مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

12 فروردين 1395   /   کد مطلب: 13286   /   بازدید: 2502   /   نظرات: 0

موزه ای همه جانبه که از شهدا هم فراموش نکرده است

موزه شهر سبزوار با اشیائی از هزاره اول پیش از میلاد تا دوران معاصر

موزه شهر سبزوار با اشیائی از هزاره اول پیش از میلاد تا دوران معاصر
 
موزه سبزوار؛ از نگهداری اشیائی از هزاره اول پیش از میلاد تا وصیت‌نامه شهدا
 
 موزه شهر سبزوار با حدود ۵۰۰ اثر از هزاره اول پیش از میلاد تا دوران معاصر که از نام شهدا غافل نشده و بخشی را به شهدا و وصیت‌نامه‌هایشان از جمله شهید احمد نظیف، جوان‌ترین شهید دانش‌آموز کشوری اختصاص داده است.
 
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، در ضلع غربی میدان بهشتی ـ سی هزار متری - سبزوار در کنار پارکی زیبا بعد از اولین میدان در ورودی شهر از سمت ترمینال مسافربری که بسیاری از مسافران و گردشگران در تابستان و نوروز در این محل استراحت می‌کنند، موزه‌ای زیبا با نام «موزه شهر سبزوار» قرار گرفته که دارای حدود 500 اثر تاریخی و زیبا است.
در این موزه زیبا که بخشی از فرهنگ و تاریخ سبزوار به نمایش درآمده است آثاری همچون یخچال نفتی، لامپ‌ها و چراغ‌های قدیمی روشنایی از پی سوز و چراغ توری و ظروف قدیمی با عکس‌هایی از گذشته تا به امروز سبزوار و غیره به نمایش در آمده است.
 
موزه‌ای که انسان را به گذشته برده و ما را با سرگذشت زندگی انسان‌های سبزوارنشین قدیم آشنا می‌کند. موزه‌ای تاریخی و شگفت انگیز که برای دیدنش نیاز به پرداخت هزینه نبوده و بازدید از آن رایگان است.
 
در بخشی از این موزه آثاربه جای مانده از ورود برق به سبزوار و طرح توسعه آن با ابزارهای قدیمی از جمله حمل تیر برق با دوچرخه به نمایش درآمده که با عکس‌ها و وسایل به نمایش درآمده از نحوه تامین روشنایی در قبل از یکصد سال گذشته می‌توان گفت مجموعه‌ای نفیس است.
 
با قدم زدن در بین آثار گذشتگان دو اثر آشنا و قدیمی با نیت وقف برای امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل‌العباس(ع) جلب توجه می‌کند، سماور و نوعی دیگ قدیمی برای آشپزخانه، آثاری که در روضه‌خوانی‌های گذشته و امروزه در حال استفاده هستند با این تفاوت که نوع ابزار تفاوت کرده است.
 
«موزه شهر سبزوار» مجموعه‌ای است بیانگر رویدادهای گذشته و ابزاری که در گذشته استفاده‌ شده و امروزه با پیشرفت تکنولوژی از مسیر مصرف خارج و به موزه پیوسته‌اند، آثاری که بعضا در گنجینه بعضی خانواده‌ها مشابه آن‌ها وجود دارد و بیانگر واقعیت‌های گذشته و تاریخ گذشتگان است.
 
موزه شهر سبزوار با زیربنای حدود ۶۷۰ مترمربع و حدود ۵۰۰ اثر از هزاره اول پیش از میلاد تا دوران معاصر که از نام شهدا غافل نشده و بخشی را به شهدا و وصیت‌نامه‌هایشان از جمله شهید احمد نظیف، جوان‌ترین شهید دانش‌آموز کشوری اختصاص داده که به خواهرش وصیت کرده قرآن را بیاموزد و راه شهدا را ادامه دهد.
 
این گنجینه با ارزش که حتی نامش در سبزوار هم برای بسیاری غریب است و افرادی از محلش بی‌اطلاعند، نیاز است تا با اطلاع رسانی مناسب به ویژه در مبادی ورودی شهر، در مکان‌های مختلف شهر و کمک گرفتن از صدا و سیما این موزه و موزه‌های دیگر از جمله موزه مردم‌شناسی و موزه حیات وحش برای هر ساله معرفی‌اش علاقه‌مندان تکرار و به ویژه برای نسل آینده بیان و به نمایش گذاشته شود.
 
 
 
 
 
 
 
کوچه پس کوچه پیوندها
کلیک کنید:

 

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


0 نظر در صف تاييد است.
• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات