مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

7 آبان 1392   /   کد مطلب: 2243   /   بازدید: 2461   /   نظرات: 29

محمود فتح الهی:

تقسیم مجدد استان خراسان رضوی خواسته ای منطقی یا غیر منطقی؟

با سلام. در دوران اصلاحات با فروش نفت مبلغ 8 دلار و همچنین با 30 میلیارد دلار بدهی ، تقسیم خراسان بزرگ به خراسان های رضوی ، شمالی و جنوبی تصویب گردید.

اما آیا امروز با 50 میلیارد موجودی صندوق توسعه و بیش از 80 میلیارد پولهای بلوکه شده در کشورهای خارجی ، آیا درخواست تصویب مجدد تقسیم استان خراسان که از ضروریات فعلی توسعه شمال شرق کشور می باشد ، خواسته ای به دور از انصاف و واقعیت است؟


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


یک هم استانی
1 مخالف 0 موافق
سلام به زعم بنده باید مرکز استان خراسان رضوی به نیشابور یا سبزوار تغییر کند.چرا که تاسیس استان جدید هزینه های گزافی در پی خواهد داشت.از طرفی موجب تفرقه بین مردم استان خواهد شد.
مشهدی ها در این قرن گذشته نشان داده اند که توانایی اداره شهری مثل مشهد را هم ندارند ان وقت میخواهند استان اداره کنند؟ان هم استانی به این عظمت را؟؟؟
در اداره کل ها جواب سلامت را هم نمیدهم مشهد صرفا باید یک شهر زیارتی باشد و نه مرکز استان که در یک گوشه نقشه افتاده و همه هم استانی های عزیز مجبورند مسافت زیادی را بپیمایند تا به اداره کل ها مراجعه کنند و با قیافه حق به جناب حضرات روبه رو شوند و با کلی منت حضرت محترم لطف نمایند گوشه چشمی رخ خود را به آن ها بنمایاند که امیدوارم امام رضا دوستان را هدایت کند ما که نتونستیم.
ظرفیت شهر مشهد بیش تر از ۲۰۰هزار نفت نیس به خاطر کمبود منابع آبی
البته انبوه امکانات در جایی که تا مرز فاصله ندارد و هر ان میتواند تمام زیرساخت های ان با حمله ناتو که مستقر در کشور همسایه است به لحاظ امنیتی غیر قابل قبول است.
از طرفی بودجه نباید در مرکز تقسیم شود باید شهرستان ها مستقیما حق خود را از تهران بگیرند و مشهد یا مرکز استان توانایی هیچ گونه دخالتی دران نداشته باشد نه بتواند مقدار ان را تغییر دهد و نه چگونگی تحویل ان به شهرستان ها را.
اگر سبزوار و نیشابور با هم به توافق نرسند ضررهای ادامه رویه موجود برای همه مردم استان ملموس تر خواهد بود. در پایان باید بگویم ادارت کل خراسان رضوی یا بهتر بگویم مشهد بدترین نوع برخورد با مردم را دارند.
دوستانی که ایرادی به این پیشنهاد دارند بدانند ایران تاکنون سی و سه تا پایتختو تغییر داده مرکز استان که عددی نیس
24 تير 1397 - ساعت 21:45

محمدجهانی | ايميل |وب
0 مخالف 0 موافق
تقسیم خراسان نفعی برای مردم نداشت فقط برای بیرجندوقاین رده‌بندی شدانهاابادترشدند.وشهرهایی که تادیروزبخش بودندخرابترشدند شدند.شهرستانهای قدیمی ای که رفتندزیرنظربجنوردبیرجندخراب بودندخرابترشدند.به امیدانروزیکه شهرهاهمه ابادشوندنه تنهامراکزاستانها.اینروبگم شاهرودجمعیتش ازسمنان بیشتره ولی سمنان مرکزاستان شدبخاطراینکه سمنان مرکزیت داشت درنقشه.که باعث تاسفه
21 فروردين 1397 - ساعت 11:23

حالا چندتا سوال از نیشابوری ها

1- چرا با وجود چندکارخانه سیمان در منطقه سبزوار از جمله سیمان لار که قطب تولید سیمان در شرق کشور شده هنوز نیشابوری ها مدعی هستند که شهر دوم صنعتی خراسانن؟


2- چرا نیشابوری ها اگر احساس وابستگی به بخش هاشون نمی کنن و خود شهر نیشابور به تنهایی شهر آباد و توسعه یافته ای هست مثل سبزوار بخش های تابعه شون رو شهرستان نمی کنن؟

3- چرا اگر نیشابور شهر مهمیه یک فرودگاه نمی سازه؟ حتی یک فرودگاه داخلی نه مثل فرودگاه سبزوار بین المللی

4- چرا نیشابور اگر شهر با استعدادیه در ورزش کشور حتی یک تیم مطرح ندهر.چه برسه به اینکه مثل سبزوار قهرمان اسیا بشه!

5- چرا نیشابور یک هتل درست و حسابی نداره؟ اگر شهر مهم و گردشگری هست باید حداقل یک هتل داشته باشه سبزوار بیش از ده ساله که هتل افتتاح کرده


6- چرا نیشابور نمی تونه دانشگاهی مثل فن آوری های نوین تاسیس کنه؟ رشتنه هایی که در دانشگاه فن آوری های نوین سبزوار هستند در کشور تک هستند و برای اولین بار در سبزوار تأسیس شدند


7- چرا نیشابور هنوز نتونسته دانشکده علوم پزشکی خودشو به دانشگاه ارتقا بده. سبزوار و گناباد سالهاست که دانشگاه علوم پزشکی دارند و تربت حیدریه از پارسال دانشگاه علوم پزشکی داره ولی نیشابور هنوز دانشکده علوم پزشکی داره اونم سه ساله تاسیس شده یعنی تا قبلش کاملا وابسته به مشهد بود


8-آخرین دلیل برای ضعف و احساس حقارت نیشابوری ها ، چرا نیشابوری ها در سایتی که متعلق به کاشمری هاست میرن و از سبزوار بدگویی می کنن؟ اگر خودتون برید و در سایت کاشمری ها نظراتو بررسی کنیدمی بینید که همش نیشابوری ها پیشقدم ارسال نظرات خصومت امیز علیه سبزواری ها بودن که البته هر بار هم جواب خود را گرفتند. حالا که شروع کنندگان بحث نیشابوری ها هستند بودند چرا مردم نیشابور اینقدر در مقابل سبزوار احساس کمبود می کنن و احساس می کنن برای اینکه خودشونو مطرح کنن باید سبزوار رو تخریب کنن آیا ا ین دلیل دیگه ای جز این داره که نیشابوری ها در مقابل عظمت و شکوه سبزوار شدیدا احساس ضعف می کنند؟
30 دي 1392 - ساعت 02:32

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
لطفا در نظراتتان همه را با هم جمع نبندید و بدانید در همه شهرها و مناطق همه جور افراد وجود دا
پیروز باشید...

رعب و وحشتی که پیشرفت سبزوار در دل نیشابوری ها ایجاد کرده باعث شده عصبی بشن و به یک سری دلایل بی اهمیت برای مرکز استان شدن چنگ بزنن اخه یعنی یک جوعقل ندارن که بدونن میوه و سبزی داشتن یک شهر برای استان شدن مهم نیست.
مگه شهری مثل قم تو اون کویر با اون اب شور اصلا یکدونه محصول کشاورزی داره ولی استان شده. سمنان و زاهدانم که از سبزوار کویری ترن خیلی وقته استان شدن پس اصلا آب و هوا و محصولات کشاورزی دلیل استان شدن یک شهر نیستن. این ملاک ها برای نقاط روستایی مهمه نه برای شهرهایی که میخوان مرکز استان بشن. ولی خوب مردم نیشابور که می بینن شهرشون پیش سبزوار حرف دیگه ای نداره واسه گفتن مجبورن به این چیزای مسخره متوسل بشن. تازه اگه محصولات کشاورزیم ملاک باشه سبزوارم محصولات مرغوب تر از نیشابورو داره که بازار محصولات سبزوار در تهرانه نه در شهرهای مجاور مثل نیشابوری ها که التماس می کنن محصولاتشون در میادین تره بار سبزوار فروخته بشه خلاصه اگه بخوان عادلانه تصمیم گیری کنن باید سبزوار مرکز استان بشه و نیشابور مرکز دهستان چون حتی مرکز شهرستان بودنم برای اون شهر بی در و پیکر زیاده. جای خوش آب و هوایی برای اینکه سبزواری ها و مشهدی ها برن اونجا تو شهر نیشابور به عنوان روستای ییلاقی ویلا بسازن و اخر هفته ها برن صفا سیتی و قلیون کشیدن و ....به درد استان شدن نمی خوره که نیشابور
6 دي 1392 - ساعت 13:32

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
از این که نظر شخصیتان را ارسال کردید ، سپاسگزاریم.
لطفا سعی کنید نظراتتان را به همه مردم نیشابور نسبت ندهید.همه افراد همیشه یک جور فکر نمی کنند. در نیشابور هم شهروندانی منطقی و خوش فکر هستند که بااین جور استدلال ها که شما گفتید ، خود را گول نمی زنند.
فقط تعدادی از افراد متعصب و کم آگاه ممکن است در نیشابور یا در هر شهر دیگری از جمله سبزوار با این گونه دلایل آبکی بخواهد چنین ادعاهای بزرگی را مطرح کند.
ملاک های اصلی استان شدن یک شهر چیزهای مهمتری است که قبلا در اسرارنامه درباره آنها بحث شده است. به عنوان مثال می توانید به این آدرس مراجعه کنید و بابعضی از مهمترین این ملاک ها آشنا شوید:
http://www.asrarnameh.com/interviews.php?id=58

پیروز باشید....

میدونید چرا ما سبزوواری ها با ............ ها اختلاف داریم؟ چون اونا بهتر از ما عمل کردن و پیشرفت کردن .میدونستن که از سرمایشون چطوری استفاده کنند و چند برابر کنند. اما ما چی؟ ما با سرمایه هامون چیکار کردیم؟ رفتیم صندوق زدیم. پولارو گذاشتیم رو هم تا بهره بیاد روش بخوریم و تپل بشیم. نرفتیم خودمون رو به زحمت بندازیم و تا کارخونه بزنیم که این همه جوون بیکار نداشته باشیم که از سر بیکاری دست به تفریحات ناسالم میزنن.داریم به ........... ها حسادت میکنیم.آی مردم.... یکم به خودمون بیایم. یکم به خودمون زحمت بدیم
21 آذر 1392 - ساعت 03:40

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
از اینکه نظر شخصیتان را با ما در میان گذاشتید ، سپاسگزاریم.
اسرارنامه با دیدگاه های شما موافق نیست. زیرا شواهد زیادی وجود دارد که اتفاقا هم استانی های ............... سبزوار را توسعه یافته تر از شهر خود می دانند و در رقابتی دائمی با سبزوار تلاش می کنند که به مرتبه و جایگاه این شهر دست یابند.
به عنوان مثال موضوعاتی نظیر فرودگاه سبزوار ، دانشگاه های متعدد و با سابقه سبزوار ، هتل کاملیا ، ورزش و ... فقط بخشی از توانمندی های سبزوار است که بعضی هم استانی های ............. بابت این ها به سبزوار حسادت می کنند.
بسیاری از مردم شهر ................. دوست دارند به جای کارخانه هایی که طبیعت این شهر را آلوده کرده و عمدتا در مالکیت صنعتی مشهد هستند ، دانشگاه هایی در آن شهر می بود که نیاز جوانانش را تأمین می کرد تا دیگر جوانان آن شهر در بهترین سالهای عمرشان مجبور به ترک .................. و مهاجرت به سبزوار یا مشهد برای تحصیلات دانشگاهی نباشند.
این حرف ها را اسرارنامه از پیش خود نمی گوید بلکه ، برگرفته از مطالبی است که خود مردم شریف ................... در گفتگوها و دیدارهای روزانه خود بیان می کنند و گاهی در رسانه هایشان هم انعکاس می یابد.

البته کاملا صحیح است که در زمینه صنعتی سبزوار به حق و حقوق واقعی خود نرسیده است. اما در مجموع اگر دقیق و غیرمغرضانه نگاه کنیم هر دو شهر عزیز سبزوار و ......... از بعضی پتانسیل های طبیعی و انسانی ارزشمند برخوردارند که اگر به درستی به کشف و پرورش استعدادهای خود بپردازند دیگر نه نیازی به رقابت و حسادت نسبت به بعضی شهرهای دیگر دارند و نه ذره ای از توسعه یافتگی عقب خواهند ماند.
به هرحال امیدواریم برای همه شهرهای خراسان بهترین شرایط ممکن فراهم شود.
پیروز باشید...

اسرارنامه جان لطفا دقت کن.
این مطلبو همین دو سه روز قبل خودت نوشتی :
«همچنین اینکه بدانند کلیه مخاطبان و نظردهندگان سایت های محلی سبزوار که عمدتا به صورتی ناشناس به ارسال نظراتی موافق یا مخالف می پردازند ، لزوماً همه سبزواری نیستند بلکه ممکن است از شهرها و مناطق مختلف همجوار نیز مخاطبان و نظردهندگان عزیزی باشند که به قصد و نیت های مختلف (ان شاءالله همه با نیت مثبت) در سایت های محلی دیار سربداران حضور یافته و به ارسال نظر بپردازند.
خصوصا اینکه شهرسبزوار به دلیل موقعیت های برجسته فرهنگی ، دانشگاهی ، سیاسی ، اداری ، ورزشی و مواصلاتی که در شمال شرق کشور دارد و در این زمینه ها بعد از مشهد اولین شهر خراسان رضوی محسوب می شود ، در معرض توجهات و حتی حساسیت های بسیار زیادی از جانب سایر نواحی قرار دارد و همین موضوع می تواند مخاطبان بی شماری را از دیگر نواحی روانه سایت های محلی سبزوار کند.»
اینم آدرسش :
http://www.asrarnameh.com/news.php?id=2963
یادت اومد؟
پس چرا خودت گول می خوری؟ واقعا فکر کردی این بنده خدایی که آخرین نظرو داده واقعا سبزواریه؟
به نظر خودت یک سبزواری با فلان شهری که این آقا گفته اصلا رقابت می کنه؟ مگه چی داره اون شهر؟
به جز صنعت که اونم از صدقه سر مشهد داره. چون اطراف همه کلان شهرهای کشور صنایع مهم و سنگین ایجاد میشه و ربطی به توان مردم اون شهر یا لیاقت های اون شهر نداره اگه صنعتی شدن اون شهر به خاطر لیاقت های خودش بود چرا از نظر دانشگاهی عددی حساب نمیشه؟ چرا فرودگاه نداره؟ چرا یک تیم ورزشی درست و حسابی نداره؟ چرا سرمایه های بانکی مردمش اینقدر کمه چون اگر واقعا خود مردم این شهر صنایعشونو ایجاد کرده باشن باید خیلی پولدار باشن اما می بینیم اونا فقط کارگر سرمایه گذارای دولتی یا سبزواری و مشهدی شدن که سود نهایی صنایعی که تو اون شهره میره تو حساب بانکی دولت یا سرمایه گذارای مشهدی یا سبزواری که از طبیعت و امکانات طبیعی ............... استفاده می کنن تا با پولش شهرهای خودشونو بسازن. چرا اون شهر هتلی با سابقه و مجلل مثل کاملیای سبزوار نداره؟ چرا از نظر تاریخی هیچ دوره از زمان کیفیت تاریخی که بر اون شهر گذشته والاتر از تاریخ سبزوار نیست؟ و هزاران چرای دیگه که من دیگه نمی خوام زیاد سرتو درد بیارم.
فقط اسرارنامه عزیز لطفا گول نخور. هیچ تضمیمنی نیست که این بنده خدا واقعا همون اصل و نسبی رو داشته باشه که ادعا می کنه! یقین بدون سبزواری نیست. اتفاقا از یک شهریه که می خواد از اختلافات داخلی که تو سبزوار هست بهره بگیره و به زور شهر خودشو مطرح کنه.ولی نمی دونه همین مشکلاتی که تو سبزوار هستم اتفاقا می تونه نشانه خوبی باشه . یعنی در این شهر جریان های اجتماعی فعال وجود داره که میخوان در امور شهری نقش افرینی کنن و مثل یک شهر مرده نیست که مردمش بی تفاوت باشن کی شهردار میشه و کی شهردار نمیشه . و مسائلش اونقدر ساده است که اعضای شوراش در یک جلسه سریع سر انتخاب شهردار با هم به توافق می رسن و اصلا پیچیدگی خاصی در مسائل اون شهر نیست. مثل یک روستا امورش خیلی ساده اداره میشه. ولی سبزوار به خاطر همین موقعیتشه که این همه مدیران موفق سبزوار در سطح کشور تولید کرده.ولی اینا میان اینطوری تو سایتای سبزوار نظر میدن که بعدا برن بین خودشون بگن ببین سبزواری ها همش از ما حرف می زنن. توهم همینه دیگه.
لطفا اجازه نده 4 تا آدم متعصب بازی بدنت.
به نظر من برو تمام قسمت هایی که در نظرش ویا شما در پاسخت به اون شهر دیگه اشاره کردید ، حذف کن و یک جوری تغییر بده که معلوم نباشه منظورت دقیقا کجاست.
من نظر خودمو گفتم حالا خوددانی خواستی قبول کن خواستی قبول نکن. شاید حتی فکر کنی منم یک غیرسبزواریم. اشکالی نداره . ولی درباره چیزی که گفتم حتما فکر کن.من اسرارنامه رو همیشه یک سایت با سیاست و هوشیار می شناختم که نه تنها بازی نمی خوره بلکه به خوبی بازی میده. ولی انیبار باید اعتراف کنم ظاهرا بازی خوردی
دیگه خود دانی. والسلام نامه تمام
22 آذر 1392 - ساعت 13:16

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
از دقت نظر و انتقاد و تذکر به جا و ارزشمندتان سپاسگزاریم.
البته اسرارنامه با بعضی از دیدگاه هایی که در متن این نظر بیان کردید ، موافق نیست. اما کلیت حرف هایتان کاملاً صحیح است.

به هرحال اسرارنامه نیز نمی تواند به طور صد در صد خالی از اشتباه باشد.و آنچه به کامل شدن و در مسیر تعالی قرارگرفتن این مجله یاری می رساند ، راهنمایی های ارزشمند شما مخاطبان گرامی است.

در اینجا نیز بعد از راهنمایی ارزشمند شما ، متن پاسخ اسرارنامه به نظردهنده قبلی را اصلاح کردیم و نام های حساسیت برانگیز را از داخل نظر آن مخاطب حذف کردیم. البته پیام و محتوای کلی مطلب هم اکنون نیز به خوی قابل دریافت است.

بازهم از حضور و نظرتان سپاسگزاریم.

پیروز باشید...

شما به اصطلاح همشهری تکلیف خودتو مشخص کن بعد بریم راجب مناطق دیگه صحبت کنیم
10 آذر 1392 - ساعت 13:09

همشهری
2 مخالف 6 موافق
سلام .ازدوستانی که ازتاریخ منطقه خراسان مطلع هستند یه سوالی دارم.میشه یکی ازدوستان دلیل اینکه نیشابوریها ازلحاظ چهره شباهت زیادی به چشم بادامی ها دارند چیه؟واقعا من هرموقع بااین دوستان صحبت میکنم اولین چیزی که به نظرم میرسه (بدورازهرگونه تمسخر)چشهای باریک وصورتی که فقط درمناطقی مثل شرق آسیا میشه دید درذهنم منعکس میشه.بازم میگم ایم مطلب فقط صرفا ازروی کنجکاوی وخوشبختانه بسیاری ازدوستانم نیشابوری هستند؛ ولی احساس میکنم این دوستان بااین چهره اصلا ایرانی نیستند.
8 آذر 1392 - ساعت 02:00

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
لطفا سعی کنید از بیان نظراتی که می تواند منجر به دلخوری بعضی از هم استانی های عزیز از جمله مردم نیشابور شود ، پرهیز کنید.
هر چند در این جر و بحث لفظی ، شروع کننده توهین و بی احترامی ، هم استانی های نیشابوری بوده اند ، با این حال ادامه آن نیز برای هیچ یک از طرفین زیبنده نیست.
به هرحال از حضور و همراهیتان با اسرارنامه سپاسگزاریم.
پیروز باشید...

هم استانی |وب
1 مخالف 7 موافق
نگاهی کوتاه به نکات ذکر شده شاید دلیلی باشد بر تقسیم خراسان رضوی :
1- مشهد مقدس به عنوان پایتخت معنوی ایران و پر مسافرترین شهر کشور دارای مشکلات بسیار فراوان بوده که نظارت به وضعیت این کلان شهر و حفظ آرمش عمومی آن از یک سو و انتظارات و نیازهای مسافران داخلی و خارجی و لزوم حفظ شأن و منزلت این شهر بزرگ و تخصیص بودجه مناسب و متناسب به آن از جمله دغدغه های دولت و استاندار خراسان رضوی صرفاً درباره مشهد مقدس می باشد.
2- وجود شهرستان هایی بزرگ نظیر تربت حیدریه، سبزوار و حتی نیشابور که دارای فرمانداری ویژه می باشند و با حومه ای وسیع (خصوصاً شهرستان های تربت حیدریه و سبزوار که شرایط تبدیل شدن به مرکزیت استان را نیز دارا می باشند) رسیدگی هایی ویژه و متفاوت را می طلبد و خواسته های مردم این شهرستان های بزرگ و مستعد با توجه به موقعیت آنها نیز ویژه و متفاوت می باشد. مسئله ای که تاکنون مورد توجه نبوده است.
3- وجود تعداد زیادی شهرستان کوچک و محروم که بدلیل عدم توجه مسئولین مملکتی و خصوصاً استانی، سال های سال به دور از توجه و توزیع مناسب عدالت و حقوق شهروندی تحت پوشش استان خراسان بزرگ و سپس خراسان رضوی بوده و هیچ رشد و توسعه ای را در این چند سال به خود ندیده و نیازمند به یک برنامه ریزی وسیع و گسترده برای دستیابی به حداقل امکانات و توسعه شهری می باشند. راهکار اصلی مدیریت استانی بزرگ همچون خراسان رضوی تفکیک آن به استان های کوچک تر و کم کردن چالش های این کلان استان می باشد. یقیناً یکی از بهترین راه حل ها، ایجاد استان های جدید در خراسان رضوی و کم کردن مشکلات و چالش های تعدادی از شهرستان استان خراسان رضوی می باشد.
8 آذر 1392 - ساعت 01:26

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر ارزشمند و دقیق شما دوست و هم استانی گرامی.
امیدواریم هر چه سریعتر اختلافات میان بعضی شهرهای بزرگ خراسان رضوی به اتحاد تبدیل شود ، تا این حقوق اولیه مردم در تقسیمات سیاسی تحقق یابد.
پیروز باشید...

ان شاا... خدا شما رو هدایت کند و از سر تقصیرتان بگذرد که با مطالب جهت دار آتش خشم بین نیشابور و سبزوار گشودی !شما سایت های زردی هستید که از درگیری و حواشی پوچ لذت می برید !از خود تا حالا پرسیده اید چرا تا قبل از ظهور زشت سایت شما این مباحث تا این حد در سایت های نیشابور و سبزوار مطرح نبود(کتمان نمی کنم گاهی اوقات و بسیار کم دیده می شد)ولی شما به علت کمبود برخی قضایا و برای پر بازدید شدن سایت زردتان روی به ارائه مطالبی جهت دار و با شمشیر آخته اما زیر پوشش تیزی را به سمت نیشابور نشانه رفتی!حال با چه نیتی خدا می داند و ان شاا... خدا جواب تفرقه برانگیزان را می دهد.هر بازدید کننده آگاه و بی غرضی به عینه متوجه غرض ورزی شما می شود سبزوار به راه خود خواهد رفت و نیشابور هم به راه خود ، به حق علی(ع) و به حق شهری که دارالمومنینش می خوانی این رفتار تو خوارج گونه است به سمتی برو که بذر دوستی و صمیمیت در بین مردم این دو شهر بپاشی که به خدا قسم صلاح هر دو شهر و حفظ منافعشان در راستای یکدیگر است هیچ کدام از این دو شهر مانع برای رشد دیگری نباید باشد بلکه هم شما پیش وجدان خود آگاهی و هم ما که نیشابور و سبزوار می توانند در دست در دست هم و با توان 4 نماینده قوی به استان شدن هم توامان کمک کنند و هیچ شهری حتی مشهد در مقابل این اتحاد کاری نمی تواند بکند همه این مسائل و درگیری های بی حاصل سودی برای هیچ کدام از این دو شهر نخواهد داشت جز برای شهرهایی که خواهان این مسائل برای این دو شهر بزرگ خراسان هستند تا زمانی که پای بر این اختلافات بفشاریم ره به جایی نخواهیم برد بیا به جای اسرار نامه زرد اسرار نامه سبز باش به پیوند سبز و قدرتمند نیشابور و سبزوار که تا به حال این راه را نرفته ایم و این راه را رفتن نیشابور و سبزوار را به خواسته به حقشان یعنی استان شدن توامان خواهد رساند و هیچ اراده نمی تواند آن وقت جلوی اراده قوی مردان و زنان متحد نیشابور و سبزوار را بگیرد .بیا تو اسرار نامه سبز باش برای این بذر وحدت و دوستی و قدرت.
8 آذر 1392 - ساعت 15:08

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
از حضور مستمر ، اعتماد و همراهیتان با مجله اینترنتی اسرارنامه و همچنین نظرات مفصلی که برای ما ارسال می کنید ، بسیار سپاسگزاریم. و از اینکه در تأیید و پاسخگویی به نظرتان چند روز وقفه پیش آمد ، عذرخواهیم.بعد از نظر شما نیز چند مخاطب گرامی دیگر نظراتی ارسال کرده اند که آنها نیز به مرور تأیید خواهند شد.
واما درباره آنچه در ابتدای نظرتان فرمودید :
دوست عزیز هدایت خواستن از خدا چیز بدی نیست که شما با این حالت مقابله به مثل به اسرارنامه گفته اید : خدا شما را هدایت کند و از سر تقصیراتتان بگذرد! ما هم می گوییم الهی آمین. به نظر نمی رسد هیچ یک از ما انسان ها بی نیاز از هدایت خدا و عفو وی نسبت به گناهان و تقصیرات خود باشیم. نه اسرارنامه و نه شما و نه هیچ کس دیگری ....
و اما بعد ...
از محتوای نظری که برای اسرارنامه ارسال کرده اید درباره شما ، دو جور برداشت می توان کرد :
شما یا یکی از همین هم استانی های نیشابوری هستید که در همه مدت های گذشته با حس عمیق حسادت و تعصب خشکی که در وجود خود احساس می کنند ، سعی کرده اند با اشکال و اسامی مختلف (که بعضی از آنها به مرور و با استناد به بعضی شواهد و قراین ، ثابت شده است ، که نیشابوری هستند) اسرارنامه را از ادامه این مسیر ریشه ای در جهت شناخت و ارائه معرفی صحیح از توانمندی ها و نیازمندی های شهرهای مختلف خراسان به یژه دارالمومنین سبزوار شهر دیرینه های پایدار و دیار سربداران بازدارند .
و یا یکی از هم استانی های (نیشابوری ، سبزواری ویا ...) هستید که از سر دلسوزی ، اما بدون دیدن همه ابعاد این ماجرا و بدون اطلاع از پیشینه اولیه این گونه مباحث بین بعضی از مردم سبزوار و نیشابور به ارسال این نظر پرداخته اید.
اما هر کدام از این دو حالت که باشد پاسخ شما یک چیز است که در ادامه تقدیم می شود :
1- اسرارنامه مطمئنا سایت زرد نیست. چون یک سایت زرد نمی تواند اینقدر اثر گذار باشد.اینطور که شما ادعا کرده اید ، بعد از آغاز به کار اسرارنامه ، واکنش های زیاد و ادامه داری نسبت به این مجله نشان داده شده است. این واکنش ها نشان دهنده عمقی بودن مطالب اسرارنامه است.
نمونه بارز آن این نظر مفصل شما. آیا یک مخاطب و منتقد عاقل و بالغ می آید وقت خود را صرف نوشتن چنین نقد مفصلی برای یک سایت زرد بکند؟ پس شما یا عاقل نیستید ، یا قلبا به کیفیت خوب اسرارنامه اعتقاد و اعتماد دارید.
2- برخلاف ادعای شما قبل از طلوع مجله اینترنتی اسرارنامه در عرصه رسانه ای خراسان رضوی نیز متأسفانه مطالب تحریک آمیز و اختلاف برانگیز در سایت های اینترنتی و همچنین در فضای خارج از اینترنت مطرح می شد که عمدتاً مطرح کنندگان این مباحث نیشابوری های متعصب بودند.و رویکرد سبزواری ها معمولا سکوت و بی اعتنایی بود تا مگر این رفتار زشت در بعضی هم استانی های متعصب نیشابوری خاموش شود. اما برعکس انگار هرچه می گذشت نیشابوری ها در این رفتار اشتباه خود گستاخ تر می شدند.
به عنوان نمونه می توانید به وبسایت ها یا وبلاگ های زیر مراجعه کنید و در آرشیو مطالب آنها در چند سال گذشته [حتی چند سال قبل از راه اندازی اسرارنامه] به جستجو بپردازید و ببینید که متأسفانه نیشابوری ها همیشه عادت به نوشتن و انتشار مطالب تحریک آمیز علیه سبزوار داشته اند :
پرتال جامع اطلاع رسانی روزنه نیشابور
مجله نیشابور ، سرزمین بینالود
وبلاگ جغرافیای شهرستان نیشابور
چنین بود ، که اسرارنامه تدبیر موثری اندیشید.
یعنی اگر قرار است ، یک طرف (سبزوار) همیشه ساکت باشد تا طرف دیگر (نیشابور) کمتر زخم زبان بزند و ... نه ! هرگز ! این معادله ، معادله برابر و عادلانه ای نیست. پس آن را قبول نداریم و به هم می زنیم.
اما اسرارنامه نه تنها با هدف انتقام جویی و پاسخ گویی به نیشابوری ها راه اندازی نشد ، بلکه از ابتدا محور فعالیت های خود را بر دوستی و احترام متقابل قرار داد. و هر چند به مسائلی که مورد حساسیت نیشابور و سبزوار بود ، [نظیر استان شدن] ورود پیدا کرد ، اما در هیچ کجای مطالب خود توهینی به هم استانی های نیشابوری روا نداشت. بلکه همواره با احترام و با محبت نسبت به این شهر خراسان به انتشار مطالب پرداخت.
در همین راستا اگر توانستید یک مطلب توهین آمیز و تحریک برانگیز در اسرارنامه ، علیه نیشابور پیدا کنید ، به ما اطلاع دهید.
البته دوستان نیشابوری چون به این روش عادت کرده بودند ، که همیشه خودشان یکه تازی کنند و فقط خودشان حرف بزنند ، از ابتدا نسبت به اسرارنامه واکنش منفی نشان دادند و احساس خطر کردند و پروژه اسرارنامه هراسی و اسرارنامه ستیزی را همراه با پروژه قدیمی سبزوارهراسی و سبزوارستیزی آغاز کردند. با این حال هر مخاطب آگاه و بی غرضی بعد از بررسی جنجالی که نیشابوری ها علیه اسرارنامه راه انداختند و نیز بعد از بررسی مطالب اسرارنامه که واقعا فاقد توهین و مطالب تحریک کننده نسبت به نیشابور است ، در می یابد ، که دشمنی بعضی دوستان نیشابوری با اسرارنامه ، به دلیل موفق بودن این سایت در بیان واقعیت ها و ترسیم چهره واقعی از توانمندی ها و نیازمندی های حقیقی شهرهای غرب خراسان رضوی به ویژه سبزوار و نیشابور است. یعنی درست همان چیزی که بعضی سایت های نیشابور قبلا سعی کرده بودند وارونه نشان دهند.
اما اسرارنامه که به هدف و به درستی کار خود ایمان داشت از این مخالفت ها ، جوسازی ها ، توهین ها و تهمت ها نترسید و به کار خود ادامه داد تا اینکه امروز کار این مجله تا آن حد بالاگرفته که دوستی مانند شما را به عجز و لابه و ناله و نفرین انداخته است. که معمولان نشان دهنده نهایت ضعف و درماندگی افراد در مواجهه با یک مشکل بزرگتر از خودشان است.
3- برخلاف آنچه تصور کرده اید ، اتفاقا بعد از ظهور اسرارنامه اختلافات و دعواهای بین نیشابور و سبزوار به بی راهه هایی دورتر و بدتر از آنچه قبلا بود کشیده نشد. بلکه بعد از مدتی ، در نتیجه استمرار و استحکام اسرارنامه در مواضع اعتدال گرا و احترام آمیز خود نسبت به دو شهر دوست و همسایه سبزوار و نیشابور ، شرایط طوری پیش رفت که الان فضای سایت های دو منطقه سبزوار و نیشابور ، نسبت به گذشته هوشمندانه تر و مودبانه تر شده است.
البته برای مدتی کمی بحث ها و کل کل های لفظی اوج گرفت ، اما بعد فروکش کرد و هم اکنون در وضعیت بهتری نسبت به گذشته قرار گرفته است.
اوج گرفتن اولیه اختلافات بعد از راه اندازی اسرارنامه تا حدی طبیعی بود. زیرا به هرحال وقتی قرار است تحولی ایجاد شود ، ابتدا شرایط اولیه کمی به هم می ریزد و بعد دوباره وقتی نظم نوین بر شرایط حاکم شد ، دوباره همه چیز در جای خود آرام می گیرد.
مثلا وقتی قرار است یک خانه فرسوده قدیمی را به یک ساختمان باعظمت و نوین تبدیل کنند ، ابتدا آن خانه را خراب می کنند که باعث ایجاد گرد و خاک و به هم ریختگی می شود ، اما بعد از مدتی با ساخته شدن خانه جدید ، همگان از این بنای جدید استقبال خواهند کرد و بهره خواهند برد.
اسرارنامه همین کار را کرد و اتفاقا هم اکنون با پارامترهایی که در نظر تحریریه این سایت هست ، وضعیت کاملا بهتری نسبت به گذشته در فضای سایبری شهرهای غرب خراسان (حوزه نفوذ اسرارنامه) ایجاد شده است و ان شاالله با فعالیت اسرارنامه در دور جدید و با استمرار روند بی طرفی و احترام برابر نسبت به دو شهر عزیز سبزوار و نیشابور که به جرأت می توان گفت در این مجله پایه گذاری شد ، شرایط درآینده از این هم بهتر خواهد شد.
4- در مورد صفت ها و عظمت های تاریخی و فرهنگی سبزوار ، هر چه اسرارنامه گفته و هر چه ادعا کرده ایم با منبع و مدرک بوده است. از جمله همین دارالمومنین و همین دیار سربداران را نه اسرارنامه برای اولین بار به کار برده و نه اسرارنامه آخرین رسانه ای است که این صفت ها را برای سبزوار استفاده خواهد کرد. چه من و شما بخواهیم و چه نخواهیم.
5- دوست عزیز هر چند در کل نظرتان آگاهانه یا ناآگاهانه سعی کردید ، با بی انصافی به نقد فعالیت های عمیق فرهنگی و تحلیلی اسرارنامه بپردازید و اتهاماتی را به این مجله وارد کنید که اصلا به آن نمی چسبد. اما در پایان نظرتان سرانجام به نتیجه خوبی رسیدید. اتحاد سبزوار و نیشابور که شما آرزو کردید نتیجه ای است که هرچند جدید نیست ، اما درست است و اسرارنامه مدت ها پیش از این به طرح آن پرداخته و مدت ها پیشتر از آن در سر داشته است.البته اسرارنامه مدت ها پیش از این نتیجه گیری شما ، همین اندیشه را در سطحی وسیع تر مطرح کرده است.یعنی اگر شما به ضرورت اتحاد دو شهر سبزوار و نیشابور اشاره کرده اید ، اسرارنامه با نگاهی جامع تر به قضیه نگاه کرده و از ضرورت اتحاد شهرهای سبزوار ، نیشابور و تربت حیدریه که در واقع عبارت است از همه شهرهای غرب ، مرکز و جنوب خراسان رضوی سخن گفته است.
برای حسن ختام این مبحث و آشنایی دقیق تر با اندیشه های اسرارنامه که ظاهرا تا به حال شما دوست عزیز و تعدادی دیگر از هم استانی های متعصب نیشابوری هیچ گاه سعی نکرده اند به حقیقت آن پی ببرند ، هم اکنون می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید :
استان شدن سبزوار ، نیشابور و تربت حیدریه با رمز اتحاد ...
http://www.asrarnameh.com/essays.php?id=555
در پایان ضمن سپاس مجدد از حضور و همراهی مستمرشما دوست و مخاطب گرامی با اسرارنامه برایتان آرزو می کنیم ، از این به بعد بیاموزید ، اگر نسبت به چیزی اشراف کامل ندارید ، قبل از اظهار نظر کردن در آن زمینه ، اطلاعات لازم و کامل را به دست آورید و اگر می دانید و خود را به ندانستن می زنید ، خدا شما را هدایت کند و توفیق حق جویی و حق پذیری را به شما دوست عزیز و همه ما عنایت فرماید.
با احترام و سپاس فراوان ...

صبح امید
0 مخالف 3 موافق
اسرارنامه جان دمت گرم.
خیلی خوب و قوی شروع کردی و قوی تر هم پیش اومدی.
فکر کنم یکی از پارامترایی که مد نظرتون بوده تحقق کامل پیدا کرده و یکی از اون وبلاگای تندروی که اشاره کردید شروع کننده اهانت های زیادی به سبزوار بود ، درش تخته شده و طبق حرفایی که تو شهر نیشابور پخش شده خبرنگارش دستگیر شده
تو روزنه خبرای بیشتری درباره این موضوع نوشته شده .
http://www.rovzane.com/blog/show/%D8%A8%DB%8C%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87-%D9%85%D8%AC%D9%84%D9%87-%D9%86%DB%8C%D8%B4%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A8%DB%8C%D9%86%D8%A7%D9%84%D9%88%D8%AF.html

اسرارنامه جان امیدوارم همینطوری پیش برید که داریم نتایجشو کم کم می بینیم
11 آذر 1392 - ساعت 13:50

اسرارنامه: با سلام و احترام خدمت شما دوست و مخاطب گرامی.
از اینکه نظر شخصیتان را با ما در میان گذاشتید ، سپاسگزاریم.
پیروز باشید...

دوست مفتح
4 مخالف 2 موافق
همه ما ایرانی ها هم خونیم !همه آریایی هستیم !نیشابوری و سبزواری هم نداره مگر اینکه شما سبزوار رو از خون دیگه ای بدونید !راستی جغتای که یکی از بخش های سبزوار به په معنی هست؟راست میگن اسم داماد چنگیز بوده؟
7 آذر 1392 - ساعت 21:00

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظرتان.
لطفا سعی کنید پای مناطق دیگر را وارد این جریان نکنید.
اگر هم این مناظره خصمانه به غلط بین نیشابور با سبزوار شکل گرفته است ، مردم بی گناه دیگر شهرها از جمله جغتای چه گناهی دارند که پای آنها به این بحث کشیده شود؟
پس لطفا به جای دامن زدن و گسترده کردن اختلافات ، بیایید سعی کنید ماجرا را ختم به خیر کنیم.
در این بین به ویژه مسوولیت نیشابوری ها بیشتر است ، زیرا شروع کننده این روابط خصمانه نیشابوری ها هستند و همانطور که می بینید در اصل این متن کوتاه نهایتا 5 خطی نویسنده سبزواری حتی کوچکترین نامی هم از نیشابور نبرده و کوچکترین اشاره ای هم به نیشابور نکرده است ، اما در اولین نظری که در تاریخ 7 آبان ارائه شده ، نظردهنده نیشابوری با اسم ((حمیدرضا عاشق نیشابور دوست داشتنی)) آغاز کننده نظرات جنگجویانه بوده است که البته فقط سطح فرهنگ و ادب خود و مردم شهر خود را نشان داده است. و شما هم اینک بعد از یک ماه دقیقا در همان مسیر هستید.و این بار پای مردم بی گناه جغتای را وسط کشیده اید تا به آنها توهین کنید و ضعف خود را در استدلال و منطق بیشتر ثابت کنید.

اینجاست که باید یادآوری کنیم ، هر چند اسرارنامه با وجود سبزواری بودن ، اما به طور کل رسانه بی طرفی است و همانطور که خودتان مشاهده می کنید ، در بی طرفی کامل به انعکاس مطالب و نظرات هر دو گروه سبزواری و نیشابوری و ... پرداخته است ، ا ما مسلما هر جا پای توهین یا شکستن خط قرمزهای اخلاقی و رسانه ای به میان بیاید ، این مجله نمی تواند سکوت کند و از کنار قضیه بی تفاوت بگذرد. لذا از شما دوست عزیز نیشابوری دعوت می کنیم ، یک بازبینی در رفتار خود و سایر همشهریانتان از ابتدا تا به حال داشته باشید و سعی کنید آن چرا برای خود نمی پسندید برای دیگران نیز نپسندید.

خدا هدایتتان کند....

دوست عزیز به اصطلاح دانشجوی نیشابوری که در سبزوار مشغول تحصیل هستید شما نیز سبزواری هستید . اما حتما خواهید پرسید چرا ؟ برای اینکه اگر به تاریخ گذشته خود رجوع کنید و با یک مقدار ارائه خون برای ارسال به آزمایشگاه رویان اقدام کنید حتما به این مطلب که شما هم از نسل سبزواریها هستید تصدیق می کنید . در تاریخ گذشته نیشابور در زمان حمله مغول طبق روایت تاریخی و حتی تائید نویسندگان معاصر تاریخ نیشابور تمام ساکنان این شهر گشته شده حتی به گربه های این شهر هم رحم نکردند بنابراین وقتی این فاقد جمعیت شود و در عین حال شهر بغل نیشابور دست یعنی سبزوار زمان سربداران یکی از بزرگترین بلاد ایران گردیده بود و بخاطر اینکه نیشابور در این زمان از تاریخ یکی از مناطق خالی از سکنه سرزمین حکومت سربداران شده بود گروهی از سبزواریها برای احیای مجدد نیشابور به این شهر مهاجرت کرده وباعث شدند مجددا نیشابور به تاریخ برگردد . حالا یک زحمت به خودت بده و یک آزمایش خون شاید همشهری شدیم . خداحافظ
6 آذر 1392 - ساعت 13:06

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر متفاوتتان.
پیروز باشید...

خراسانی
5 مخالف 1 موافق
اسرار نامه عزیز شما خوبی ! سبزوار خوبه! سبزوار بهشت! شما که خودتو با شهرهای تهران مشهد اصفهان مقایسه می کنی ،چیکار به کار نیشابور داری که تیتر اصلی رو به مطالب یک نویسنده نیشابوری اختصاص دادی !پس شما همواره پیگیری ببینی نیشابور چه اتفاقی افتاده یا داره میوفته !دست بردار از این همه تناقض!باز هم قید می کنم سبزوار خوبه!سبزوار بهترین شهر!سبزوار اصلا همتا نداره!
6 آذر 1392 - ساعت 12:21

اسرارنامه: با سلام و احترام خدمت شما دوست و مخاطب گرامی.
احتمالا نظر شما اشاره به یکی از مطالب اسرارنامه دارد که در آدرس زیر منتشر شده است :
http://asrarnameh.com/news.php?id=2657

اما همانطور که خودتان هم در متن نوشته آن نویسنده نیشابوری ، مشاهده کرده اید ، در اینجا هم باز این هم استانی های نیشابوری بوده اند که با نگاه حسرت آمیز و حسادت بار خود به سبزوار، حرف دیار سربداران را پیش کشیده اند و سبزواری ها بازهم بدون هیچ واکنش خاصی ، فقط جهت اطلاع رسانی ، به انتشار مطلب آن نویسنده نیشابوری پرداخته اند.

البته به این نکته هم توجه داشته باشید ، که پیگیری اسرارنامه نسبت به اخبار و رویدادهای نیشابور و البته دیگر شهرهای استان وکشور کاملا صحت دارد و این نه تنها چیزی را علیه اسرارنامه ثابت نمی کند ، بلکه اتفاقا نشان دهنده میزان هوشیاری و دقت بالای این رسانه در زمینه مسائل ملی و محلی است.و اگر غیر از این باشد ، یعنی مدیران یک رسانه ندانند که مثلا مردم شهر همسایه شان (دراینجا نیشابور) با حسی سرشار از حسادت ، به توانمندی های آن شهردیگر (در اینجا سبزوار) می نگرند و مستقیم و غیر مستقیم درباره آن مطلب منتشر می کنند، نشان دهنده عدم صلاحیت و عدم تعهد مسوولان آن رسانه نسبت به کار خود است.

به هرحال چه شیوه های اسرارنامه را قبول داشته باشید و چه قبول نداشته باشید ، همین که به این مجله اعتماد کرده و نظرات خود را برای ما ارسال می کنید ، بسیار سپاسگزاریم.


حضور و اعتماد شما دوستان عزیز به اسرارنامه ، بزرگترین سرمایه ماست.

پیروز باشید...

محمدرضا
6 مخالف 5 موافق
نه خوشم اومد يعد مدت ها سري به سايت اسرارنامه زدم ببينم جديد چه خبر كه چيزي جز صحبت هاي تكراري مثل دانشگاه سبزوار سطح خوبي دارد...يا فلان شخص براي مداحي امده يا فرودگاه سبزوار پروازش زياد شده!يك چيز جديد تو بخش اقتصادي يا افتتاح فلان چيز در سبزوار بذار يكم مردم همشهريت اميدوار بشن...تا وقتي كه تعصب كوركورانه داشته باشين همين كه هستين در جا ميزنين...تو پاسخ به من از فن بيان شيواي خودت استفاده نكن چون يك مسوول سبزواري به سايتت سر بزنه ميبنه هر جا به سبزوار انتقاد شده شما سبزواري ها گفتين نخير همه چيز ارومه شما هم خيلي خوشبختين از زندگي تو سبزوار!خب مسوولم ميگه اينا كه خوشحالن بيخيال سود بيشتر زندگي بهتر...كمتر فعاليت ميكنه...مثلا ميگم بدون تعصب من نيشابوري ام و دانشجوي ترم پنج سبزوارم مدت زيادي دارم ميام و ميرم هموني كه بود دقيقا همون با كمي تغييرات مونده تفاوت بنيادي درش شكل نگرفته...ورودي شهر همون وضع نا اميد كننده سابق هست و بقيه چيزا كه هر روز داري تو شهر رفت و امد ميكني و ميبيني...ولي همين ها رو بي تعصب به سايت ..........نيشابور برو ببين چند مورد افتتاح و پيشرفت داشته...مثلا همين تقاطع غير همسطح كه مسافر حتي اگه رد هم بشه اون رو نشان از يك شهر بزرگ و مهم ميدونه...چيزاي ديگم هست كه نو سايت ها نيومده مثل مجتمع هاي تجاري جديد نيشابور كه به زودي افتتاح ميشن و از نزديك ديدم چيزي به پايان نمونده...مثلا مجتمع تجاري تفزيحي الماس سنتر واقع در چهار راه بعثت كه فقط يك مورد بزرگترين پارك سرپوشيده ي استان رو بعد از مشهد داره...مجتمع شارستان و مجمتع اگه درست يادم باشه پاليش واقع در خيابان دارايي.خب اگه قرار بود هي ما بگيم پاسا‍ژ هاي خوبي مثل مرواريد يا قريشي داريم اينا رو هيچوقت نميداشتيم چون سطح فكرت هر چي باشه همون ميشي...در پايان درسته يك سري كمبود ها داشت نيشابور و لي داره يكي يكي حل ميكنه همه رو مثل هتل كه در كنار تقاطع در حال ساخت هست و با پايان پروژه با هم افتتاح ميشن...نيشابور حتي بخاطر مشاهير بنامش هم مسافر زياد داشت ولي بيكار نشست مثلا پارك چشمه خسرو واقع در جاده نيشابور مشهد كه در نوع خودش در خاور ميانه ممتاز هست كه اين خودش باز هم جذب مسافر ها رو بهمراه داره...من ميدونم باز مياي تو جوابم ميگي نه فلان چيز رو داريم مثل جواب هاي تكراري قبلت به بقيه منتقدين سبزوار...ولي واقع بين باش من دانشجو تو سبزوار براي تفريح كجا برم چيكار كنم چند جاي تفريحي دارين؟تا وقتي اين رفتار رو داشته باشين امثال من هم كه دانشجو هستيم و مجبوريم بيايم و بريم ارزو ميكنيم كه زودتر اين مدت بگذره و ديگه به سبزوار برنگرديم چون واقعا مثل يك روستاي بزرگ هست كه چند امتياز بيشتر داره از يك روستا مثل فرودگاه و دانشگاه و ديگر هيچ.خدافظ
2 آذر 1392 - ساعت 16:13

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
چی شده که باز به قول آن اصطلاح شیرین در لهجه سبزواری چِندی وِر غُصَه؟ نظر داده اید؟

هرکس این نظر شما را بخواند پی می برد که شما به عنوان یک جوان نیشابوری چه قدر در مقابل عظمت سبزوار دچار حس حقارت شده اید ، که بهوادی اشتباه توهین و ناسپاسی نسبت به شهری که میزبان شماست و شما میهمان آن شهر هستید ، افتاده اید.

به راستی اگر شما به عنوان یک جوان متعصب نیشابوری ، قلبا از وضعیت امروز شهرتان راضی بودید ، آیا نیازی بود که اینقدر به شهرهای دیگراز جمله سبزوار توهین کنید و توانمندی ها و نقاط مثبت آن را زیر سئوال ببرید؟!

اصلا آیا اگر شما واقعا فکر می کردید ، نیشابور رتبه و مقامی بالاتر از سبزوار دارد ، این قدر شهرتان را با سبزوار مقایسه می کردید؟
اینقدر سعی می کردید ، توانمندی های نیشابور را به سبزواری ها اثبات کنید؟
مثلا آیا مردم تهران یا مشهد ، یا حتی شهرهای کوچکتری مثل بجنورد و بیرجند ، برای نیشابور اهمیتی قائلند؟ آیا سعی می کنند با نیشابور رقابت کنند؟ مسلما نه . چون برایشان واضح و عیان است که مهمتر و با عظمت تر از نیشابور هستند. پس نیازی نمی بینند که خود را به نیشابور اثبات کنند!

سبزوار هم همینطور ، آیا در این وبسایت مطلبی نوشته شده است ، که نشان دهنده حساسیت و حسادت سبزواری ها به نیشابور باشد؟ آیا در رفتار مردم سبزوار اصلا توجه و حساسیت خاصی نسبت به نیشابور هست؟ اگر راست گفته باشید و واقعا دانشجوی سبزوار باشید ، حتما خودتان از نزدیک دیده اید که سبزواری ها اصلا اعتنایی به نیشابور ندارند.

مشاهده این حالت ها نشان می دهد که این یک واقعیت است که نیشابوری ها دارای یک حس حقارت عمیق و قدیمی نسبت به سبزوار هستند. حس حقارتی که نه فقط در یکی دو نسل اخیر مردم نیشابور بلکه حداقل در سه چهار قرن اخیر این حس وجود داشته است.

حتما می پرسید چرا؟

چون نیشابور در سده های اخیر معمولا همواره شهریت کمتری از سبزوار داشته و معمولا بعد از مشهد و قبل از بجنورد و بیرجند ، این سبزوار بوده که مهمترین و اصلی ترین شهر شمال شرق کشور محسوب می شده است.ونیشابور به دلیل نزدیکی زیاد به مشهد و رشد غول آسای شهر مشهد ،همواره یک روستا یا یک شهراقماری برای مشهد محسوب می شده است.

لذا به مرور این حس در نیشابوری ها رخنه کرده و ریشه دوانیده است که نقش کم اهمیت و ناچیزی در منطقه دارند و لذا باید برای به دست آوردن جایگاهی مطلوب با شهرهای مهمتر از خودشان نظیر سبزوار رقابتت کنند.

این حس به مرور در نیشابوری ها نهادینه شده است و این تلاش که سعی کنند هر طور شده فاصله خود را تا سبزوار کم کنند و برتریشان را بر این شهر نشان دهند ، به یک ویژگی بارز و خصوصیت اخلاقی نیشابوری ها تبدیل شده است.که نمونه ای از آن را در رفتار شما می بینیم.

اما دوست عزیز ، یک سئوال اساسی . به نظر شما آیا واقعا نیشابور در حال حاضر توان رقابت با سبزوار را دارد؟


در نظری که برای اسرارنامه ارسال کردید ، برخلاف آنچه سعی کردید ، وضعیت امیدوار کننده ای از نیشابور نشان دهید ، اما اصلا شرایط امیدوار کننده ای را ترسیم نکردید. چرا که حتی در همین نظر غلوآمیز شما هم حد نهایت پیشرفت و توسعه نیشابور احداث یک تقاطع غیر همسطح است که آن هم هنوز افتتاح نشده بلکه در حال ساخت است و معلوم نیست که چه زمانی به بهره برداری برسد.(بزک نمیر بهار میاد ، کمبوزه با خیار میاد) و تازه همین پروژه هم مربوط به هفته های اخیر نیست. خبری است که چند ماه قبل حدودا مردادماه در نیشابور مطرح شد و بحث های فراوانی را به راه انداخت. بقیه مسائلی هم که اشاره کردید ، به جز اینکه فاقد سند و مدرک است ، اکثرا پروژه هایی کوچک هستند که در چشم شما زیاد مهم جلوه کرده است. به عنوان مثال ساخت هتل در نیشابور ، موضوعی است که برای سبزوار بیش از 10 سال قبل با هتل کاملیا تجربه شد و حالا نیشابور دارد بعد از این همه سال ، تجربه می کند.
و اما دوست عزیز در مقابل این موضوعات کم اهمیت در شهر نیشابور که برای شما ، بسیار زیاد جلوه کرده است ، سبزوار در همین مدت واقعا پروژه های مهمی را به ثمر رسانیده است. از جمله می توان به تأسیس دانشگاه فن آوری های نوین سبزوار اشاره کرد که از ابتدای مهر امسال آغاز به پذیرش دانشجوکرده تا بازهم نقش وحضور سبزوار در دفترتچه های انتخاب رشته دانشگاهی دانشجویان و دانش آموزان سراسر کشور پر رنگ تر شود.

حالا خودتان قضاوت کنید:
تأسیس یک دانشگاه جدید و کاملا دولتی در همین دو ماه قبل خبر مهمتری است ، یا شروع به ساخت یک تقاطع غیرهمسطح در یک شهر که تازه هنوز افتتاح هم نشده است.
آیا دانشگاه برای یک شهر مهمتر است و ارزش علمی و فرهنگی به آن شهر می دهد یا یک پُل یا مثلا یک تقاطع غیرهمسطح ؟

حالا برای اینکه تمام حق مطلب ادا شده باشد ، در پایان از شما چند سوال اساسی درباره چند موضوع مهم در نیشابور می پرسیم . امیدواریم جواب هایی به دور از تعصب و واقع بینانه بدهید:

1- تکلیف دانشکده علوم پزشکی نیشابور چه شد؟ در ماه های ابتدایی سال جاری ناگهان در میان نیشابوری ها خبری مثل بمب صدا کرد که دانشکده علوم پزشکی تربت حیدریه که همزمان با علوم پزشکی نیشابور افتتاح شده ، به دانشگاه ارتقاء یافته و تعداد رشته های آن را افزایش داده است.
مردم نیشابور در آن تاریخ با سر و صدای زیادی به اعتراض پرداختند. کارمندان علوم پزشکی نیشابور تجمع اعتراض آمیز کردند ، مردم در سایت هایشان کلی مطلب نوشتند ، طومار امضا کردند ، رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور به نشانه اعتراض استعفا داد و کلی از این جور کارهای جنجالی که معمولا اخلاق نیشابوری هاست. اما بعد نتیجه چه شد؟
دیدیم که این همه زور و تلاش مردم نیشابور بی فایده بود. دانشکده علوم پزشکی این شهر ارتقاء نیافت تا نیشابور در زمینه برخورداری از دانشگاه علوم پزشکی از شهرهای مشهد ، سبزوار ، گناباد و حتی تربت حیدریه نیز با فاصله زیاد ، عقب بماند.
مدتی بعد رئیس استعفا داده به سر کار خود بازگشت و طومارها و نامه های اعتراض مردم نیشابور به جایی نرسید. البته خدا بزرگ است شاید تا سال دیگر خدا خواست و ...

البته مسوولان کشوری و استانی حق دارند که دانشکده علوم پزشکی نیشابور را به دانشگاه ارتقاء نمی دهند. چون اصلا در این ناحیه از استان نیازی به تأسیس دانشگاه جدید نیست.زیرا نیشابور بسیار نزدیک به مشهد و سبزوار است که هر دو دارای دانشگاه های بزرگ و با سابقه علوم پزشکی هستند و نیازهای بهداشتی و درمانی نیشابور را تأمین می کنند و دیگر نیشابور نیازی به دانشگاه علوم پزشکی ندارد و تأسیس دانشگاه علوم پزشکی در نیشابور اسراف منابع مالی و امکانات بیت المال محسوب می شود.


2- مورد دوم قطار اختصاصیی نیشابور است.
در حدود اسفند 92 بازهم در میان مردم نیشابور خبر منفی دیگری پیچید . حذف قطار اختصاصی نیشابور از مسیر ریلی کشور. قطاری که همیشه با اسم ایستگاه نیشابور از ایستگاه راه آهن تهران به راه می افتاد و برعکس از نیشابور به تهران حرکت می کرد ، ناگهان ، حذف شد و به تربت حیدریه انتقال یافت.
بسیاری از مردم نیشابور در آن زمان اعتراض کردند و سایت ها مطالب متعددی را نوشتند. اما پیگیری های مردم نیشابور باز در این زمینه نیز به سرانجام نرسید.
البته مسوولان کشوری حق داشتند که ایستگاه نیشابور را حذف کنند.زیرا عملا وجود این ایستگاه در نیشابور نه سود اقتصادی ای برای کشور داشت و نه متقاضیان زیاد داشت .چون جمعیت حوزه نیشابور آنقدر نیست که بخواهد یک قطار اختصاصی به مقصد تهران داشته باشد و نیشابوری ها می توانند به عنوان مسافران سرراهی جلو قطار مشهد- تهران و بالعکس را بگیرند و یا از قطار اختصاصی تربت حیدریه به تهران استفاده کنند و در نتیجه وجود قطار اختصاصی نیشابور نیز به نوبه خود اسراف بیت المال و امکانات نظام جمهوری اسلامی ایران در منطقه ای بود که نیازمندی و البته توانمندی آن را نداشت.


3- در سال 91 ، ناگهان طبق یک خبر که مسوولان دانشگاه آزاد کشوری منتشر شد ، مبنی بر اینکه اکثر واحدهای علوم تحقیقات کشور ، از جمله واحد نیشابور به پردیس تنزل درجه پیدا می کنند. در پی این حادثه نیز ملت همیشه در صحنه نیشابور به اعتراض و پیگیری های همه جانبه پرداختند.اما بازهم پیگیری های نیشابوریان بی نتیجه و بی فایده ماند.


گذشته از اینها ، ساخت فرودگاه یکی از مهمترین خواسته های دیرین مردم نیشابور است که بعید است بتوانند با وجود فرودگاه های مشهد و سبزوار بازهم فرودگاهی اختصاصی برای خود بسازند! ناکامی نیشابور در شهرستان کردن بخش های اقماری و ...
درنقطه مقابل دوست عزیز ، به شما توصیه می کنیم برای اینکه بهتر در جریان اوضاع و احوال دارالمومنین سبزوار قرار گیرید حداقل در یکی از این زمینه ها ، که ربط مستقیم به توسعه دارالمومنین سبزوار دارد ، اطلاعات کسب کنید:

1- مجتمع داروسازی طاها
2- فرهنگسرای بزرگ امام رضا
3- دانشگاه فن آوری های نوین
4- و ...

با این حساب دوست عزیز نیشابوری ، شما که اینقدر کورکورانه و از سر تعصب ادعای پیشرفت سریع نیشابور نسبت به سبزوار را دارید و با جملات تحریک آمیز و بی ادبانه ای که نشان دهنده روحیه جنگ جویی شماست ، در سایت های خراسان از جمله اسرارنامه نسبت به سبزوار و روند توسعه این شهر اظهار نظر می کنید ، اگر واقعا به ادعاهای خود ایمان دارید ، پس به تمام سئوالاتی که در بالا از شما پرسیده شد ، پاسخ دهید.

دوست عزیز لطفا به این نکته مهم حتما توجه داشته باشید که این متن مفصل و سوالات پرسیده شده توسط اسرارنامه ، تنها خطاب به شخص شما نیست. چون با وجود احترامی که به عنوان یک مخاطب و یک هم استانی نیشابوری برایتان قائلیم ، به نظر نمی رسد علم و بینش و سطح استدلال منطقی شما به اندازه ای باشد که تمام آنچه را در اینجا گفته شد کامل درک کنید و جهان کوچکی در ذهنتان شکل گرفته که نهایت بزرگی این جهان ، اثبات برتری های نداشته نیشابور بر سبزوار است.
البته اگر شما هم پاسخی داشتید ، اشکالی ندارد ، ما پاسخ های شما را هم در حد بضاعت عقلی ، فرهنگی و اجتماعی خودتان می پذیریم و منتشر می کنیم. اما از آنجایی که می دانیم اسرارنامه مخاطبان زیادی از شهر دوست و همسایه نیشابور دارد ، سوالات فوق را از تمام نیشابوری های می پرسیم که حتما به اینجا می آیند و این مطلب را می خوانند. که اگر موافق مطلب اسرارنامه هستند که هیچ اگرنه ، حق پاسخگویی برای آنها محفوظ است.

و اگر احیانا پاسخی از جانب شما دوستان دریافت نشود ، به معنای این است استدلال های اسرارنامه را پذیرفته اید و حرف بیشتری برای گفتن ندارید.


در پایان یادآوری می کنیم ، که مجله اینترنتی اسرارنامه با هیچیک از هم استانی های نیشابوری و البته با شهر عزیز نیشابور هیچ مشکل و دشمنی ندارد. حتی اسرارنامه معتقد است پیشرفت های شهرهای همسایه به نفع یکدیگر است . به طوری که امروز پیشرفت های صنعتی مشهد به ویژه کارخانه هایی نظیر ایران خودرو مشهد و شهرک صنعتی بینالود مشهد باعث اشتغال شمار زیادی از جوانان نیشابوری شده و یا دانشگاه های سبزوار زمینه تحصیلات عالیه جوانان نیشابور را فراهم آورده است. لذا لزومی ندارد شهرهای همسایه نسبت به پیشرفت های یکدیگر حسادت کنند و رفتار توهین آمیز داشته باشند. چنانکه اسرارنامه هیچ گاه در متن مطالب یا نظرات خود چنین حسی را نسبت به نیشابو رعزیز نداشته است. چنانکه مشاهده می کنید در متن فوق اصلا حتی نامی هم از نیشابور نبرده ایم که بخواهد منجر به حساسیت و اختلاف شهرهای همسایه شود. و این از فرهنگ بالا و روحیه صلح جویی مردم شریف سبزوار ریشه فرهنگی خراسان نشأت گرفته است.

اما هنگامی که خدای ناکرده توهین و گستاخی خاصی مثل همین چیزی که شما الان در این نظرتان علیه سبزوار انجام دادید ، از جانب نیشابوری ها انجام شود ، مطمئناً پاسخ خود را دریافت خواهند کرد .

یک نکته : دوست عزیز نیشابوری اگر خواستید از اخبار نیشابور عزیز آگاهی پیدا کنید ، تنها به آن سایتی که اشاره کردید و ما برای اینکه حتک حرمتی به همکاران رسانه ایمان در نیشابور نشود ، نام آن سایت را در متن نظرتان حذف کردیم ، متکی نباشید. زیرا هر چند این سایت از قدیمی ترین و پرمخاطب ترین سایت های نیشابور است ، اما در عمل نشان داده که به دلیل آلوده بودن به تعصب زیاد و رفتار غیر حرفه ای اداره کنندگان آن ، از اعتبار و جایگاه رسانه ای کافی در میاننیشابوری ها نیز برخوردار نیست. البته ما برای همکارانمان در روزنه احترام قائلیم. اما در مورد نحو کارشان ، چیزی که عیان است ، چه حاجت به بیان است؟
لذا یادآوری می کنیم که در نیشابور در حال حاضر چندین سایت اطلاع رسانی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. اما ما بازهم توصیه می کنیم که فقط هم به مطالب سایت های این شهر یا هر شهر دیگری اکتفا نکنید. بلکه ، منابع دیگری نظیر نشریات ونیز کسب آگاهی مستقیم از میان خود مردم نیز منابع خوبی برای کسب اخبار و اطلاعات دقیق و جدید درباره نیشابور هستند.
به هرحال از حضور و نظرتان سپاسگزاریم.
در مسیر هدایت باشید...

با سلام. بنده خیلی خلاصه به چند نکته اشاره داشته باشم اول اینکه در خصوص تاریخ باید یاد آور برخی دوستان شوم که قدمت تاریخی سبزوار با کاوشگری محدودی که تا کنون توسط کارشناسان داخلی و خارجی در محوطه های باستانی اطراف بسیار نزدیک سبزوار صورت گرفته تاریخچه این دیار را به هفت هزار سال پیش ثبت کرده است دوما اینکه یکی از معتبر ترین آتشگاه های سگانه ایران در 30 کیلومتری غرب سبزوار توسط کارشناسان بزرگ داخلی و خارجی به نام آتشگده آذربرزین مهر در ریوند سبزوار به ثبت رسیده است سوما باز هم از لحاظ تاریخی سبزوار افتخار اولین شهر شیعی ایرانی را به خود اختصاص داده در که شهر پهلو به پلوی سبزوار در زمان حکومت اقوام بیگانه غزنین در مقابل مقاومت مردم شیعه سبزوار به پایگاه بزرگ حنفیه تبدیل نموده بودند چهارما در زمان طاهریان بعد از کشته شدن طاهر ، مامون به فرزند طاهر که در کنار مامون بزرگ شده بود دستور داد تا به خراسان برود و قدرت را به دست بگیرد و در اولین اقدامش تغییر پایتخت تاریخی پارت قدیم یعنی مرو به نیشابور می باشد که دلایل سیاسی مامون از این دستور طبق نظر تاریخ دانان به دو دلیل بوده است 1: مهار بیشتر پایگاه تشیع شرق ایران یعنی سبزوار و 2: کنترل خوارج در جنوب خراسان واگر مطلب از مسیری که مامون برای آوردن امام رضا به مرو میتوان به خوبی تحلیل نمود که تاکیدشدید مامون براین بوده که به هییچ عنوان امام را از مسیر شهر های شیعه نشین ( قم ، کاشان ،ری و سبزوار )عبور ندهند به این دلیل از مسیر سخت و کویری طبس به نیشابور مطیع حکومت هدایت نمودند بنابراین پایتختی نیشابور هدیه ای توسط خلیفه عرب ان هم بخاطر مردم مبارز سبزوار بوده است و مهمتر انکه سبزوار در زمان سربداران به خاطر رشادتهای مردم شیعه نشین این دیار که در مقابل بیگانگان عرب و ترک و مغول از خود نشان دادند و افتخاری برای تمام ایرانیان بوده که از آن به عنوان هویتی ایرانی اسلامی یاد می شود می توان اشاره کرد و ... بماند در فرصتی دیگر

12 آبان 1392 - ساعت 23:09

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظر ارزشمند شما دوست و مخاطب گرامی.
پیروز باشید...

ح.عاشق نیشابور دوست داشتنی
12 مخالف 5 موافق
گمان میکردم در ابتدا با یک فرد عاقل و دانا والبته با ادب روبرو هستم که با این توضیحاتی که در پاسخ بنده دادید شدیدا ناامیدم کردید از وجود ادب، عقل ودانایی در قامتتاnاینکه به فرض هم بنده ارشد نداشته باشم و اینکه قانون تقسیمات را ندانم دلیلی برای تمسخر به شما نمیدهدnنظر سایت:طبق ادعای خودتان دارنده کارشناسی ارشد علوم سیاسی و باز طبق ادعای خودتان داننده قانون تقسیمات کشوری !\اینجاست که آیه شریفه \"ویل لکل همزه لمزه\"مصداق پیدا میکند\اما باز سخن مولایم علی (ع) به ذهنم آمد که میفرمایند\"کلم الناس علی قدر عقولهم\"پس بنا را براین میگذارم که اندازه فهم وعقلت جوابت را بدهم شاید اگر جور دیگر جوابت را بدهم شاید استنباط دیگری برداشت شود\r\nهر چند همه جا خوب وبد دارد و سبزوار هم اینگونه احساس میکنم شما آن روی سکه را نشان دادیدnاما در مقام اشاره به متن جوابیه بسیار خسیف و زشت شما چند نکته را متذکر میشوم nاول اینکه در رابطه با تهمت هایی که به بنده زدید از قبیل دروغ و توهم این را بگویم در پایان همین متن پاسخ خواهم دادnاما نکته بعدی در رابطه با سخنان شماست (ادب نیشابوریم اقتضا نمیکند کار اشتباه شمارا تکرار کرده و ازآن تحت عنوان دروغ و توهم یاد کنم در اینجا نامش را میشود گذاشت \"غرض\" 1-بهتر است بدانید شهرستان عزیز نیشابور سه شهرک صنعتی فعال دارد 1- شهرک صنعتی خیام2- شهرک صنعتی عطار3-شهرک صنعتی کریم آباد البته بنده کارخانه های دیگر را نامشان را نیاوردم مانند\نیروگاه سیکل ترکیبی خیام نیشابور\r\nنیرو گاه بادی بینالود نیشابور\r\nصنایع کلید و پریز ( الکتریکی ) که شامل خیام الکتریک،جهان الکتریک ،فیروزه الکتریک و....\r\nبد نیست در رابطه با سومین شهرک کمی تحقیق کنید تا دیگر به دیگر نیشابوریان تهمت نزنید اشکال از بنده بود که عقل شما را در حد مطلوبی میپنداشتم وفرض را براین گذاشتم که ازآنجایی که میدانید شهرک صنعتی خیام در خروین نیشابور ودر بخش زبرخان قرار دارد این شهرک را هم بشناسید پس معلوم شد بسیار دنبال شناخت نیشابور هستید اما باز هم مانند ادبتان علمتان هم ناقص است\r\nنکته بعدی این است که هرگز بنده در متنم ننوشته ام ایرانخودرو در نیشابور قرار دارد و پیشنهادم این است که برگردید و دوباره آن را بخوانید.ومنظور بنده از آن فقط نشان دادن اشتغال بود که عزیزان نیشابوری هر چند با خلا های بسیاری در زمینه اشتغال روبرو هستند شاید کار در ایرانخودرو مرهمی بسیار کوچک و ناچیز باشد بر زخم ناسپاسی تاریخ\r\nاما اطلاعات بنده از شهر شما نه از سر کنکاش و کنجکاوی ومهم بودن بلکه بواسطه آن بود که چهار سال بدلیل تحصیل در شهر سبزوار بودم و قسم میخورم تا قبل از18 سالگی نمیدانستم سبزوار در سمت راست کمربندی قرار دارد یا سمت چپ.\اما در رابطه با مجهول الهویه بودنم هرگز دلیلی نمیدانستم در وبسایت جنابعالی نام واقعیم را بگذارم.شما که در فضای مجازی قرار دارید خود میدانید در بعضی وبسایت ها لزومی به ارایه نام حقیقی نیست چه اینکه بنده هم وبسایت شما را در حدی که نام واقعیم را بگذارم نمیدانم(باز هم اشاره به حدیث اولی که از مولایم گفتم)\ما نکاتی پیرامون تهمت هایی که به بنده زدید.\ r\nبهتر ازست قبل از هر چیز این نکته را بخوانید:و بهتان به اندازه اى زشت و زننده است كه حتى شیطان هم از انجام دهنده آن دو بیزارى مى جوید. شیطان از رفتارهاى زشت و اعمال خلاف استقبال مى كند؛ ولى برخى از رفتارهاى ناروا آن قدر زشت و پلیدند كه شیطان هم آن ها را تاءیید نمى كند. یكى از این اعمال ، نابود كردن وجهه افراد در جامعه ، و ریختن آبروى آن ها به وسیله بهتان یا نعمت است .nامام جعفر صادق (علیه السلام ) در این زمینه مى فرماید:\من روى على مۆ من روایه یرید بها شینه و هدم مروءته لیسقط من اعین الناس اخرجه الله من ولایته الى ولایه الشیطان ، فلا یقبله الشیطان(کتاب اخلاق الهى ، جلد چهارم ، آفات زبان استاد آیت الله مجتبى تهرانى (ره))nدر این باره باید بنویسم حق شکایت برای بنده بدلیل اظهارات سخیفانه شما و تهمت دروغ بستن به بنده همواره وجود دارد اما نکته ای که کنون به ذهنم آمد این بود که شما عنوان کردید متن بنده بسیار طولانی بوده اما خودتان سعی در جواب کلمه به کلمه منتقدان به تفکرات بسیار ضعیفتان دارید که البته بدلیل عجول بودنتان گاها از حول حلیم مراقب باشید درون دیگ نیافتید\در نهایت باید بگویم اعتماد به نفستان هم بسیار بسیار قابل توجه است این که شهر خود را با تهران واصفهان و شیراز مقایسه کرده بسی جای طنز و تمسخر و جوک شدنتان را فراهم نکنید ممکن است مورد استهزا واقع شوید پیشنهادم این است که دیگر اینچنین ننویسیدفرزند دار المومنین جای هیچگونه تمسخر مذاهب دیگر برای شما وجود ندارد که برای بی ارزش شدن آن برهه بنویسید نیشابور زمانی هم که پایتخت ایران بوده اهل سنت بوده و استبدادی.\نکته پایانی ام بر میگردد به ظلم تاریخ پس دیگر بحث رقابت را میان نکشید که موضوعیت ندارد وبحث را ابتر میکند\خداوند همه ما را هدایت کند انشاالله\والسلام علی من التبع الهدی.عاشق نیشابور دوست داشتنی
12 آبان 1392 - ساعت 16:46

اسرارنامه:
سلام دوست عزیز.

بازهم از ادامه همراهی واعتمادتان نسبت به مجله اینترنتی اسرارنامه سپاسگزاریم.
هرچند در نظراتتان سعی می کنید ، چنین وانمود کنید که طرز فکر اسرارنامه را قبول ندارید و اسرارنامه را رسانه ای غیرحرفه ای و ضعیف نشان دهید ، اما همین که شما (هر کس با هر سطح سواد و با هر میزان از سطح فکر و اندیشه که هستید) الان چند روز متوالی است سرگرم اسرارنامه شده اید و این نشان می دهد که شما قلبا روش های اسرارنامه را قبول دارید و به این رسانه اعتماد کرده اید.

نیازی هم به مایه گذاشتن از آیات قرآن کریم یا احادیث پیامبر(ص) یا روایت از ائمه(ع) نیست. همین رفتارتان خود به خود گویای همه چیز هست.
دوست متعصب و جنگجوی نیشابوری ، سعی کنید بیشتر از آنکه نقل کننده آیات قرآن یا احادیث و روایات پیامبر و ائمه معصومین باشید ، عمل کننده ده آنها باشید.
در غیر این صورت اگر هزاران آیه قرآن را حفظ کرده و هزاران حدیث و روایت را از بر باشید ، اما به آنها عمل نکنید ، مثال شما ، مثال همان گروهی است که قرآن کریم درموردشان می فرماید :
مَثَلُ الذینَ حُمَّلوا التوراةَ ثُمَّّ لَم یحمِلوها کَمَثَلِ الحِمارِ یحمِلُ أسفاراً (سوره جمعه، ایه 5)

«مَثَل حاملانِ تورات که بدان عمل نمی کنند مَثَل دراز گوشی است که برگرده خویش کتاب حمل می کند!و متأسفانه در حال حاضر می بینیم که این آیه شریفه و مثال آن به راحتی در مورد شما مصداق یافته است.
زیرا چگونه است که شما بعضی از آیات قرآن را برای تنبه دیگران به کار می برید ، اما یادتان می رود که آیات دیگری از همین قرآن به مسلمانان
گفته ملاک برتری انسانها در نزد خدا فقط و فقط تقواست و نه رنگ پوست و نه جنس ونه نژاد و نه تعلقات سرزمینی هیچ یک ملاک های برتری انسان ها نیستند.


یا أیُّهَا النّاسُ إِنَّا خَلَقناکُم مَن ذَکَرٍ وَ أُنثَی وَ جَعَنَاکُم شُعُوباً وقَبَائِلَ لِتَعارَفُوا إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَاللّهِ أَتقَاکُم إِنَّ اللهَ عَلیم خبیر(سوره حجرات،آیه 13)
ای مردم! بی تردید ما همه افراد نوع شما را از یک مرد وزن (آدم وحوا) آفریدیم و شما را قبیله ای بزرگ و کوچک قرار دادیم تا همدیگر بشناسید مسلماً گرامی ترین شما نزدخدا پرهیزکارترین شماست همانا خداوند بسیار دانا وآگاه است.


با این حساب شما به عنوان یک نیشابوری که ادعای تحصیلات عالیه و فهم وکمالات هم دارید ، باید خجالت بکشید که در اولین نظرتان پایین این مطلب که اصلا نه نامی از سبزوار برده شده و نه نامی از نیشابور و فقط به صورت کلی بحث لزوم تقسیم مجدد سیاسی واداری درخراسان رضوی مطرح شده است ، آمده اید و نظری تحریک کننده ارسال کرده اید و بحث رقابت بین سبزوار و نیشابور را آغاز کرده اید. بدتر و سنگین تر از اشتباه اولتان ، اشتباه دومتان است ، که در نظر بعدیتان با کلی مبالغه و اغراق در تعریف از خوبی های (خیالی) نیشابور پرگویی کرده و به شکل ساده لوحانه ای سعی کرده اید برتری نداشته خود و شهرتان را به رخ دیگران بکشید.
انگار پاک فراموش کرده اید که خداوند متعال در قرآن کریم فرموده اند برتری انسان ها فقط در اثر تقواست نه چیز دیگری این نشان از روحیه بالای جنگجویی و تعصب و جهل شما دارد ، ولو اینکه چنانکه ادعا می کنید ، تحصیلات عالیه هم داشته باشید!!!وقتی تحصیلات آکادمیک چیزی به شعور انسان اضافه نکند ، چه ارزشی دارد؟

بگذریم... /

یک نکته دیگر که باید خدمتتان عرض کنیم این است که اگر اسرارنامه دارد در این بحثهای طولانی با شما شرکت می کند و در پاسخ به شما نظرات طولانی می دهد ، عملش خیلی با این که شما در این بحث شرکت می کنید متفاوت است.
زیرا ما در اینجا خودمان میزبان این بحث هستیم.
این فضا را در سایتمان ایجاد کرده ایم ، دقیقا به همین منظور که افرادی مانند شما اگر ادعایی دارند ، با هرچه در توان دارند ، بیایند و حد و اندازه خود را نشان دهند.

اما آمدن شما و ادامه دادنتان به این بحث در حالی که مثلا منتقد اسرارنامه هم هستید ، نشان از آن دارد که شما در اثر رفتار متعصبانه ، اطلاعات کم و غرور کاذبتان در مهلکه سختی گیر افتاده اید که نه راه پس دارید نه را پیش.

در واقع شما در ابتدا با بادی که در کله تان بود ، با توسل به چند آمار و ارقام اشتباه و بی سند و مدرک و با کمک چند توهم رایج میان بعضی از هم استانی های نیشابوری به خیال خام خود آمده بودید ، که برتری های نداشته نیشابور را به سبزواری ها ثابت کنید ، اما به سرعت دیدید که چنین توانی را ندارید و یا بهتر بگوییم نیشابور دوست داشتنی چنین توانی را ندارد به همین دلیل باد کله تان فروکش کرد و در این آخرین نظر شما که خود را حسابی شکست خورده می دیدید ، بیش از آنکه در تلاش برای اثبات به قول خودتان (((نیشابور دوست داشتنی))) باشید بیشتر با استفاده از شیوه های مظلوم نمایانه و البته بسیار پیش پا افتاده ، در تلاش هستید که خودتان را ثابت کرده و از خودتان اعاده حیثیت کنید و غرور جریحه دار شده خود را ترمیم نمایید . در واقع شما نیشابور دوست داشتنی را تا حد زیادی فراموش کرده و پی برده اید که اول باید کلاه خودتان را بچسبید که باد نبرد.

از این هم بگذریم دوست عزیز شما بازهم به شکل رقت باری در آخرین نظرتان سعی کرده اید با کمک تعدادی اطلاعات بی پایه و اساس و آماتوری از مواضع قبلی خود دفاع کنید.
گذشته از اینکه هرچه بیشتر می گویید ، بیشتر معلوم می شود که نه از علم درستی برخوردارید و نه از منطق و قدرت تحلیل و اندیشه مناسبی ، ، باید خدمتتان عرض کنیم اینکه شما ادعا می کنید تا سن 18 سالگی نمی دانسته اید سبزوار در سمت چپ شهرتان قرار دارد یا سمت راست ، نشانه کوچکی و کم اهمیتی سبزوار نیست ، نشانه فقر مطالعاتی و فقر سواد وتجربه در شما و محیطی است که در آن رشد کرده بودید با این حساب واقعا وضع دانش و اطلاعات و سواد در نیشابور خیلی خراب است. چون در سبزوار اکثر بچه ها از همان سنین دبستان در اثر آموزش های کلاسی ، تماشای فیلم های مختلف یا مطالعه کتاب ها یا و ... حتی از وجود کرات دیگر و بعضی ویژگی های منظومه شمسی و کهکشان راه شیری هم خبر دارند و شما می فرمایید ، در نیشابور تا 18 سالگی نمی دانسته اید که سبزوار کجاست؟ هیچ می دانید که این یک فاجعه است برای نیشابوری ها؟! یعنی نشان می دهد چه قدر فضای این شهر محدود ودامنه ارتباطاش ضعیف و اطلاعات مردمش اندک است!

اما آیا مثلا اگرشما ندانید یا قبول نکنید که ستاره ای به نام خورشید وجود دارد ، چیزی از عظمت و بزرگی خورشید کم می شود؟
این جاهل بودن شما نسبت به سبزوار تا سن 18 سالگی هم ، چیزی را از سبزوار کم نمی کند ، کما اینکه طبق گفته خودتان ، شما بالاخره در 18 سالگی برای تحصیلات دانشگاهی مجبور شدید از پیله تعصب و توهم خود بیرون بیایید و سبزوار را بشناسید و به این شهر سفر کنید.از این هم بگذریم.

شما در این آخرین نظرتان همچنان به پاره ای از اطلاعات دروغ ، متعصبانه و توهم آمیز متوسل شده اید.

بارز ترین این اطلاعات ناصحیح در زمینه صنعتی نیشابور است.

شمامدعی شده اید که نیشابور دارای سه شهرک صنعتی است . اما بایدخدمتتان عرض کنیم، هر چند به طور کل قبول داریم و هیچ زمان به انکاراین موضوع نپرداخته ایم که نیشابور در زمینه صنعتی جلوتر از سبزواراست همانطور که شما خودتان قبول دارید سبزوار به لحاظ دانشگاهی و فرودگاهی جلوتر از نیشابور است. اما با وجود اینکه نیشابور یک شهر صنعتی است ، لیکن سه شهرک صنعتی ندارد.
حتی اگر شهرک صنعتی خیام را که در واقع در شهر خرو بخش زبرخان واقع شده است ، به عنوان یک شهرک صنعتی نیشابوربه حساب بیاوریم، بازهم تعداد شهرک های صنعتی فعال نیشابور به 3 شهرک نمی رسد. زیرا آنچه شما با عنوان شهرک صنعتی کمال آباد نام برده اید ، شهرک صنعتی نیست بلکه ناحیه صنعتی است آن هم با عنوان منطقه محروم.واگر قرار باشد نواحی صنعتی را حساب کنیم ، در منطقه سبزوار هم نواحی صنعتی وجود دارد. از جمله ناحیه صنعتی خوشاب یا ناحیه صنعتی داورزن . ضمنا شهرک صنعتی عطار هم هنوز نمیتوان حسابی روی آن باز کرد ، چون در دست احداث است و اگر پروژه های در دست احداث را حساب کنید ، سبزوار هم در حال احداث شهرک صنعتی شماره 2 است. (منبع این اطلاعات وبسایت شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی است) می گویید نه ،
مورد سوم اینکه همانطور که شما می گویید بسیاری از کارخانه های نیشابور در داخل شهرک های صنعتی نیستند ، این را هم بدانید که در سبزوار هم همه صنایع در شهرک های صنعتی مستقر نشده اند بلکه کارخانه مهمی نظیر سیمان ، کارخانه ای نظیر کابل خودرو و... در خارج از شهرک های صنعتی سبزوار هستند.

نکته بعدی اینکه اگر قبول دارید ایران خودرو متعلق به نیشابور نیست پس بدانید که گفتن و نام بردن آن لطفی برای نیشابور ندارد.
معلوم نیست چرا شما نیشابوری ها فکر کرده اید می توان با امکانات شهر همسایه کلاس گذاشت و پُز داد. یعنی نیشابور اینقدر ضعیف شده و احساس بی چیزی می کند که باید با کارخانه ایران خودرو یا شهرک صنعتی بینالود مشهد در مقابل رقبایش کلاس بگذارد؟
اگر بنا به این باشد پس سبزوار هم دارای کارخانه کشت و صنعت ، ماشین های الکتریکی جمکو ، فولاد ، فروکروم و ... است.چون این کارخانه ها هم هرچند عمدتا در شهرستان جوین هستند اما در فاصله 40 ، 50 و نهایتا 60 کیلومتری سبزوار واقع شده اند.(تقریبا فاصله ای شبیه فاصله کارخانه ایران خودرو مشهد تا شهر نیشابور)

به طور کل می بینید که دوست عزیز ، اسرارنامه جایی نیست که شما بتوانید الکی یک تعدادی ادعای بی پشتوانه را مطرح کنید و فکر کنید بقیه هم آنقدر ساده و کم اطلاع هستندکه اطلاعات شما را به راحتی قبول می کنند.
پس بهتر است روی اطلاعات و منابع اطلاعاتیتان کمی کار کنید.
و سعی کنید از این به بعد به جای رقابت ناسالم با شهرهای مهم استان ، به فکر این باشید که با یک الگوی مناسب ، بدون سنگ اندازی برای دیگران بپیمایید.
در مسیر هدایت باشید...

خراسانی
6 مخالف 14 موافق
نیشابوری ها (البته برخی از آنها) هنوز در توهّم تاریخ مانده اند و در تاریخ سیر می کنند، می گویند نیشابور در هزار سال پیش چنین بوده و چنان بوده، این که دلیل منطقی نمی شود، خیلی از شهرهای تاریخی بوده اند که در گذشته عظمت و اعتبار داشته اند اما امروزه فقط نامی از آنها باقی مانده و بعضاً با خاک یکسان شده اند، نمونه اش شهر توس در نزدیکی مشهد با آنهمه عظمت تاریخی و بزرگانی که داشته مانند فردوسی، اسدی طوسی، خواجه نظام الملک طوسی، خواجه نصیرالدین طوسی، و ... و یا شهرهای تاریخی مهمی چون تخت جمشید، مدائن، صد دروازه، و بسیاری دیگر از شهرهای تاریخی ایران زمین که نیشابور هم یک نمونه از آنهاست. پس صرفاً به تاریخ خود افتخار نکنید؛ گذشته، گذشته است مهم تر از آن وضعیت فعلی هر شهر و منطقه است.
11 آبان 1392 - ساعت 05:22

اسرارنامه:

با سلام و سپاس از حضور و نظر ارزشمندتان.
این یک چیز واضح است که اصلا در تقسیمات سیاسی و اداری بحث تاریخ شهرها مطرح نیست. تاریخ ، گذشته است. چیزی که گذشته دیگر نمی تواند مبنای تصمیم گیری باشد.
این همه تأکید بعضی از هم استانی های نیشابور بر تاریخ شهرشان به دو دلیل است:
1- ضعف در توانایی های فعلی برای استان شدن
(عدم برخورداری نیشابور از امکانات زیرساختی نظیر فرودگاه ، دانشگاه های معتبر و شناخته شده ملی ، راه های ارتباطی مناسب ، شهرستان های اقماری کافی ، دوری از مرکز فعلی استان ، قرارگرفتن در یک موقعیت جغرافیایی مناسب [کوهستانی و صعب العبور بودن محورهای مواصلاتی این شهر در زمستان] ، نداشتن مرز مشترک با نواحی خارج از استان خراسان رضوی ، داشتن چند رقیب قدرتمند در استان خراسان رضوی که اولویت های بیشتری برای استان شدن نسبت به نیشابور دارند ، آلودگی هوای نیشابور به ویژه در زمستان ها و پدید آمدن معضل وارونگی هوا در این ناحیه صنعتی به دلیل تجمع تعدادی از بزرگترین صنایع شهر مشهد در نزدیکی نیشابور [کارخانجات ایران خودرو مشهد ، فولاد خراسان ، شهرک صنعتی بینالود مشهد در شعاع 50 تا 20 کیلومتری نیشابور] عدم توسعه یافتگی زیرساخت های نیشابور در زمینه ورزشی و اجتماعی و فرهنگی و .... ) همه آنچه برشمرده شد تعدادی از نقاط ضعف اساسی امروز نیشابور در امر استان شدن است.

2- اما دلیل دوم تاریخی گری بیش از حد نیشابوری ها دقیقا در دل همان تاریخ نهفته است. نیشابور شهری است که در طول تاریخ خود در زمان هایی که دوره هایی از شکوه و توسعه را تجربه کرده ، معمولا توسط حکومت های استبدادی ضد شیعی و یا غیرایرانی بوده است (نظیر بیگانگان سلجوقی که نیشابور را پایتخت کردند) که از این محل وجود این حکومت ها ستم های زیادی بر مردم و شیعیان ایران روا داشته شد و درکنار بعضی پیشرفت های ظاهری آسیب ها و انحرافات جدی وارد مسیر توسعه حقیقی ایران شد.
لذا نیشابور حتی در دوره هایی که پایتخت ایران بود نیز در مقابل پایتخت های باشکوهی نظیر تخت جمشید ، شیراز ، اصفهان و یا تهران در دوره کنونی ، واقعا حرفی برای گفتن نداشته و ندارد.حتی پایتختی پنجاه ساله سبزوار بر نهضت سربداران با وجود اینکه یک حکومت محلی بود و اصلا زرق و برق و تشریفاتی نظیر هخامنشیان در تخت جمشید و صفویه در اصفهان را به راه نیانداخت ، به مراتب از پایتختی نیشابور بر سلسله هایی نظیر بیگانگان سلجوقی ، راهزنان صفاری و طاهریان (فرزندان طاهرفرمانده ارشد سپاه مأمون عباسی قاتل امام رضا) با عظمت تر و ارزشمند تر است.
لذا این احساس یأس از ضعف های امروزی و احساس بی پشتوانگی تاریخی در لابه لای همه افتخارات ظاهری در گذشته نیشابور ، بعضی از هم استانی های زیاده خواه نیشابوری را بر آن داشته تا با اغراق در تاریخ نه چندان درخشان شهر خود ، ملاکی مجعول و من در آوردی برای استان شدن این شهر در مقابل ملاک های حقیقی و معتبری که شهرهایی نظیر سبزوار و تربت حیدریه از آن برخوردارند ، بتراشند.
غافل از اینکه آب پاکی مدت ها پیش از این روی دست نیشابوری ها ریخته شده است. زیرا کارشناسان تقسیمات سیاسی و اداری کشور در امر استان شدن شهرها ملاک های مهمتری را در نظر می گیرند که می توان گفت ملاک تاریخ کلا محاسبه نمی گردد.
به عنوان مثال اگر به شهر زاهدان و چگونگی استان شدن آن نظر کنیم ، می بینیم که این شهر به طول کل تاریخ چه ای کمتر از 100 سال دارد. و قبل از آن فقط روستایی به نام «دُزداب» در نزدیکی زاهدان امروزی وجود داشته است.و به مرور براساس نیازی که در زمان رضاخان احساس شد ، شهر زاهدان تأسیس گردید و امروز علاوه بر اینکه یکی از مراکز استان است بلکه یکی از کلان شهرهای ایران نیز محسوب می شود. حال آنکه در همان نزدیکی منطقه ای تاریخی نظیر زابل و شهر سوخته نیز هستند که از قدمتی چندهزارساله برخوردارند. اما در تقسیمات سیاسی چنین در نظر گرفته شد که زاهدان مرکز استان باشد نه زابل یا شهر سوخته با قدمت چندهزارساله.

البته در پایان به یادآوری این نکته مهم می پردازیم که نیشابور شهر بسیار خوبی است و مردم عزیز و فرهیخته ای هم دارد. که اسرارنامه همواره در طول مدت فعالیت خود ، همواره به نیشابور و نیشابوریان احترام گذاشته و با مهربانی و عطوفت با رفتارهای خصمانه بعضی از آنان برخورد کرده است. لیکن متأسفانه بعضی از مردم کم سواد و متعصب نیشابور (و نه همه آنها) در چندسال اخیر دچار توهم عمیق خودبرتر بینی شده اند ، که همین توهم بدترین ضربه ها را به پیکر آبرو و شخصیت نیشابور وارد آورده و باعث برانگیختن واکنش هایی در مردم دیگر شهرهای خراسان از جمله سبزوار شده است که قطعا مردم عاقل و فهمیده نیشابور خودشان درک می کنند ، که مشکل از ناحیه مردم خودشان آغاز شده و ربطی به بقیه ندارد.
طبیعی است که وقتی مردم یک شهر با گستاخی و بی ادبی نسبت به دیگر شهرهای همجوار خود نظر بدهند و حمله ور شوند پاسخ مناسبی نیز دریافت کنند.
خارج از این بحث ها سبزوار و نیشابور هنوز شهرهایی دوست ، همسایه ، هم ریشه و هم فرهنگ هستند که اسرارنامه امیدوار است این دو شهر عزیز خراسان هر چه سریعتر به توسعه مناسب خود دست یابند.

ح.عاشق نیشابور دوست داشتنی
13 مخالف 7 موافق
سلام علیکم عزیز ،بنده کارشناسی ارشد علوم سیاسی دارم وقانون تقسیمات کشوری را مسلطم، لازم نیست شرایط استان شدن را به بنده متذکر شوید بهتر است به جای آن خود کمی آن را حتی یک بار مطالعه کنید بزودی درخواهید یافت که چه شهری لایق مرکزیت استان است اینکه تربت حیدریه را مثال آورده اید جهت آن است که تفکر اهالی تربت حیدریه را به این موضوع معطوف کنید که کاری غلط است پس بحث تربت حیدریه هم چیزی جز فرافکنی نیست حال به مولفه هایی جز قانون تقسیمات کشوری هم میتوان رجوع کرد-آبادانی(طبیعت زیبا باداشتن مناطقی که جز مناطق نمونه بین المللی گردشگری میباشد همچون بوژان -ثروت (باداشتن سه شهرک صنعتی فعال، شرکت های متعدد لبنی که زمانی بنده دانشجوی دانشگاه تربیت معلم بودم تمام لبنیات مصرفی دانشگاه از شهرستان عزیز نیشابور به سبزوار می آمد البته که میزانی که به سبزوار می آمد چندان قابل توجه نبود(تعداد دانشجو چندان قابل توجه نبود) بماند آنچه که در داخل شهر مصرف میشد به شهرهایی چون مشهد و کاشمر وشهرهای مجاور صادرات میشود همچنین درپایتخت جمهوری اسلامی ایران هم از فراورده های لبنی نیشابور کم مصرف نمیشود\خود قضاوت کنید آیا در شهرتان اگر در مغازه های تره بار و میوه فروشی برای سبزیجات و دیگر میوه ها بنویسید نیشابوری میزان استقبال چگونه خواهد شد؟ البته این موارد به نظر بنده لطف باریتعالی است واز این که ما نیشابوریان در نیشابور به دنیا آمده ایم خداوند را بسیار سپاسگذاریم بحث بعدی وجود کارخانه فولاد(سومین قطب فولاد کشور)در شهرستان نیشابور است که بدلیل اطاله کلام پیشنهاد میدهم خود پیرامون آن مطالعه ای داشته باشیدhttp://www.khorasansteel.com\r\nکارخانه ایرانخودرو خراسان هم که در بینالود قرار دارد و نیروهای آن عمدتا از نیشابور ومشهد هستند اگر با داشتن فرودگاه شرایط خود را بهتر میدانید توجهی هم به حمل ونقل ریلی داشته باشید (فاصله ایستگاه قطار نیشابور تا مرکز شهر کمتر از2کیلومتر است البته تامرکز شهر.چنان که ایستگاه در قسمت جنوب شهر ومتصل به شهر است(موقعیتی مشابه با شهرستان های قزوین وسمنان(صرفا جهت اطلاع ونزدیکی به ذهن خوانندگانی که آشنایی با موقعیت ایستگاه ندارند) باز هم قضاوت را به عهده خوانندگان میگذارم(بدون تعصب)هرچند که بنده تعصبی بی حد وحصر به شهرم دارم اما سعی میکنم تا حد امکان دخیل در بحث های اینگونه نکنم جدا از اینکه تعداد پرواز در فرودگاه سبزوار چندان قابل توجه نیست و افرادی که دارای استطاعت مالی هستند از این وسیله استفاده میکنند پس باز هم ارزش حمل ونقل ریلی بیش ازپیش احساس شد(هرگز با این گفته قصد بی ارزش کردن حمل ونقل هوایی را ندارم چه اینکه به حق مزیتی است اما به عنوان یک امتیاز تعین کننده هرگز نمیتوان قلمداد کرد.چرا که استفاده کنندگان اقلیتی از مردم را تشکیل میدهند در بحث علمی هم نیشابور زمانی که در کل اروپا مراکز علمی زیاد نبود در نیشابور 27مرکز علمی(نظامیه) قرار داشت (به گفته دکتر حسن صادقی سمرجانی ریاست محترم دانشکده الهیات دانشگاه حکیم )که نخبگان زیادی در آن رشد ونمو کردند از قبیل خواجه نظام الملک(سه یار دبستانی) و غزالی و امام الحرمین جوینی و...\اگر بخواهم در این باره چیزی بنویسم نظر شما را به اندیشمندان ربع نیشابور جلب میکنم\r\nربع نیشابور شامل شهرهای نیشابور و شادیاخ، کوره نیشابور، طوس و مشهد، بیهق و سبزوار، جوین و جاجرم و اسفراین، استوا و کوچان، رادکان و نسا و ابیورد، کلات، خابران و سرخس بوده‌است که امروزه در استان‌های خراسان رضوی و خراسان شمالی و ترکمنستان کنونی واقع هستند.\در انتها باید بنویسم نیشابور حقی ورای آنچه بحث شد دارد نیشابور و نیشابوریان هرگز ظلم تاریخ را به خود ازیاد نخواهند برد\اینکه برای استان شدن بیاییم با شهر سبزوار خود را مقایسه کنیم مقایسه مع الفارقی انجام داده ایم.\امیدواریم بتوانیم با واقع بینی دولت تدبیر وامید کمی از عظمت تاریخی نیشابور احیا شود در پایان بد نیست سخنانی از بزرگان را در رابطه با نیشابور عزیز از دیدگان شما گذر دهم-[ امام رضا]در نیشابور حدیث سلسله‌الذهب را برای همیشه به یادگار گذاشت و علاوه بر آن نشانه‌های معجزه‌آسای دیگری نیز آشکار ساخت و در جابه‌جای این سفر طولانی فرصت ارشاد مردم را مغتنم شمرد رهبر ایران، آیة الله العظمی سید علی خامنه‌ای، به هنگامِ ریاست جمهوریشان، به تاریخِ ۱۸/۵/۱۳۶۳\r2-انقلاب اسلامی ما تا وقتی که تمام افراد قرار گرفته در شبکهٔ حکومت، عاشقان خدمت بی‌منت به مردم نشوند، به مرحلهٔ مطلوبش در بافت و ساخت حکومت نرسیده است. در این شهر نیشابور، در شهری که وارث افتخارات گوناگون و وارث رنج‌های گوناگون در تاریخ سده‌های اسلامی است، مردم هشیار و بیدار شهر باید مواظب باشند همهٔ کسانی که به شکلی در کار ادارهٔ امور مردم مسئولیت و وظیفه‌ای بر عهده دارند تا چه اندازه در درونشان این انقلاب اخلاقی و روحی تحقق پیدا کرده آیت‌الله دکتر سید محمد حسینی بهشتی، سخنرانی در مسجد جامع نیشابور، تاریخ هفتم دی ماه ۱۳۵۹\r\n3-«روزی که شاید در همهٔ اروپا دوازده تن یافت نمی‌شدند که نوشتن و خواندن بدانند، در نیشابور دوازده هزار تن قلمدان مرصّع بیرون می‌آمد تا یک حدیث را از زبان فرزند پیامبر بنویسند.(حدیث سلسله الذهب) محمد رضا حکیمی(فیلسوف عدالت)\حبذا شهر نیشابور که در روی زمین/گربهشت است، همان است وگرنه نیست.انوری\-نیشابور از نخستین شهرهای خراسان و زادگاه اولین مدارس اسلامی و مرکز تربیت بی شماری از پیشوایان علم و دین بوده‌است.یاقوت حموی\r-شهر نیشابور به طول هشتاد درجه و پنج و عرض سی و نه درجه از اقلیم چهارم خارج و در اقلیم پنجم داخل است.بطلمیوس در ملحمه\ازین شهر دبیران و ادیبانِ معروف برخاسته‌اند، چندان که عُلمایِ این سامان را شمار نتوان کرد.ابواسحاق ابراهیم بن محمد فارسی اصطخری در المسالک و الممالک ص203\n8-کمتر شهری در سراسر ایران می‌توان یافت که به‌اندازهٔ نیشابور عبرت انگیز و پرخاطره باشد.محمد علی اسلامی ندوشن\r\n9-این نیشابور در نگاه من فشرده‌ای است از ایرانِ بزرگ..محمدرضا شفیعی کدکنی\10-«بهترین هدیه‌ای که در زادروزم دریافت نمودم کتاب رباعیات خیام بود که از سوی همسرم به من اهدا گردید. خیام را هر صبح قبل از شروع روز کاری می‌خوانم و به مسولین و مدیران توصیه می‌کنم هر وقت با مشکلی مواجه شوند به خیام روی آورند، زیرا طرح موضوعات مهم زندگی و مرگ توسط این متفکر به انسان امید و دلگرمی به زندگی می‌بخشد.» «من اوقات فراغتم را با عمر خیام سر می‌کنم و برای بالا بردن روحیه خود رباعیات عمر خیام را می‌خوانم ». « [رباعیاتِ عمر خیام] کتاب بسیار خوبی است. از قرار معلوم، عمر خیام نه تنها شاعر و نویسنده بلکه پژوهشگر علوم طبیعی، فیزیک‌دان، شیمی‌دان و ریاضی‌دان بود. ولی فعالیت ادبی او که برای خود خیام یک کار فرعی بود، به عنوان تنها یک نمونه فرهنگ درخشان و بسیار عمیق مشرق‌زمین است که همیشه توجه مردم کشورمان را به خود جلب می‌کرد». «دربارهٔ عمر خیام، من حقیقتاً دلبستهٔ آثار او هستم، شعرِ او را دوست می‌دارم. می دانم در هیچ جای جهان اسلام مردم شعرهای او را به اندازه‌ای که من دوست می‌دارم، دوست ندارند. امّا این باعث نمی‌شود که شاعریِ او را بدتر کند ولادیمیر پوتین، مصاحبهٔ ایرنا با او\حسن ختام این نوشته سخنی است از مولای متقیان علی بن ابیطالب(ع) که ترجمه آن جمله معروف\"حق گرفتنی است نه دادنی\" میباشد\انشالله نیشابور با توکل به خدا،همت مسئولینش ومردم عزیزش جایگاه واقعی خود را باز خواهد یافت به امید احیای عظمت نیشابورح.عاشق نیشابور دوست داشتنی
10 آبان 1392 - ساعت 05:36

اسرارنامه: ///////
سلام بر شما دوست عزیز و طبق ادعای خودتان دارنده کارشناسی ارشد علوم سیاسی و باز طبق ادعای خودتان داننده قانون تقسیمات کشوری !

واقعا از اینکه می بینیم شما به عنوان یک هم استانی عزیز نیشابوری ، اینقدر با مجله اینترنتی اسرارنامه ارتباط تنگاتنگ برقرار کرده اید ، بسیار خرسندیم.

مهمترین سرمایه اسرارنامه از ابتدای آغاز به کار تا کنون ، همین اعتماد و همراهی مخاطبان عزیزش از سرتاسر استان و حتی کشورپهناور ایران بوده است.

همین که شما اینقدر وقت صرف کرده اید و این نظر طولانی را برای اسرارنامه نوشته و ارسال داشته اید ، (چه موافق با دیدگاه های اسرارنامه و چه مخالف با آن) همین خود نشان از شدت همدلی و همراهی هم استانی های عزیز نیشابوری با مجله اینترنتی اسرارنامه است.

از اینکه نگاه و توجه همیشگیتان را به مطالب اسرارنامه سبزوار دوخته اید ، از شما سپاسگزاریم و خدا را شکر می کنیم که این بار هم نقش فرهنگی و فکری دارالمومنین سبزوار را در جریانات مهم روز در شمال شرق کشور نمایان کرده است.

به هرحال هم استانی عزیز نیشابوری ، ما عزم و تلاش جدی و پیگیر هم استانی های نیشابوری برای بزرگ کردن شهرشان را می ستاییم و امیدواریم بتوانید خود را از سه آفت مهلکی که می تواند این عزم راسخ شما را به بی راهه بکشاند ، رها سازید.

((( آفت تعصب ، توهم و دروغ )))

به طور نمونه یک مثال ساده از دروغگویی آشکار در بین نظرات خودشما این است که ادعا می کنید کارخانه ایران خودرو متعلق به نیشابور است. که اصلا چنین چیزی صحت ندارد و ایران خودرو در مالکیت صنعتی مشهدو در نزدیکی شهر جدید بینالود ساخته شده که شهر جدید بینالود از شهرهای اقماری کلان شهر مشهد است و در محدوده سیاسی و اداری مشهد واقع شده است. و اگر همه کارکنان آن هم نیشابوری باشند ، مالکیتی برای نیشابور ایجاد نمی کند. کما اینکه یکی از بزرگترین کارخانه ماشین های الکتریکی کشور (جمکو) در 45 کیلومتری شمال سبزوار قرار دارد و عمده کارکنان آن جوینی و سبزواری هستند اما جمکو هر چند جزء صنایع موجود در سبزوار بزرگ است اما متعلق به شهرستان جوین است نه سبزوار. برای اینکه اطلاعاتتان درباره کارخانه ایران خودرو مشهد اصلاح شود به این آدرس مراجعه کنید :
http://ikkco.info/~ikkco/index.php?option=com_content&view=article&id=22&Itemid=79

یک نشانه دیگر از وجود وجود روحیه دروغ و توهم در شما اینکه می گویید در نیشابور 3 شهرک صنعتی وجود دارد. اما متأسفانه این هم دروغی عمدی یا توهمی غیرعمدی بیش نیست.
شهرستان نیشابور در حال حاضر دارای دو شهرک صنعتی است. شهرک صنعتی خیام که در واقع در شهر خرو در بخش زبرخان واقع شده و شهرک صنعتی عطار که هنوز در حال ساخت است و تکمیل نگردیده است.
به جز اینها شهرک صنعتی دیگری در نیشابور وجود ندارد. البته ممکن است شما منظورتان شهرک صنعتی بینالود مشهد باشد. که باز آن را هم مانند کارخانه ایران خودرو در نتیجه دروغ غمدی یا توهم بیش از حد متعلق به نیشابور می دانید . اما منابع معتبر و اشخاص شناخته شده (و نه مانند شما بدون نام و جسارتا مجهول الهویه) شهرک صنعتی بینالود را متعلق به مشهد می دانند :
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910907000150

دیگر از توضیح موارد بیشتر دروغ ، تعصب و توهم در نظر مفصل شما می پرهیزیم چون از قدیم گفته اند ، در خانه اگر کس است یک حرف بس است.

اما به طور کل از آنجایی که معمولا مشت نمونه خروار است از بررسی همین دو اشتباه بزرگ شما به عنوان یک هم استانی نیشابوری در می یابیم که هر سه آفت (دروغ ، تعصب و توهم) در متن نظر شما به شدت مشاهده می شود. و چنانچه این سه آفت در فردی وجود داشته باشد ، مدرک کارشناسی ارشد که بماند ، اگر مدرک دکتری و پروفسوری هم داشته باشد ، ارزشی ندارد و حرفهایش اعتبار لازم برخوردار نخواهد بود.

دوست عزیز به دلیل وجود همین سه آفت که در شما ذکر شد ، مجله اینترنتی اسرارنامه فعلا پاسخ دادن به نظرات حضرتعالی را بی فایده می داند. زیرا شما قبل ازاینکه وارد اینگونه مباحث شوید باید به خودسازی علمی و منطقی بپردازید تا شایستگی ورود به این گونه مناظرات را به دست بیاورید.
و اگر واقعا خواستید پاسخ های خود را دریابید به آدرس های زیر مراجعه کنید و سیر طولانی نظرات مخاطبان و پاسخ های اسرارنامه را مطالعه نمایید ، قطعا همه چیز دستتان می آید :

http://www.asrarnameh.com/interviews.php?id=58

http://www.asrarnameh.com/essays.php?id=555

فقط در پایان خدمتتان عرض می کنیم ، هم استانی های عزیز نیشابوری در مسیر تلاش های خود برای بزرگ شدن ، تا یک جای کار که مربوط به شناخت توانمندی های شهر سبزوار را به درستی پیش امده اند ، یعنی برای توسعه و بزرگ شدن ، سبزوار را به عنوان شهر مهمتر مد نظر خود قرار داده و با سبزوار رقابت می کنند و در تلاش برای اثبات توانمندی های خود به سبزوار هستند. همانطور که شهرهایی نظیر رشتخوار و خواف و خرو باید نیشابور را که یک پله بالاتر از آنهاست مد نظر قرار دهند و سبزوار باید مشهد و تهران و اصفهان و شیراز را مورد توجه خود قرار دهد. فقط امیدواریم نیشابوری های ، از این به بعد تلاش کنند به جای رقابت مخرب و ناسالم با سبزوار ، در فضایی سالم و منطقی به رقابت سازنده بپردازند و با رقابت های ناصحیح بیش از این زمینه کوچک شدن شهر خود را در نظر دیگران فراهم نسازند.
در مسیر هدایت باشید...

پولهای بلوکه شده در کشورهای خارجی که سرمایه نیست همشهری
اما خواسته شما خواسته ی همه ی ما سبزواریهاست و کاملا برحق است
به امیدتوجه مسزلان
10 آبان 1392 - ساعت 13:20

اسرارنامه: با سلام و سپاس از حضور و نظرتان
پیروز باشید...

تربت حیدریه
9 مخالف 4 موافق
خب اگه دولت واقعا استان شدن تربت و سبزوارو می خواست چرا همزمان با تشکیل خراسان جنوبی و شمالی با این خواسته موافقت نکرد؟\\r\\nاگر هم الان بخواد این کارو بکنه صدای بقیه ی استان ها در میاد که چند ساله تو نوبت تقسیمند
9 آبان 1392 - ساعت 04:10

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
این که معلوم است. دولت آن زمان استان شدن سبزوار و تربت حیدریه را نمی خواست! چون هم این دو شهر در آن زمان آمادگی هایی را که امروز تقریباً از هر لحاظ به دست آورده اند ، در آن زمان نداشتند و هم دولت به لحاظ مالی و سیاسی آمادگی ایجاد یک باره 4 استان جدید را نداشت.
در این ده سال گذشته اما شرایط به نحو مطلوبی به نفع سبزوار و تربت حیدریه دگرگون شده و به نظر می رسد هر چه جلوتر برویم ، شرایط بهتر خواهد شد.
ضمنا در آمدن صدای بقیه استان ها چندان دلیل موجهی برای عدم تقسیم خراسان رضوی نیست.
تقسیمات سیاسی صف نانوایی که نیست که زنبیل بگذارند و نوبت بگیرند. تقسیمات موضوعی است که باید براساس نیازمندی وتوانمندی مناطق انجام بگیرد.و اگر از این حیث نگاه کنیم خراسان رضوی در حال حاضر هم نیاز به تشکیل حداقل دو استان جدید و هم توانمندی آن را دارد(در دو حوزه سبزوار و تربت حیدریه و نواحی پیرامونی این شهرها)
پیروز باشید...

حمیدرضا عاشق نیشابور دوست داشتنی
14 مخالف 6 موافق
میدونم نمیذاری رو وبت حالا که اینجور گفتم میذاری
استان بینالود به مرکزیت نیشابور
جدا ار تعصب هر شهری جمعیتش بیشتر بود بشه مرکز اون یکی تبعیت کنه قبول باشه سبزوری
7 آبان 1392 - ساعت 03:31

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
لازم نیست اینقدر آشفته باشید چون اگر دقت کنید در این مطلب کوتاه اصلا هیچ حرفی از مرکز استان شدن سبزوار یانیشابورمطرح نشده فقط بحث ضرورت تقسیم مجدد خراسان رضوی اشاره شده است.
هر چند به طور کل مشخص است و خودتان هم می دانید که اگر بحث تقسیم مجدد خراسان رضوی مطرح شود ، سبزوار و تربت حیدریه نسبت به نیشابور از اولویت های بیشتری برای مرکز استان شدن ، برخوردارند.

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات