مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

اقتصاد   /   26 بهمن 1393   /   کد مطلب: 8728   /   بازدید: 2499   /   نظرات: 1

در جهت توجیه اقتصادی:

فرودگاه کاشمر علاوه بر مسافربری، باربری نیز خواهد شد

فرودگاه کاشمر علاوه بر مسافربری باربری نیز خواهد شد

مردم و مسئولان شهرستان کاشمر، در جنوب غربی خراسان رضوی چندسالی است که با همراهی و همکاری تعدادی از شهرستان های مرکزی این استان، در تلاشند تا سومین فرودگاه خراسان رضوی را بعد از فرودگاه های مشهد و سبزوار در منطقه خود ایجاد کنند.

به گزارش مجله اینترنتی اسرارنامه، فرودگاه کاشمر که با نام شهید مدرس و در منطقه ای حدفاصل شهرستان های تربت حیدریه و کاشمر ساخته خواهد شد، می تواند جمعیت تقریبا یک میلیون نفری شهرستان های مرکز، جنوب و جنوب غرب خراسان رضوی را تحت پوشش خدمات خود قرار دهد.

اما از آنجایی که اکثر فرودگاه های کشور در حال حاضر فاقد توجیه اقتصادی هستند،  کاشمری ها در تلاشند تا فرودگاه شهرشان را علاوه بر مسافربری به باربری هم تبدیل کنند تا توجیه اقتصادی بیشتری داشته باشد.

گفتنی است، هرچند بیشتر فرودگاه های کشور در حال حاضر فاقد توجیه اقتصادی هستند، اما بازهم وجود فرودگاه ها در هر شهر و منطقه ای به عنوان یک عامل زیرساختی توسعه و یک امتیاز مهم اقتصادی و سیاسی محسوب می شود.

شایان ذکر است که به جز فرودگاه شهید مدرس که به صورت اشتراکی بین کاشمر و تربت حیدریه احداث می شود، گنابادی ها هم در جنوب خراسان در حال احداث فرودگاه شهر خود هستند.

استان خراسان رضوی دارای جمعیت حدوداً 6 میلیون نفری با نزدیک به 30 شهرستان است که در حال حاضر فقط دو فرودگاه بین المللی مشهد و فرودگاه مرز مجاز هوایی سبزوار فعال هستند و به این جمعیت خدمات می دهند.

متن مصاحبه محمد اسماعیل نیا نماینده شهرستان کاشمر درباره چشم انداز ساخت و بهره برداری از فرودگاه کاشمر که در هفته های اخیر در خبرگزاری تسنیم منتشر شده، به شرح زیر است:

 عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی در گفت‌وگو با تسنیم:
زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در فرودگاه کاشمر فراهم می‌شود

خبرگزاری تسنیم: عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی گفت: زمینه حضور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در فرودگاه شهرستان کاشمر فراهم می‌شود.


محمد اسماعیل نیا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشمر اظهار داشت: موضوع احداث فرودگاه منطقه‌ای شهید مدرس که مورد استفاده مردم چندین شهرستان قرار خواهد گرفت از سالیان دور در دستور کار مسئولان قرار داشته و هم اکنون دولت، متولی اصلی اختصاص بودجه و احداث این فرودگاه است.

اسماعیل نیا ادامه داد: در حال حاضر در تلاش هستیم تا برای سرعت بخشیدن به کار و با توجه به مشکلات دولت در زمینه تأمین بودجه مورد نیاز، با بخش خصوصی مذاکره کنیم و این بخش را متقاعد سازیم که در موضوع فرودگاه منطقه ای شهید مدرس سرمایه گذاری کنند.

وی تصریح کرد: برای ورود بخش خصوصی به سرمایه گذاری در فرودگاه لازم است توجیه اقتصادی لازم هم برای این فرودگاه تعریف شود که با توجه به شرایط شهرستان‌های منطقه تلاش می‌کنیم فرودگاه در کنار موضوع مسافربری تبدیل به فرودگاه باربری هم شود.

اسماعیل نیا گفت: در کاشمر و سایر شهرستان‌های همجوار هر ساله هزاران تن محصولات کشاورزی همچون کشمش، انگور، پسته، انار، زعفران و سایر محصولات تولید می‌شود و این موضوع می‌تواند تبدیل شدن فرودگاه منطقه‌ای به یک فرودگاه باربری را مقرون به صرفه سازد و انگیزه لازم برای ورود بخش خصوصی را فراهم کند.

وی افزود: از سوی دیگر با توجه به اینکه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان کاشمر به تصویب مجلس رسیده و به دنبال شرکت‌های مختلف برای سرمایه گذاری در آن هستیم باز هم تبدیل فرودگاه به یک فرودگاه باربری ضرورت بیشتری پیدا می‌کند و برای این موضوع هم اکنون با تعدادی از شرکت‌ها و افراد سرمایه گذار در حال رایزنی هستیم.

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: تبدیل فرودگاه به فرودگاه باربری به معنی حذف موضوع مسافربری نیست بلکه این دو در کنار هم خواهد بود.

وی با دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی برای ورود به این حوزه افزود: در موضوع راه آهن هم با وجود اینکه در حال رایزنی با دولت هستیم اما در این مورد نیز برنامه ریزی شده است که در صورت ورود بخش خصوصی بتوانیم احداث و بهره برداری از آن را هم به این بخش واگذار کنیم و مسئولان راه آهن جمهوری اسلامی هم در این مورد اعلام آمادگی کرده‌اند.

اسماعیل نیا تصریح کرد: در موضوع دوبانده کردن جاده کاشمر به شادمهر هم آمادگی داریم با بخش خصوصی مشارکت کنیم چرا که هم اکنون وضعیت اعتبارات دولتی با مشکل جدی مواجه است و برای انجام سریع تر پروژه‌ها باید از توان بخش خصوصی استفاده شود.


منبع: خبرگزاری تسنیم
 

کوچه پس کوچه پیوندها

کلیک کنید:

فرودگاه سبزوار از فرودگاه های استراتژیک و استاندارد کشور است


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


باز نزدیک انتخابات مجلس میشه, وعده وعیدها شروع شد, این فرودگاه فقط به نام شهید مدرس هست و در محدوه شادمهر تربت قرار داره, نماینده بهتره دنبال اجرای راه اهن باشه که عموم مردم ازش استفاده میکنن
26 بهمن 1393 - ساعت 21:28

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات