مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

فرهنگ   /   14 اسفند 1393   /   کد مطلب: 8938   /   بازدید: 2508   /   نظرات: 4

رئونت باستان جایگاه آتشکده آذربرزین مهر کجاست؟

رئونت باستان جایگاه آتشکده آذربرزین مهر کجاست

 رئونت باستان مکان آذربرزین مهر کجاست؟

ریوند باستان مکانی است که آتشکده آذربرزین مهر به عنوان یکی از سه عبادتگاه اصلی ایرانیان قبل از ظهور اسلام در آن قرار داشته است.

فرهنگ نامه ایران باستان ریوند یا ریونت را به شکل زیر معرفی کرده است:

ریوَند: رَئِوَنْت (اوستایی). سرزمین و کوه‌های پیرامون سبزوار.

البته باید افزود، سرزمین باستانی ریوند در واقع محدوده بسیار وسیع تری از خراسان را در بر می گرفته که شهرستان های امروزی
سبزوار فقط بخشی از آن و همچنین دیگر شهرستان هایی نظیر داورزن و نیشابور نیز در آن محدوده جای می گرفته اند.

امروزه سرزمین رئونت به شکل دوران باستان وجود ندارد و فقط بخش هایی از آن پای برجاست. به طوری که یک روستا در 30 کیلومتری غرب سبزوار  و یک دهستان تقریبا در 70 کیلومتری شرق
سبزوار به نام ریوند وجود دارند که اولی در شهرستان داورزن و دومی در شهرستان نیشابور واقع شده و  بنابراین شهر سبزوار تقریبا در مرکز رئونت باستانی قرار داشته است.

بقایای آتشکده آذربرزین مهر در کوه پایه های ریوند داورزن در غرب
سبزوار و در نزدیکی روستاهای مهر و فشتنق کشف شده و در سال 1381 به شماره 4035 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.گفتنی است منطقه غرب خراسان رضوی در دوره های مختلف تاریخ نام های مختلفی را برخود دیده است که رئونت یا ریوند فقط یکی از آن نام هاست. و در دوره هایی دیگر این ناحیه به نام ایالت نیشابور به مرکزیت شهر امروزی نیشابور و در یک دوره دیگر به نام سرزمین سربداران به مرکزیت شهر امروزی
سبزوار شناخته می شده است.

بنابراین نام های ریوند(رئونت)، نیشابور و سربداران از جمله اسامی است که در طول زمان هریک برای مدتی به نواحی غرب خراسان بزرگ اطلاق می شده است.

منبع: وبلاگ گل زیره

 

کوچه پس کوچه پیوندها

کلیک کنید:

آتشکده آذربرزین مهر سبزوار اثری از عصر مهرپرستی (میترائیسم)


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


آتشکده آذر برزین مهر .....
0 مخالف 0 موافق
سلام .چرا مطالب ارسالی را نمایش نمیدهید؟...
5 آبان 1394 - ساعت 13:20

اسرارنامه: سلام دوست عزیز.
از این لحن تعصب آمیز و طرز پیاپی و جنون آمیزی که شما در ارسال نظرات تکراری و سرشار از قصه گویی و موهوم بافی خود دارید، مدت هاست برای ما روشن شده است، که نه به دنبال کشف حقیقت و بحث های علمی و تخصصی تاریخی هستید و نه شناخت درست و کامل و دسترسی گسترده ای به منابع اصیل و معتبر تاریخی دارید.
اینکه از بین ده ها و صدها کتاب تاریخی که عمدتا هم اطلاعاتشان با یکدیگر متناقض است، شما فقط بخش های کوچکی را که احتمالا دیگران برایتان گزینش کرده اند، مطالعه کرده و به آن ها غره شده اید و دیگر خدا را هم بنده نیستید، مشکلی است که به شما مربوط است و اگر قرار باشد حل شود، باید خودتان حل کنید.
اما معلوم است که این موهوم بافی های تاریخی، سندسازی ها و جعل کردن نام افراد و مکان های متعلق به سایر شهرها و مناطق کشور تاکنون نتوانسته دردی از شما دوا کند و به آرامش و رضایت درونی برساندتان. چرا که اگر شما خودتان به ادعاهای خود ایمان داشتید و دیگران هم قبول می کردند، این آرامش و رضایت درونی تحقق می یافت و شما خود را با این همه غیظ و کینه مجبور نمی دیدید که هر روز چند ساعت وقت صرف کنید و مطالب اسرارنامه را و حتی نظرات پراکنده و جدیدی را که از سوی مخاطبان برای یک مطلب بسیار قدیمی ارسال می شود را مو به مو بخوانید و به آن ها پاسخ هایی بدهید که از یک یکشان حس حقارت و تعصب شدید و کورکورانه ای فوران می کند.
اگر این ادعاهایی را که اینجا مطرح می کنید خودتان باور داشتید و دیگران برای این جور نظریه پردازی های جنون آمیز و متعصبانه، تره ای خورد می کردند، مطمئناً دیگر روحتان اشباع می شد و لازم نمی دانستید که اینقدر با ارسال نظرات متعدد برای اسرارنامه تحریریه این مجله دیدگاه مدیران و مخاطبان آن را تحت تأثیر قرار داده و آن ها را مجبور به پذیرش فرضیات خود کنید و هر بار ناکام تر ازقبل بشوید.
به هرحال هرچند اسرارنامه از انتشار دیدگاه های انتقادی مخاطبان خود هیچ ابایی ندارد و همواره نظرات و دیدگاه های مخالف را نظرات خود را منتشر کرده است، اما از آنجایی که با تحلیلی ساده روی محتوا و لحن بیان نظرات شما دریافته ایم که ذهن مشوش و نا آرامتان گرفتار چنان گردابی از توهم و تعصبات کور منطقه ایست که هیچ گونه بحث و گفتگوی علمی برایتان فایده نخواهد داشت، لذا به جهت جلوگیری از آلوده شدن فضای دوستانه، علمی، اخلاق محور و معتبر اسرارنامه به مباحث جنجالی و بی فایده ، با همه احترامی که به عنوان یک مخاطب برایتان قائلیم از تأیید و البته پاسخگویی به نظرات پراشکالتان معذوریم .

به هرحال هرچند این شیوه نظر فرستادن شما سودی به حال خودتان نخواهد داشت، اما برای
اسرارنامه داشتن چنین مخاطبان پر و پا قرص و نکته سنجی باعث خوشنودی و به منزله تایید است.

باز هم از حضور و نظرتان سپاسگزاریم.

در مسیر هدایت باشید...

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات