مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

ورزش   /   23 فروردين 1394   /   کد مطلب: 9162   /   بازدید: 2718   /   نظرات: 2

آیا روزهای اوج به فوتبال سبزوار باز می گردد؟

آیا روزهای اوج به فوتبال سبزوار باز می گردد

روزنامه خراسان رضوی در شماره امروز خود گزارش مفصل و جالبی را درباره جایگاه ورزش فوتبال و روزگار اوج و افول این وزرش پرطرفدار در سبزوار منتشر کرده است که این گزارش به قلم جواد پورسخاوت یکی از خبرنگاران جوان و پرتلاش سبزوار در سال های اخیر تهیه شده است.

به گزارش مجله تحلیلی اسرارنامه، هرچند سبزوار همواره دارای نقش و جایگاه ورزشی پر رنگی در کشور بوده است و به ویژه در کشتی و هندبال و والیبال نشسته، تیم های متعلق به باشگاه فرهنگی ورزشی ثامن الحجج چندین سال پیاپی مقام های قهرمانی کشور یا در بعضی موارد قهرمانی یا نایب قهرمانی آسیا را برای سبزوار به ارمغان آورده اند، اما ورزش فوتبال که یکی از پرطرفدار ترین ورزش ها در ایران و جهان است، در حدود دو دهه اخیر در سبزوار برخلاف سال های دهه 50 تا 60،روزگار کم فروغی را طی کرده است.

گفتنی است گزارش مفصل جواد پورسخاوت درباره وضعیت ورزش فوتبال در سبزوار در انتها به وعده امیدوار کننده ای ختم شده است که از سوی مجید نصرالله زاده رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان بیان شده اما معلوم نیست در عمل تا چه اندازه تحقق یابد.

این وعده چیزی نیست جز تکمیل و افتتاح استادیوم 15 هزارنفری فوتبال سبزوار درسال جاری که البته قبل از این هم بارها و بارها توسط مسئولان شهرستان از جمله فرمانداران وقت، نمایندگان و حتی وزیر ورزش و جوانان  که به سبزوار سفر کرده بود، مطرح شده بود. اما تا کنون  تحقق نیافته است.

با این حال از آنجایی که استادیوم 15هزارنفره فوتبال سبزوار پس از استادیوم های مشهد، بزرگترین استادیوم ورزشی در شهرستان های خراسان رضوی است که با استادیوم های ورزشی بسیاری از مراکز استان های کشور قابل مقایسه و رقابت است، پس از افتتاح می تواند به عنوان یکی از امکانات مناسب ورزشی سبزوار محسوب شود. بنابراین شهروندان سبزواری و رسانه های این شهر می بایست همچنان مطالبه خود از مسئولان را برای به ثمر رسیدن این پروژه ادامه داده و نسبت به وعده هایی که در این زمینه داده می شود، پیگیر و حساس باشند.

اسرارنامه در ادامه متن کامل گزارش روزنامه خراسان رضوی را درباره وضعیت ورزش فوتبال در سبزوار منتشر می کند:

فوتبال سبزوار، از اوج تا افول

سبزوار،جوادپورسخاوت/داستان پرغصه فوتبال در شهرستان کهن سبزوار، ماجراي افول اين رشته است که بايد در بررسي آن فوتبال سبزوار را به دو دوره اوج که مربوط به گذشته است و افول که مربوط به دهه هاي اخير است، تقسيم کرد.فوتبال در شهرستان سبزوار با وجود داشتن علاقه مندان زياد، بازيکناني نسبتاً خوب (و نه به عيار بازيکنان بزرگ گذشته) و مربياني که برخي از آن ها در اين حوزه تخصص دارند، همچنان در دوران افول به سر مي برد و نبود تيم هايي قوي و خوب در ليگ برتر استان و کشور از اين شهر نشانه اين مدعاست.البته بايد به اين نکته هم اشاره کرد که متأسفانه بخش عمده اي از امکانات، اعتبارات و ورزشگاه هاي عالي در استان ها معمولاً در مراکز متمرکز مي شوند اما شايد يکي از دلايل افول ورزش در بسياري از شهرستان هاي استان باز شدن پاي «پول» و «فوتبال حرفه اي» است که بر خلاف انتظار، هزينه هاي تيم داري را افزايش داده است...

آماتور در لباس حرفه اي

هر بار که از کنار زمين چمن شهيد مطهري سبزوار که (تنها زمين ورزشگاه مجهز و رسمي شهر براي برگزاري مسابقات فوتبال در سطح شهرستان و استان است) عبور مي کنم شاهد برگزاري مسابقاتي آماتورگونه هستم که بازيکنان و مربيان از مفهوم «فوتبال حرفه اي»، تنها نامش را يدک مي کشند.به جرأت مي توان گفت بازيکنان و مربيان فوتبال سبزوار که امروز وارث قديمي ترها هستند، فاصله معناداري با گذشته درخشان اين شهرستان دارند و البته هستند معدود باشگاه هايي چون «دارالعلم قرآن» سبزوار که پرچمدار توسعه ورزش پايه در اين شهرستان بوده اند و بازيکناني را به فوتبال شهرستان معرفي کرده اند که مهم ترين مشخصه آن ها اخلاق مداري و تعهد اخلاقي است.

پاي صحبت يک پيشکسوت

براي نشان دادن تفاوت هاي فني فوتبال امروز و ديروز سبزوار به سراغ يکي از پيشکسوتان فوتبال سبزوار رفتيم. «علي عسگري» از پيشکسوتان فوتبال سبزوار و کسي است که حدود ۲۳ سال مديريت تربيت بدني آموزشگاه هاي سبزوار را بر عهده داشته است. وي در سال هاي ۶۴ تا ۶۷ نيز به عنوان رئيس هيئت فوتبال سبزوار به فعاليت پرداخته است.

عسگري که در حال حاضر مشاور مدير آموزش و پرورش سبزوار در حوزه تربيت بدني و مديرعامل موسسه پيشکسوتان ورزش سبزوار است، در گفت وگو با «خراسان» با بيان اين که در گذشته فوتبال سبزوار داراي تيم هاي بزرگي در رده هاي سني مختلف بود، مي گويد: در آن دوران بازيکنان سبزواري از لحاظ تکنيک و قدرت بدني حرف اول را در استان خراسان بزرگ مي زدند و حتي برخي از بازيکنان اين ديار مانند محمدرضا وجداني، کاظم مظهري، عباس صالح آبادي، مهدي صابر، عباس قناديان، نهاوندي وکاظم حامدي در تيم منتخب جوانان کشور، کاظم فوجي در تيم پاس تهران و عليرضا حشمت پژوه به اردوي تيم ملي جوانان نيز دعوت شدند.

وي با بيان اين که قدمت فوتبال سبزوار بيش از ۶۰ سال است و به سال ۱۳۳۵ بازمي گردد، يادآور شد: اوج شکوفايي اين رشته را مي توان بين سال هاي ۱۳۵۰ تا ۱۳۶۰ دانست که در آن دوران با وجود امکانات محدود شاهد خلق حماسه هاي بزرگي از سوي بازيکنان سبزواري در سطح استاني و کشور بوده ايم.

عسگري با اشاره به موفقيت هاي فوتبال آن دوران سبزوار گفت: توجه به سرمايه گذاري در سنين پايه، اتحاد زحمتکشان فوتبال سبزوار، برگزاري تمرينات منظم تيم ها، قدرت بدني و تاکتيک هاي مناسب، مطيع بودن کامل بازيکنان از مربيان و احترام به آن ها و... را مي توان از عوامل موفقيت فوتبال سبزوار در آن دوران دانست.وي مي افزايد: اما من مهم ترين عامل موفقيت بازيکنان آن روز فوتبال سبزوار را همبستگي و همدلي بين ورزشکاران و احترام زياد ورزشکاران به پيشکسوتان، مربيان و سرپرستان تيم ها و دوري از سرگرمي هاي کاذب و پرهيز از تفريحات ناسالم مي دانم.وي با بيان اين که در آن دوران کسي به فکر تجمل گرايي نبود و «پول» جايي در فوتبال نداشت، ادامه داد: ساده زيستي و بازي با تمام غيرت و تعصب فقط براي درخشش نام ديار سربداران باعث مي شد تا بازيکنان با عشق و علاقه بازي کنند و حتي ورزشگاه سبزوار نيز شاهد تماشاگراني بود که با تعصب و عشق و علاقه در آن حضور پيدا مي کردند.وي با برشمردن افتخارات تيم هاي فوتبال سبزوار گفت: کسب مقام نخست مسابقات آموزشگاه هاي خراسان در مشهد طي سال ۱۳۴۹، مقام دوم مسابقات آموزشگاه هاي خراسان بزرگ به ميزباني سبزوار در سال ۱۳۵۰، کسب مقام سوم مسابقات آموزشگاه هاي خراسان بزرگ به ميزباني بجنورد در سال ۱۳۵۶، کسب مقام دوم مسابقات جوانان خراسان بزرگ به ميزباني فردوس در سال ۱۳۵۳، کسب مقام نخست مسابقات جوانان خراسان به ميزباني طبس در سال ۱۳۵۶، کسب مقام نخست مسابقات فوتبال بزرگسالان به ميزباني مشهد در سال ۱۳۵۶، کسب مقام نخست مسابقات فوتبال بزرگسالان (جام اعلم) در ليگ رفت و برگشت استان در سال ۱۳۵۳، مقام نخست مسابقات فوتبال بزرگسالان جام کوروش در سال ۱۳۵۹ و ده ها مقام قهرماني ديگر تنها بخشي از افتخارات ورزشکاران فوتباليست آن روزهاي ديار سربداران است.وي ادامه داد: به ياد دارم در سال ۱۳۵۵ نيز تيم فوتبال منتخب سبزوار به عنوان تنها نماينده استان خراسان به مسابقات فوتبال جام حذفي کشور راه پيدا کرد که در اولين بازي نيز خوش درخشيد و توانست تيم استان سمنان را در دور رفت شکست دهد که اگر در بازي برگشت نيز به پيروزي مي رسيد، حريف سرسختي براي تيم پرسپوليس تهران مي شد که البته آن روزها عوامل زيادي دست به دست هم داد تا تيم سبزوار به مصاف تيم پرسپوليس نرود.وي با اشاره به وضعيت امروز فوتبال سبزوار تصريح کرد: عوامل متعددي وجود دارد که باعث شده است ديگر از آن اوج و افتخارات بزرگ خبري نباشد.وي افزود: فاصله زيادي بين فوتبال امروز و نسل ديروز ايجاد شده است. توسعه نيافتن امکانات پابه پاي رشد جمعيت، نبود ورزشگاه هاي مجهز و متناسب با وضعيت کنوني، نبود اخلاق مداري حرفه اي در بين برخي از مربيان و بازيکنان، نبود روحيه جنگندگي و تعصب و... را مي توان از دلايل اين افت محسوس در سبزوار و شهرستان هاي ديگر دانست.

عسگري با بيان آن که امروز ديگر از آن تيم هاي قهرمان و بازيکنان اخلاق مدار در ميادين ورزشي سبزوار کمتر نشانه اي هست، عنوان کرد: در گذشته بازيکنان با کمترين امکانات و حتي بدون بودجه آن چناني تنها با عقد قرارداد و رعايت اخلاق حرفه اي، روحيه پهلواني و قهرماني، احترام به مقررات و قوانين و داوران و با تمام وجود در ميادين حضور پيدا مي کردند و براي پيشکسوتان، سرپرستان و مربيان خود هم ارزش و احترام بسيار زيادي قائل بودند.اين پيشکسوت فوتبال سبزوار با بيان اين که امروز فضاي حاکم بر ورزش مطلوب و مورد پسند بسياري از پيشکسوتان نيست، ادامه داد: اين شرايط دلايل زيادي از جمله کم توجهي به ورزش پايه و نبود سرمايه گذاري درست و اصولي در حوزه ورزش نوجوانان و جوانان، سوء مديريت برخي مسئولان ورزشي و نبود نيروهاي باتجربه و متخصص و... دارد.«عسگري» افزود: يکي ديگر از مهم ترين دلايل رشد نکردن فوتبال سبزوار را مي توان در نبود حاميان مالي مناسب در مقايسه با برخي شهرستان هاي استان دانست که اکثر آن ها داراي قطب صنعتي هستند. نامتناسب بودن فضاهاي ورزشي نسبت به خيل متقاضيان و همچنين بي توجهي برخي مسئولان ورزشي و غيرورزشي شهرستان به رونق اين رشته ورزشي و پرطرفدار نيز از ديگر عوامل مهم در اين زمينه است.

اين کارشناس فوتبال سبزوار با بيان اين که در گذشته ليگ هاي دسته يک و دسته ۲ و برتر در همه رده هاي سني برگزار مي شد، گفت: متأسفانه امروز از برگزاري اين ليگ هاي منظم ورزشي خبري نيست و مسابقات فوتبال تنها در ۳ رده آن هم به صورت ناقص و کم تعداد برگزار مي شود.وي به ورزشکاران نسل امروز فوتبال سبزوار توصيه کرد: براي رشد فوتبال بايد به همه پيشکسوتان احترام گذاشت و اخلاق مداري را سرلوحه قرار داد. بايد همواره به خداوند توکل کرد و به قوانين احترام گذاشت.

ميراث دار بزرگان

«عليرضا داريني» يکي از مربيان و بازيکنان فوتبال هم که به گفته خودش فوتبال را از ۱۳ سالگي زير نظر عليرضا آتيه دوست و محمد فشتنقي ۲ تن از پيشکسوتان فوتبال سبزوار آغاز و سال ها در تيم فوتبال شريعت سبزوار در پست هاي دفاع راست و هافبک وسط بازي کرده است، در گفت وگو با خبرنگار ما با اشاره به اين که بازيکنان نسل وي زير نظر بزرگاني چون رضا دلبري، عليرضا حلبيان، مهدي آزادمنجيري، عليرضا محمدي، عليرضا آتيه دوست و محمد فشتنقي و... بزرگ شدند، افزود: وقتي پا به چمن فوتبال گذاشتيم، از مربيان و پيشکسوتانمان آموختيم که اين چمن داراي احترام است و معنويت، رفاقت، حفظ روحيه پهلواني و معرفت بيش از هر چيز ديگري ارزش دارد.وي با اشاره به موفقيت گذشته تيم هاي سبزواري در مسابقات استاني و کشوري گفت: بيشترين تمرکز مربيان در آن دوران کار روي سنين پايه، اخلاق مداري، افزايش آمادگي و توان جسمي بازيکنان بود.«داريني» افزود: در گذشته ليگ هاي خوبي نيز در سبزوار برگزار مي شد و همواره ورزشگاه شهيد مطهري پر از بازيکنان جوان، نوجوان و بزرگسال فوتبال بود، اما امروز ديگر نشانه اي از آن ليگ هاي پويا باقي نمانده است و بازي هاي فوتبال تنها در ايامي خاص در ۲ يا ۳ ليگ خلاصه مي شود.وي با تأييد اين که فوتبال سبزوار در دهه هاي اخير افت بسيار شديد داشته است، يادآور شد: متأسفانه به دليل کم توجهي برخي مسئولان چه در حوزه ورزش و چه در حوزه شهر، کم تجربگي مربيان که برخي از آن ها فقط از فوتبال «فرياد زدن» را ياد گرفته اند و آموزش نادرست بازيکنان اين رشته ورزشي به خصوص در رده سني پايه، شاهد هستيم که تيم هاي سبزواري ديگر در مسابقات استاني آن درخشش گذشته و هميشگي را ندارند.وي با انتقاد از وضعيت موجود فوتبال سبزوار نيز گفت: متأسفانه مانند گذشته ديگر به پيشکسوتان فوتبال احترام گذاشته نمي شود و براي رونق ورزش پايه اقدام خاصي نمي شود؛ حتي برخي مربيان هم به دنبال ترويج اخلاق حرفه اي و روحيه پهلواني بين بازيکنان نيستند.

«داريني» با انتقاد از اين که ديده شده است برخي مربيان تيم هاي ورزشي با بازيکنان خود براي قليان کشي در قهوه خانه ها حضور مي يابند افزود: اين امر واقعاً جاي تأسف دارد که اين افراد را «بازيکن»، يا «مربي» بدانيم چرا که يک فعال ورزشي مهم ترين نکته برايش عمل صحيح و ترويج راه درست براي بازيکنانش است.وي افزود: روزي را به ياد دارم که در محله اي فقير زندگي مي کرديم که از هر ۱۰ جوان و نوجوانش ۸ نفر به مواد مخدر اعتياد داشتند و در همان ايام يکي از الگوهاي فوتبالم، دست مرا گرفت و به ميدان ورزش برد و با اخلاق مداري نه تنها من بلکه بازيکناني را پرورش داد که در همين محله ها زندگي مي کردند.وي با بيان اين که امروز تلاش براي گسترش ورزش پايه و تربيت بازيکنان در اين سنين کم رنگ تر از گذشته است، يادآور شد: سرمايه گذاري روي فوتبال بازيکنان پايه در حقيقت سرمايه گذاري براي ورزش و آينده آن است که بايد هميشه مورد توجه باشد.وي افزود: حضور «حامي مالي» براي رشد و توسعه فوتبال بسيار خوب و ارزشمند است، اما همه مشکلات را نمي توان به دليل نبود آن دانست.

وي با بيان اين که در دوران دفاع مقدس بازيکنان روحيه مسجدي داشتند اما امروز کمتر اين روحيه در فوتباليست ها ديده مي شود، خاطرنشان کرد: فوتبال سبزوار نيازمند يک «خانه تکاني بزرگ» است که اين مسئله نيز بدون کمک همه پيشکسوتان ورزش، مربيان بااخلاق و بازيکناني با روحيه معنوي امکان پذير نيست.وي خواستار رايگان برگزار شدن مسابقات رده هاي سني نوجوانان و نونهالان در رشته فوتبال شد و ادامه داد: بايد سرمايه گذاران بخش خصوصي را به سمتي برد که روي طرح هاي کلان ورزشي مانند تربيت بازيکنان از سنين پايه متمرکز شوند تا شاهد موفقيت هايي در اين زمينه باشيم.اين مربي جوان فوتبال سبزوار با تقدير از سرمايه گذاري مجموعه باشگاه فرهنگي و ورزشي ثامن الحجج(ع) نيز گفت:اين مجموعه گام بزرگي را براي توسعه ورزش پايه با تشکيل آکادمي هاي ورزشي برداشته است که مي توان ادعا کرد در آينده، ورزش سبزوار در حوزه هاي مختلف شاهد حضور بازيکناني ارزشمند و با اخلاق به برکت نام امام رضا(ع) و با تلاش اين مجموعه خواهد بود.

برگزار نشدن منظم مسابقات

در ادامه به سراغ مربي جوان ديگري رفتيم که مدت زيادي نيست که در عرصه مربيگري فوتبال فعاليت مي کند. «جواد خسروجردي» متولد سال ۱۳۶۸ است و از ۱۵ سالگي به ورزش فوتبال روي آورده است. خودش مي گويد از طريق دوستانش جذب ورزش شده و نخستين تيم وي، تيم «دارالعلم قرآن» بوده است.وي که اکنون دانشجوي رشته تربيت بدني است، در گفت وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: از همان روزهاي نخست زير نظر مربيان فوتبال آموختم و تيم تقريباً معنوي و ارزشي داشتيم.وي با بيان اين که امروز امکانات ورزشي رشد بسيار خوبي کرده است، تصريح کرد: در ابتداي راه که به عنوان بازيکن در تيم هاي فوتبال بازي مي کرديم، از امکانات امروز خبري نبود و ما با شرايط بسيار سختي فوتبال بازي مي کرديم و همواره نيز تلاشمان رسيدن به سکوي قهرماني و صعود به مسابقات استاني بود.

وي که اکنون در کسوت يک مربي جوان وظيفه پرورش بازيکنان در رده نوجوانان و جوانان را در باشگاه «دارالعلم قرآن» بر عهده دارد، از شرايط امروز فوتبال سبزوار گلايه دارد و مي گويد: شايد به جرأت بتوان گفت که بزرگ ترين ضربه را در حوزه فوتبال سبزوار، برگزار نشدن متمادي مسابقات نوجوانان و جوانان زد که باعث شد بازيکنان پيشرفتي نداشته باشند.وي افزود: برگزار نشدن مسابقات باعث شده است تيم ها ديگر به پرورش بازيکنان در سنين پايه رو نياورند و همين عامل هم باعث افزايش ميانگين سني بازيکنان شده که در افت محسوس کيفيت فوتبال اين شهرستان نقش داشته است.وي ادامه مي دهد: بازيکنان ديروزي به دنبال ارائه بازي غيرتمند بودند، اما امروز متأسفانه شاهد هستيم که برخي مربيان و بازيکنان در حاشيه هاي فوتبال گرفتار مي شوند و به تفريحات ناسالمي مانند قليان کشي رو مي آورند.

فوتسال رقيب فوتبال!

وي افزود: امروز بسياري از بازيکنان فوتبال در سنين مختلف علاقه بسيار زيادي براي بازي در رشته فوتسال دارند و گرايش در اين زمينه نيز افزايش يافته است و اگر اين روند ادامه يابد، ديگر از فوتبال سبزوار و گذشته زيبا و درخشانش چيزي نمي ماند.

«خسروجردي» تربيت اخلاقي يک بازيکن را رکن اصلي دانست و گفت: ورزش زماني معنا پيدا مي کند که در کنار آن ارزش هاي معنوي، اخلاقي و روحيه پهلواني وجود داشته باشد و هدف اصلي يک مربي هم بايد پرورش بازيکني با اخلاق، قانون مدار و مودب باشد.

نبود حامي مالي، بزرگ ترين مشکل

رئيس هيئت فوتبال شهرستان سبزوار نيز در گفت وگو با خراسان گفت: فوتبال ورزش پرطرفداري است که جاي خود را در ميان مردم باز کرده است.«مجيد کريمي» با اشاره به برگزاري سالانه بيش از ۳۰۰ مسابقه ورزشي در شهرستان سبزوار افزود: بزرگ ترين مشکل فوتبال سبزوار نبود حامي مالي و در مرحله دوم کمبود مربيان حرفه اي است و اين ۲ مسئله در روند پرورش جوانان و نوجوانان علاقه مند به اين ورزش تأثير منفي زيادي مي گذارد.وي با اشاره به برگزاري سالانه ليگ هاي برتر، دسته يک و دسته ۲ در شهرستان افزود: همه تلاش خود را در حوزه برگزاري اين مسابقات کرده ايم و بيشتر اين مسابقات به صورت خودگردان و با هزينه هاي خود تيم ها برگزار شده است.وي درباره تعطيلي مسابقات جوانان و نوجوانان نيز گفت: متأسفانه عملکرد نادرست تيم هاي ورزشي در پرورش بازيکن در حوزه پايه و بالا بودن هزينه هاي برگزاري مسابقه ها از دلايل تعطيلي اين ليگ هاست.وي با اشاره به ظرفيت هاي بالاي فوتبال سبزوار خاطرنشان کرد: ظرفيت هاي خوبي در شهرستان براي توسعه و گسترش ورزش وجود دارد که ما از سرمايه گذاران انتظار داريم که در حوزه فوتبال هم به عنوان باقيات صالحات سرمايه گذاري کنند.کريمي در ادامه گفت: پيشکسوتان ورزشي ما سرمايه هاي گرانقدري هستند که بايد به آن ها توجه شود، چرا که روزي فوتبال سبزوار به برکت وجود آن ها در دوران اوج و بزرگي بوده است.وي با بيان اينکه دوره هاي آموزشي مختلفي در سطح شهرستان توسط کميته آموزش اين هيئت برگزار شده است، يادآور شد: برگزاري دوره هاي مربيگري در شهرستان بخشي از فعاليت هاي اخير هيئت فوتبال سبزوار است.اين پيشکسوت ورزش سبزوار با اشاره به ترويج روحيه ورزشکاري و پهلواني ميان ورزشکاران تصريح کرد: همچنان که مقام معظم رهبري فرموده اند: «امر به ورزش امر به معروف است» پس ورزشکاران بايد در تقويت روحيه پهلواني مانند گذشتگان تلاش کنند و اخلاق علوي را سرلوحه کار خود قرار دهند.

نبود فضاي مناسب

رئيس اداره ورزش و جوانان سبزوار نيز در گفت وگو با خراسان اظهار کرد: فوتبال سبزوار و دوران اوج و افول آن بايد از ابعاد گوناگون بررسي شود.«مجيد نصرا...زاده» با بيان اينکه فوتبال از رشته هاي ورزشي است که علاقه مندان بسيار زيادي دارد، افزود: هر سال تعداد ورزشکاران و علاقه مندان اين رشته در حال افزايش است و يکي از مشکلات بزرگ ما نبود فضاي ورزشي مناسب و امکانات لازم و مورد نياز براي ارائه خدمات به متقاضيان است.وي افزود: تلاش زيادي شده تا بتوانيم حاميان مالي را به سمت سرمايه گذاري در ورزش سبزوار سوق دهيم و در اين زمينه نيز موفقيت هايي نسبي داشته ايم.وي با بيان اين که ورزش در سبزوار داراي ظرفيت هاي بسيار زيادي براي پيشرفت است، افزود: متأسفانه در زمينه فرهنگ سازي در حوزه فوتبال نسبت به گذشته قدري عقب افتاده ايم.وي با بيان اين که بايد در حوزه ورزش فوتبال، فرهنگ سازي زيادي انجام شود، يادآور شد: در اين زمينه تلاش شده است مربيان و سرپرستان تيم هاي اين رشته ورزشي توجيه شوند و يک بستر مناسب فرهنگي آماده شود تا اين ورزش نيز به سمت حرفه اي شدن و قهرماني حرکت کند.«نصرا...زاده» با بيان اين که مربيان نقش بسزايي در شکل گيري شخصيت بازيکنان دارند، افزود: ورزشي موفق است که ورزشکاراني بااخلاق داشته باشد و در اين زمينه مربيان بايد هوشيارانه تر عمل کنند و اخلاق مداري را سرلوحه کار خود قرار دهند.وي توجه جدي به پيشکسوتان و بهره گيري از تجربيات اين بزرگواران، توجه به فرهنگ سازي و بهره گيري از سرمايه گذاران و استفاده درست از سرمايه هاي انساني را راهکار پيشرفت ورزش به ويژه رشته فوتبال در سبزوار دانست و ادامه داد: متأسفانه امروز يکي از نقاط ضعف در حوزه ورزش فوتبال، نبود بازيکنان فني و مربيان حرفه اي است که غيبت آن ها ضربه بزرگي به اين ورزش وارد کرده است.وي با بيان اين که طرح هاي استعداديابي زيادي در زمينه شناسايي بازيکنان مستعد در شهرستان اجرايي شده است، يادآور شد: يکي از بزرگ ترين کارهايي که در شهرستان انجام شده، احداث آکادمي هاي باشگاه فرهنگي و ورزشي ثامن الحجج(ع) و استقرار مدارس فوتبال در شهرستان است که کمک بزرگي به آينده اين رشته مي کند.رئيس اداره ورزش و جوانان سبزوار به ورزشگاه در حال احداث ۱۵ هزار نفري اشاره کرد و گفت: با همکاري بخش خصوصي قرار شده است اين ورزشگاه در سال جاري به بهره برداري برسد که البته بايد حتماً بخش خصوصي به کمک ما بيايد وگرنه در صورت استفاده از اعتبارات دولتي تکميل اين مکان ورزشي ۸ سال به طول خواهد انجاميد.

 

تعدادی از عکس های منتشر شده در این مطلب از وبلاگ محسن تدینی ثانی جوان ورزشکار و ورزش دوست سبزواری برگرفته شده است.

 

کوچه پس کوچه پیوندها

کلیک کنید:

ثامن الحجج سبزوار برای دومین سال پیاپی قهرمان ورزش کشتی با چوخه اسفراین شد


نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


2 نظر در صف تاييد است.
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات