مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

19 خرداد 1393   /   کد مطلب: 5533   /   بازدید: 3517   /   نظرات: 6

نگاهی به خانه زادگاه دکتر علی شریعتی در روستای کاهک در غرب سبزوار

نگاهی به خانه زادگاه دکتر علی شریعتی در روستای کاهک در  غرب سبزوار

دکتر علی شریعتی که از بزرگترین نویسندگان و متفکران سیاسی و اجتماعی یک قرن اخیر است، هرچند اصالتاً متعلق به روستای مزینان در 80 کیلومتری غرب سبزوار است، اما در روستای کاهک که محل استقرار اقوام مادریش بوده، متولد شده است.

کاهک و مزینان هر دو روستاهایی نزدیک به هم هستند که در حال حاضر جزء محدوده سیاسی شهرستان داورزن محسوب می شوند ، اما درسال های تولد ، حیات و وفات دکتر شریعتی این روستاها به همراه شهر داورزن از توابع شهرستان سبزوار بوده اند. از همین رو دکتر شریعتی در بعضی از کتاب هایش خود را با نام مستعار علی سبزواری یا علی سبزوارزاده معرفی کرده است. (منبع1) ، (منبع2)

بخش داورزن در سال 1391 به همراه روستاهای مزینان و کاهک خاستگاه و زادگاه خاندان شریعتی از سبزوار مستقل شد و به شهرستان ارتقاء یافت.

منزل دکتر شریعتی در کاهک و سکونت گاه خانوادگی آنان در مزینان به واسطه شهرت و محبوبیت والای دکتر علی شریعتی در میان ایرانیان، این پتانسیل را دارند که به مهمترین جاذبه های گردشگری خراسان تبدیل شوند. اما متأسفانه این ابنیه در نتیجه ضعف عملکرد مسوولان ارشد محلی در حال تخریب هستند.

مجله اینترنتی اسرارنامه در ادامه به انتشار گزارش روزنامه همشهری از منزل دکتر شریعتی در روستای کاهک می پردازد که در سال 91 منتشر شده است:

محمد ملاحسینی:
خانه (زادگاه) دکتر علی شریعتی در استان خراسان رضوی، شهرستان سبزوار، بخش داورزن، روستای کاهک قرار دارد

دکتر علی شریعتی از جمله برجسته‌ترین چهره‌های روشنفکر مذهبی ایران، در سال 1312 در این خانه چشم به جهان گشود.

این خانه که از جمله آثار دوره پهلوی اول به حساب می‌آید، سردر ورودی‌اش ایوانی دارد که به صورت ساده خشت چینی شده است.

این ایوان قوس جناغی و ورودی آن قوس بیضی خوابیده دارد. پس از عبور از از سردر وارد هشتی نسبتا کوچکی می‌شویم با پلان گرد و سقف کلمبو که دور تا دور آن 6 حجره کم عمق قرار گرفته است.

اتاق نشیمن این خانه که احتمالا اتاق پذیرایی بوده است، پلانی مستطیل شکل دارد و سقف طاق گهواره‌ای است و یک سه دری رو به حیاط دارد.

رخ‌بام این خانه دارای تزئینات دندان موشی است و خرپشته آن نیز دارای یک اتاق مستطیل شکل با سقف کلمبو و 4 ورودی از 4 طرف و پنجره‌های تعبیه شده در دیوارها است.

این خانه بعدها به دایی اصلی دکتر شریعتی انتقال یافت و امروزه به شکل متروکه و ویران باقی مانده است.

خانه (زادگاه) دکتر علی شریعتی در سال 1382 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 9591 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

منبع: همشهری آنلاین

 

برای مشاهده گزارش تصویری از منزل محل تولد دکتر شریعتی در روستای کاهک هم اکنون روی اینجا کلیک کنید.

 

کوچه پس کوچه پیوندها

کلیک کنید:

آشنایی با مزینان دیار دکتر شریعتی و زادگاه اندیشمندان و دانشمندان


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


الان کی توش زندگی میکنه؟ از چند سالگی رفت تهران؟ اصلا سبزوار نیومد درسته؟ نیومد که زندگی کنه شاید برا سفر اومده درسته؟
12 ارديبهشت 1397 - ساعت 13:33

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
از وضعیت فعلی زادگاه دکتر شریعتی در روستای کاهک و همچنین از رفت و آمدهای احتمالی او به شهر سبزوار اطلاع دقیقی نداریم. اما در زمان تولد تا وفات دکتر شریعتی و حتی سال ها بعد از وفاتش روستاهای کاهک و مزینان زادگاه های اجدادی او جزء شهرستان سبزوار بوده اند. بنابراین وقتی بگوییم او در روستای کاهک یا مزینان بوده یعنی در سبزوار بوده است.
ضمنا خود دکتر شریعتی در بزرگسالی در بعضی کتاب ها که می نوشت، نام مستعار سبزواری، سبزوارزاده و سربداری را برای خود انتخاب می کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://www.asrarnameh.com/news.php?id=2750

پیروز باشید...

سلام ممنون دیر سر زدم. درست متوجه نشدید. منظورم اینه چرا شهید شریعتی زندگیشو تو تهران انتخاب کرد حتی بچه هاش؟ چرا وصیت کرده تو این شهر لعنتی دفن بشه مگه سبزوار خوشگلم چشه؟
3. تا حالا سبزوار اومده بودن دکتر زمان حیات میومدن؟
4. خونوادشون الان به سبزوار میان و میرن؟ تا حالا نشنیدم که برم ببینمشون
5. عکس همسران بچه های دکتر و با نوه های دکتر ومیذارید؟
6. همه کتابای دکتر به زبان انگلیسی ترجمه شدن؟ اگه نه چند تاش اسماشونوبگید لطفا
7. هندوستان مخصوصا شهرهای شیعه مثل حیدراباد هم از وجود چنین روشنفکر بزرگی اطلاع دارن و اثارش اونجا هست؟
ببخشید زیادن ولی ممنون میشم همشو جواب بدید
25 مرداد 1397 - ساعت 18:17

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
دلیل و اهمیت بعضی از سئوال هایتان واقعا معلوم نیست و جواب آن ها واضح است. مثلا اینکه چرا دکتر شریعتی در تهران زندگی می کرد، دلیلش مشخص است، چون تهران پایتخت کشور بود و کانون همه تحرکات و امکانات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و دانشگاهی ایران بود و دکتر شریعتی هم مثل بسیاری دیگر از بزرگان شهرهای مختلف ایران و خراسان نظیر پروفسور حسین صادقی، دکتر شفیعی کدکنی، محمدرضا شجریان، شهید مطهری، آیت الله خامنه ای، هاشمی رفسنجانی، خاتمی، دکتر حسابی و ... به تهران مهاجرت کرد.
دکتر شریعتی در زمان حیاتشان به سبزوار رفت و آمد داشته و در بعضی جلسات شعر و محافل ادبی این شهر در دهه های 20، 30 و 40 حضور می یافته است.
همسر و فرزندان دکتر شریعتی تا کنون بارها و بارها به سبزوار و مزینان آمده اند و در جلسات سخنرانی یا محافل فرهنگی و دوستانه سبزواری ها شرکت کرده اند. عکس ها و خبرهای برخی از این سفرها را می توانید در اینترنت جستجو کنید.
بسیاری از کتاب های دکتر شریعتی تا کنون به زبان های دیگر ترجمه شده اند و حتی در برخی سال ها از کتاب های پر فروش برخی کشورهای آلبانی از جمله کشورهای حوزه بالکان بوده اند. می توانید این موارد را در اینترنت جستجو کنید، خیلی راحت برایتان می آورد.
دکتر شریعتی در بسیاری از کشورهای دیگر تأثیرگذار بوده است. از جمله مصر که به خاطر دانشگاه الازهر یکی از کشورهای مهم اسلامی است و نیز ترکیه که از دیگر کشورهای اسلامی مهم دنیاست. حتی در ترکیه تا کنون چند مرتبه سمینارهایی برای شناخت و معرفی و تجلیل از اندیشه دکتر شریعتی برگزار شده است.
درباره بسیاری از سئوالاتی که پرسیدید قبلا در اسرارنامه مطالب جداگانه ای منتشر شده است که با کمی جستجو می توانید به همه این موارد دسترسی پیدا کنید.
پیروز باشید..

علی کاهه
0 مخالف 6 موافق
خوبه اما عکس بیشتر بزارید

5 آذر 1393 - ساعت 16:45

ياقوتنامه | ايميل |وب
1 مخالف 5 موافق
« علّامه طباطبايي از ديدگاه دكتر علي شريعتي » در وبلاگ « ياقوتنامه » 31 / 2 / 1393
9 تير 1393 - ساعت 17:48

خطّۀ فريومد | ايميل |وب
2 مخالف 3 موافق
با سلام
مقاله « كاريز مؤمن آباد » در تاريخ 23 / 2 / 1393 در وبلاگ « خطّه فريومد / فرومد » منتشر شده است .
9 تير 1393 - ساعت 17:41

خطّۀ فريومد | ايميل |وب
1 مخالف 5 موافق
با سلام
« نسبت دكتر علي شريعتي با كاهك » در تاريخ 27 / 3 / 1393 در وبلاگ « خطّه فريومد / فرومد » منتشر شده است .
9 تير 1393 - ساعت 17:36

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات