مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

16 اسفند 1395   /   کد مطلب: 15935   /   بازدید: 2623   /   نظرات: 0

nima:

یادداشت کاربران شرکت پتروشیمی تخت جمشید ماهشهر

 
باسمه تعالی
 
باسلام خدمت ملت نجیب و با شعور بندر امام خمینی(ره)، ماهشهر، چمران، بعثت، طالقانی، امیدیه و ...
     
      اینجانبان، کارکنان پتروشیمی تخت جمشید واقع در سایت دو منطقه ویژه ی اقتصادی پتروشیمی بندرامام خمینی(ره)،  بر آن شدیم شرح مختصری از مشکلات خویش را   جهت آگاهی همشهریان عزیز  خدمتتان معروض داریم.
 
      تولید ملی بر پایه ی همت والای غیورمردان ایرانی استوار است که در این وادی ،جوانان با لبیک به ندای رهبری و با تکیه بر دانش بومی خود توانسته اند وابستگی اقتصادی ایران را به کمترین میزان ممکن برسانند. در این راه نقش پر رنگ صنایع نفت، گاز و پتروشیمی انکار ناشدنی است. لیکن گاه حق صنعتگران شاغل در این مسیر از سوی کارفرما لگدمال می گردد.
 
        همو طنان و همشهری های عزیز، پتروشیمی تخت جمشید، با همتِ پرسنلِ جوانِ خود موفق به ثبت رکورد کوتاهترین زمان گذر از پروژه به تولید در سالهایی شد که ایران  زیر بار شدیدترین تحریم های اقتصادی بود.
 
      در تمامی این دوران، شاغلین در این پتروشیمی در ازای دریافت کمترین حقوق و بدونِ اخذِ مزایای شغلی، با توکل به پروردگار و امید به آینده ای روشن تمامی توان و انرژی خویش را صرف راه اندازی واحدهای UT/ET/STP/SBR/PBR نمودند. حال علیرغمِ اینکه  در حدود سه سال از تولید واحدهای پلیمری تخت جمشید میگذرد، شاغلین این پتروشیمی  همانند قبل از دریافت کمترین حقوق و مزایا محروم هستند. مزایایی که در تمامی شرکتهای منطقه ویژه بندر امام به پرسنل پرداخت میگردد اما در پتروشیمی تخت جمشید مقاومت عجیبی در برابر تخصیص آنها به کارکنان صورت میگیرد. به گونه ای که اغلب ماهها دستمان از رسیدن به دسترنج قانونی خویش که همان میزان حقوق دریافتی بر اساس ساعات کارکرد میباشد نیز کوتاه است. 
 
      لازم به ذکر میباشد که کارکنان در سایر پتروشیمی های منطقه و بر اساس قانون، آیتمهایی دریافت میکنند که  متاسفانه شرکت پتروشیمی تخت جمشید از پرداخت آنها سر باز زده و ناگفته پیداست که در جدال کارگر و کارفرما به دلیل سرمایه گذاری کارفرما، پیروزی از آنِ جبهه ای است که ممکن است بر حق نبوده ولی از روابط مؤثرتری در سطوح بالای مدیریتی بهره مند است.
 
      تعدادی از آیتم هایی که در سایر شرکتهای پتروشیمی منطقه پرداخت میگردد و در تخت جمشید جای خالی آنها احساس میگردد:
 
پاداش تولید
فوق العاده ی کار در جمعه
فوق العاده ی جبران صرف وقت اضافی(Travel Time)
بدی آب و هوا-قراردادی مدت معین-
فوق العاده ی تخصصی شغل
ف م ش زندگی و مراکز تولیدی / فراورشی
محرومیت از تسهیلات زندگی
سختی کار
 
      ماهیت خطرناک کار در پتروشیمی بر همگان آشکار بوده و با سانحه ی اخیر پتروشیمی بوعلی سینا بیش از پیش روشن شد. مواردی نظیر تماس مستقیم روزانه با خطرناک ترین مواد شیمیایی زیست محیطی، آتش گیر و انفجاری، استرس شغلی سنگین، کار در بدترین شرایط آب و هوایی، محرومیت از تسهیلات زندگی در منطقه و موارد متعدد اینچنینی که علیرغم برگذاری نشستهای متعدد با مدیریت منابع انسانی، سرپرست مجتمع و مدیریت محترم عامل، کماکان از سوی ایشان نادیده گرفته میشود. نکته ی اندوهبار این که کمبود کار در کشور و وجود مشکل در اشتغال اهرم قدرتی برای نپرداختن حقوق قانونی پرسنل گردیده و کوچکترین اقدامی در جهت رفاه حال کارکنان صورت نگرفته است. حال آنکه تیم مدیریت در برابر چشمان خسته و دستان پینه بسته ی کارگران، بارها و بارها برای مدیران ارشد(پروازی) اردوهای مختلف تفریحی برگذار نموده و ایشان در رفاهِ مطلق ایام را میگذرانند.
 
      متاسفانه نام این شرکت در منطقه بر خلاف حقایق موجود به نیکی یاد میشود که مصداق بارز آواز دهل شنیدن از دور خوش است، میباشد. لازم به ذکر است این شرکت در حال حاضر یکی از بهترین شرکتهای کشور به جهت صادرات مواد پلیمری  میباشد.
 
      عاجزانه خواهش میشود این مطلب را منتشر کنید شاید کور سوی امیدی پدید آید.
 
با تشکر فراوان  
فرزندان شما در پتروشیمی تخت جمشید
 
 
ارسال شده توسط: nima
 

خاطر نشان می شود، اسرارنامه در ستون صدای مردم، فقط انعکاس دهنده دیدگاه های مردمی است و تا جایی که خط قرمزهای اصلی اخلاقی، رسانه ای و قانونی زیر پا گذاشته نشود، اسرارنامه تا حد امکان بدون هیچ دخالتی و یا دست کم با کمترین میزان ویرایش فقط به انتشار مطالب ارسال شده از سوی مخاطبان گرامی خود به این بخش می پردازد. لذا انتشار مطالب در این ستون، به معنای تأیید محتوای آن از سوی تحریریه اسرارنامه نمی باشد و حق پاسخگویی برای شخصیت های حقیقی یا حقوقی که در این ستون مورد انتقاد قرار بگیرند، قطعا محفوظ است. 

 

 


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


0 نظر در صف تاييد است.
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات