسترده مذهبی وفرهنگی وورزشی وهنری به این عرصه ورود پیدا کرده و همچون دیگر فعالیتهایش بدون هیچ چشمداشتی وخالصانه در خدمت شهروندان عزیز سبزواری بوده تبریک گفت و هم به شهرداری و شورای شهر و سازمان پارکها که اجازه نصب این سازه عاشورایی را داده اند . دیگر بار من لازم میدانم از دوستان عزیزم در دارالعلم قرآن تشکر و قدردانی کنم چون من خود شاهد بودم که چگونه شبانه روزی در هوای سرد و بودن امکانات در زیر باران کار کردند. خداوند قبول کنه
21 آبان 1393 - ساعت 13:19

این تاوپلچ فقط منتظر همین سوژه هاس تا بیاد واس خودش نظر بده.
نظرت واس خودت محترمه اما قطعا این المان رو عقاید درونی خیلی ها تایید میکنه.
20 آبان 1393 - ساعت 13:15

با سلام خدمت همشهری گلم
ما نقد نوشتیم و در کنارش راه حل هم دادیم و تا جایی که یادمان هست با واژه هایی محترمانه از المان مشک یاد کردیم و شما بزرگوار با مراجعه دقیق تربه مطلبمان اگر خلاف ادعایمان را ملاحظه فرمودید با ذکر آدرس دقیق امر بفرمایید تا اصلاحش نماییم.ضمن اینکه بازم ناگزیر از تذکریم که علاوه بر نظر و عقیده و حتی باور هر کسی برای ما ارزشمند هستش ،خصوصا شما دوست گرامی!
ضمنا دوستان اگر مایلند از مطلب جدید ما تحت عنوان((همه ی شهرهای من)) دیدن فرمایید که
بی ارتباط با عمران شهری و المانها نمی باشد.
http://tovpelej.blogfa.com
22 آبان 1393 - ساعت 01:58

اتفاقا چون یک چیز اعتقادیه باید جدی گرفته بشه و کسی نباید سرسری از کنارش بگذره
برید ببینید توی حرم امام رضا چه قدر هنرهای فاخر در زمینه کاشی کاری و معماری و آینه کاری و گچ بری به کار رفته. نمیشه که این چیزا رو سرسری گرفت.یک المان عاشورایی که به امام حسین و حضرت ابوالفضل مربوط میشه باید خیلی حساب شده و هنرمندانه از آب دربیاد و نباید چیزی ساخت که موضوعو مسخره و غیرجدی نشون بده
20 آبان 1393 - ساعت 17:35

ازنزدیک که هنوز ندیدم این المانو ولی از توعکسا شکل چکمه است.داداشم یه چکمه درست همین رنگی داره با بندای کرمی. اخه مشکم یه چیزیه که ادمای الان دیگه خیلی نمی دونن چیه مگه اینکه اینقدرقشنگ ساخته بشه که شبیه هیچ چی دیگه نباشه جز مشک
17 آبان 1393 - ساعت 01:08

باسلام
مطمئنا دوستانی که برای این اثر زحمت کشیدندمنتظر بازخورد خوبی ازطرف مردم بودند وباتصوراینکه اسم ائمه پشت این کار هستش 100درصد مردم باید ازش راضی باشند.ولی واقعیت اینه که کارهنری بسیارپیچیده تر از آنی هستش که هرفردی باهرگرایشی وتحت هرعنوان مذهبی بتوانددرآن وارد شود.میدان لاله به تنهایی دارای موقعیت ممتازی برای توسعه هستش ولی بایک نگاه میتوانیدمتوجه بی تفاوتی مدیران شهری نسبت به این میدان باشین.یک نمونه دیگر میدان پست وتلگرافه که تبدیل به یکی ازبی تناسبترین المانها شده .مطمئنا تا5000هزارسال دیگه هم به آن دست نمیزنن چونکه خرج زیادی براش شده.دوست بنده جزو نخبگان معماری وصاحب سبک درایران هستش بعدازینکه مدتی درسبزوار چرخید کلی افسوس خوردبابت این همه موقعیت هایی که ناب ودست نخورده وجوددارند.باورکنین اصلا به ذهن من سبزواری حتی خطور هم نمیکرد که در سبزوارمیتونسته همچین کارهای ساده وکارآمدی اتفاق بیفته.ایشون درموردمیدان پست وتلگراف سبزواربعداز20دقیقه خندیدن (حتی موقع خداحافظی هم سراین میدان منو اذیت میکرد)گفتند بااین شاهکاری که درسبزوار وجودداره شما نیازی به هیچ معماری ندارین کلی مهمان خارجی دعوت کنین تاساعتها سرگرم بشوند.ایشون میگفتندکه "شهری باچندهزارسال سابقه درخشان"."پایتخت کشوری شیعه"."حکومت سربداران که بنیانگذار حکومت انقلاب ایران امروزی هستش"."بااین همه نخبه ودانشمند درسرتاسرایران وجهان"به نظرت باید میدان اصلی شهرش به این شکل باشد؟(درحدیک شهر10هزار نفری)خداروشکرمیکنم که میدان لاله درمدتی که سبزواربود به این شکل درنیومده بود وگرنه فکرکنم تاآخرعمرش بامن حرف نمیزد.یک مثال جالب برای بنده زدند درخصوص شهرها وکشورهایی که ذهنیت بدی مردم نسبت به آنهاداشتند ولی بااستفاده از هنرومعماری تبدیل به مراکزتوریستی درایران وجهان شدند.درهمسایگی سبزوار(بخاطر حساسیتها نمیشه اسم برد .عده ای ازسرجهالت بحث رومنحرف میکنند)دو شهرهستد که هردوزمانی تبعیدگاه هنرمندان وروحانیون عصر خودشون بودند ولی بعدازفوت این بزرگان بااستفاده ازهنرمعماران بزرگ ایران مقبره ای درخور وشان نامشون ساختند وازین راه کلی درآمد برای شهرخودشون بهم زدند.نمونه دیکه مربوط به استرالیا بود که کشوری بود برای تبعیدمجرمین خطرناک ولی الان بااستفاده ازهمین هنرمعماران بزرگ دنیا تیدیل به یکی ازمرفه ترین کشورهای دنیا شده.نتیجه گیری اینکه ماخودمون غیرمستقیم شهرخودمون رواجازه میدیم که به این شکل دربیاد.اگه یک کمی فشاربرروی شهرداری احساس بشه حتی بخودش اجازه نمیده ازین همه هنروذوق وقریحه ذاتی که دراین عزیزان هستش به این شکل فاتحه شهروبخونن.خدایاممنون بابت این همه دانشی که درطراحان شهر وشهرداری سبزوارقراردادی وعزیزانی که درشورای شهر مون مثل "مرد" بادروغ بزرگ "جذب توریست" رای آوردند وتاالان جز چند تا عکس یادگاری خبری ازشون نیست.
15 آبان 1393 - ساعت 04:12

ممنون همشهری که حرف دل بیشتر ما رو زدی کاش مسوولین شهری یکم با افراد متخصص همکاری میکردند و شهر سامان میگرفت. به امید روزهای بهتر
17 آبان 1393 - ساعت 15:23

نصف اینایی که اینجا نظر گذاشتن کلا با نصب المان های عاشورایی مشکل دارند اگرنه زحمتی که سازندگان این اثر این همه کشیدن تا این اثرو ایجاد کننو به این راحتی زیرسئوال نمی بردن. سفره ننداخته یک نقد داره و سفره انداخته هزارتا ولی کاش فکر می کردیدکه غیراز این اصلا المان عاشورایی دیگه ای در سبزوار ساخته شد؟ پس همینم غنیمته اگه کلامخالف نیستید اینقدر نکوبید کاری رو که با عشق انجام شده
15 آبان 1393 - ساعت 23:10

درود
اینکه هر اثری از جمله نماد مشک مورد انتقاد قرار می گیرد لازمه ی سازندگی و امید به بهتر شدن دارد و شما همشهری محترم از اینکه مورد مذکور نیز مانند سایر موضوعات مورد نقد قرار گرفته نباید آشفته شوید.
می گویند اگر نقد توام با پیشنهاد سازنده باشد مثمر ثمرتر خواهد بود و حداقل این عنصر در نقد ما لحاظ شده که امیدواریم روزی به کار آید اما فراموشمان نشود که نقد بدون پیشنهاد نیز می تواند برای صاحبان اثر تاثیر گذار باشد.
به هر روی برای شهرمان همیشه ی خدا بهترینها را آرزومندیم و امیدواریم با مشورت گرفتن از اهل فن خدمات بهتری را در آینده شاهد باشیم.
16 آبان 1393 - ساعت 22:05

من به اصل مطلب که از وبلاگ تاوپلج برگرفته شده اعتراض نکردم ولی نظراتی که پایین این مطلب اومده دیگه خیلی مغرضانه است.
16 آبان 1393 - ساعت 02:38

کبری علیزاده
1 مخالف 6 موافق
فقط زحمت کشیدن و عشق تو خلق 1 اثر کافی نیست . یک فاکتور بنام تخصص هم لازمه که متاسفانه در المان مشک اصلا دیده نمیشه لطفا به مذهب و غیر مذهب ربطش ندین اقای عاشوراییه عاشق زحمت کش
15 آبان 1393 - ساعت 05:22

سلام.دوستان همینقدر قدرت تجزیه تحلیل نداشتن که این مشک در مقابل حرم حضرت ابالفضل (ع) هست که معنا و مفهوم میگیره و و اگه قراره همون مشک به همون شکل در جایی بغیر از جوار مرقد آقا استفاده بشه دیگه اسم المان به خودش نمیگیره و نه تنها الکن خواهد بود که حتی در انتقال مفهوم مورد نظر هم نقشی مخرب و منفی خواهد داشت.کاش عزیزان فقط به همون کانسپت اولیه منتج از المان اصلی در کربلا اکتفا میکردند و با حذف و اضافه در حجم اولیه این به ظاهر المان را مناسب با حال و هوای شهر/ساکنین/مخاطبین طراحی و نصب میکردند.مطمنن اونوقت اتفاقهای بهتری می افتاد.
15 آبان 1393 - ساعت 18:44

سلام ممنون از سازندگان این المان کار تمیزی دراومده . آرزو میکنم از این به بعد یکم خلاقانه تر کار بشه و امیدوارم که غیر بومی ها هنر و هنرمندان شهر منو با این حجم های غیر حرفه ای و سطحی نسنجند و به این نتیجه برسند که این المان کار هنرمندان سبزواری نیست کار جوانان خوش ذوق سبزواری ست که ای کاش از هنرمندان برای این کار ارزشمند کمک میگرفتند تا کار فاخری ارایه میشد و هنرمندان هم از این اجر اخروی سهمی میداشتند.
15 آبان 1393 - ساعت 16:05

اقایون خانوما اشتباه نکنید این المان کار شهرداری نیست. اینو تو عکساهم می بینید کانون دارالعلم قران ساخته اقای رادمان فکر کنم مسئولشه.دائمی هم نیست موقتیه المان فلکه لاله به قوت خودش باقیه و ان شاالله ساخته میشه فقط دعا کنید رونماییش همزمان با ظهور مهدی موعود نشه
15 آبان 1393 - ساعت 15:26

پس باز خدا خیر بده کانون دارالعلم قرآنو اگر به شهرداری بی عرضه شهر ما باشه که کلا میدان لاله باید همیشه خراب و بی هویت باقی بمونه. مثل میدون سربداران که این همه وقته خرابش کردن و هیچ کاری نشده شهرداری به جای اینکه هر روز یک پروزه جدیدو شروع کنه کاش همون پروزه قبلیا رو به خصوص با اهمیتاشو به ثمر برسونه
15 آبان 1393 - ساعت 20:01

شاید کار مشک کار خیلی خوب و فاخری نباشه ولی نقد شما از مشک آبکی تره!!! همش نوشتین اینجوری به نظر میاد و انوجوی به نظر اومد و کاش فلانو ...
بابا تورو خدا نقدهم میکنید یه چیز درست و حساب بنویسید
15 آبان 1393 - ساعت 15:23

شهرداری با این المان نه تنها انتظار دوستان را برآورده نکرد بلکه از آینده نصب المانهای آینده شهر کمی نگران کرده بابت همین به مسئولین شهرداری سبزوار سفارش می کنم حدالاقل تا شهر جغتای بروند و از آثارهای و المانهای بسیار زیبا و در عین حال ارزان قیمت و بدیع شهردار جوان این شهر یاد بگیرند اما اگر از شکل و نوع و ... این مطلب بگذریم سئوال اینه آیا جای این المان فلکه لاله بود
15 آبان 1393 - ساعت 14:20

کبری علیزاده
2 مخالف 7 موافق
سلام ممنون از تاوپلچ و اسرار نامه که دغدغه سبزوار رو دارن/ المان مشک نقدی براش نمیتوان نوشت چون معمولا نقد واسه یک کار با ارزش در جهت رشد و تعالی ان نوشته میشه ولی مشک ظاهرا فقط واسه خنده و سرگرمی ساخته شده در یک زمان کوتاه/ زیاد جدی نگیرید
14 آبان 1393 - ساعت 05:25

دست هنرمندانی که زحمت کشیدن درد نکنه اما انتظارو براورده نمیکنه
سبزوار با این همه هنرمند چرا برای ساخت المان عاشورایی باز یک چیز تقلیدی خلق شده که تازه از نمونه اصلیش توی کربلا هم ضعیف تر در اومده؟ برای بهترین ها باید بهترین ها را خلق کرد.هر اثر هنری واقعی رسالتی داره. یعنی میخواد چیزی رو به مخاطبانش برسونه. این المان عاشورایی که دو هفته ای رفته بالا و ساخته شده یعنی چی رو میخواد برسونه؟
چه فکری پشتشه؟ چه ظریف کاری هایی درش رعایت شده؟ چه ماندگاری ای خواهد داشت؟ چند نفر رو به دقایقی مکث در مقابل المان و دقایقی فکر کردن به زیبایی اثر، به فکر صاحب اثر که اینو خلق کرده، به موضوعیت اثر ، به پیامش و ... وا می داره؟
14 آبان 1393 - ساعت 22:11

بیشتر شبیه کلیه یا جیگر گوسفنده تا مشک
14 آبان 1393 - ساعت 22:00

سلام.متاسفانه این المان شبیه همه چیز هست به غیر از مشک!!!
14 آبان 1393 - ساعت 19:13

با سلام
اینکه گرداگرد تندیس مشک تاوپلج خورده ایم و از زوایای گوناگون ثبتش کرده ایم صرفا جهت ورانداز این اثر بوده تا بهتر بتوانیم نقدش نماییم.
14 آبان 1393 - ساعت 13:51

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات