مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

عمومی   /   15 ارديبهشت 1392   /   کد مطلب: 1927   /   بازدید: 2769   /   نظرات: 23

نگاهی به شماری از توانمندی های اقتصادی تربت حیدریه

نگاهی به شماری از توانمندی های اقتصادی تربت حیدریه


تربت حیدریه یکی از شهرستان های بزرگ خراسان رضوی است که به لحاظ موقعیت جغرافیایی درنواحی مرکزی این استان پهناور قرار گرفته است.
تربت حیدریه از بسیاری از جهات ، دارای توانمندی هایی است که به واسطه همین توانمندی ها سالهاست که در بحث تقسیمات سیاسی  استان خراسان رضوی در شرق کشور یکی از مدعیان تشکیل استانی جدید است.
استانی که تربت حیدریه آن را تشکیل خواهد داد ، به احتمال زیاد به نام خراسان مرکزی خواهد بود.
هرچند که نیشابوری ها نیز که از دیگر مدعیان استان شدن هستند ، نام خراسان مرکزی را یکی از نام های احتمالی برای استان آینده خود می دانند.
با توجه به اهمیت بحث تقسیمات سیاسی در کشور و از جمله حساسیت آن در استان خراسان رضوی ، مجله اینترنتی اسرارنامه مدتی قبل به انتشار چند مقاله مفصل در خصوص وضعیت تقسیمات سیاسی خراسان و چگونگی استان شدن سه شهرستان سبزوار ، نیشابور و تربت حیدریه ، پرداخت که این مطالب بحث های بسیار زیادی را از جانب هم استانی های عزیز به همراه داشت که این بحث ها تا به امروز هم ادامه دارد. برای مشاهده یکی از این مباحث  هم اکنون می توانید به پیوند زیر مراجعه کنید:

استان شدن سبزوار ، نیشابور و تربت حیدریه با رمز اتحاد


یکی از جدیدترین موضوعات که در همین زمینه از جانب یکی از هم استانی ها مورد توجه قرار گرفته و برای اسرارنامه ارسال شده است ، مطلبی است در خصوص برشمردن توانمندی های اقتصادی تربت حیدریه و استان خراسان مرکزی.
مجله اینترنتی اسرارنامه به عنوان رسانه متعلق به تمام شهرستان های خراسان رضوی ، در ادامه به انتشار این مطلب در خصوص توانمندی های اقتصادی تربت حیدریه می پردازد :


1-تربت حیدریه تولید کننده 84.3 زعفران خالص جهان است ، که می تواند پشتوانه اقتصادی خوبی برای این استان در صورت تاسیس باشد.


2- موقعیت جغرافیایی نسبتا مطلوب باحد متوسط بارش سالانه ی330میلیمتر که از حد متوسط استان که225 میلیمتر میباشد بالاتر است ودر جایگاه4بارشی استان قرار دارد ومی تواند به کشت وزرع این استان کمک کند.


3- قرارگرفتن برسر راه ارتباطی جنوب-مشهد که از سمت جنوب وبندرعباس تنهاجاده ی یک طرفه کشور از سمت جنوب به سمت مشهد میباشد


4- قرار گرفتن بر سر راه اهن تهران- مشهد به سمت هراتوقندهار وکابل که نقش مواصلاتی دارد


5-
وجود منابع عظیم سنگ اهن وگچ ووجود کارخانه های فولاد وورقه ی المینیوم وبزرگترین کارخانه ی قند شرق کشور به طور مشترک با فریمان
 واز افتخارات این شهرستان این است که بر خلاف اکثریت قریب به اتفاق استان های کشور که سنگ آهن خود را به کارخانه های ذوب آهن اصفهان می فروشند این شهرستان این فرایند را در داخل خود استان انجام می دهد.


6- فرودگاه در حال ساخت در منطقه شادمهر


7- مرکز اتصال راه های مواصلاتی در جنوب خراسان رضوی و دوبانده بودن اکثر راه های ارتباطی به تربت حیدریه


8- دارا بودن بزرگترین ایستگاه تشکیلاتی راه آهن در جنوب استان و دومین در استان (پس از مشهد)، اضافه شدن قطارهای جدید در این محور، همچنین در آینده نزدیک با راه اندازی راه آهن تربت حیدریه خواف هرات، این منطقه به اداره کل راه آهن ارتقا خواهد یافت و یک ایستگاه بین المللی در امر ترانزیت کالا و مسافر خواهد بود.


9- حمل بیشترین کالای ترانزیت کشور در مسیر راه آهن شرق (سرخس تربت حیدریه بندر عباس)


10- تولید و فرآوری بیش از 70 درصد ابریشم کشور (پایتخت ابریشم ایران)


11-
دارا بودن رتبه اول تا سوم در اکثر محصولات کشاورزی در سطح استان


12- دارا بودن حجم عظیمی از نیروهای متخصص و تحصیلکرده و دانشگاه های متعدد در منطقه به عنوان سرمایه انسانی منطقه خراسان مرکزی


نویسنده : یک هم استانی از روستای رود معجن تربت حیدریه
ایمیل : www.mamadou@gmail.com

 

کوچه پس کوچه پیوندها

کلیک کنید:

به مناسبت روز گرامیداشت عطار ، فرزند شایسته خراسان ، جواهری از خاک زرخیز کدکن


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


سلام به مردم شربف وباصفاي سبزوار.به اميد ايندهاي بهتر براي مردما ن ديار سربداران ومردم ولايتمدار تربت حيدريه
11 مرداد 1394 - ساعت 10:34

ما مردم تربت هیچ عقده ای برای استان شدن شهرمون نداریم.ولی 90درصد هم استانی ها از قابلیت های تربت بیخبرند. علی الخصوص اون دوست گنابادی 2آتیشه.شما که مطمئن باش گناباد به پای تربت حیدریه نمیرسه. و موضوع بعدی اینکه من در بیرجند دانشجویم واقعا از حق نگذریم وضعیت شهری به مراتب در تربت حیدریه حتی از بیرجند هم بهتر است.البته فقط کمی سطح دانشگاه های تربت پایینه که علت اون خروج نخبه ها ازشهر است.
9 مرداد 1394 - ساعت 17:42

سلام.وضع دانشگاهی تربت حیدریه نسبت به گناباد به مراتب پایین تر است.فرودگاه گناباد درصد پیشرفت اجرای ان بیش از فرودگاه شهید مدرس است .
4 تير 1394 - ساعت 18:30

هم استانی
11 مخالف 6 موافق
جهت اطلاع:
لطفا مجتمع آموزش عالی گناباد رو با دانشگاه جامع تربت حیدریه مقایسه نکنید; سابقه, امکانات, زیرساخت ها, تعداد دانشجویان و هیات علمی و ... دانشگاه تربت خیلی بیشتر و کاملتر است..
به امید پیشرفت و توسعه هر چه بیشتر دانشگاههای گناباد, تربت حیدریه و همه ی دانشگاههای خراسان و ایران عزیز..11 مرداد 1394 - ساعت 19:22

سلام و عرض ادب
من دانشجوی برنامه ریزی شهری هستم
موضوع پروژه تحصیلیم در مورد نقش توانهای محیطی در توسعه شهری تربت حیدریه هستش. دنبال یک سری اطلاعاتم از هرجایی که امکانش باشه. آیا شما مطلب و اطلاعاتی در این مورد دارید؟ ممنون
mmckey69@gmail.com
10 ارديبهشت 1394 - ساعت 15:02

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
اسرارنامه فعلا در این زمینه اطلاعات بیشتری از آنچه منتشر شده است، در اختیار ندارد.
شاید بهتر باشد به سایت های محلی خود شهرستان تربت حیدریه مراجعه کنید.
ازحضورتان در اسرارنامه سپاسگزاریم.
پیروز باشید...

ممنون از لطفتون
10 ارديبهشت 1394 - ساعت 18:17

اسرارنامه: درود بر شما...
فرزند خراسان
6 مخالف 6 موافق
از این مطلب خوب مجله وزین اسرارنامه ممنونم
ان شاءالله بیشتر شهرهای خراسان را معرفی کنید. سبزوار و تربت حیدریه می توانند شرکای اقتصادی ، فرهنگی و سیاسی خوبی برای یکدیگر باشند
19 مرداد 1393 - ساعت 22:03

خراسانی
10 مخالف 9 موافق
در مورد نظر دوست گنابادی باید گفت که خراسان جنوبی سالهاست استان شده و تشکیلات آن منسجم شده و پیوستن به آن (که البته بعید است) منفعتی برای گناباد ندارد، اما در صورت تاسیس استان خراسان مرکزی، گناباد هم می تواند از ابتدا منافعی را در این استان تازه تاسیس برای خود به دست آورد. البته همانطور که اشاره گردید به دلایل زیادی از جمله فاصله حدود دو برابر دورتر بودن از بیرجند نسبت به تربت، این امر منتفی است، یا به قول دوست گنابادی اگر بیرجند را می خواستند همان سال 83 به آن می پیوستند.
23 آبان 1392 - ساعت 04:24

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر شما دوست عزیز و هم استانی گرامی.
پیروز باشید...

گنابادی
10 مخالف 11 موافق
به هر حال گناباد به زیر بیرق ........ نخواهد رفت
گر چه به زیر بیرق ........ رفتن را نیز ننگ می شماریم و لی قضیه باز همان انتخاب بین بد و بدترینه دیگه
10 آبان 1392 - ساعت 21:49

اسرارنامه: دوست عزیز از حضور و همراهی پیوسته تان با اسرارنامه سپاسگزاریم.
اسرارنامه امیدوار است در بحث تقسیمات سیاسی خراسان ، هر تصمیمی که برای مردم شریف شهرهای مختلف این استان مفیدتر است ، اتخاذ گردد.
پیروز باشید...

گنابادی
11 مخالف 14 موافق
گناباد اگه میخواست به خراسان جنوبی ملحق بشه تا حالا این کارو کرده بود البته اگه بین تربت حیدریه و بیرجند مجبور باشه یکی رو انتخاب کنه مسلما بیرجند گزینه مناسب تری خواهد بودچرا که بیرجند این توانایی رو داره که هر چی امکانات توی تربت هست و حتی فراتر از آن را به گناباد بدهد ولی تربت تا بیاد خودشو جمع و جور کنه و خودشو به عنوان یه مرکز استان معرفی کنه کلی زمان می بره ولی بیرجند جا افتاده تر و فرهنگش که سواد آموزی در آن مهم است به گناباد بسیار نزدیک تره
گرچه میل قلبی من این است که گناباد تا موقع تقسیمات مجدد به حد مرکز استان برسه ولی خب باید واقع نگر بود دیگه
من به زیر سایه شهری غیر از مشهد رفتن را برای خودم ننگ می شمارم ولی خب چاره چیست ؟..........بعضی وقتا مجبور ی بین بد و بدترین بدو انتخاب کنی گر چه هیچ وقت قلب گنابادی ها جدا شدن از امام رضا را نمی پذیرد
واین یک ننگ بسیار بزرگ است
ما گنابادی ها غرور ملی خودمان را داریم
امیدوارم در زیر سایه ی مهر امام رضا بمانیم
آن روز که او ضامن آهو می شد /ای کاش که من به جای آهو بودم
خداوندا اگر باید هنوزم/به راه وصل تو عمری بسوزم
ز مژگان سوزم وواتاری از عشق /به پیکر جامه ی عشق تو دوزم
بسوزانم بسوزانم بسوزان
یه شعله ی شکسته یه شمع رو به بادم /خسته از این زمونه فریاد گریه دارم
9 آبان 1392 - ساعت 18:17

اسرارنامه: سلام دوست عزیز. از حضور و نظرتان سپاسگزاریم.
با وجود احترامی که برایتان قائلیم اما باید عرض کنیم که بخشی از نظرتان به طور کامل اشتباه است.
شما در جایی فرموده اید ، قلب گنابادی ها جدا شدن از امام رضا را نمی پذیرد. نظری کاملا اشتباه است. چرا که بحث تقسیمات سیاسی و اداری در هیچ کجای دنیا ربطی به پیوندهای فرهنگی یا مذهبی و عقیدتی ندارد.
آیا شما فکر می کنید سایر مردم ایران مثلا مردم استان سمنان یا همدان یا بوشهر که خارج از تقسیمات سیاسی خراسان رضوی هستند ، از امام رضا جدایند؟
آیا فکرمیکنید شیعیانی که در اروپا یا آمریکا زندگی می کنند از امام رضا جدا هستند؟
مسلما چنین نیست .
به هرحال بازهم از حضور و نظرتان سپاسگزاریم.
پیروز باشید...

یه بیرجندی
15 مخالف 8 موافق
آخه ما دوست داریم گناباد به خراسان جنوبی ملحق شود تا جمعیت استانمون به حد نصاب نزدیک بشه هم چنین تربت حیدریه
7 آبان 1392 - ساعت 23:38

اسرارنامه: دوست عزیز ، این نظر جدیدتان با یکی دیگر از نظرات قبلی شمادر تضاد است. شما خودتان درتاریخ 20 مهر 92 گفته بودید :
«گنابادی ها عمرا زیر بیرق تربت بیرحند سبزوار وتیشابور نمی روند از هر گنابادی بپرسی همین نطرو داره»
حالا چه طور ادعا میکنید که دوست دارید گناباد و حتی تربت حیدریه به خراسان جنوبی و تحت مدیریت بیرجند بپیوندند؟!

یه بیرجندی
6 مخالف 10 موافق
دولت فعلا پول مول واسه این جور چیزا نداره شما هم چند ساله وقت مردمو گرفتی و همه رو به جون هم انداختی ...بیخیال
6 آبان 1392 - ساعت 04:41

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
برای شما که یک بیرجندی هستید و خوشبختانه بیرجند سالهاست که تکلیفش در بحث تقسیمات سیاسی به خوبی روشن شده ، عجیب است که حالا چرا اینقدر نسبت به تقسیمات استان خراسان رضوی حساس شده اید؟!
به هرحال باید خدمتتان عرض کنیم بحث تقسیمات سیاسی خراسان رضوی به دلیل بی عدالتی های فراوانی که در سیستم فعلی این استان وجود دارد ، امری ناگزیر و از مطالبات اصلی مردم بسیاری از شهرهای خراسان رضوی است. لذا دولت به هرحال باید به این مطالبه حدود یک میلیون و پانصد هزارنفر از مردم شرق کشور ، توجه جدی داشته باشد.و رسانه هایی نظیر اسرارنامه نیز باید همواره این مطالبه مردمی را در اشکال مختلف پیگیری کنند و البته این برداشت شما اشتباه است که گمان می کنید اسرارنامه خدای ناکرده مردم را به جان هم انداخته است ، زیرا محور فعالیت های اسرارنامه از ابتدا برقراری اتحاد و روابط دوستانه در میان همه مردم شهرهای خراسان به ویژه شهرهای تحت نفوذ اسرارنامه (سبزوار ، جوین ، جغتای ، نیشابور ، خوشاب ، داورزن ، فیروزه ، ششتمد و...) بوده است.واگر شما اختلافی را در بخش نظرات این سایت مشاهده می کنید ، بازتابی از وضعیتی است که متأسفانه در حال حاضر در میان بعضی از هم استانی های خراسانی در خارج از فضای این رسانه نیز واقعا وجود دارد.
به هرحال از حضور و نظرتان سپاسگزاریم.
پیروز باشید...

یه بیرجندی
11 مخالف 47 موافق
گنابادی ها عمرا زیر بیرق تربت بیرحند سبزوار وتیشابور نمی روند از هر گنابادی بپرسی همین نطرو داره
20 مهر 1392 - ساعت 05:23

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
پس به نظر شما گنابادی ها باید چه کار کنند؟ خراسان رضوی آنقدر بزرگ هست که تقسیم شدن آن اجتناب ناپذیر است. حتی در حال حاضر خود گنابادی ها که یکی از بیشترین فاصله ها را تا مشهد مرکز استان خراسان رضوی دارند ، بیشترین ضررها را از این ناحیه متحمل شده اند. لذا تقسیم خراسان رضوی شاید برای گنابادی ها یکی از بیشترین سودها را داشته باشد. اما اگر می فرمایید گناباد زیر نظر هیچ یک از شهرهای سبزوار ، تربت حیدریه ، نیشابور و بیرجند نمی رود پس با ید چه کار کند؟ آیا معتقدید خود گناباد هم ادعای استان شدن دارد؟
به هرحال از حضور و نظرتان سپاسگزاریم.
پیروز باشید...

با سلام وعرض ادب و خسته نباشید ما نیز چون دیگر همشریان مصرانه به انتظار آن روز خوب و شیرین می نشینم تا به امید خدا و پشکار همه ی شهروندان آن روز را جشن بگیریم تا دیگر شهرستانهای موجود در این استان جدید به حق خودشان از نظر بودجه های عمرانی برسند ،و موجبات پیشرفت همه ی این شهرستانها با عدالت در دولت مهرو عدالت هر چه سریع تر صورت گیرد.
16 شهريور 1392 - ساعت 18:50

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر ارزشمند شما دوست و مخاطب گرامی.
پیروز باشید...

رسول از بایگ تربت حیدریه
6 مخالف 9 موافق
سایت اسرارنامه عزیز سلام عرض می کنم خدمت همه دست اندرکاران محترم این سایت ارزشمند
تربت حیدریه و سبزوار از دیدگاه بنده به عنوان یک شهروند تربتی می توانند متحدان خوبی برای یکدیگر در اسان خراسان باشند. هم به لحاظ سیاسی هم به لحاظ اقتصادی و افرهنگی و اجتاعی و انتشار اینگونه مطالب مثبت و دوستانه در رسانه های متعلق به دو شهر می تواند به تحکیم بیشتر روابط منجر شود. برایتان ارزوی موفقیت می کننم خدا نگهدار
5 مرداد 1392 - ساعت 05:56

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر ارزشمند شما دوست و هم استانی گرامی.
به امید همکاری های هرچه بیشتر میان مردم دو شهر دوست و همسایه سبزوارو تربت حیدریه پیروز باشید...

کامران لطفی | ايميل |وب
9 مخالف 9 موافق
از مطلب خوبی که در مورد شهر تربت حیدریه نوشتید خیلی ممنون و متشکرم.به امید روزی که همکاری های کافی بین همه شهرهای خراسان ایجاد بشه و همه شهرها پیشرفت کافی داشته باشند و دیگه شاهد مشکلاتی در شهرهای خراسان به خصوص تربت حیدریه و سبزوار عزیز نباشیم.من پسرخالم دو سال در شهر شما دانشجوبود خیلی گفت مردم خوبی بودن سبزواری هاالانم که خودم دارم می بینم از سایت خوبتون می فهمم که واقعا مردم شریف و دوست دشتنی هستند سبزواری هابه امید روزی که هم سبزوار و هم تربت حیدریه استان بشن می تونن استان های دوست و متحد بشوند با یکدیگر
30 خرداد 1392 - ساعت 22:47

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر ارزشمند و سرشار از لطف شما دوست و هم استانی گرامی.
ما نیز همانند شما امیدواریم همه شهرهای خراسان و ایران اسلامی به پیشرفت و توسعه مطلوب خود دست پیدا کنند. به ویژه شهرهای عزیز تربت حیدریه و سبزوار
پیروز باشید....

از دیار قطب الدین حیدر
9 مخالف 12 موافق
با سلامی دوباره
من در مورد تاریخ شهر و شهرستان شدن تربت حیدریه از پرتال وزارت کشور تحقیق کردم و متوجه سخن صحیح مجله شدم.
تاریخ شهر شدن تربت حیدریه 1307 است و تاریخ شهرستان شدن تربت حیدریه و شهرستانهایی از جمله مشهد - سبزوار - قوچان و گناباد در سال 1316 و شهرستان نیشابور در سال 1320 می باشد.
فقط به جهت اطلاع بیشتر...... با سپاس
24 ارديبهشت 1392 - ساعت 07:26

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و یادآوری ارزشمندتان.
پیروز باشید...

از دیار قطب الدین حیدر | ايميل |وب
9 مخالف 10 موافق
با سلام و احترام خدمت تمامی دست اندرکاران مجله اینترنتی اسرار نامه
به دلیل اینکه گفته شده بود دیگر اطلاعات شهرستان گفته شود یکی دیگر از توانمندی های شهرستان وجود بزرگترین پارک جنگلی شرق کشور با نام پارک 800 هکتاری پیشکوه که قبلا به عنوان بزرگترین پارک جنگلی ایران و حتی خاورمیانه لقب گرفته بود می باشد. این پارک طی سفر اول ریاست جمهوری به استان در سال ۱۳۸۳به عنوان منطقه نمونه گردشگری استانی به تصویب هیات دولت رسید.
با تشکر
24 ارديبهشت 1392 - ساعت 06:56

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر ارزشمند شما دوست و هم استانی گرامی.
بسیار خرسندیم که عزیزانی از دیار تاریخی قطب الدین حیدر با ما در تماس و مراوده دائمی هستند.
به نظر می رسد توانمندی های شهر عزیز تربت حیدریه بسیار بیشتر از آن چیزی است که تا کنون معرفی شده و به دلیل اطلاع رسانی اندک شاید بسیاری از خراسانی ها از بسیاری از توانمندی های تربت حیدریه بی خبر باشند.
لذا اسرارنامه به نوبه خود به جهت همکاری با هم استانی های عزیز تربتی و در راستای اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم خراسان از توانمندی های شهرهای مختلف این استان ، این آمادگی را دارد که مطالب بیشتری در رابطه با معرفی تربت حیدریه و مسائل مختلف آن در این رسانه منتشر کند.
از جمله همین معرفی پارک جنگلی پیشکوه می تواند یکی از سوژه های خوب برای انتشار در اسرارنامه باشد.
اما در مطلب فوق به جهت آنکه هدف تنها معرفی توانمندی های اقتصادی تربت حیدریه بوده است ، نمی توان پارک جنگلی پیش کوه که صرفاً یک مکان تفریحی می باشد ، را نیز به موارد اضافه کرد.
مگر اینکه این پارک برای شهرستان تربت حیدریه فایده اقتصادی هم داشته باشد.
به هرحال تحریریه اسرارنامه از همین جا از شما دوست عزیز تربتی و سایر همشهریان گرانقدرتان دعوت می کند مطالب مختلف خود را برای معرفی تربت حیدریه برای ما ارسال کنید تا در این مجله به انتشار آنها بپردازیم.
ترجیحاً اگر مطالبی که ارسال می شود دست اول و تحلیلی باشد ، خیلی سریعتر در اسرارنامه منتشر خواهد شد.

در مورد پارک جنگلی پیشکوه هم اگر مطلب معرفی کاملی دارید برای ما ارسال کنید تا در همین بخش به (حوض هشت پایه) به صورت مستقل انتشار آن بپردازیم.

پیروز باشید...

خراسان مرکزی
8 مخالف 10 موافق
با تشکر از درج نظرات ارائه شده،
در مورد تاریخ شهر شدن تربت حیدریه، سال 1307 صحیح است، می توانید به پورتال وزارت کشور هم مراجعه کنید
http://portal2.moi.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=8f931308-c67e-4cf4-a5e7-3c1bbb1a6f32
موفق باشید

19 ارديبهشت 1392 - ساعت 14:51

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
بله حق باشماست. منظور شما تاریخ شهرشدن تربت حیدریه بود و منظور ما تاریخ شهرستان شدن تربت حیدریه و سبزوار بود که همزمان صورت گرفته است. بله در پرتال وزارت کشور تاریخ شهر شدن تربت حیدریه 1307 و زودتر از شهرهای سبزوار و نیشابور و ... است.
با این حال از آنجایی که تاریخ شهرشدن ربطی به توانمندی های اقتصادی شهر تربت حیدریه ندارد ، از درج این مطلب در ، متن منتشره فوق معذوریم.
ان شاءالله اگر مطالب دیگری درخصوص تربت حیدریه عزیز فراهم کردید ، که با استناد به مدارک معتبر، معرفی کلی تری از این شهر ارائه می داد و ترجیحاً برای اولین بار در اینترنت منتشر می شد ، می توانیم به تاریخ شهر شدن تربت حیدریه نیز اشاره کنیم.
پیروز باشید...

خراسان مرکزی
9 مخالف 14 موافق
با سلام و خسته نباشید،
با تشکر ویژه از شما دست اندرکارن محترم اسرارنامه در خصوص این مطلب،
در مورد توانمندی ها، باید موارد زیر را هم اضافه نمود:
- فرودگاه در حال ساخت در منطقه شادمهر
- مرکز اتصال راه های مواصلاتی در جنوب خراسان رضوی و دوبانده بودن اکثر راه های ارتباطی به تربت حیدریه
- دارا بودن بزرگترین ایستگاه تشکیلاتی راه آهن در جنوب استان و دومین در استان (پس از مشهد)، اضافه شدن قطارهای جدید در این محور، همچنین در آینده نزدیک با راه اندازی راه آهن تربت حیدریه خواف هرات، این منطقه به اداره کل راه آهن ارتقا خواهد یافت و یک ایستگاه بین المللی در امر ترانزیت کالا و مسافر خواهد بود.
- حمل بیشترین کالای ترانزیت کشور در مسیر راه آهن شرق (سرخس تربت حیدریه بندر عباس)
- تولید و فرآوری بیش از 70 درصد ابریشم کشور (پایتخت ابریشم ایران)
- دارا بودن رتبه اول تا سوم در اکثر محصولات کشاورزی در سطح استان
- دارا بودن حجم عظیمی از نیروهای متخصص و تحصیلکرده و دانشگاه های متعدد در منطقه به عنوان سرمایه انسانی منطقه خراسان مرکزی
- اولین شهر تاسیس شده در خراسان پس از مشهد، (1307) و جزو اولین شهرهای تاسیس شده در کشور
- ... سایر موارد که در آینده به سمع و نظر خواهد رسید
با تشکر مجدد

17 ارديبهشت 1392 - ساعت 04:12

اسرارنامه: با سلام و احترام خدمت شما دوست و هم استانی گرامی.
بخش هایی از آنچه فرمودید پس از بررسی در تحریریه اسرارنامه و تأیید صحت آن به اصل مطلب اضافه شد. فقط در خصوص تاریخ تأسیس شهرستان تربت حیدریه در سال 1307 ، اطلاعات شما صحیح نیست. زیرا درسایت وزارت کشور و پورتال استانداری خراسان رضوی تاریخ تأسیس شهرستان تربت حیدریه 1316 و همزمان با تأسیس شهرستان های سبزوار ، بجنورد و بیرجند اعلام شده است.
ضمناً در آینده اگر بازهم اطلاعات مفید دیگری در خصوص شهرستان تربت حیدریه داشتید (ترجیحاً مطالب تولیدی که برای اولین بار در جایی منتشر می شوند) مجله اینترنتی اسرارنامه از انتشار چنین مطالبی استقبال خواهد کرد.
پیروز باشید...

از دیار تربت
10 مخالف 11 موافق
درود بر اسرارنامه عزیز و سبزوار دیرینه
17 ارديبهشت 1392 - ساعت 15:25

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر ارزشمند شما دوست و هم ستانی گرامی.
پیروز باشید...

از نگاه همه جانبه تان به همه شهرها و مناطق خراسان رضوی تشکر می کنم با این حساب که اینجا نوشته شده تربت حیدریه هم به لحاظ صنعتی وضعیت خوبی داردامیدوارم زودتر تکلیفش در بحث تقسیمات سیاسی خراسان معلوم شود البته سبزوار و نیشابور هم همینطور
16 ارديبهشت 1392 - ساعت 16:23

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر ارزشمند شما دوست و مخاطب گرامی.
پیروز باشید...

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات