مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

اقتصاد   /   22 آذر 1393   /   کد مطلب: 7904   /   بازدید: 2145   /   نظرات: 0

کاروانسرای تاریخی مهر در ورودی غربی خراسان رضوی قابلیت تبدیل شدن به یک مکان گردشگری را دارد

کاروانسرای تاریخی مهر در ورودی غربی  خراسان رضوی قابلیت تبدیل شدن به یک مکان گردشگری را دارد

نجات رباط تاریخی مهر داورزن نیازمند تغییر کاربری آن است

 سبزوار - ایرنا - کاروانسرای تاریخی مهر واقع در ورودی غربی خراسان رضوی و فاصله 287 کیلومتری مشهد، به منظور احیاء و ممانعت از تخریب فرسایشی نیازمند تغییر کاربری است.

 این کاروانسرا که با شماره ‎3/1660 در فهرست آثار ملی ثبت شده با استفاده از آجر، ملات گل و گچ با تزیینات آجری نیم دایره، طاقها و قوسهای جناقی و هلالی و برخوردار از شاه نشین، هشتی، حیاط مرکزی و اصطبلهای شرقی و غربی در دوره قاجار بر سر راه کاروانهای عازم مشهدالرضا ساخته شد.

رباط تاریخی مهر در حاشیه روستایی به همین نام در شهرستان داورزن از بهترین و زیباترین کاروانسراهای بین راهی در مسیر شاهرود - سبزوار - مشهد محسوب می شود که با شهر سبزوار 50 کیلومتر فاصله دارد.

برخی از مسوولان و کارشناسان می گویند این کاروانسرای واقع در مسیر اصلی زمینی تهران - مشهد که روزگاری استراحتگاه کاروانیان جاده ابریشم بوده هم اینک از نظر بنا و موقعیت قابلیت تغییر کاربری به 'مجتمع رفاهی و خدماتی بین راهی' را دارد.

عضو شورای اسلامی خراسان رضوی در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: سالانه میلیونها مسافر و زائر حرم نورانی حضرت ثامن الحجج(ع) از کنار این کاروانسرا عبور می کنند.

'علی قاسمی کیا' افزود: به همین خاطر این بنا محل مناسبی برای ایجاد مجتمع خدماتی و رفاهی به منظور ارائه خدمات به مسافران و زائران است زیرا هم اینک در طول جاده جنوبی سبزوار - شاهرود در حالی که کاروانسرای تاریخی در حال تخریب است کمتر مکان مناسبی برای استراحت رانندگان دیده می شود.

رییس جمعیت هلال احمر سبزوار هم می گوید جاده سبزوار- شاهرود در مسیر اصلی زمینی تهران - مشهد یکی از جاده هایی است که بیشترین سانحه واژگونی خودروها بخاطر طولانی بودن مسیر و خواب آلودگی رانندگان در آن رخ می دهد.

'رضا شهرآبادی' افزود: بر این اساس ایجاد مجتمع خدماتی و رفاهی در جاده جنوبی سبزوار - شاهرود به منظور استراحت رانندگان و مسافران بسیار ضروری است.

یک کارشناس تاریخ نیز می گوید: کاروانسرا تاریخی مهر بخاطر موقعیتش قابلیت تبدیل به یک مکان گردشگری و نیز محلی برای پذیرایی سنتی و اقامت را دارد تا از انزوا درآمده و از خطر تخریب فرسایشی برهد.

'حمید دلاوری هروی' به خبرنگار ایرنا گفت: در این چارچوب مردم و مسوولان باید دست به دست هم دهند و از تخریب این بنای ارزشمند و هویتبخش تاریخی جلوگیری کنند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار هم به خبرنگار ایرنا گفت :برای تغییر کاربری برخی از بناهای تاریخی به ویژه کاروانسرای تاریخی روستای مهر اقداماتی انجام شده است.

'حسنعلی حبیب پور' افزود: این کاروانسرا از نظر موقعیت در حاشیه جاده تهران - مشهد واقع شده و یکی از بناهای تاریخی شاخص در غرب خراسان رضوی است.

وی در خصوص واگذاری و تغییر کاربری این بنا به بخش خصوصی گفت: مزایده واگذاری کاروانسرای مهر در قالب تشریفات قانونی به منظور سرمایه گذاری و واگذاری حق بهره برداری، توسط صندوق احیاء در حال اقدام است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

 


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


0 نظر در صف تاييد است.
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات