مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

عمومی   /   3 ارديبهشت 1397   /   کد مطلب: 19456   /   بازدید: 3148   /   نظرات: 0

مرحوم دکتر هنربخش از موسسان دانشگاه پلی تکنیک تهران و موسس دانشگاه کار سبزوار

مرحوم دکتر هنربخش از موسسان دانشگاه پلی تکنیک تهران و موسس دانشگاه کار سبزوار

فهرست چهره های برجسته علمی و دانشگاهی سبزواربزرگ

دكتر محمد حسن هنربخش از اولين دانش‌آموختگان و روساي دانشگاه علم و صنعت ايران، در سال 1294 در سبزوار متولد شد و دوره هاي ابتدايي و دبيرستان را به ترتيب در همان شهر و تهران گذراند.

استاد پس از اخذ ديپلم و قبولي در دانشكده پزشكي به دليل عدم علاقه از اين رشته انصراف داد و در رشته مهندسي برق و ماشين هنرسراي عالي ( نام سابق دانشگاه علم و صنعت ايران ) مشغول به تحصيل و در سال 1320 از آنجا فارغ‌التحصيل گرديد.

دكتر هنربخش در سال 1342 موفق به اخذ درجه‌ دكتري فيزيك اتمي از مركز بين‌المللي فرانسه ( تحت نظر دانشگاه سوربن) مي‌شود و پس از بازگشت به ايران به مدت پنج سال - طي سال‌هاي 43 تا 48 - رياست هنرسراي عالي را به عهده مي‌گيرد و در زمان تصدي اين مسووليت هنرسرا توسعه خود را آغاز مي‌نمايد، او از سال 49 تا 54 رياست دانشگاه كار را بر عهده‌ داشت و از سال 1354 نيز مشغول راه‌اندازي كارخانه فولاد اهواز مي‌شود و كارخانه را به سودآوري مي‌رساند.

دانشگاه کار یا مجتمع صنعتی کشور که در چندین شهر شعبه داشت در سبزوار به ابتکار مرحوم دکتر هنربخش در ساختمانی واقع در 5 کیلومتری سبزوار تاسیس شد و اولین دوره ی آن  در سال 1354 دانشجو گرفت.

به اعتبار این اقدام، می توان دکتر هنربخش را پدر دانشگاهی غرب خراسان نامید زیرا تا پیش از آن تاریخ در هیچیک از شهرهای نیمه ی غربی خراسان در دوره معاصر دانشگاهی تأسیس نشده بود.

دانشگاه کار سبزوار  پس از انقلاب و در سال 1359 در جریان انقلاب فرهنگی تعطیل شد و بعدها  با دانشگاه های دیگر ادغام گردید. چند سال  بعد از انقلاب محل ساختمان دانشگاه کاربه مدت دو دهه به دانشگاه تربیت معلم سبزوار ( حکیم سبزواری فعلی ) اختصاص داده شد.

از ديگر فعاليت‌هاي دكتر هنربخش مي‌توان به اشتغال در آموزش و پرورش سبزوار، تاسيس مدرسه و هنرستان صنعتي در آنجا، تاسيس دانشگاه پلي‌تكنيك تهران (از موسسين) و تدريس در آزمايشگاه فيزيك آن دانشگاه اشاره كرد. وی در سن 87 سالگي به علت خونريزي مغزي و كهولت سن در بيمارستان پارس دار فاني را وداع گفت. از شادروان دكتر هنربخش چهار فرزند ( يك دختر و سه پسر) تحصيلكرده به يادگار مانده است.

منابع:

خبرگزاری ایسنا 

خبرگزاری فارس

وبلاگ دکتر سید ابوالفضل حسینی 

با سپاس از دکتر علیرضا حمیدیان بابت تهیه تصاویر این مطلب

 


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


0 نظر در صف تاييد است.
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات