مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

سیاست   /   26 مهر 1396   /   کد مطلب: 18097   /   بازدید: 2423   /   نظرات: 0

از پا فشاری «چنارانی» تا عذرخواهی «قرائتی» / آیا نماینده هتاک درس می گیرد؟

از پا فشاری چنارانی تا عذرخواهی قرائتی  آیا نماینده هتاک درس می گیرد
فرارو- انتشار دو ویدئو از یک نماینده مجلس و حجت الاسلام والمسلمین قرائتی معلم اخلاق با انتقادهای شدیدی از سوی رسانه های و فعالان در فضای مجازی همراه شده است.
 
به گزارش فرارو، روز يك‌شنبه، اتفاقات عجیبی در شهر نيشابور رخ داد كه ویدئو آن به سرعت در شهر پخش شد. هاجر چنارانی نماینده مردم این شهر در یک جلسه سخنرانی با حضور معاون استاندار به شدت به او حمله کرد. چنارانی بعد از فریادهای پیاپی بر سر معاون استاندار و درخواست از او برای عذرخواهی از مردم نیشابور پایه میکروفون را بلند کرد و به سمت معاون استاندار حمله برد.
 
حمله این نماینده مجلس به معاون استاندار خراسان رضوی با واکنش اطرافیان به جایی نرسید اما انتشار ویدئو این برخورد تند بازتاب گسترده ای در کشور داشت.
 
اما ماجرا چه بود و این حجم از خشونت و  نفرت از چه چیزی سرچشمه می گرفت؟
 
براساس ویدئو منتشر شده چنارانی در پایین سن در حالی كه فریاد می‌زند با صدایی بریده بریده، می‌گوید: «ایشان به نیشابور توهین كرده است. چرا ایشان را به برنامه دعوت كرده‌اید. او باید جلسه را ترك كند.»  چنارانی در حالی كه همچنان فریاد می‌زند، می‌گوید: «ایشان باید از جلسه بیرون برود. من از اینجا تكان نمی‌خورم.» بعد خطاب به حسینی، معاون سیاسی استاندار با همان لحن عصبانی می‌گوید: «آقای حسینی پاشو برو بیرون.» بعد هم خطاب به حضار می‌گوید: «اگر نیشابوری هستید مدیون هستید تا وقتی حسینی اینجاست بنشینید.»
 
چنارانی اما در ادامه اعتراضاتش فریاد می‌زند: «این (معاون سیاسی استاندار) ‌سبزواری فكر می‌كند. كسی كه سبزواری فكر می‌كند لیاقت استانداری و وزارت كشور را ندارد. به نیشابور خیانت نكنید و همه بلند شوید و بیرون بروید. بعد هم خودش جلسه را ترك می‌كند.»
 
اینجا مشخص می شود ماجرا از نگاه قومیتی خانم نماینده بر می آید. گویا چندی پیش معاون استاندار در نشستی به اشتباه از استان "خراسان غربی" سخن گفته بود. چنارانی این سخن را اینگونه برداشت کرده که معاون استاندار به دنبال تشکیل استان خراسان غربی به مرکزیت سبزوار است. پروژه تشکیل استان خراسان غربی از سوی برخی فعالان سیاسی سبزوار پیگیری می شود که به دلیل اختلافات سنتی میان اهالی این شهرستان و نیشابور، نیشابوری ها مخالف آن هستند و می گویند هیچ وقت زیر مجموعه استانی با مرکزیت سبزوار قرار نمی گیرند. این اختلافات در جریان تقسیم استان خراسان به چند استان هم نمود پیدا کرد و باعث اعتراضاتی شد.
 
روز یکشنبه در پایان همایش جنجالی سعید شیبانلو فرماندار نیشابور به این حواشی واكنش نشان داد و گفت: «این رفتار به هیچ‌وجه پسندیده نبود. در سابقه تاریخی و فرهنگی و جایگاه نیشابور چنین رفتارهایی وجود نداشته و قابل قبول نبوده است. چنین مهمان‌نوازی اصلا سابقه نداشته است.»
 
اما هاجر چنارانی در گفت و گو با رضا رشیدپور مجری برنامه "حالا خورشید" نه تنها حاضر به عذرخواهی نشد بلکه بر مواضع خود ایستادگی کرد. چنارانی درباره حمله به معاون استاندار با پایه میکروفون گفت" من رفتم میکروفن را بگیرم خودم صحبت کنم، جوری وانمود شد که گویی میخواهم حمله کنم." او در جایی دیگر باز هم از اقدام خود دفاع کرد و گفت: «امروز حسینی را از پشت تریبون پایین کشیدم و از شهر نیشابور اخراج کردم!»
 
بازتاب اقدام هاجر چنارانی در رسانه ها به گونه ای بود که برخی رسانه های درباره واکنش خانم نماینده به آسیب شناسی رفتاری و روانشناسی او پرداختند. برخی دیگر این وضعیت را ناشی از شکست در کادرسازی سیاسی در شهرستان ها دانستند که نماینده اینگونه دور از شان نمایندگی به معاون استاندار حمله می کند.
 
در این بین احتمال بررسی موضوع در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان وجود دارد. محمد جواد جمالی عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در این باره گفت: «اگر گزارش شكایت رسمی از استانداری خراسان‌رضوی یا احاله این موضوع از هیات رییسه صورت پذیرد، بی‌شك به این موضوع رسیدگی خواهیم كرد و نتیجه آن را در اختیار جراید و مطبوعات قرار خواهیم داد.»
 
در شبکه های اجتماعی هشتگ "هاجر چنارانی" محلی برای اظهار نظر در این باره شد. برخی کاربران  رفتارهای او را با نگاهی طنز آمیز بررسی کردند و برخی دیگر در این باره اظهار تاسف کردند.
 
اما یکی از کاربران نگاهی عمیق تر به ماجرای هاجر چنارانی دارد. او در این باره در توئیتر نوشته است: «بنظر می‌رسه قضیه خانم هاجر چنارانی هم تابعی از کَل کَل بین مردمان شهرستان‌های مختلفه که سیاسیون بجای اصلاحش، روش سوارش میشن تا رای بگیرن.»
 
برخی کاربران رفتار چنارانی برای "مسائل قومی" را قابل توجه دانستند و در مواردی این رویکرد را "باورنکردنی" توصیف کردند. میرا در این باره نوشته است: "رفتار هاجرچنارانی نماینده نیشابور زنگ خطرِ اخطاری است که پیش ازاین در مورد نماینده ای چون قاضی پور داده شده بود. ترجیح قوم گرایی برملی گرایی."
 
پرتقال کوکی هم نوشته است: «نماینده نیشابور  برای یک مرز بومی اینطور داد و فغان راه انداخته کاشکی در برخورد با امنیت، معیشت و بیکاری هم اینطور پیراهن پاره می کردند.»
 
از نکاتی دیگری که مورد توجه کاربران در فضای مجازی قرار گرفت، مدرک تحصیلی چنارانی است. او فوق لیسانس جامعه شناسی دارد. برخی دیگر از کاربران نیز تاکید کرده بودند که چنارانی با این رفتارش "حیثیت" نیشابور را برده است.
 
*    *    *
 
اما ویدئو دوم که در دو روز گذشته جنجالی شده است مربوط به اقدام حجت الاسلام و المسلمین قرائتی در اخراج فردی مشهور به "آقای دوربینی" در جلسه سخنرانی اش است.
 
در ویدئویی که منتشر شده است حجت الاسلام قرائتی در میانه سخنانش فردی را خطاب قرار می دهد و از او می خواهد جلسه سخنرانی او را ترک کند. او می گوید: «آقا پاشو برو بیرون، اگه قرار دیدن باشه ملت صدبار دیدن ات.»
 
حجت الاسلام قرائتی با لحنی غیر قابل باور به او می گوید "جایی باشد که پیدا نباشد. پشت پایه اش بنشانیدش" که به نظر می رسد پایه دوربین مورد نظر بوده است. این اتفاق در جریان سخنرانی قرائتی در شهر ری رخ داده است که به طور زنده از تلویزیون پخش شده است.
 
فرد مورد نظر حسین نمازی مشهور به حسین دوربینی یا "آقای دوربینی" است. او همواره به دنبال شرکت در مراسم دولتی یا رسمی‌ است تا در تلویزیون یا در روزنامه‌ها نمایش داده‌شود و به همین دلیل از سوی رسانه‌ها و بین مردم به این نام معروف شده‌است.
 
حسین نمازی متولد ۱۳۳۷ در تهران، با اصلیت شیرازی است که یک بار در سال ۱۳۷۹ ازدواج کرده و به دلیل علاقه زیادش به دوربین، از همسر خود جدا شده‌است. وی  به عنوان کارمند خدماتی وزارت ارشاد در کتابخانه پارک شهرمشغول بکار است.
 
از روز گذشته ویدئو این اتفاق به شکل گسترده ای در فضای مجازی پخیش شده  و واکنش های انتقادی فراوانی را در پی داشته است. بسیاری از کاربران رفتار حجت الاسلام قرائتی با "آقای دوربینی" را خلاف شان، "تحقیرآمیز" و "زشت" توصیف کرده اند.
 
مرتضی قدیمی در این باره در توئیتی نوشته است "چه جوری نتونست آقای دوربینی را در جمع مخاطب‌ها تحمل کنه؟ چه غمگین شدم. چرا فکر کرد اجازه داره داد بزنه بیرونش کنن؟"
 
اما برخی نیز به دفاع از او پرداختند. حسین ابراهیمی در این باره نوشته است "وقتی همه دنبال پُست بودند او نهضت سوادآموزی بود، وقتی همه طلاب بقول خودش گازاشک آوربودند او دنبال ترویج خنده حلال بود، هرکسی اشتباه می کند!"
 
یا کاربری به نام علی عالی با یادآوری برخورد رییس دولت اصلاحات با دانشجویان گفت: «اگه خاتمی به دانشجوها بگه"آدم باشید وگرنه میگم بیرونتون کنن" اشکالی نداره ولی اگه قرائتی به یه نفر حرفی بزنه یه عده جیغ بنفششون بلند میشه.»
 
واکنش ها در رسانه های نیز در نقد حجت الاسلام قرائتی است. محمد مهاجری روزنامه نگار اصولگرا در این باره نوشته است: «از چهره ای قرآنی که انتظار اخلاق قرآنی از او می رود، چنین توقع بود که به صورت غیرمحسوس، کسی را مامور کند تا آقای دوربینی را از صحنه خارج کند، بی آنکه او را در میان جمع شرمنده و خجالت زده کند.»
 
او در ادامه افزود: «حالا هم گرچه دیر شده، اما توقع از آقای قرائتی این است که شخصا و در حضور جمع از آقای دوربینی عذرخواهی کند تا "درسهایی از قرآن" ایشان، بطور عملی هم برای مردم ملموس شود و تحقیر و توهین ایشان نسبت به شهروندی که برای پاسخ هیچ تریبونی ندارد، جبران شود.»
 
پس از اعتراضات شدید به حجت الاسلام قرائتی امروز عزت الله ضرغامی رییس پیشین سازمان صداوسیما از تماس خود با حجت الاسلام قرائتی خبر داد و نوشت "کاملا معلوم بود که خود ایشان از این مسئله بسیار ناراحت هستند."
 
او گفت قرائتی از رفتار خود ابراز پشیمانی کرده است.
 
ضرغامی نوشته است:  «گفتند که ما فقط چهارده معصوم داریم و همه ممکن است خطا و اشتباه کنند. آقای قرائتی از خدا و جناب آقای نمازی و هر کس دیگری که به هر دلیلی از ایشان ناراحتی به دل دارد عذرخواهی کردند.»
 
او از احتمال دیدار قرائتی با آقای دوربینی خبر داد. 
 
منبع: فرارو
 
گفتنی است امروز که این خبر به نقل از فرارو منتشر می شود، کلیپ عذرخواهی حجت الاسلام قرائتی در رسانه های کشور پخش شده است.

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


0 نظر در صف تاييد است.
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات