مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

29 آذر 1394   /   کد مطلب: 12156   /   بازدید: 2444   /   نظرات: 0

وزیر ارشاد: قیام سربداران نقطه عطفی در تاریخ ایران و جهان است

وزیر ارشاد: سربداران از جنبشهای تاثیرگذار در جهان بوده است
سبزوار- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : جنبش سربداران از مهمترین جنبشهای عمیق و تاثیرگذار در جهان بوده است.
 
به گزارش ایرنا، علی جنتی روز پنجشنبه در مراسم آغازین کنگره بین المللی قیام سربداران افزود: تاریخ ایران دارای غنا و پشتوانه زیادی می باشد ولی این تاریخ عظیم آنگونه که باید مورد کنکاش و بازخوانی قرار نگرفته است.
 
وی ادامه داد: تاریخ ایران آیینه تمام نمای آینده است زیرا بازخوانی و مطالعه تاریخ منجر به تشخیص معقول نسلهای آینده کشور از زوایای پنهان این تاریخ کهن می شود.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بازخوانی تاریخ ایران سبب آشنایی نسل جوان با فضائل فرهنگی و دینی ملت می شود، در فرهنگ ایرانیان یگانه پرستی، ظلم ستیزی و فرهنگ دوستی از زوایای مهمی است که با بازخوانی آن می توان به فرهنگ عمومی کشور نیز کمک کرد.
 
وی افزود: به گواه شواهد تاریخی، تشییع در سبزوار به دوران اولیه ورود اسلام به ایران باز می گردد، وجود خاندانهای شیعی در این منطقه نشان می دهد این دیار مهد گسترش فرهنگ و مذهب شیعه از همان قرون اولیه اسلام در ایران بوده است.
 
جنتی ادامه داد: اهمیت شکل گیری قیام سربداران در گزینش مذهب شیعه است لذا به جرات می توان گفت فرهنگ و مذهب تشییع توسط سربداران در مناطق مختلف ایران از جمله مازندران، کرمان و سمرقند گسترش یافت و مردم شرق ایران را با این مذهب آشنا کرد.
 
وی گفت: سربداران با گزینش تشییع اسلامی به فرجامی توام با عزت رسیدند، این قیام در دورانی شکل گرفت که قوم خودکامه مغول با وحشیگری و خونریزی بر روح کیانی و فرهنگ ایرانی ما تاخته بود.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: استقامت سربداران و قیام تاریخی آنان این روح کیانی و مذهبی را در کشور زنده کرد و حرکتی منحصر به فرد و جاودانه بود که بازگشایی زوایای پنهان آن جوانان ما را با استقامت ایرانیان آشنا می کند.
 
وی ادامه داد: این جنبش با نیم قرن استقامت توانست پشتوانه فقهی، عرفانی و فلسفی غنی را برای جنبشهای بعدی ایرانی فراهم کند.
 
جنتی گفت: رهبران و حاکمان شیعی سربداران از عالمان، فقیهان و پیشه وران بودند لذا در کنار فتوت، جوانمردی، توجه به آیین و فرهنگ دینی، ظلم ستیزی و حمایت از ستمدیدگان به برابری و برادری نیز توجه داشتند.
 
وی افزود: آزادیخواهی و ظلم ستیزی ایرانیان در طول تاریخ زبانزد همگان است، جهانیان معتقدند که ایرانیان در طول تاریخ هیچگاه در برابر ظالمان سرفرود نیاورده و این مهم نشات گرفته از خوی ایرانی و دینی آنان است.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه داد با اشاره به تهیه و پخش سریال سربداران در دوران جنگ تحمیلی گفت: پخش این سریال در اوج دوران دفاع مقدس سبب شناخت هرچه بیشتر ایرانیان نسبت به قیام سربداران و عمق نفوذ آن در افکار عمومی شد.
 
وی افزود: به تصویر کشیدن سربداران توسط کارگردانی بزرگ مانند نجفی سبب تاثیرگذاری ابعاد و زوایای قیام در جامعه شده و امروز زمانی است که باید هنرمندان، پژوهشگران، تاریخ شناسان و اندیشمندان نسبت به شناساندن این قیام تلاش کنند و نقش پژوهشگران و تاریخ شناسان خطه سبزوار و خراسان در این زمینه سنگینتر است.
 
جنتی سربداران را نقطه عطفی در تاریخ ایران و جهان توصیف و بیان کرد: این قیام سرلوحه بسیاری از قیامهایی است که در جهان شکل گرفته و سبب فروپاشی نظامهای استکباری در دوران خود شده اند.
 
وی گفت: امروز نظامهای استکباری با تشکیل گروهکهایی مانند داعش که ملبس به صفت مغولی هستند سعی در نابودی تفکرات ناب اسلامی دارند لذا در همین دوران نیاز داریم تا ابعاد تاریخی نهضت سربداران به صورت یک مفهوم علمی به جهانیان معرفی شود.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: معتقدم فرهنگ حاکم بر قیام سربداران برگرفته از فرهنگ عاشورا، ادامه راه شهیدان نینوا و تاثیرگذارترین جنبش در طول تاریخ تا به انقلاب اسلامی ایران است. وی ادامه داد: این جنبش باید بازشناسی شود و با توجه به تحولات منطقه و جهان باید قیام سربداران را به جهانیان معرفی کرد.
 
جنتی گفت: راه اندازی جریانهای فرهنگی از طریق تولید فیلم، تئاتر، پویانمایی و چاپ مجلات، نگارش داستانهای عالمان و حاکمان سربداری در کتابهای درسی و راه اندازی پویش جنبشهای مردمی و اصیل در جهان به مرکزیت شهر سبزوار با تاسیس یک وبگاه اینترنتی سبب آشنایی دیگر ملتها با این قیام می شود.
 
وی افزود: بزرگترین مشکل کشورهای شرقی توجه و نگاه به فرهنگ غربی است در حالی که امروز اندیشمندان غربی به فرهنگ توخالی خود پی برده و به فرهنگ غنی شرقی و اسلامی چشم دوخته اند و این بهترین فرصت برای نشان دادن قیام سربداران است.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: سبزوار دارای ستاره های درخشانی در تاریخ، فرهنگ، فلسفه و فقه ایران است لذا پیشنهاد من به مسئولان این دیار برگزاری کنگره ای در هر دو سال برای همین بزرگان و فرهیختگان است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در حد توان در کنار مردم و مسئولان سبزوار در برگزاری این کنگره ها کمک می کند.

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


0 نظر در صف تاييد است.


تبليغات