مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

مشاهیر خراسان   /   17 فروردين 1394   /   کد مطلب: 9105   /   بازدید: 3198   /   نظرات: 2

آشنایی با آیت الله حسن عالمی عضو سبزواری مجلس خبرگان رهبری

آشنایی با آیت الله حسن عالمی عضو سبزواری مجلس خبرگان رهبری

زندگی نامه ایت الله حسن عالمی

در سال 1326 در شهرستان سبزوار در خانواده اي روحاني ديده به جهان گشود كه او را حسن ناميدند و در دامان پاك پدر بزرگوارش مرحوم حاج شيخ رجبعلي نوباغي پرورش يافت .

دوره تحصيلات مقدماتي را در زادگاه خود و در محضر پدر تلمذ نموده اولين دوره هجرت خود را در سال 1340 به حوزه علميه شهر مقدس مشهد تجربه نمود و به فراگيري ادبيات عرب ، منطق و مقدمات فلسفه و اصول و شرح لمعه و مكاسب در محضر اساتيدي چون اديب نيشابوري و استاد صالحي پرداخت ، همزمان با اوج گيري حركت انقلابي مردم ايران به رهبري امام راحل ( قدس سره ) پس از واقعه 15 خرداد 1342 به واسطه درك محضر اساتيدي چون شهيد هاشمي نژاد و همكاران ايشان با خط فكري امام خميني ( ره ) آشنا گرديد .

در دومين دوره هجرت در سال 1348 به قم عظيمت نموده و تكامل علمي خود را در محضر اساتيدي چون آيت اله العظمي حسين نوري ، در مكاسب بيع آيت اله تقديري ، در مكاسب خيارات آيت اله سبحاني ، در كفايه آيت اله العظمي وحيد خراساني و مرحوم آيت اله العظمي ميرزا هاشم آملي در خارج فقه و اصول شهيد دكتر مفتح و دكتر احمد بهشتي ، در حكمت و فلسفه و منظومه آيت اله مرحوم سيدرضا صدر ، در حكمت متعاليه (اسفار ملاصدرا ) آيت اله حسن زاده آملي ، در سير و سلوك و اخلاق و رياضيات ( هيات و نجوم ) تداوم بخشيد و با الهام از رهنمودهاي امام راحل ( ره ) به موازات سير و سلوك معنوي در مبارزه با رژيم ستم شاهي با ديگر مبارزان همراه شد كه اين مجاهدات تا پيروزي انقلاب اسلامي ادامه داشت .

پس از پيروزي انقلاب اسلامي و به دنبال فرمان امام ( ره ) مبني بر تشكيل جهاد سازندگي به صنوف جهادگران پيوست و در جهاد سازندگي شهرستان سبزوار به عنوان نماينده امام ( ره ) نقش برجسته اي را در تبيين خط امام و دفاع از ارزشهاي انقلاب اسلامي به ويژه خدمت به محرومين و روستاييان ايفا نمود .

در جريان جنگ تحميلي دوشادوش جهادگران در صحنه هاي حق عليه باطل حضور يافته و در اين مقطع حساس موجبات دلگرمي و تقويت روحيه رزمندگان و سنگرسازان بي سنگر را فراهم نمود .

با پايان جنگ تحميلي در سال 1369 مسئوليت حوزه نمايندگي ولي فقيه در جهاد سازندگي قم را پذيرا شد و تا سال 1372 در اين سنگر به خدمت خود پرداخته و همزمان به تكامل علمي و معنوي خود نيز ادامه داد با اين تفاوت كه در اين دوره علاوه بر تلمذ و شاگردي در كسوت استادي به تدريس ادبيات عرب ، فقه و اصول در حوزه علميه قم پرداخت ، اين دوره سرشار از معرفت و خدمت براي ايشان بود بطوريكه منشا بسياري از تلاشهاي ارزنده دوران بعدي شد بگونه اي كه يكبار ديگر موجبات هجرت ايشان را به خراسان فراهم نمود .

از سال 1372 تا سال 1383 پذيراي مسئوليت خطير حوزه نمايندگي ولي فقيه در سازمان جهاد سازندگي خراسان بزرگ و پس از ادغام وزراتين جهاد سازندگي و كشاورزي با همين مسئوليت در جهاد كشاورزي خراسان ادامه فعاليت داد . طي اين سالها نيز ايشان به تلاش در جهت تكامل علمي و معنوي خود ادامه داد . اين دوره همزمان بود با مسئوليتهاي خطيري از جمله عضويت در اولين كميسيون ارزيابي وزارت جهاد سازندگي ، مشاركت در تاسيس مجله فرهنگ جهاد ، حضور يكساله در كشورهاي آسياي ميانه و چين ، تدريس 5 ساله درس خارج فقه طهارت ، احيا موات و مشتركات ، عضويت در گروه تحقيق حديث و روايات حوزه علميه قم ، ارائه مقالات علمي و فقهي و تفسير قرآن كريم از جمله تلاشهاي پر خير و بركت ايشان بوده است.

با مسلم شدن قدرت فقاهت و اجتهاد ايشان و احساس تكليف نامزد سومين دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبري شد كه با درايت مردم فهيم خراسان به اين مجلس راه يافت و طي اين مدت حضور موثر و فعال در مجلس خبرگان كميسيونهاي متعدد داشته اند . ازجمله عضويت در هيئت رئيسه كميسيون پاسداري و حراست از ولايت فقيه ، كميسيون آئين نامه داخلي مجلس خبرگان در سال 1383 فصل جديدي از خدمت به روي ايشان گشوده شد . وي از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت اله العظمي خامنه اي (دام ظله) بعنوان نماينده معظم له در وزارت جهاد كشاورزي منصوب گرديد . در سال 1385 همزمان بعنوان نماينده ولي فقيه در واگذاري احيا و اراضي كشور منصوب شد
.

منبع: وبلاگ آیت الله عالمی

گفتنی است، آیت الله حسن عالمی با انتخاب مردم خراسان رضوی در چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری نیز عضویت دارد..


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


سلام شبتون بخیر آیا خبر برکناری روحانی از ریاست کمیسیون حراست از ولایت صحت داره؟
31 تير 1395 - ساعت 22:42

اقای عالمی
امیدوار بتوانید
13 دي 1394 - ساعت 21:51

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات