مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   27 بهمن 1394   /   کد مطلب: 12690   /   بازدید: 2050   /   نظرات: 1

اعطای حواله 10 میلیون تومانی خرید کتاب به سبزوار و 14 شهر نامزد پایتختی کتاب ایران

اعطای حواله 10 میلیون تومانی خرید کتاب به سبزوار و 14 شهر نامزد پایتختی کتاب ایران
 
مراسم تقدیر از 15 شهر راه‌یافته به مرحله نهایی دومین دوره جشنواره پایتخت کتاب ایران برگزار شد.
 
به گزارش ایسنا، این مراسم با حضور سیدعباس صالحی؛ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی‌اصغر سیدآبادی؛ مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی های فرهنگی و همایون امیرزاده؛ مشاور اجرایی و نمایندگان شهرهای اصفهان، بوشهر، تبریز، خورموج، دزفول، رامهرمز، رشت، سبزوار، سیرجان، شهرکرد، شیراز، کاشان، نیشابور، یزد و شهرری روز دوشنبه (26 بهمن‌ماه) در سالن سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار شد.
 
بر اساس گزارش رسیده، سیدعباس صالحی، معاون امور فرهنگی ارشاد در این نشست ضمن تشکر از نمایندگان 15 شهر راه‌یافته به مرحله نهایی این جشنواره عنوان کرد: تمایز جشنواره پایتخت کتاب ایران با دیگر جشنواره ها در این است که این جشنواره به بهانه برگزاری به دنبال گسترش زیرساخت های نشر و کتاب در کشور است. این جشنواره بهانه ای است تا نگاه بخش خصوصی، عمومی و دولتی را به زیرساخت های فرهنگ مکتوب معطوف کند.
 
وی افزود: در حال حاضر زیرساخت های فرهنگ مکتوب در سراسر کشور محدود هستند و همین موارد محدود هم در معرض تهدید قرار دارند. البته این تهدید منحصر به شهرستان ها نیست بلکه شهرهای بزرگ نیز با این تهدید مواجه هستند. در مجموع گرفتار فقر آشکار در بحث حمایت از فرهنگ مکتوب کشور هستیم و همان گونه که بارها عنوان کرده ام ایران فقط تهران نیست بلکه باید زیرساخت های فرهنگ مکتوب در کل کشور گسترش پیدا کند. از این رو طرح پایتخت کتاب ایران به دنبال آن است تا تکاپویی در شهرستان های ما به منظور گسترش زیرساخت های فرهنگ مکتوب ایجاد شود.
 
صالحی با اشاره به تعداد شهرهای شرکت کننده در این دوره از جشنواره و مقایسه آن با دور اول جشنواره گفت: 99 شهر در این دوره از جشنواره شرکت کردند که نسبت به سال گذشته یک سوم افزایش داشته است. انتظار می رود بخش خصوصی، عمومی و دولتی را برای گسترش زیرساخت های نشر گسترش دهیم. امسال شاهد هم افزایی و هم گرایی بیشتر میان شهرها و مناطق و در عین حال میان بخش های مختلف شهر به منظور شرکت در این جشنواره بودیم. این مسیر با همه نوپا بودن توانسته است سازمان ها و مجموعه های خصوصی و دولتی را درگیر این موضوع کند. این جایزه یک فرصت است تا گروه های مختلف به سوی هم افزایی بیشتر به منظور بهبود زیرساخت های کشور در حوزه مکتوب بشتابند.
 
همچنین علی‌اصغر سیدآبادی، مدیرکل دفتر مطالعات فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست با اشاره به استقبال گسترده و بالا رفتن کیفیت برنامه های شهرها در این دوره از برگزاری جشنواره گفت: شهرهای کشور فعال ظاهر شدند و در مجموع 99 شهر برنامه های خود را در فرصت مشخص شده به دبیرخانه ارسال کردند. پس از دو مرحله داوری نیز 15 شهر به دور نهایی راه یافتند.
 
وی با تاکید بر ضمانت اجرایی به عنوان یکی از شرایط انتخاب پایتخت کتاب ایران گفت: مشارکت دستگاه های دولتی و غیر دولتی و حضور اضلاع نشر در برنامه ها از شرایط ضمانت اجرایی جشنواره به منظور انتخاب پایتخت کتاب محسوب می شوند.
 
همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی نیز از ایجاد مکانیزم تشویقی برای پایتخت کتاب ایران خبر داد و گفت: این مکانیزم های تشویقی از نخستین دوره این جشنواره آغاز شده و دو مورد آن به طور قطعی اجرا شده است.
 
وی افزود: مورد اول اینکه شهرهایی که به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب می شوند از پرداخت حق استانی به منظور برپایی نمایشگاه کتاب در آن استان معاف می شوند. همچنین کتاب های مولفان و نویسندگانی شهرهایی که به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب می شوند، به طور جداگانه خریداری می شود تا از این طریق به زیرساخت های نشر در آن شهر کمک شود.
 
امیرزاده همچنین درباره تقدیر از 15 شهر راه یافته به مرحله نهایی دور دوم جشنواره پایتخت کتاب ایران گفت: به هر یک از این شهرها مبلغ 100 میلیون ریال حواله خرید کتاب اختصاص داده شده که در پایان این جلسه اهدا می شود.
 
 

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


محمد ابراهیم اکبری
0 مخالف 0 موافق
با سلام و درود و تبریک صمیمانه .
28 بهمن 1394 - ساعت 09:34

اسرارنامه: با سلام و احترام خدمت شما جناب اکبری هنرمند بزرگوار و فرهیخته همشهری
از حضور و نظرتان سپاسگزاریم.
پیروز باشید...

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات